Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Roboty REECO w produkcji elektroniki

autor: RENEX Group.

Kluczową korzyścią z robotyzacji w każdej dziedzinie techniki jest większa powtarzalność. To pozornie proste stwierdzenie niesie za sobą szereg konsekwencji, których łatwo można sobie do końca nie uświadamiać. Praca ludzkich rąk jest efektywna i może być nawet momentami szybsza od pracy robota – nigdy jednak nie będzie w stanie zachowywać tej samej precyzji przez dni, tygodnie, miesiące i lata. Wszyscy jesteśmy ludźmi i niezależnie od naszej determinacji z czasem męczymy się, spada nam koncentracja, denerwujemy się, chorujemy czy mamy po prostu gorszy dzień. Sprawia to, że roboty w każdym procesie zawsze będą bardziej wydajne, a na dłuższą metę zawsze również szybsze od człowieka.

Ostatni czas pokazał również, że modele biznesowe oparte o produkcję uzależnioną od pracy ludzkiej są w największym stopniu narażone na kryzys epidemiologiczny. Konsekwencją tego są powszechne już na Zachodzie i coraz częstsze w Polsce wymogi rynku dotyczące automatyzacji.

Często wynikają one nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również z presji nakładanej przez zleceniodawców. Praktyka pokazuje, że w wielu branżach kontrakty zdobywają jedynie te podmioty, które mogą udowodnić, że są w stanie dostarczać produkty o jednolitej jakości na przestrzeni całego zlecenia. Produkcja elektroniki jest dziedziną silnie zautomatyzowaną. Dla wszystkich etapów jej kluczowego segmentu – montażu komponentów w technologii powierzchniowej dostępne są na rynku zaawansowane urządzenia – jak np. automaty Yamaha czy piece Heller.

Jednak oferta rynkowa urządzeń pozwalających na automatyzację pozostałych, czasami niestandardowych i niejednolitych segmentów procesu – takich jak montaż pakietów elektronicznych w obudowach – pozostawała jednak nierozwinięta. Część producentów – zwłaszcza dużych koncernów – wpierała się tworząc własne rozwiązania na bazie uniwersalnych robotów przemysłowych – jak np. Yamaha Robotics. Wdrożenie tego typu wymagało jednak posiadania know-how z zakresu robotyzacji bądź wsparcia integratorów.

Dostrzegając ten brak specjalizowanych rozwiązań na rynku Grupa RENEX, w myśl swojej misji dostarczania kompleksowego wparcia dla branży elektronicznej, opracowała roboty przemysłowe pozwalające na proste zautomatyzowanie pozostałych niż linia SMT procesów wykorzystywanych przy produkcji elektroniki. Roboty REECO stworzono z myślą o ich pełnej kompatybilności z działającymi liniami montażowymi, przez co system został wyposażony w transport krawędziowy i komunikację SMEMA.

 

Dwa roboty i więcej mogą tworzyć współdziałające zespoły lub współpracować z innymi urządzeniami i stacjami załadowczymi (loader) i rozładowczymi (unloader). Urządzenia mogą oczywiście pracować również poza linią (offline).

Firma realizuje również szkolenia specjalistyczne z programowania i obsługi dostarczanych robotów. Prowadzone są zarówno kursy standardowe jak i dopasowywane indywidualnie do realiów produkcji i potrzeb odbiorcy. Pozwalają one zwiększyć kompetencje operatorów tych urządzeń, co sprawia, że mogą oni w pełni wykorzystywać ich potencjał w dalszej eksploatacji i nadzorować pracę wielu urządzeń jednocześnie.

ROBOT LUTOWNICZY

Robot lutowniczy REECO jest urządzeniem przeznaczonym do zautomatyzowanego montażu komponentów przewlekanych na płytkach PCB. Urządzenie zostało stworzone jako alternatywa dla fali lutowniczej, która ze względu na swoją zasadę działania i bardzo dużą wydajność jest efektywna kosztowo wyłącznie w produkcji wielkoseryjnej. W przeciwieństwie do niej robot nie wymaga zastosowania przenośników – tzw. carrierów – wykonywanych z bardzo drogich materiałów, azotu,

zmywania topnika użytego w procesie lutowania ani nagrzewania całego tygla lutowia i ponoszenia kosztów energii elektrycznej z tym związanych. Sprawia to, że opłacalna z jego użyciem staje się już produkcja mało- i średnioseryjna. Urządzenie jest wyposażone w głowicę lutującą osadzoną na robocie typu SCARA i podajnik drutu lutowniczego, co pozwala mu na tworzenie precyzyjnych połączeń lutowniczych zgodnie z zaprogramowanym schematem. Zastosowany sterownik PLC steruje wszystkimi urządzeniami pomocniczymi, takimi jak transport, generator lutownicy, podajnik drutu, stacja do czyszczenia grotów co ułatwia programowanie, a bieżący stan urządzenia wyświetlany jest zarówno na panelu operatorskim jak i za pomocą wieży sygnalizacyjnej.

ROBOT SKRĘCAJĄCY

Robot skręcający REECO został stworzony w celu automatyzacji procesów produkcji obejmujących skręcanie elementów za pomocą śrub i wkrętów. W branży produkcji elektroniki procesy te znajdują najczęściej zastosowanie w montażu elementów obudowy i gotowych produktów.

Robot stanowi alternatywę dla powszechnej wciąż na tym etapie produkcji pracy człowieka, gdzie pracownicy ręcznie – za pomocą wkrętarki elektrycznej przykręcają śruby w kilku, kilkunastu czy nawet w kilkudziesięciu miejscach przy każdym produkcie. Roboty w sprawny sposób automatyzują ten proces. Element, na którym odbywa się praca (produkt, obudowa) jest wprowadzany w zakres pola roboczego na przenośniku. Robot realizując program pobiera odpowiednie śruby z podajnika i wkręca je w otwory z wybraną siłą docisku. Użytkownik zyskuje pewność każdy montaż przebiega zgodnie z przyjętymi założeniami – z odpowiednią siłą i pełną precyzją – minimalizując ryzyko błędów ludzkich i uszkodzeń produktów.

ROBOT DOZUJĄCY

Robot dozujący REECO jest urządzeniem zaprojektowanym do automatycznego precyzyjnego rozprowadzania substancji o różnych gęstościach.

W branży produkcji elektroniki najczęściej dozowane są kleje i uszczelki, choć spotyka się również aplikacje, gdzie występuje konieczność nałożenia farb, smarów i innych substancji o zbliżonej konsystencji. Ponadto należy wspomnieć o coraz częściej stosowanej szczególnej formie dozowania – conformal coating – czyli rozprowadzania na powierzchni pakietu elektronicznego substancji zabezpieczającej – najczęściej opartej na silikonie. Procesy te, oczywiście zależnie od nakładanej substancji, wciąż często wykonywane są ręcznie – albo z użyciem półautomatycznych dyspenserów. Robot stanowi alternatywę dla tego typu metod. Produkt jest automatycznie wprowadzany w pole robocze, gdzie wyposażona w odpowiednio dobraną dyszę głowica rozprowadza substancję zgodnie z zaprogramowanym schematem i w precyzyjnie odmierzonych ilościach. Pozwala to na uniezależnienie procesu od zdolności manualnych operatora

i osiąganie dokładności i powtarzalności do jakich ludzka ręka nie zdolna. Minimalizuje to koszty i problemy procesowe związane z nałożeniem zbyt małej lub zbyt dużej ilości substancji – w szczególności z wyciekaniem i powstającymi zabrudzeniami. W rezultacie przyspiesza proces, minimalizuje zużycie samych nakładanych substancji i upewnia użytkownika, że produkty wytwarzane są z najwyższą możliwą precyzją.

PODSUMOWANIE

Robotyzacja pozwala na uniezależnienie się od dyspozycyjności pracowników i zwiększenie wydajności produkcji. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z ofertą RENEX Group na stronie internetowej oraz do wizyty w Centrum Technologicznym RENEX, gdzie urządzenia można zobaczyć i przetestować w warunkach symulowanej produkcji na własnych podzespołach.

Co dalej?

działających polskich firm dostarczających kompleksowe wsparcie dla branży elektronicznej – RENEX Group.

Roboty REECO  oraz pozostałe urządzenia szerokiej oferty RENEX można zobaczyć i przetestować w działaniu w CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWYM i DEMOROOM RENEX we Włocławku

Więcej o CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWYM RENEX w poniższych materiałach video:

Doradcy Techniczno–Handlowi RENEX dysponujący narzędziami i urządzeniami demonstracyjnymi, nieodpłatnie przeprowadzają u klientów prezentację produktów w miejscu występowania problemu – tak, aby wybrać optymalne rozwiązanie. Klienci nie muszą się zatem obawiać  – że zakupiony produkt nie spełni ich oczekiwań.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu dth@renex.pl

Więcej na www.renex.pl oraz na www.renexrobotics.pl



12 lutego 2021 / Kategoria: ,
 • Autor: RENEX Group
 • RENEX jest jedną z największych i najdłużej działających polskich firm, dostarczającą najnowsze technologie w zakresie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych. Jako pierwsi, oddaliśmy do Państwa dyspozycji w pełni wyposażony Demo-Room w kompletne linie do produkcji elektroniki.
 • Profil Autora
 • http://www.renex.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.



.

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Technologia push-in oraz inne usprawnienia ułatwiające pracę z przekaźnikami

Technologia push-in oraz inne usprawnienia ułatwiające pracę z przekaźnikami

>KLIKNIJ<

Sterowniki PFC200 do zarządzania produkcją energii z OZE

Sterowniki PFC200 do zarządzania produkcją energii z OZE

>KLIKNIJ<

Jakie narzędzia znajdziesz w skrzynce automatyka?

Jakie narzędzia znajdziesz w skrzynce automatyka?

>KLIKNIJ<

Zastosowanie modeli uczenia maszynowego może być łatwe, nawet bez wiedzy eksperckiej w zakresie nauki o danych

Zastosowanie modeli uczenia maszynowego może być łatwe, nawet bez wiedzy eksperckiej w zakresie nauki o danych

>KLIKNIJ<

Finder MasterIN system – pewne i szybkie łączenie profesjonalnego układu automatyki

Finder MasterIN system – pewne i szybkie łączenie profesjonalnego układu automatyki

>KLIKNIJ<

Kompaktowy falownik z możliwościami flagowców | Unboxing FR-E800

Kompaktowy falownik z możliwościami flagowców | Unboxing FR-E800

>KLIKNIJ<

FANUC Polska dołącza do projektu NAZCA 4.0

FANUC Polska dołącza do projektu NAZCA 4.0

>KLIKNIJ<

Stabilność produkcji dla Twojej maszyny

Stabilność produkcji dla Twojej maszyny

>KLIKNIJ<

Konwersja protokołów przemysłowych – Hilscher NT-50 i NT-100

Konwersja protokołów przemysłowych – Hilscher NT-50 i NT-100

>KLIKNIJ<

PATCHCORDY LAN I INDUSTRIAL ETHERNET

PATCHCORDY LAN I INDUSTRIAL ETHERNET

>KLIKNIJ<

Jak aparatura Eaton wspomaga działanie infrastruktury krytycznej?

Jak aparatura Eaton wspomaga działanie infrastruktury krytycznej?

>KLIKNIJ<

Pierwsze podłączenie i przygotowanie Codesys do pracy ze sterownikiem PLC | Kurs programowania w Codesys odc. 2

Pierwsze podłączenie i przygotowanie Codesys do pracy ze sterownikiem PLC | Kurs programowania w Codesys odc. 2

>KLIKNIJ<

Robotyzacja procesów – bezpłatny audyt w Twoim zakładzie

Robotyzacja procesów – bezpłatny audyt w Twoim zakładzie

>KLIKNIJ<

Kompaktowy i precyzyjny 6-osiowy robot przemysłowy

Kompaktowy i precyzyjny 6-osiowy robot przemysłowy

>KLIKNIJ<

Fabryka Przyszłości – zaczynaj małymi krokami

Fabryka Przyszłości – zaczynaj małymi krokami

>KLIKNIJ<

Roboty REECO w produkcji elektroniki

Roboty REECO w produkcji elektroniki

>KLIKNIJ<

Dokładne pomiary i niezawodne wykrywanie małych części dzięki czujnikom serii R20x Pepperl+Fuchs

Dokładne pomiary i niezawodne wykrywanie małych części dzięki czujnikom serii R20x Pepperl+Fuchs

>KLIKNIJ<

Masz niestandardowe potrzeby zakupowe? Złóż zapytanie ofertowe na MerXu

Masz niestandardowe potrzeby zakupowe? Złóż zapytanie ofertowe na MerXu

>KLIKNIJ<

Bosch Rexroth dostarcza napęd do lodołamaczy

Bosch Rexroth dostarcza napęd do lodołamaczy

>KLIKNIJ<

IoT Box – gotowe rozwiązanie z pogranicza OT i IT

IoT Box – gotowe rozwiązanie z pogranicza OT i IT





MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • 0 PLN
  Szkolenie TwinCAT 3 NC PTP jest rozwinięciem szkolenia, na którym uczymy programowania i jest przeznaczone dla tych inżynierów, którzy planują wdrażać aplikacje typu MOTION – sterowanie silnikami Servo bez interpolacji lub z interpola...
  Czas trwania: 3 dni



KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia