
Roboty które łamią granice i pracują w prawdziwym świecie.

Boston dynamic to dynamicznie rozwijająca się społeczność zbudowana z techników, inżynierów i naukowców, którzy płynnie łączą zaawansowane myślenie analityczne z odważną inżynierią i praktycznymi rozwiązaniami typu „but in the mud”. Ich pierwszym krokiem były roboty, które biegały i manewrowały jak zwierzęta. Po opanowaniu roboto-zwierząt, przyszedł czas na kolejny krok – łącząc zasady dynamicznej kontroli i równowagi z wyrafinowanymi projektami mechanicznymi, najnowocześniejszą elektroniką i oprogramowaniem do percepcji, nawigacji i inteligencji powstały roboty przypominające zachowania ludzi, dzięki swojej mobilności, zwinności, zręczności i szybkości.
Boston dynamic wykorzystuję kontrolę i obliczenia oparte na czujnikach i odkrywa możliwości złożonych mechanizmów. Realizuje projekty od początkowej koncepcji, poprzez prototypownie, aż po testowanie i budowanie inżynierii. Następnie testując w terenie i rozpoczynając niską produkcję.
To niesamowite, a zarazem przerażające w tym samym czasie, jak te roboty wiele potrafią. Jeden z robotów stworzonych przez Boston Dynamic o nazwie Atlas, uprawia crossfit, wykonując wskoki na skrzynię o różnym poziomie trudności. Atlas jest robotem humanoidalnym, koordynującym ruchy ramion, tułowia i nóg, aby osiągnąć mobilność całego ciała, znacznie zwiększając zasięg i przestrzeń roboczą. Atlas potrafi wiele więcej niż pokonywanie wskoków, czy nierówności terenu- wykonanie salta w tył to żaden problem, obejrzyjcie film poniżej i przekonajcie się sami.
Natomiast roboty SpotMini, przypominające czworonogi, bezproblemowo radzą sobie z otwieraniem drzwi, pokonywaniem niższych przejść , a nawet potrafią posprzątać. Posprzątać ? Tak to własnie SpotMini wyrzuci śmieci i wstawi naczynia do zmywarki 🙂 SpotMini waży od 25-30 kg, jest całkowicie elektryczny i działa przez 90 mini. Jest nowszą wersją robota Spot, do którego zespół BostonDynamics dodał umiejętności zbierania i obsługi obiektów przy pomocy 5 stopniowego ramienia i ulepszonych czujników percepcji. Zestaw czujników obejmuje m.in : kamery stereoskopowe, kamery głębokościowe, IMU,czujniki położenia oraz siły w kończynach wspomagające nawigację i manipulację mobilną.
Alex i SpotMini to nie jedyne roboty stworzone przez BostonDynami , jest jeszcze Handle, Spot, LS3, Bigdog i wiele innych – więcej zobaczycie na ich kanale na youtube.
Powiązane artykuły

Jak powstają REGAŁY MAGAZYNOWE? – Fabryki w Polsce
W najnowszym odcinku „Fabryk w Polsce” gościmy w firmie WDX. To polski producent zintegrowanych rozwiązań intralogistycznych, w tym m.in. regałów magazynowych. To właśnie powstawanie tego produktu pokazaliśmy w programie.

Analiza metod pomiarowych urządzeń do magazynowania energii
Naukowcy zajmujący się ogniwami galwanicznymi stosują wiele technik badawczych, aby uzyskać wyniki potrzebne do określenia charakterystyki ogniwa pierwszego lub drugiego rodzaju.

Komunikacja sterownika IFM z podwoziem – Protokół J1939
Niniejszym artykułem chciałbym zachęcić do krótkiej lektury na temat komunikacji podwozia ze sterownikiem mobilnym IFM (np. CR7506, CR7032, czy CR7132) za pomocą protokołu J1939.

Pomiary z wykorzystaniem promieniowania jonizującego? Rozpad atomowy w przemyśle
Technika jądrowa zapoczątkowana w Polsce w latach pięćdziesiątych trwa nieprzerwanie przechodząc różne stadia rozwoju – od nieśmiałych prób, przez falę optymizmu do racjonalnego wykorzystania.