Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/06/1-1.jpg

Rewolucja w przetwórstwie drewna – szybkość spotyka się z precyzją

autor: Lenze.

Lenze, wspólnie z producentem maszyn, firmą MFL, opracowało nowy typ piły poprzecznej, która stanowi rewolucję w obróbce drewna. Dzięki krótszym czasom przepustowości, większej prędkości transportu drewna i mniejszej ilości odpadów drewna wysokiej jakości, piła poprzeczna może zoptymalizować procesy w każdym zakładzie obróbki drewna.

Zmiany klimatyczne sprzyjają dalszemu wzrostowi liczby szkodników, w tym korników domowych. Powoduje to poważne uszkodzenia drewna, co z kolei wpływa na jego cenę. Dlatego w przemyśle drzewnym coraz ważniejsze staje się utrzymanie odpadów drewna wysokiej jakości na jak najniższym poziomie. Potrzebne są nowe rozwiązania w zakresie obróbki drewna.

Zakład Mayr-Melnhof Holz w Gaishorn/See w Austrii znajduje się w pierwszej piątce w Europie pod względem produkcji drewna klejonego i laminowanego poprzecznie. Drewno klejone poprzecznie, obrabiane za pomocą zaprojektowanej piły, jest wykorzystywane głównie przy budowie domów, budynków użytkowych lub wież wiatrowych o wysokości do 100 m.

Konstruktor maszyn MFL (Maschinenfabrik Liezen und Gießerei GesmbH) postawił sobie za zadanie skonstruowanie dla firmy Mayr-Melnhof Holz takiej pilarki, która nie miałaby sobie równych pod względem precyzji i czasu wykonania. Jednocześnie należało ograniczyć do minimum ilość odpadów drzewnych powstających w przedsiębiorstwie. MFL zajął się mechaniczną realizacją pilarki, a Lenze systemem sterowania i procesem automatyzacji.

Największym wyzwaniem w projekcie był wyrównany poziomo transport desek przez maszynę oraz zmniejszenie ilości odpadów drzewnych:

„Zapewnienie prostego toru jazdy pomimo zwalniania, zaklejania i przyspieszania desek, przy pożądanej dużej prędkości transportu, było dość trudnym zadaniem. Zmniejszenie ilości odpadów drzewnych również nie było łatwym zadaniem ze względu na wymagane wydłużenie czasu przepustowości.\”

– inżynier Günther Raffer

Oba te zadania można było zrealizować za pomocą naszego zaawansowanego systemu sterowania.  Zastosowano sterownik 3200 C oraz sterownik bezpieczeństwa c250-S Lenze. W celu spełnienia wysokich wymagań dotyczących napędu, zastosowano sterowniki napędów Lenze 9400 w połączeniu z wysoce dynamicznymi serwomotorami MCS.

Dzięki know-how, kreatywności i duchowi innowacji udało się opracować rozwiązanie, które nawet przewyższało wymagania klienta.

W ten sposób powstała maszyna o prędkości transportu drewna wynoszącej 6 m/s i czasie cięcia 300 ms. Dzięki nowej maszynie można zwiększyć ilość drewna laminowanego poprzecznie przeznaczonego do obróbki i zmniejszyć ilość odpadów drzewnych. Opracowane rozwiązanie stanowi szansę dla zakładów drzewnych na optymalizację procesów obróbki i może być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Oczekiwania i wymagania klienta zostały spełnione, a nawet przekroczone, dzięki nowej pile do cięcia poprzecznego. W takich rewolucyjnych projektach ważna jest oczywiście dobra współpraca z klientem, a także z partnerami, jak w tym przypadku z producentem maszyn, firmą MFL:

\”Decydujące znaczenie dla pomyślnej realizacji takich projektów ma ukierunkowana koordynacja pomiędzy budową maszyn a techniką napędów i sterowania. Istotną zaletą był fakt, że wszystkie niezbędne komponenty sterowania i napędu pochodzą z jednego źródła.\”

– Reinhard Rieger, dyrektor ds. technologii w MFL

Więcej informacji o  produktach Lenze na stronie -> Lenze w PolsceUtworzono: / Kategoria:
  • Autor: Lenze
  • Lenze jest światowym specjalistą w dziedzinie automatyki przemysłowej oraz techniki napędowej. Od ponad 70 lat wspieramy producentów maszyn oraz użytkowników końcowych, przygotowując indywidualne rozwiązania w oparciu o produkty Lenze: przemienniki częstotliwości, silniki, przekładnie, sterowniki, panele sterujące, sprzęgła, hamulce, technologie serwo oraz software. Dzięki nam otrzymujesz dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych oraz aplikacyjnych. Na całym świecie najlepsze maszyny i linie produkcyjne są napędzane przez Lenze.
  • Profil Autora
  • https://www.lenze.com

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!
.
NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM
>KLIKNIJ<

Komunikacja bezprzewodowa RADIOLINE na farmach fotowoltaicznych

Komunikacja bezprzewodowa RADIOLINE na farmach fotowoltaicznych

>KLIKNIJ<

Najlepszy sposób na zmianę prędkości napędu? Przekładnia!

Najlepszy sposób na zmianę prędkości napędu? Przekładnia!

>KLIKNIJ<

Nowoczesne HMI w systemach automatyki

Nowoczesne HMI w systemach automatyki

>KLIKNIJ<

Przykład predykcyjnego wyznaczenia poziomu wyeksploatowania mechanizmu precyzyjnej śruby z nakrętką kulkową.

Przykład predykcyjnego wyznaczenia poziomu wyeksploatowania mechanizmu precyzyjnej śruby z nakrętką kulkową.

>KLIKNIJ<

DataLogger IG – rejestrator danych dla serwisu i diagnostyki przekładni przemysłowych

DataLogger IG – rejestrator danych dla serwisu i diagnostyki przekładni przemysłowych

>KLIKNIJ<

Jak zwiększyć bezpieczeństwo zasilania układów automatyki rozwiązaniami od Phoenix Contact

Jak zwiększyć bezpieczeństwo zasilania układów automatyki rozwiązaniami od Phoenix Contact

>KLIKNIJ<

Ustawienia przemienników częstotliwości

Ustawienia przemienników częstotliwości

>KLIKNIJ<

Czy warto inwestować w rozwiązania dedykowane? Nowy system złączek sygnałowych

Czy warto inwestować w rozwiązania dedykowane? Nowy system złączek sygnałowych

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
  • RPI-1ZI-U24A, to przekaźnik  instalacyjny wytrzymujący maksymalny prąd załączania 120A w czasie 20ms. Przekaźnik ten dedykowany jest do załączania obwodów o wysokim prądzie początkowym, w szczególności do obwodów oświetleniowych, potwierdzo...
  • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...
  • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
  • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
  • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
  • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...