Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Rewolucja w transportowaniu czyli o nowym systemie XPlanar firmy Beckhoff

286 wyświetleń, autor: Beckhoff Automation.

Bardzo możliwe, że jesteśmy świadkami rewolucji transportu w przemyśle. Do tej pory nawet w pełni zautomatyzowanych fabrykach mogliśmy zobaczyć wszelkiego rodzaju taśmy, rolki, a nawet wózki. A co jeśli byśmy mogli niewielkie przedmioty przenosić za pomocą platform unoszących się w powietrzu? Firma Beckhoff jako specjalista od automatyzacji i ruchu przedstawia najnowsze rozwiązanie, które może zacząć nową erę przenoszenia obiektów. Mowa tutaj o napędzie opartym na systemie silników płaskich eXtended. Ale co w nich jest takiego szczególnego? Motyw latających nisko nad ziemią obiektów transportowych pojawiał się od dawien dawna w produkcjach filmowych, których akcja działa się w przyszłości. Aktualnie mamy już takie coś na wyciągnięcie ręki! Zobaczcie sami:

Na czym polega fenomen?

Niesamowitość innowacyjnego pomysłu polega na tym, że płaskie karetki latają nad specjalnymi płytkami. Tak, latają! Siła elektromagnetyczna utrzymuje stałą odległość od ziemi, aby platformy mogły poruszać się bez szarpnięć i bez dotyku do podłoża. Przemieszczające się pole magnetyczne pozwala na bardzo precyzyjne i dynamiczne pozycjonowanie ruchów. Płytki, nad którymi przemieszczają się latające karetki można układać w dowolnej konfiguracji dzięki czemu te rozwiązanie jest elastyczne.

Zanieczyszczenia, które mogą zostać wyprodukowane podczas transportu produktów zostają wyeliminowane. Przyczyną powstawania takich brudów są gwałtowne ruchy transportera, który wylewa lub wysypuje zawartość tworząc nieczystości. Transportery systemu XPlanar tego nie robią bo mają niski poziom wychylenia przy transporcie oraz zdolność poziomowania się. Kolejnym plusem jest to, że platformy nie roznoszą zanieczyszczeń po fabryce, ponieważ nie dotykają ziemi. Również odpowiednie wykończenie płytek pozwala na stosowanie ich nie tylko przy wytwarzaniu maszyn, ale także w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Dlaczego? Ponieważ tam jest wymagana duża sterylność, a dzięki specjalnym powierzchniom zachowana jest higieniczność i łatwość czyszczenia.

W zależności od rozmiaru karetka jest w stanie przenosić różne ciężary. Największa z nich udźwignie do 6 kg, a przy połączeniu kilku platform w grupę, ten ciężar znacznie wzrasta. Największa prędkość, którą można uzyskać to 4 m/s, a stopień wychylenia podczas poruszania się wynosi do 5º (stosowane w procesach transportu i przenoszenia cieczy).

Wszechstronność tego rozwiązania nie ma granic. Można za pomocą karetek podnosić, opuszczać i ważyć przenoszone przedmioty w zakresie do 5 mm. Możliwość pełnego obrotu 360º pozwala na dowolne ustawienie obiektów podczas transportu. Jako że, występują tu siły elektromagnetyczne, karetki mogą poruszać się po ścianach i suficie.

Ruch, jak na autostradzie

Płyty XPlanar możemy ułożyć według naszych potrzeb. Rozmiar i geometra podłogi może być dostosowania do naszych wymagań, dzięki temu możemy tworzyć komunikację między stanowiskami roboczymi. Połączenie tego z robotami przemysłowymi może stworzyć perfekcyjnie działającą linię produkcyjną.

Jeśli nasze stanowiska znajdują się dalej od siebie – to nie problem. Możemy zbudować długi tor, na którym platformy będą poruszać się jak samochody na autostradzie. Możemy stworzyć miejsca postoju, wyprzedzać inne karetki w celu uniknięcia zatorów, stworzyć pas szybkiego ruchu… pełna dowolność. Pewna konfiguracja płyt pozwoli nawet na stworzenie jazdy po okręgu.

Liczba karetek poruszająca się po naszym stworzonym torze jest nieograniczona, ponieważ aplikacja nie posiada prawie żadnych ograniczeń. Wszystkie ruchome płytki poruszają się bez hałasu i emisji cząstek. Przy okazji, oprogramowanie pozwala na ciągłą optymalizację ścieżki, przez co wzrasta wydajność całego systemu.

Jeszcze więcej pozytywów

Każda pojedyncza karetka może być oddzielnie napędzana, więc możemy ustalić osobno prędkości jednego pojazdu. Również w zależności od ciężaru, który mają przenosić, możemy wybrać ich rozmiar. Najmniejszy rozmiar to 95 x 95 x 12 mm, a największy 275 x 275 x 12 mm.Podłoga, nad którą unoszą się platformy może być pokryta trzema różnymi materiałami:

 • łatwe do czyszczenia szkło,
 • stal nierdzewna w higienicznym wykonaniu,
 • wykończenie plastikowe, które umożliwia zastosowanie w pomieszczeniu czystym oraz w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.

Takie rozwiązanie sprawia, że zachowujemy czystość podczas transportu, co w niektórych branżach jest wymagane.

Sterowanie

Pozycje ruchomych karetek są wykrywane przez płytki, po których się poruszają. Płaskie cewki wytwarzają przesuwające się pole magnetyczne, które utrzymuje platformy w powietrzu i wprawia je w ruch. Zasady te są główną tajemnicą działania i sterowania innowacyjnym systemem.

Firma Beckhoff dostarcza pełną ofertę produktów idealnie dopasowanych do każdego systemu XPlanar. Oprogramowanie TwinCAT nie tylko zapewni nam ciągłą optymalizację ścieżki, ale również uniknięcie kolizji. Zintegruje wszystkie inne urządzenia i systemy działające w sieci takie jak: sterowniki PLC czy systemy wizyjne. Szerokopasmowe połączenie z komputerem przemysłowym za pomocą EtherCAT G pozwala na łatwe sterowanie i szybką komunikację.

Kreator sprawia, że pierwsze kroki są łatwe i przyjemne. Do pełnej konfiguracji wystarczy zeskanować system, skonfigurować geometrię, zidentyfikować ruchy, a to wszystko automatycznie połączyć w oprogramowaniu TwinCAT. Każde urządzenie poruszające jest identyfikowane przez oprogramowanie za pomocą numeru osi i współrzędnych XYZ, a także kątów obrotu α, β lub γ tych 3 osi. Pomocne informacje, takie jak zużycie prądu, błędy opóźnienia, temperatura i wiele innych, upraszczają diagnostykę i umożliwiają integrację dodatkowych funkcji, takich jak ważenie produktów.

Zestaw startowy

Zestaw startowy dostępny w dwóch wersjach umożliwi szybkie wdrożenie nowej technologii. Pierwsza wersja zawiera planszę 6 płyt (2 x 3), druga zaś 12 (3 x 4). Reszta elementów w obu zestawach jest taka sama, czyli posiadają one 4 ruchome platformy, komputer przemysłowy z zainstalowanym oprogramowaniem. Płyty są wstępnie zamontowane i zainstalowane na ramie, a elementy elektryczne oraz IPC są zainstalowane w szafie sterowniczej.

Podsumowanie

Obszar zastosowań systemu XPlanar jest naprawdę spory. Patrząc na to, że jest to dopiero nowa technologia i zostanie ona rozwinięta prognozy są bardzo, bardzo dobre. Ze względu na przydatność do transportu w otoczeniu próżni i czystych pomieszczeniach stwarza to doskonałe rozwiązanie do przemysłów spożywczych i farmaceutycznych. Dostosowanie możliwości transportu od indywidualnego pozycjonowania na stanowiskach przetwórczych, przez bezkolizyjny ruch, płynne przemieszczanie się pomiędzy zanieczyszczonymi obszarami, aż po sortowanie. Dzięki dużej liczby funkcji w oprogramowaniu jesteśmy w stanie łatwo zdiagnozować usterki czy zważyć przenoszone produkty.

Zazwyczaj innowacyjne rozwiązania mają na celu skrócenie czasu produkcji, a tym samym zwiększenie wydajności. Czy w tym przypadku zostało to osiągnięte? Ależ tak! Możemy nie tylko zaoszczędzić czas, ale także zmniejszyć powierzchnię stanowisk roboczych.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
10 października 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: Beckhoff Automation
 • Beckhoff realizuje otwarte systemy automatyzacji w oparciu o technikę sterowania bazującą na komputerach PC. Asortyment produktów obejmuje następujące główne dziedziny: przemysłowe komputery PC, komponenty urządzeń I/O (wejścia-wyjścia), komponenty magistrali typu fieldbus, podzespoły techniki napędowej i oprogramowanie do automatyzacji. Dla wszystkich dziedzin dostępne są linie produktów, które funkcjonują jako pojedyncze komponenty lub zespolone jako kompletny, zestrojony ze sobą system sterowania. „New Automation Technology“ firmy Beckhoff oznacza uniwersalne i niezależne od branży rozwiązania w zakresie sterowania i automatyzacji, które są używane na całym świecie w najróżniejszych aplikacjach: od komputerowego sterowania numerycznego CNC obrabiarki po inteligentne sterowanie budynki
 • Profil Autora
 • http://www.beckhoff.pl

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Poznaj funkcje SEE Electrical, które przyspieszają rysowanie schematów elektrycznych

Poznaj funkcje SEE Electrical, które przyspieszają rysowanie schematów elektrycznych

>KLIKNIJ<

Implementacja wymiany danych przy pomocy JSON API na przykładzie przekaźnika easyE4

Implementacja wymiany danych przy pomocy JSON API na przykładzie przekaźnika easyE4

>KLIKNIJ<

Publikuj artykuły razem z iAutomatyka.pl – Integrujemy Ludzi z Automatyką!

Publikuj artykuły razem z iAutomatyka.pl – Integrujemy Ludzi z Automatyką!

>KLIKNIJ<

Firma RENEX odznaczona tytułem Gazeli Biznesu

Firma RENEX odznaczona tytułem Gazeli Biznesu

>KLIKNIJ<

Kompaktowy sterownik z oprogramowaniem TwinCAT 3: większa skalowalność, większe możliwości!

Kompaktowy sterownik z oprogramowaniem TwinCAT 3: większa skalowalność, większe możliwości!

>KLIKNIJ<

Świat według automatyka – wywiad ze sterownikiem easyE4

Świat według automatyka – wywiad ze sterownikiem easyE4

>KLIKNIJ<

Akademia PLC #1 – Sterowniki Unitronics serii UniStream

Akademia PLC #1 – Sterowniki Unitronics serii UniStream

>KLIKNIJ<

5 porad, jak odnieść sukces w branży automatyki przemysłowej na przykładzie firmy MPL Techma

5 porad, jak odnieść sukces w branży automatyki przemysłowej na przykładzie firmy MPL Techma

>KLIKNIJ<

Szkolenia z 75% rabatem od Mitsubishi Electric

Szkolenia z 75% rabatem od Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Czym są przekaźniki instalacyjne i jak ich używać?

Czym są przekaźniki instalacyjne i jak ich używać?

>KLIKNIJ<

Cyberbezpieczeństwo i Chmura – bezpłatne seminaria z ELMARK w 6 miastach

Cyberbezpieczeństwo i Chmura – bezpłatne seminaria z ELMARK w 6 miastach

>KLIKNIJ<

Sensory i czujniki w maszynach i obiektach automatyki – wywiad z Pepperl+Fuchs

Sensory i czujniki w maszynach i obiektach automatyki – wywiad z Pepperl+Fuchs

>KLIKNIJ<

Maszyna do napełniania i zamykania z LinMot

Maszyna do napełniania i zamykania z LinMot

>KLIKNIJ<

Meble przemysłowe ESD – przegląd cech dostawcy i produktu

Meble przemysłowe ESD – przegląd cech dostawcy i produktu

>KLIKNIJ<

Pierwsze w pełni zintegrowane rozwiązanie Machine-Centric Robotics – B&R i ABB

Pierwsze w pełni zintegrowane rozwiązanie Machine-Centric Robotics – B&R i ABB

>KLIKNIJ<

Programowanie PLC od podstaw – kurs dla automatyków i elektryków odc.1 – Wprowadzenie

Programowanie PLC od podstaw – kurs dla automatyków i elektryków odc.1 – Wprowadzenie

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA STYCZEŃ 2020

KONKURS IAUTOMATYKA STYCZEŃ 2020

>KLIKNIJ<

Przekaźnik elektromagnetyczny – co to jest i jak działa?

Przekaźnik elektromagnetyczny – co to jest i jak działa?

>KLIKNIJ<

Walka człowieka z robotem lutowniczym REECO na Polskiej Wystawie Gospodarczej

Walka człowieka z robotem lutowniczym REECO na Polskiej Wystawie Gospodarczej

>KLIKNIJ<

Pionierska technologia firmy Matisa

Pionierska technologia firmy Matisa

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...Beckhoff