Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

Roboty KUKA w odlewni firmy Nomet  

Wiodący polski producent akcesoriów meblowych stawia na roboty. Firma Nomet z Torunia modernizuje swoją odlewnię, w której już teraz pracują dwa roboty KUKA KR 10 AGILUS. Ich zadaniem jest odbieranie elementów z maszyn odlewniczych firmy Frech.

Nomet to polska firma oferująca akcesoria meblowe, budowlane i inne. Jej produkty to m.in. uchwyty, gałki, wieszaki, kosze, a także klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Nomet zatrudnia obecnie ponad 500 doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. Miesięcznie firma produkuje ponad milion akcesoriów.

Zlokalizowane w przemysłowej dzielnicy Torunia przedsiębiorstwo posiada rozbudowane zaplecze produkcyjne. Jedną z najważniejszych przestrzeni w łańcuchu produkcyjnym Nometu jest odlewnia. Powstające w niej odlewy stanowią bazę zarówno akcesoriów meblowych, jak i budowlanych, które codziennie opuszczają zakład toruńskiej firmy.

Zarząd Nometu konsekwentnie inwestuje w odlewnię. W ostatnim czasie firma wdrożyła dwa pierwsze w pełni zautomatyzowane stanowiska odlewnicze, wykorzystując potencjał sprawdzonych maszyn odlewniczych firmy Frech oraz odznaczających się ponadprzeciętną sprawnością robotów KUKA KR 10 AGILUS.

 

Automatyzacja w odlewni Nometu

– Automatyzacja pozwoliła nam usprawnić procesy produkcyjne. W krótszym czasie jesteśmy w stanie wyprodukować o wiele więcej i z wyższą jakością. Możemy ograniczyć i odciążyć pracowników – zauważa Maciej Garstka, kierownik odlewni w Nomet.

Zautomatyzowane stacje zainstalowane w odlewni Nometu składają się z kilku kluczowych komponentów. W każdej znajduje się gorącokomorowa maszyna ciśnieniowa Frech W80ZnRC sterowana w czasie rzeczywistym. Za pobieranie odlewów odpowiada robot KUKA KR 10 AGILUS, który po odebraniu detali poddaje je kontroli jakości, a następnie odkłada na transporter wyposażony w dedykowany tunel chłodzący. Całość jest zabezpieczona wygrodzeniami zapewniającymi wysoki poziom bezpieczeństwa pracowników odlewni.

– Nomet jest pierwszą firmą w Polsce, która zaczęła wykorzystywać gorącokomorowe maszyny ciśnieniowe z układem sterowania w systemie czasu rzeczywistego do odlewania detali ze stopów cynku – podkreśla Józef Kołodziej, dyrektor generalny Frech Polska.

– Obecnie Nomet posiada pięć takich maszyn oraz kilka z klasycznym układem sterowania – dodaje nasz rozmówca. – W tym roku zaczęliśmy automatyzować procesy produkcyjne, bazując na robotach firmy KUKA. Wdrożyliśmy już dwa takie rozwiązania, a niebawem zostanie uruchomiona trzecia taka aplikacja.

 

Większa wydajność i powtarzalność

Jak zaznacza Józef Kołodziej, Nomet korzysta z maszyn Frech od ponad trzech dekad. Również po roboty KUKA firma sięga od wielu lat. Roboty KUKA wspierają szereg procesów w toruńskim zakładzie, poza odlewnią pracując m.in. w szlifierni i spawalni.

Stosowanie robotów przemysłowych w poszczególnych obszarach produkcji wpisuje się w politykę Nometu koncentrującą się na rozwoju i proponowaniu jak najbardziej dopracowanych wyrobów. Robotyzacja procesów przekłada się na zwiększenie wydajności i większą powtarzalność wytwarzanych produktów, co w przypadku takich branż, jak branża akcesoriów meblowych i budowlanych, ma duże znaczenie i w bezpośredni sposób wpływa na ogólną konkurencyjność przedsiębiorstw.

 

Roboty KUKA – efektywność i niezawodność w każdych warunkach

Robotyzacja w każdym środowisku przebiega inaczej. Automatyzacja w odlewnictwie i obróbce metali wymaga rozwiązań sprawdzających się w trudnych warunkach. W swoim portfolio KUKA posiada roboty mogące pracować w każdym, nawet najbardziej wymagającym otoczeniu.

– Posiadamy w swoim portfolio bardzo bogaty typoszereg robotów w wersji Foundy do obsługi maszyn czy też po prostu pracy w bardzo trudnym środowisku odlewni – tłumaczy Łukasz Szczepkowski, inżynier sprzedaży w KUKA. – Roboty w wersji Foundry posiadają powierzchnię odporną na wysokie temperatury i korozję oraz są dodatkowo uszczelnione, dzięki czemu gwarantują efektywną i niezawodną pracę w ekstremalnych warunkach. Warto odnotować, że wersje Foundry występują w różnych klasach udźwigu. Umożliwia to dobranie robota idealnie dopasowanego do wymogów konkretnej aplikacji.

Szczegółowe informacje o rozwiązaniach KUKA dla odlewnictwa i obróbki metali, w tym o robotach w wersjach Foundry, są dostępne na podstronie „Roboty w odlewnictwie”.