Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/05/KUKA_case_study_maj_2022_nagłówek.jpg

Roboty KUKA w odlewni firmy Nomet  

autor: KUKA.

Wiodący polski producent akcesoriów meblowych stawia na roboty. Firma Nomet z Torunia modernizuje swoją odlewnię, w której już teraz pracują dwa roboty KUKA KR 10 AGILUS. Ich zadaniem jest odbieranie elementów z maszyn odlewniczych firmy Frech.

Nomet to polska firma oferująca akcesoria meblowe, budowlane i inne. Jej produkty to m.in. uchwyty, gałki, wieszaki, kosze, a także klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Nomet zatrudnia obecnie ponad 500 doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników. Miesięcznie firma produkuje ponad milion akcesoriów.

Zlokalizowane w przemysłowej dzielnicy Torunia przedsiębiorstwo posiada rozbudowane zaplecze produkcyjne. Jedną z najważniejszych przestrzeni w łańcuchu produkcyjnym Nometu jest odlewnia. Powstające w niej odlewy stanowią bazę zarówno akcesoriów meblowych, jak i budowlanych, które codziennie opuszczają zakład toruńskiej firmy.

Zarząd Nometu konsekwentnie inwestuje w odlewnię. W ostatnim czasie firma wdrożyła dwa pierwsze w pełni zautomatyzowane stanowiska odlewnicze, wykorzystując potencjał sprawdzonych maszyn odlewniczych firmy Frech oraz odznaczających się ponadprzeciętną sprawnością robotów KUKA KR 10 AGILUS.

 

Automatyzacja w odlewni Nometu

– Automatyzacja pozwoliła nam usprawnić procesy produkcyjne. W krótszym czasie jesteśmy w stanie wyprodukować o wiele więcej i z wyższą jakością. Możemy ograniczyć i odciążyć pracowników – zauważa Maciej Garstka, kierownik odlewni w Nomet.

Zautomatyzowane stacje zainstalowane w odlewni Nometu składają się z kilku kluczowych komponentów. W każdej znajduje się gorącokomorowa maszyna ciśnieniowa Frech W80ZnRC sterowana w czasie rzeczywistym. Za pobieranie odlewów odpowiada robot KUKA KR 10 AGILUS, który po odebraniu detali poddaje je kontroli jakości, a następnie odkłada na transporter wyposażony w dedykowany tunel chłodzący. Całość jest zabezpieczona wygrodzeniami zapewniającymi wysoki poziom bezpieczeństwa pracowników odlewni.

– Nomet jest pierwszą firmą w Polsce, która zaczęła wykorzystywać gorącokomorowe maszyny ciśnieniowe z układem sterowania w systemie czasu rzeczywistego do odlewania detali ze stopów cynku – podkreśla Józef Kołodziej, dyrektor generalny Frech Polska.

– Obecnie Nomet posiada pięć takich maszyn oraz kilka z klasycznym układem sterowania – dodaje nasz rozmówca. – W tym roku zaczęliśmy automatyzować procesy produkcyjne, bazując na robotach firmy KUKA. Wdrożyliśmy już dwa takie rozwiązania, a niebawem zostanie uruchomiona trzecia taka aplikacja.

 

Większa wydajność i powtarzalność

Jak zaznacza Józef Kołodziej, Nomet korzysta z maszyn Frech od ponad trzech dekad. Również po roboty KUKA firma sięga od wielu lat. Roboty KUKA wspierają szereg procesów w toruńskim zakładzie, poza odlewnią pracując m.in. w szlifierni i spawalni.

Stosowanie robotów przemysłowych w poszczególnych obszarach produkcji wpisuje się w politykę Nometu koncentrującą się na rozwoju i proponowaniu jak najbardziej dopracowanych wyrobów. Robotyzacja procesów przekłada się na zwiększenie wydajności i większą powtarzalność wytwarzanych produktów, co w przypadku takich branż, jak branża akcesoriów meblowych i budowlanych, ma duże znaczenie i w bezpośredni sposób wpływa na ogólną konkurencyjność przedsiębiorstw.

 

Roboty KUKA – efektywność i niezawodność w każdych warunkach

Robotyzacja w każdym środowisku przebiega inaczej. Automatyzacja w odlewnictwie i obróbce metali wymaga rozwiązań sprawdzających się w trudnych warunkach. W swoim portfolio KUKA posiada roboty mogące pracować w każdym, nawet najbardziej wymagającym otoczeniu.

– Posiadamy w swoim portfolio bardzo bogaty typoszereg robotów w wersji Foundy do obsługi maszyn czy też po prostu pracy w bardzo trudnym środowisku odlewni – tłumaczy Łukasz Szczepkowski, inżynier sprzedaży w KUKA. – Roboty w wersji Foundry posiadają powierzchnię odporną na wysokie temperatury i korozję oraz są dodatkowo uszczelnione, dzięki czemu gwarantują efektywną i niezawodną pracę w ekstremalnych warunkach. Warto odnotować, że wersje Foundry występują w różnych klasach udźwigu. Umożliwia to dobranie robota idealnie dopasowanego do wymogów konkretnej aplikacji.

Szczegółowe informacje o rozwiązaniach KUKA dla odlewnictwa i obróbki metali, w tym o robotach w wersjach Foundry, są dostępne na podstronie „Roboty w odlewnictwie”.Utworzono: / Kategoria: , ,
 • Autor: KUKA
 • KUKA jest koncernem działającym na arenie międzynarodowej w branży automatyzacyjnej. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Augsburgu. Jako z wiodących na rynku światowym producentów inteligentnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji firma KUKA oferuje klientom kompleksowe produkty: od robotów poprzez moduły aż do w pełni zautomatyzowanych instalacji i ich połączeń sieciowych w branżach takich jak przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, metali i tworzyw sztucznych, produkcja dóbr konsumpcyjnych, handel elektroniczny/detaliczny i ochrona zdrowia.
 • Profil Autora
 • https://www.kuka.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
  Link: Terminy
 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...