PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

ROBOTY cz.3 – Podstawy obsługi i konserwacji robota przemysłowego

2008 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


Ostatnio pisaliśmy o podstawowej wiedzy dotyczącej robotów przemysłowych. Dzisiaj na podstawie kursu dostępnego na platformie e-learningowej Mitsubishi Electric napiszemy o podstawach obsługi i konserwacji robotów przemysłowych.

Charakterystyka robota

Do sprzętu każdego producenta, trzeba podejść trochę inaczej. Nawet poszczególne modele mogą się znacząco od siebie różnić. Poniższy artykuł opisuje obsługę robota MITSUBISHI MELFA. Roboty MELFA używane są do montażu, kontroli i transportu. Istnieją dwa rodzaje robotów MELFA – wieloprzegubowe o konstrukcji pionowej i wieloprzegubowe o konstrukcji poziomej.

Można też wyróżnić m.in. dwa typy robotów MELFA: typ D i typ Q. W robotach typu D sterownik robota posiada wbudowany CPU, a w robotach typu Q CPU znajduje się w specjalnej platformie iQ, do której można podłączyć sterownik. Wszystkie sprzęty, narzędzia i przedmioty wchodzące w skład systemu typu Q widoczne są na poniższym zdjęciu.

Oprócz samego robota, jego sterownika i CPU w skład takiego systemu wchodzą między innymi:

 • Wszystkie serwomechanizmy sterujące osiami robota,
 • Przewody zasilające i sterujące,
 • Oprzyrządowanie chwytaka (mechanizm, przewody, zawory elektromagnetyczne, części wymienne),
 • Panel uczący, panele HMI maszyny,
 • Różnego rodzaju czujniki,
 • Komputer do programowania i oprogramowanie MELFA-Works.

Konfiguracja

Jak już wiemy robot przemysłowy to skomplikowane urządzenie. Co należy zatem zrobić przed uruchomieniem takiego robota?

1. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że wszystkie elementy elektroniczne zostały w odpowiedni sposób podłączone. Na poniższym zdjęciu można zobaczyć prawidłowy sposób podłączenia robota do zasilania i sterowania.

2. Panel uczący musi być podłączony do sterownika robota. W prawdzie można go trochę oszukać i zamiast panelu podłączyć w jego miejsce inne urządzenie, lub wsadzić do gniazda odpowiednią, dedykowaną zaślepkę. Należy jednak pamiętać, że panel można podłączać, lub odłączać od sterownika tylko kiedy zasilanie jest wyłączone.

3. Niezwykle ważne w kontekście dokładności sterowania robotem jest ustawienie punktu początkowego dla każdej osi. Punkty takie należy ustawić w przypadku nowego robota po jego zakupie, lub zmiany robota, lub sterownika. Dane punktu początkowego znaleźć można w dokumentacji robota i wystarczy je przepisać w odpowiednie pola na panelu uczącym.

Obsługa robota

1. Robotem można sterować w trybie ręcznym, za pomocą panelu uczącego zwanego z angielskiego teaching pendant. Panel umożliwia:

 • sterowanie robotem w czterech różnych trybach ręcznych:
  • JOIN jog, które kieruje poszczególnymi osiami robota,
  • XYZ jog, które zmienia położenie robota w obrębie podstawowego układu współrzędnych,
  • TOOL jog, które steruje robotem w obrębie układu współrzędnych chwytaka,
  • CYLINDER jog, które kieruje ruchem obrotowym robota,
 • naukę i zaprogramowanie robotowi sekwencji ruchów,
 • wybranie innego programu z pamięci robota.

2. Domyślnie punkt kontrolny robota ustawiony jest na końcu ostatniego ramienia. Jeżeli jednak robot wyposażony jest w chwytak, lub inne narzędzie, warto ustawić punkt kontrolny na końcówkę tego narzędzia. Może to znacznie ułatwić sterowanie robotem i precyzyjną pracę.

Dla przykładu, jeżeli montujemy narzędzie, które ma długość 100 mm należy punkt kontrolny ustawić na +100 mm w osi Z.

3. Jeżeli robot zostanie ustawiony w jakiejś pozycji za pomocą dowolnego trybu jog można zapisać tą pozycję w jego pamięci, “nauczyć” go jej. Uczenia można dokonać za pomocą ekranu edycji poleceń w panelu uczącym.

Konserwacja robota

Kontrola wszystkich urządzeń jest warunkiem koniecznym do ich prawidłowego i bezawaryjnego działania. Czasem kilka minut poświęconych na przegląd może oszczędzić godziny ślęczenia nad awarią. W zakres konserwacji i kontroli robota wchodzą czynności codzienne jak i okresowe.

Czynności, które powinniśmy wykonać codziennie to:

 • Sprawdzenie, czy śruby montażowe robota, wkręty mocujące pokrywy i śruby ustalające chwytaka nie uległy poluzowaniu.
 • Sprawdzenie, czy przewód zasilający i przewody sterujące jest prawidłowo podłączone.
 • Sprawdzenie korpusu robota pod kątem pęknięć i ocenienie, czy w obrębie pracy robota nie znajdują się przedmioty, które mogą spowodować uszkodzenia korpusu.
 • Sprawdzenie, czy z korpusu robota nie wydostaje się smar i czy powietrze nie wydostaje się z układu ciśnieniowego.
 • Na podstawie przykładowego programu można sprawdzić, czy punkty pracy nie odbiegają od ustalonych pozycji. Wszystkie wyżej wymienione potencjalne problemy mogą ku temu prowadzić.

Dodatkowo czynności, które możemy wykonywać co określony czas (np. co miesiąc) to:

 • Zdjęcie osłon i sprawdzenie, czy na przewodach nie ma zarysować, czy izolacja nie została przerwana.
 • Sprawdzenie napięcia pasków zębatych.
 • Wymiana baterii w robocie i uzupełnienie smaru w przekładniach redukcyjnych (np. raz w roku).

Roboty mają najczęściej specjalne porty do uzupełniania smarów. Jak to zrobić?

W dokumentacji bez problemów znajdziemy umiejscowienie portów smarowania.

Więcej

Jeżeli chcesz zdobyć więcej wiedzy o robotach przemysłowych odwiedź platformę e-learningową Mitsubishi Electric i pobierz to szkolenie.


Więcej z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric
19 grudnia 2018 / Kategoria: , , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

>KLIKNIJ<

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

>KLIKNIJ<

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Produkty LAPP w projektach studenckich

Produkty LAPP w projektach studenckich

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

>KLIKNIJ<

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: TerminyKategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…