PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Robot bez dedykowanego sterowania? – poznaj zintegrowaną robotykę 4.0

486 wyświetleń, autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o..

Coraz większa liczba producentów maszyn i linii technologicznych nie chce kupować mechaniki robota i sterowania w pakiecie. Powód jest prosty: Wprowadzanie oddzielnych sterowników dla robotów i maszyn zwiększa czasochłonność prac oraz koszty procesów projektowania, uruchamiania i utrzymania, a także przechowywania części zamiennych. Wyzwaniem pozostaje także integracja funkcji takich jak pakowanie czy paletyzacja z własnymi systemami sterowania maszyną. Z rozwiązaniem przychodzi firma MAJAtronic – producent niezależnych od platformy systemów kinematycznych typu delta oraz DuoPod. Firma uzupełniając swoje portfolio o roboty przegubowe, pokazuje jak dzięki mapp Technology szybko i prosto dokonać integracji przy użyciu sterowników B&R.

Dostawcy robotów posiadają szeroki wybór wśród robotów dla ogólnego zastosowania, dodatkowo oferują dedykowane sterowniki i akcesoria oraz rozwiązania specjalne, np. do klejenia czy dozowania. Producenci maszyn i linii technologicznych zwracają jednak uwagę, że wprowadzenie oddzielnych sterowników dla robotów i maszyn wiąże się z czasochłonnością i większymi kosztami procesów projektowania, uruchamiania czy utrzymania. Dodatkowo czas opóźnienia na połączeniu robot – sterownik maszyny może powodować trudności w synchronizacji ruchów robota z działaniem maszyny,np. ruchem przenośnika. Zwykle jednak producenci nie mają możliwości zamówienia samej mechaniki robota, bez szafy sterowniczej, co odpowiadałoby na ich zapotrzebowanie.

Kinematyka robota niezależna od sterowania

Dostawcy tacy jak MAJAtronic starają się zapełnić tę lukę rynkową. Spółka zależna MAJA, niemiecki producent maszyn dla przemysłu spożywczego, od wejścia na rynek w roku 2010 opracowała portfolio ok. 150 różnych systemów delta oraz DuoPod. Szczególną cechą robotów od MAJAtronic jest dostępność systemów mechaniki robotów pod nazwą handlową Autonox24 bez sterowania, napędów lub innych akcesoriów.

W celu jak największego ułatwienia integracji mechaniki robotów „Made in Germany” z maszynami i systemami klientów, MAJAtronic ściśle współpracuje z dostawcami systemów sterowania, takimi jak B&R, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu sterowników o należytej wydajności. Producent robota rekomenduje silniki dla każdego kontrolera. W ten sposób użytkownicy nie muszą dobierać silników samodzielnie, lecz mogą zacząć od sprawdzonego zestawu i od tego momentu prowadzić tylko optymalizację. Taka oferta zyskuje popularność wśród producentów maszyn nastawionych na jakość, jak twierdzi wspólnik spółki Hartmut Ilch: „Ponad 700 naszych robotów współpracuje obecnie z maszynami naszych klientów”. W znacznej części są to maszyny pakujące stosowane w przemyśle spożywczym.

Rozszerzenie koncepcji o roboty z ramieniem przegubowym

W ostatnich latach spółka obserwuje zwiększone zapotrzebowanie na rozszerzenie koncepcji robotów niezależnych od systemu sterowania o roboty z ramieniem przegubowym. Celem jest włączenie do systemu sterowania maszyną, operacji takich jak układanie na paletach. MAJAtronic uwzględniła takie prośby i przy wsparciu czterech dobrze znanych klientów pilotażowych, którzy wcześniej stosowali roboty z dedykowanym sterowaniem, opracowała roboty z 6-osiowym ramieniem przegubowym.  

Łatwe programowanie i wirtualne uruchomienie

Firma B&R od samego początku brała udział w opracowywaniu tych nowości. Inżynierowie zaprogramowali w środowisku projektowym B&R Automation Studio test wytrzymałościowy dla pierwszego prototypu robota o nośności 20 kg oraz wersję demonstracyjną dla MAJAtronic. Rdzeń aplikacji robotycznej został wdrożony przy użyciu mapp Robotics, która jest częścią modułowego oprogramowania B&R mapp Technology. Biblioteka mapp Robotics zawiera modułowe bloki funkcyjne oraz struktury danych do programowania robotów, a także predefiniowane modele kinematyczne. Obejmują one wszelkie informacje wymagane przez kinematykę odwrotną.

W celu stworzenia nowych systemów, można wykorzystać narzędzie B&R Scene Viewer, Automation Studio, aby wygenerować model z danych CAD mechaniki robotów wraz z parametrami kinematyki. Użytkownicy mogą z wyprzedzeniem przeprowadzić wirtualne uruchomienie za pomocą takiego modelu oraz obserwować i zapisywać ruchy robota bez rzeczywistej mechaniki robota. 

mapp Robotics nie wymaga specjalistycznej wiedzy

mapp Robotics dostarcza wiele podstawowych funkcji niezbędnych dla aplikacji robotycznej, takich jak uruchomienie programu, wykonywanie ruchów liniowych, załączanie wszystkich napędów czy bazowanie osi. Użytkownicy, którzy nie posiadają specjalistycznej wiedzy w dziedzinie robotyki mogą wdrożyć takie funkcje bez programowania ich od zera.

Opierając się na takich fundamentach, inżynierowie B&R rozpoczęli od modelowania systemu kinematycznego, tworząc podstawowe sterowanie i aplikację HMI oraz uruchamiając robota wirtualnie – wszystko w niecały tydzień.

Uruchomienie w 4 godziny

Po etapie przygotowania prototypu – z uwzględnieniem mechaniki MAJAtronic oraz sterowania B&R, identycznego z tym, które zostało zastosowane w maszynach klienta pilotażowego – drugim etapem było przeprowadzenie rzeczywistego uruchomienia robota. Robot był już sprawny po czterech godzinach, co pozytywnie zaskoczyło zespół wdrożeniowy firmy MAJAtronic.

Inżynierowie B&R poświęcili tylko trzy dni na oddanie systemu do eksploatacji w zakładzie. Dodatkowo mogli ponownie wykorzystać stworzone rozwiązanie modułowe do wdrożenia 6-osiowego robota demonstracyjnego w jeden dzień. Konstrukcja modułowa mapp Technology umożliwia proste rozszerzanie aplikacji odpowiednio do potrzeb oraz integrowanie elementów takich jak przenośniki lub inne komponenty maszyny w ramach tej samej platformy sterowania.

Taka integracja robotów i komponentów maszyny daje idealne podstawy do wdrożenia koncepcji Przemysłu 4.0. Ma też pozytywny wpływ na działanie całej maszyny. W trakcie pokazu porównawczego byliśmy w stanie udowodnić, że użytkownicy mogą zwiększyć wydajność istniejących systemów nawet o 50% przy zastosowaniu naszej koncepcji. W rezultacie nie było potrzeby angażowania ani producenta standardowego sterowania ani producenta robotów. Ze względu na robiące wrażenie korzyści, płynące z zastosowania robotów niezależnych, spodziewamy się, że będzie to rozwiązanie stosowane przez coraz większą liczbę producentów maszyn i instalacji”. Hartmut Ilch, współzałożyciel i Partner Zarządzający MAJAtronic GmbH

8 marca 2019 / Kategoria: ,
 • Autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
 • B&R to innowacyjna firma z branży automatyzacji z siedzibą w Austrii i przedstawicielstwem na całym świecie. Dalekowzroczność i intuicyjne poczucie dynamiki rynku pozwalają firmie na wprowadzanie najbardziej nowoczesnych technologii łącząc je z inżynieryjnym kunsztem. B&R jako globalny lider oferuje klientom praktycznie z każdej branży kompleksowe rozwiązania z zakresu sterowania, techniki napędowej, wizualizacji czy bezpieczeństwa i komunikacji.
 • Profil Autora
 • http://www.br-automation.pl

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

>KLIKNIJ<

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

>KLIKNIJ<

Python + PLC = Symulacja procesu

Python + PLC = Symulacja procesu

>KLIKNIJ<

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

>KLIKNIJ<

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

>KLIKNIJ<

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

>KLIKNIJ<

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

>KLIKNIJ<

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

>KLIKNIJ<

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

>KLIKNIJ<

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

>KLIKNIJ<

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

>KLIKNIJ<

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

>KLIKNIJ<

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

>KLIKNIJ<

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…