PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

ROBOTY cz.3 – Podstawy obsługi i konserwacji robota przemysłowego

Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


Ostatnio pisaliśmy o podstawowej wiedzy dotyczącej robotów przemysłowych. Dzisiaj na podstawie kursu dostępnego na platformie e-learningowej Mitsubishi Electric napiszemy o podstawach obsługi i konserwacji robotów przemysłowych.

Charakterystyka robota

Do sprzętu każdego producenta, trzeba podejść trochę inaczej. Nawet poszczególne modele mogą się znacząco od siebie różnić. Poniższy artykuł opisuje obsługę robota MITSUBISHI MELFA. Roboty MELFA używane są do montażu, kontroli i transportu. Istnieją dwa rodzaje robotów MELFA – wieloprzegubowe o konstrukcji pionowej i wieloprzegubowe o konstrukcji poziomej.

Można też wyróżnić m.in. dwa typy robotów MELFA: typ D i typ Q. W robotach typu D sterownik robota posiada wbudowany CPU, a w robotach typu Q CPU znajduje się w specjalnej platformie iQ, do której można podłączyć sterownik. Wszystkie sprzęty, narzędzia i przedmioty wchodzące w skład systemu typu Q widoczne są na poniższym zdjęciu.

Oprócz samego robota, jego sterownika i CPU w skład takiego systemu wchodzą między innymi:

 • Wszystkie serwomechanizmy sterujące osiami robota,
 • Przewody zasilające i sterujące,
 • Oprzyrządowanie chwytaka (mechanizm, przewody, zawory elektromagnetyczne, części wymienne),
 • Panel uczący, panele HMI maszyny,
 • Różnego rodzaju czujniki,
 • Komputer do programowania i oprogramowanie MELFA-Works.

Konfiguracja

Jak już wiemy robot przemysłowy to skomplikowane urządzenie. Co należy zatem zrobić przed uruchomieniem takiego robota?

1. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że wszystkie elementy elektroniczne zostały w odpowiedni sposób podłączone. Na poniższym zdjęciu można zobaczyć prawidłowy sposób podłączenia robota do zasilania i sterowania.

2. Panel uczący musi być podłączony do sterownika robota. W prawdzie można go trochę oszukać i zamiast panelu podłączyć w jego miejsce inne urządzenie, lub wsadzić do gniazda odpowiednią, dedykowaną zaślepkę. Należy jednak pamiętać, że panel można podłączać, lub odłączać od sterownika tylko kiedy zasilanie jest wyłączone.

3. Niezwykle ważne w kontekście dokładności sterowania robotem jest ustawienie punktu początkowego dla każdej osi. Punkty takie należy ustawić w przypadku nowego robota po jego zakupie, lub zmiany robota, lub sterownika. Dane punktu początkowego znaleźć można w dokumentacji robota i wystarczy je przepisać w odpowiednie pola na panelu uczącym.

Obsługa robota

1. Robotem można sterować w trybie ręcznym, za pomocą panelu uczącego zwanego z angielskiego teaching pendant. Panel umożliwia:

 • sterowanie robotem w czterech różnych trybach ręcznych:
  • JOIN jog, które kieruje poszczególnymi osiami robota,
  • XYZ jog, które zmienia położenie robota w obrębie podstawowego układu współrzędnych,
  • TOOL jog, które steruje robotem w obrębie układu współrzędnych chwytaka,
  • CYLINDER jog, które kieruje ruchem obrotowym robota,
 • naukę i zaprogramowanie robotowi sekwencji ruchów,
 • wybranie innego programu z pamięci robota.

2. Domyślnie punkt kontrolny robota ustawiony jest na końcu ostatniego ramienia. Jeżeli jednak robot wyposażony jest w chwytak, lub inne narzędzie, warto ustawić punkt kontrolny na końcówkę tego narzędzia. Może to znacznie ułatwić sterowanie robotem i precyzyjną pracę.

Dla przykładu, jeżeli montujemy narzędzie, które ma długość 100 mm należy punkt kontrolny ustawić na +100 mm w osi Z.

3. Jeżeli robot zostanie ustawiony w jakiejś pozycji za pomocą dowolnego trybu jog można zapisać tą pozycję w jego pamięci, “nauczyć” go jej. Uczenia można dokonać za pomocą ekranu edycji poleceń w panelu uczącym.

Konserwacja robota

Kontrola wszystkich urządzeń jest warunkiem koniecznym do ich prawidłowego i bezawaryjnego działania. Czasem kilka minut poświęconych na przegląd może oszczędzić godziny ślęczenia nad awarią. W zakres konserwacji i kontroli robota wchodzą czynności codzienne jak i okresowe.

Czynności, które powinniśmy wykonać codziennie to:

 • Sprawdzenie, czy śruby montażowe robota, wkręty mocujące pokrywy i śruby ustalające chwytaka nie uległy poluzowaniu.
 • Sprawdzenie, czy przewód zasilający i przewody sterujące jest prawidłowo podłączone.
 • Sprawdzenie korpusu robota pod kątem pęknięć i ocenienie, czy w obrębie pracy robota nie znajdują się przedmioty, które mogą spowodować uszkodzenia korpusu.
 • Sprawdzenie, czy z korpusu robota nie wydostaje się smar i czy powietrze nie wydostaje się z układu ciśnieniowego.
 • Na podstawie przykładowego programu można sprawdzić, czy punkty pracy nie odbiegają od ustalonych pozycji. Wszystkie wyżej wymienione potencjalne problemy mogą ku temu prowadzić.

Dodatkowo czynności, które możemy wykonywać co określony czas (np. co miesiąc) to:

 • Zdjęcie osłon i sprawdzenie, czy na przewodach nie ma zarysować, czy izolacja nie została przerwana.
 • Sprawdzenie napięcia pasków zębatych.
 • Wymiana baterii w robocie i uzupełnienie smaru w przekładniach redukcyjnych (np. raz w roku).

Roboty mają najczęściej specjalne porty do uzupełniania smarów. Jak to zrobić?

W dokumentacji bez problemów znajdziemy umiejscowienie portów smarowania.

Więcej

Jeżeli chcesz zdobyć więcej wiedzy o robotach przemysłowych odwiedź platformę e-learningową Mitsubishi Electric i pobierz to szkolenie.


Więcej z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric
19 grudnia 2018 / Kategoria: , , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor wicenaczelny w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Spotkaj się z firmą EATON i odkryj sterownik easyE4

Spotkaj się z firmą EATON i odkryj sterownik easyE4

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.1 – Jak efektywnie projektować wizualizacje?

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.1 – Jak efektywnie projektować wizualizacje?

>KLIKNIJ<

Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.3 – Hardware

Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.3 – Hardware

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #1: Odcinek powitalny, czyli co to jest Automatyczny Podcast

Automatyczny Podcast #1: Odcinek powitalny, czyli co to jest Automatyczny Podcast

>KLIKNIJ<

Druga edycja Mistrzostw Polski Programistów PLC już za nami!

Druga edycja Mistrzostw Polski Programistów PLC już za nami!

>KLIKNIJ<

Co warto zobaczyć na Automaticon 2019?

Co warto zobaczyć na Automaticon 2019?

>KLIKNIJ<

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu Renex Soldering Championship 2019

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu Renex Soldering Championship 2019

>KLIKNIJ<

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej z wykorzystniem rozwiazań Moxa

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej z wykorzystniem rozwiazań Moxa

>KLIKNIJ<

Warsztaty dla branży automatyki przemysłowej – wiedza i doświadczenie

Warsztaty dla branży automatyki przemysłowej – wiedza i doświadczenie

>KLIKNIJ<

Przewidywanie (przyszłości) z Mitsubishi Electric

Przewidywanie (przyszłości) z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Studencie! Tutaj B&R pojawi się dla Ciebie!

Studencie! Tutaj B&R pojawi się dla Ciebie!

>KLIKNIJ<

Seminarium SABUR na Automaticon – zapisz się!

Seminarium SABUR na Automaticon – zapisz się!

>KLIKNIJ<

Przedstawienie wybranych funkcji PLCSIM Advanced 2.0

Przedstawienie wybranych funkcji PLCSIM Advanced 2.0

>KLIKNIJ<

Nowe możliwości silników liniowych i liniowo-obrotowych

Nowe możliwości silników liniowych i liniowo-obrotowych

>KLIKNIJ<

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

>KLIKNIJ<

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

>KLIKNIJ<

Jak zadbać o swoją produkcję – Konferencja “Czujniki dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”

Jak zadbać o swoją produkcję – Konferencja “Czujniki dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”

>KLIKNIJ<

Poznaj nowe możliwości z digital twins

Poznaj nowe możliwości z digital twins

>KLIKNIJ<

Robot bez dedykowanego sterowania? – poznaj zintegrowaną robotykę 4.0

Robot bez dedykowanego sterowania? – poznaj zintegrowaną robotykę 4.0

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…