Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/09/Grafika-na-YouTube-wersja-polska.png

Roboty KUKA pakują i paletyzują rolki z folią stretch w firmie Efekt Plus

autor: KUKA.

Czołowy producent folii stretch rozwija nowo otwarty zakład w Rzeszowie. Dzięki współpracy z inżynierami z PROSTER i polskim oddziałem KUKA firma Efekt Plus wdrożyła zautomatyzowaną linię do pakowania i układania na paletach rolek folii stretch.

 

To jeden z wiodących polskich dostawców folii stretch, nowoczesna firma, która od lat stawia na optymalizację produkcji, nowe technologie i zrównoważony rozwój. Efekt Plus produkuje folię stretch od 2006 r. Początkowo jako niewielkie, rodzinne przedsiębiorstwo, dziś – jako firma z wypracowaną renomą, własnym know-how i rozbudowanym zapleczem ulokowanym w dwóch zakładach: w Głogowie Małopolskim oraz w Rzeszowie.

– Efekt Plus jest czołowym producentem folii stretch. W swojej ofercie posiadamy wiele innowacyjnych produktów, co sprawia, że jesteśmy marką rozpoznawalną w całej Europie. Nasze moce produkcyjne sięgają 165 tys. ton folii rocznie – firmę przedstawia Jakub Raczyński, z-ca dyrektora produkcji w Efekt Plus.

– Posiadamy dwa zakłady, które są zlokalizowane na Podkarpaciu: jeden w Głogowie Małopolskim, drugi w Rzeszowie. Oba te zakłady są w pełni zautomatyzowane – podkreśla nasz rozmówca.

 

Roboty KUKA w rzeszowskiej fabryce Efekt Plus

Zakład w Rzeszowie to druga fabryka w portfolio Efekt Plus. Jego budowa rozpoczęła się w 2019 r. na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko. Powierzchnia obiektu wynosi 7 tys. m2. Efekt Plus konsekwentnie doprowadza do rozruchu kolejnych linii technologicznych w rzeszowskim zakładzie. Jedną z nich jest zautomatyzowana linia odpowiadająca za pakowanie rolek folii stretch do kartonów, a następnie ich paletyzację. Jej głównymi elementami są dwa roboty KUKA z serii KR QUANTEC. To druga kompletna linia pakująco-paletyzująca z robotami KUKA w Efekt Plus (pierwsza znajduje się w Głogowie Małopolskim – red.). Jej wykonaniem zajęła się firma PROSTER z Brzeska.

– Innowacyjnymi cechami wdrożonego rozwiązania są na pewno pełna automatyzacja i robotyzacja produkcji, co pozwala zredukować do kompletnego minimum obsługę ludzką. Tak naprawdę osiągnęliśmy obsługę linii przez jednego operatora – zauważa Jacek Pukal, prezes PROSTER.

Ograniczenie liczby operatorów niezbędnych do obsługi linii stanowiło jedno z najważniejszych zadań, jakim inżynierowie z PROSTER musieli sprostać, by zrealizować projekt zgodnie z oczekiwaniami firmy Efekt Plus. Strona zamawiająca linię kładła ponadto nacisk na podniesienie wydajności produkcji, zwiększenie jakości i powtarzalności pakowania produktów, a także umożliwienie personelowi Efekt Plus zbieranie i analizowanie danych produkcyjnych.

– Charakterystyczną cechą omawianego rozwiązania jest połączenie systemów zarządzania produkcją na linii z centralnym systemem magazynowania klienta. Pozwala nam to w sposób automatyczny synchronizować potrzeby produkcyjne i przekazywać je na linię – zaznacza Jacek Pukal, zwracając uwagę na jeden z kluczowych aspektów aplikacji, który wpisuje ją w ideę przemysłu 4.0.

 

Pakowanie i paletyzacja rolek folii stretch

Praca linii rozpoczyna się od transportu gotowych rolek folii stretch do miejsca pobierania ich przez pierwszego z dwóch robotów KUKA. Za pomocą dedykowanego chwytaka robot pobiera sześć rolek na raz, a następnie umieszcza je w uprzednio przygotowanych kartonach. W dalszej kolejności kartony są bezobsługowo przygotowywane do układania ich na paletach. Następuje kolejno ich zamykanie, zaklejanie taśmą i etykietowanie. Tak spakowane kartony poprzez system transporterów rolkowych trafiają do stacji paletyzacji z drugim z robotów KUKA, który układa je w jednakowe stosy. Po załadowaniu palety opuszczają stację paletyzacji i zostają automatycznie zabezpieczone folią stretch, ułatwiającą ich magazynowanie i późniejszy transport.

– Linia składa się z siedmiu głównych sekcji. Do najważniejszych należą odbiór produktu, sekcja pakowania, sekcja paletyzacji oraz owijanie palet – podsumowuje Jarosław Tynka, robotyk z PROSTER zaangażowany w projekt.

– W dwóch najważniejszych sekcjach, czyli pakowania i paletyzacji, proces obsługują roboty KUKA. Wybraliśmy te roboty ze względu na ich dostępność, parametry techniczne, które najbardziej odpowiadały tym zadaniom, oraz łatwość integracji z innymi urządzeniami wchodzącymi w skład linii. Zwracaliśmy też uwagę na jakość serwisu – wspomina Jarosław Tynka.

Na szczególną uwagę zasługuje uniwersalność linii. W jej obrębie mogą być pakowane i paletyzowane różne rodzaje folii stretch. W sumie jest to ponad 20 różnych rodzajów produktów, w tym m.in. folia stretch ręczna i folia stretch Jumbo. Co ważne, większość przezbrojeń może być wykonywana przez obsługę linii z poziomu panelu HMI. W efekcie bieżąca obsługa linii nie wymaga częstych, czasochłonnych i zarazem kosztownych interwencji operatorskich.

 

Seria KR QUANTEC: niezastąpione w robotyzacji operacji handlingowych

– W aplikacji zastosowano roboty z rodziny KR QUANTEC, czyli najbardziej znaną, najpopularniejszą rodzinę naszych robotów. Mimo iż jest to aplikacja paletyzująca, są to roboty sześcioosiowe. Zostało to wymuszone przez gęstą zabudowę linii – zwraca uwagę Damian Drąg, inżynier sprzedaży w KUKA opiekujący się klientami z obszaru Polski wschodniej.

Roboty KUKA z serii KR QUANTEC to sprawdzony wybór, jeśli chodzi o robotyzację operacji handlingowych, a także wielu innych. Są niezastąpione wszędzie tam, gdzie od robotów wymaga się dużych udźwigów, ale też wysokiej efektywności pracy i elastyczności. Dzięki smukłej konstrukcji roboty można dopasować do każdego środowiska produkcyjnego, nawet przy ograniczonej przestrzeni, a zredukowana do minimum liczba części zamiennych pozwala skrócić czas dostawy i zminimalizować całkowite koszty posiadania (Total Cost of Ownership). Szczegółowe informacje są dostępne na podstronie rodziny robotów KUKA KR QUANTEC.Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: KUKA
 • KUKA jest koncernem działającym na arenie międzynarodowej w branży automatyzacyjnej. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Augsburgu. Jako z wiodących na rynku światowym producentów inteligentnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji firma KUKA oferuje klientom kompleksowe produkty: od robotów poprzez moduły aż do w pełni zautomatyzowanych instalacji i ich połączeń sieciowych w branżach takich jak przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, metali i tworzyw sztucznych, produkcja dóbr konsumpcyjnych, handel elektroniczny/detaliczny i ochrona zdrowia.
 • Profil Autora
 • https://www.kuka.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!
.
NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
 • Autor: Paweł Wiącek, Kierownik Produktu Czujniki Przemysłowe, SICK Sp. Z o.o. SLT – Smart Light Tower, czyli inteligentna optyczna kolumna sygnalizacyjna pracująca po IO-Link   SLT zapewnia elastyczność w wizualizacji przebiegu procesó...