Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/12/2-1.jpg

Robot edukacyjny Astorino do nauki robotyki przemysłowej – polski produkt firmy ASTOR w światowej dystrybucji koncernu Kawasaki Robotics


23 listopada 2022 r. w Krakowie została podpisana oficjalna umowa o dystrybucji robotów edukacyjnych Astorino, produkcji polskiej firmy ASTOR przez japoński koncern Kawasaki Robotics. Zgodnie z nią, obie strony zobowiązują się do budowania marki Astorino oraz do wspólnej dystrybucji robotów. Umowę podpisał Kenji Bando-San, prezes Kawasaki Robotics EMEA oraz Andrzej Garbacki, wiceprezes zarządu ASTOR, dyrektor ds. robotyzacji.

Światowa premiera Astorino odbyła się w czerwcu br. w Monachium na targach Automatica, gdzie robot był pokazywany na wspólnym stoisku Kawasaki Robotics EMEA i ASTOR. Choć oficjalnie umowa obowiązuje od 23.11.2022, Astorino zdążyło się już pojawić w kilkunastu szkołach i uczelniach technicznych w Polsce, jak również w Niemczech, Japonii, Egipcie i Włoszech. Przykładowo, 4 roboty Astorino zostały dostarczone do Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, które jako pierwsze w kraju uruchomiło kształcenie w zawodzie technik robotyk i ustanawia standardy kształcenia dla tego kierunku.

Podpisanie kontraktu pomiędzy Kawasaki Robotics a ASTOR na dystrybucję robotów Astorino było dla mnie niezwykłe. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że coś, co zaczęło się ponad 10 lat temu jako hobby, przerodziło się w produkt, który może rozwijać nowe młode talenty na całym świecie – mówi Marek Niewiadomski, wynalazca i konstruktor robota Astorino, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej i pracownik ASTOR.

Zespół wspierający rozwój ASTORINO w firmie ASTOR wraz z Kenji Bando-Sanem i Philipem Wernerem z Kawasaki Robotics

Istotnym z punktu widzenia szkół realizujących kierunek technik robotyk jest to, że jest to robot 6-osiowy, o konstrukcji identycznej z robotem przemysłowym i programowany w języku robotów przemysłowych, z możliwością samodzielnego tworzenia aplikacji. Jego dodatkowym atutem jest to, że robot jest produkowany w Polsce, w krakowskim ASTOR Robotics Center. Ciekawostką jest fakt, że robot powstaje w 99% w technologii druku 3D. To zupełnie nowa jakość edukacji robotyki przemysłowej, nie tylko w Polsce. Wraz z robotem Astorino, placówka edukacyjna otrzymuje komplet podręczników do programowania i obsługi robota oraz konspekty lekcji dla nauczycieli.

Zawsze było tak, że technologie przyjeżdżały z Japonii do Polski, a teraz jest odwrotnie! To niecodzienne wydarzenie w branży nowoczesnych, wysokich technologii. Dzięki wieloletnim wysiłkom Marka Niewiadomskiego i zespołu Działu Osprzętu Robotyki, wsparciu firmy oraz inwestycjom w rozwój talentów i rozwój procesów R&D, stworzyliśmy pierwszego na świecie komercyjnego robota edukacyjnego o charakterze przemysłowym. Polska myśl inżynierska została doceniona w Japonii, co zaowocowało podpisaniem kontraktu na dostarczanie polskich robotów przez japoński koncern. Kawasaki Robotics oficjalnie włączyło markę Astorino do oferty, a tym samym do sprzedaży na całym świecie – podsumowuje Andrzej Garbacki, wiceprezes zarządu ASTOR, dyrektor ds. robotyzacji.

Uczniowie i studenci dzięki robotom Astorino dostają możliwość praktycznej i bezpiecznej nauki robotyki w kierunku realnych zastosowań w przemyśle. Technik robotyk czy inżynier mechatronik ma szansę być lepiej niż kiedykolwiek przygotowany do pracy w zawodzie robotyka. Uczelnia, inwestując w to rozwiązanie, podnosi jakość nauki robotyki i tym samym swój prestiż.

Podpisanie kontraktu Astorino otworzyło nam kolejne drzwi. Jesteśmy gotowi, by dostarczyć Astorino w każdy zakątek świata – mówi Katarzyna Florek, lider ds. eksportu osprzętu robotyki w firmie ASTOR.

Dodatkowe pytania czy prezentacja robota Astorino możliwe są podczas indywidualnego spotkania z jego konstruktorem – Markiem Niewiadomskim w krakowskim ASTOR Robotics Center (po uprzednim umówieniu wizyty).

Kontakt dla mediów:

Renata Poreda
Menedżer ds. PR
renata.poreda@astor.com.pl
tel.: +48 691700019

Kontakt z opiekunem ASTORINO:

Joanna Kowalkowska
Menedżer produktu
joanna.kowalkowska@astor.com.pl
tel.: +48 601525331

O Astorino
Innowacyjny robot edukacyjny Astorino oparty o druk 3D to unikatowa polska konstrukcja autorstwa Marka Niewiadomskiego, absolwenta Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Robot Astorino jest robotem 6-osiowym, o konstrukcji identycznej z robotem przemysłowym i programowanym w języku robotów przemysłowych, z możliwością samodzielnego tworzenia aplikacji. Jego dodatkowym atutem jest to, że robot jest produkowany w Polsce, w krakowskim ASTOR Robotics Center. Właścicielem marki i producentem robotów Astorino jest firma ASTOR. Od 2022 roku robot jest włączony do oferty japońskiego koncernu Kawasaki Robotics.

O ASTOR
Wspiera Klientów w podnoszeniu efektywności i konkurencyjności dzięki automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji procesów produkcyjnych. W Polsce reprezentuje globalne marki, m.in.: Emerson, Kawasaki Robotics, AVEVA, Epson, MiR, Agilox. Jest liderem w zakresie propagowania idei Przemysł 4.0 w Polsce. Poprzez liczne warsztaty pomaga Klientom w budowaniu map drogowych do Przemysłu 4.0. W 2017 roku ASTOR opublikował autorską koncepcję w zakresie rozwoju kompetencji inżynierów Inżynier 4.0TM. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym wielokrotnym laureatem konkursu „Great Place to Work\”, Medalu Europejskiego, Ambasadorem Małopolski na poziomie międzynarodowym (Mapa Marek 2019). Działalność firmy nie ogranicza się do rynku krajowego, ale wykracza również poza granice Polski – produkty ASTOR obecne są, m.in.: w Australii, Stanach Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Francji, Hiszpanii czy Niemczech, gdzie spotykają się z dużym uznaniem. Jest to wynikiem wysokiej jakości oraz innowacyjnych i odważnych rozwiązań wdrażanych przez markę. Kierunek rozwoju firmy i jej klientów wyznacza Przemysł 4.0, którego technologie prezentowane są w dwóch krakowskich centrach pokazowych: Cyfrowa Fabryka Przyszłości w ASTOR Innovation Room 4.0 oraz inteligentna robotyzacja w ASTOR Robotics Center.Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: ASTOR Sp. z o.o.
 • Od sterownika PLC do systemu zarządzania produkcją. Od skutecznej porady technicznej do szerzenia idei Przemysłu 4.0. Od studenta do inżyniera i menedżera produkcji. I tak już od 30 lat wspieramy przyszłych i obecnych automatyków i robotyków w codziennej pracy. Skontaktuj się z naszymi inżynierami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc :-)
 • Profil Autora
 • http://www.astor.com.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport&#...
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Zamień 9 anten na jedną łączoną, oznaczoną symbolem Antena 2J6B86JBCFf-B16J, z oferty firmy 2J Antennas umożliwia zamianą 9 anten na jedną łączoną! Urządzenie to łączy w sobie wydajność, dokładność, niezawodność i trwałość, a zostało zaproj...