PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Relacja ze szkolenia z elektrotechniki i aparatury szaf sterowniczych

2533 wyświetleń, autor: Rafał Kupiński • iAutomatyka.pl.

Czy warto wybrać się na szkolenie z elektrotechniki i aparatury szaf sterowniczych?

Na pytanie przedstawione w tytule danej recenzji pozwolę sobie odpowiedzieć pod koniec tego artykuły. Nie dlatego, żeby trzymać Was w napięciu, ale dlatego żebyście sami mogli czytając tę recenzję odpowiedzieć sobie na pytania:

 • czy warto przyjechać do firmy EMT-Systems do Gliwic na 3 dniowe szkolenie,
 • czy jest ono dla mnie,
 • czy mi się ono przyda.

Na początku zacznę od zagadnienia jakim jest elektrotechnika. Nie każdy początkujący automatyk wie czym zajmuje się ta dziedzina nauki. Starsi i bardziej doświadczeni nie mają z tym problemu. Więc czym dokładnie elektrotechnika jest? W skrócie jest to dziedzina nauki, która zajmuje się przesyłaniem, wytwarzaniem i użytkowaniem energii elektrycznej. Jednozdaniowy opis na start wystarczy, nie ma co przedłużać i czas najwyższy napisać kilka słów o szkoleniu.


W firmie EMT-Systems jesteśmy nie po raz pierwszy, można powiedzieć, że jesteśmy stałymi bywalcami. Tym razem w podróż na południe Polski wybrałem się ja (Rafał Kupiński) i mój kolega z iAutomatyki Łukasz Gudel. Przed godziną 9.00 stawiliśmy się z Łukaszem na miejscu wraz z innymi kursantami. Jak się okazało, byli to nie tylko przyszli automatycy, ale i mechanicy, elektrycy jak i osoby pracujące kilka lat na utrzymaniu ruchu. Nie będę się rozpisywał o tym, że wszyscy pracujący w EMT-Systems przyjmują każdego kursanta z otwartymi rękoma i z uśmiechem na twarzy. Szkolenie jak każde inne zaczyna się od wstępu, przedstawienia prowadzących (tak, tak dobrze przeczytaliście, na każdy dzień był inny prowadzący) i kilku informacji jak będą przebiegały kolejne trzy dni. Każdy z uczestników miał do dyspozycji indywidualne stanowisko szkoleniowe, narzędzia m.in. praskę zaciskową, narzędzie do ściągania izolacji, multimetr i wiele innych oraz dostał materiały szkoleniowe. Jak to bywa w EMT-Systems na początku każdy otrzymał test do uzupełnienia odnośnie zagadnień, które będą poruszane na kursie. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ uczestnik identyczny test dostanie po ukończeniu kursu, aby zweryfikować czy szkolenie było pomocne. Firma EMT-Systems każdy taki test porównuje i ocenia czy kursant nauczył się zagadnień poruszanych przez ostatnie dni. Jest to doskonały feedback dla firmy, żeby poprawiać i udoskonalać szkolenia, aby były jeszcze bardziej efektywne.

Czas zacząć 1-wszy dzień szkolenia

Pierwszy dzień szkolenia prowadziła Pani doktor Anna Piwowar z Politechniki Śląskiej. Otwierając materiały szkoleniowe i przechodząc do spisu treści zobaczyłem, że zakres szkolenia jest szeroki. Od podstaw związanych z pojęciami prądu, natężenia, rezystancji, schematów i symboli elektrycznych przez połączenia przewodów, styczniki, przetworniki, pomiary napięcia po silniki i układy rozruchowe. Zakres naprawdę szeroki jak na tak krótki okres czasu. Od razu pojawiła mi się lampka w głowie, oby tylko nie było zbyt dużo teorii i żebyśmy przeszli jak najszybciej do praktyki, bo wtedy efektywność nauki znacznie wzrasta. Prowadząca zaczęła od podstawowych definicji, pojęć i praw związanych z elektrycznością m.in. od układu SI – wielkości fizyczne i ich jednostki, podstawach wielkości elektrycznych, prawa Ohma i Kirchhoffa, rezystancji, obwodów prądu stałego i przemiennego, budowy i działaniu wyłącznika nadprądowego, wyłącznika różnicowo–prądowego i od innych zagadnień podstawowych. Na szczęście… nie trwało to długo. Nie sprawdzałem czasu, ale nie zdążyłem się znudzić czystą podstawową teorią, a już zaczęliśmy kolejny pkt wg spisu treści. Zresztą każdy z nas (kursantów) otrzymał materiały dodatkowe, które są obszernie opisane, więc kto będzie chciał wgryźć się bardziej w teoretyczne podstawy może to zrobić wieczorem pomiędzy dniami szkoleniowymi. Pani doktor szybko i zwięźle przebrnęła przez tę część i przeszła do istotnego i ważnego zagadnienia jakim jest bezpieczeństwo. Tutaj poświęciliśmy troszkę więcej czasu, ponieważ jak wiadomo przez najbliższe dni będziemy mieli do czynienia m.in. z napięciem fazowym 230 Volt i napięciem międzyfazowym 400 Volt. Tak, 400 Volt, ponieważ jak się okazało będziemy w ostatni dzień podłączać silnik trójfazowy, ale o tym w dalszej części artykułu.

W końcu nadszedł wyczekiwany czas przez wszystkich, załączyliśmy nasze stanowiska. Piszę w końcu, ale faktycznie wprowadzenie nie trwało zbyt długo. Na pierwszy rzut Pani doktor pokazała nam jak używać multimetru. Każdy z nas zmierzył za jego pomocą m.in. opór cewki na styczniku i przekaźniku, jakie jest napięcie w sieci, sprawdził działanie przycisków według schematu elektrycznego. Jak się okazało jeden z przycisków był podłączony w inny sposób niż na dokumentacji. Tak, tak, jeśli mowa o błędzie to w materiałach szkoleniowych na schemacie był celowo zrobiony jeden, aby każdy mógł sam go zdiagnozować i przeprawić schemat elektryczny na stan faktyczny układu. Uf na szczęście wszystkim się udało. Można powiedzieć: wyczekiwaną praktykę na gotowym układzie czas zacząć! 😊 I zaczęła się „zabawa” m.in. podłączanie przycisków i lampek w różnej konfiguracji, podłączanie silnika w gwiazdę, zbudowanie układu start-stop silnika, podtrzymanie pracy silnika oraz układu nawrotnego. Wszystkie układy przedstawione były na schematach elektrycznych dostępnych w materiałach szkoleniowych, naszym zadaniem było „szycie” i sprawdzanie działania. Kiedy uczestnicy kolokwialnie się wkręcili prowadząca mówi, że właśnie minął pierwszy dzień i zaprasza nas na dzień drugi! Czas strzelił jak z bicza. Tylko czekać na jutrzejszy dzień.

Dzień 2 – zadanie integracyjne wśród uczestników

W dniu drugim zajęcia prowadził doktor inż. Piotr Holajn. W tym dniu od razu przeszliśmy do praktyki, zresztą w trzecim dniu również. Dokończyliśmy układ nawrotny z dnia pierwszego i ruszyliśmy z kolejnymi zadaniami. Musieliśmy zmodyfikować układ tak, aby zapaliła się lampka sygnalizacyjna jeśli silnik będzie gotowy na start i gotowy na stop. Prowadzący zadawał nam zadania do samodzielnego zrealizowania np. dołożyć lampkę lub przycisk do układu (bez dostępnego schematu elektrycznego). Musieliśmy sami “rozkminić” co do czego podłączyć. Było przy tym dużo kombinowania, wielu z nas popełniło dużo błędów, ale taka forma przekazywania wiedzy moim zdaniem jest najbardziej skuteczna i efektywna. Jednym z zadań było podłączenie i uruchomienie 3 styczników w zadanej sekwencji, lub podłączenie do układu przekaźnika czasowego, żeby wysterował nam układ po odpowiednim czasie. Zerkając na zegarek zobaczyłem, że zostało nam jeszcze około półtorej godziny szkolenia. Myślałem, że dobiegają końca atrakcje, które były przewidziane na ten dzień, ale się myliłem. Na koniec każdy z nas dostał wyłącznik, tak zwany wyłącznik krańcowy oraz zadanie do wykonania. Zadanie niby było proste, ale celem jego było sprawdzenie naszych umiejętności pracy w grupie. Krańcówka miała za zadanie przełączyć pracę układu z jednego stanowiska na drugie. Czyli po załączeniu krańcówki, wyłączało się stanowisko nr 1, a załączało się stanowisko nr 2 itd., aż każde stanowisko na sali wykona ten sam cykl. Dobrze myślicie i pewnie sobie już to wyobraziliście jak to wyglądało, każde stanowisko musiało być ze sobą podłączone! 😊 Zadanie okazało się strzałem w dziesiątkę, jak ktoś zrobił je szybciej, a układ nie działał u kolegi uczestnicy pomagali sobie nawzajem. Po pewnym czasie każde stanowisko było gotowe do prezentacji. No i wystartowaliśmy! Wszystko przebiegło bez najmniejszych komplikacji! Brawo My! 🙂 W takim miłym akcencie zakończyliśmy dzień 2, przedostatni.

Dzień 3 – praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka!

I o to nastał ostatni dzień szkolenia w ośrodku szkoleniowym w EMT-Systems w Gliwicach. Przywitał nas doktor inż. Krzysztof Sztymelski i od razu poinformował nas, że dzisiaj będziemy robić również ciekawe rzeczy jak w dniach poprzednich. Pierwsze zadanie? Układ łagodnego rozruchu! Każdy z kursantów zakasał ręce i wziął się do roboty. Prowadzący przemieszczał się ze stanowiska do stanowiska i tłumaczył powstałe wątpliwości. Następne zadanie? Podłączenie silnika w trójkąt. Po podłączeniu według schematu elektrycznego silnika w trójkąt prowadzący przeszedł po każdym stanowisku sprawdzić czy wszystko jest dobrze podłączone. Po obejściu wszystkich uczestników, każdy odbezpieczył grzybek bezpieczeństwa i włączył stanowisko.

Prowadzący co jakiś czas dawał nam nowe zadania, aż w końcu powiedział: chwyćcie cęgi i zmierzcie nimi prąd płynący w obwodzie. Multimetrem byłoby to problematyczne gdyż mierzenie prądu w danym punkcie skutkowałyby tym, że byłoby trzeba dostać się w jakiś sposób do żyły przewodu, czyli zerwać izolację. Cęgi jest to przyrząd do m.in. mierzenia prądu bez ingerencji w układ. Nasze cęgi miały większy zakres niż prąd płynący w naszym układzie, stąd prowadzący pokazał nam jak to ominąć. Owinęliśmy końcówkę naszego urządzenia 10-cio krotnie mierzonym przewodem i uzyskany wynik podzieliliśmy przez 10. I oto w ten sposób wiedzieliśmy jaki prąd płynie w danym momencie przez układ w danym punkcie. Zobacz jak to wyglądało w filmiku załączonym do owej relacji, pssst. 2 minuta i 36 sekunda 😉 Na koniec szkolenia każdy z uczestników uzupełnił test, dokładnie ten sam test, który otrzymaliśmy w dniu pierwszym oraz dostał certyfikat ukończenia oraz reklamówkę gadżetów 😊 Szkolenie dobiegło końca. Intensywne, ciekawe i pouczające. Każdy z nas wychodząc z EMT – Systems wracał do domu z solidnymi podstawami! 😉

Film ze szkolenia

Chcesz zobaczyć jak nam minęły te 3 dni i jak to wszystko wyglądało? Poniżej przedstawiamy Wam 3 minutowy film ze szkolenia:

Komu przyda się szkolenie?

Szkolenie z elektrotechniki i aparatury szaf sterowniczych poleciłbym przede wszystkim osobom wiążącym przyszłość z automatyką, osobom, które pracują na utrzymaniu ruchu lub automatykom, którzy chcą sobie przypomnieć solidne podstawy.  Prowadzący to profesjonalna i doświadczona kadra poparta wieloletnią praktyką i teorią, więc żadne pytanie ich nie zaskoczy. Jeśli jednak zagadnienia przedstawione w niniejszej relacji nie są Ci obce i podstawy z elektrotechniki masz w małym paluszku proponuje Ci wybrać się na inne szkolenie do firmy EMT – Systems w Gliwicach. Wachlarz szkoleń mają przeróżny od systemów sterowania i wizualizacji przez inżynierię mechaniczną, bezpieczeństwo maszyn, inżynierie materiałową i metalurgiczną, optymalizacje procesów produkcji po roboty przemysłowe i usługi projektowe.

Pełna lista szkoleń jest dostępna na stronie firmy https://emt-systems.pl/ .

9 kwietnia 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: Rafał Kupiński • iAutomatyka.pl
 • Jestem absolwentem Politechniki Białostockiej na kierunku Automatyka i Robotyka oraz współwłaścicielem portalu iAutomatyka.pl. Tworząc koncepcje portalu naszym założeniem było zgromadzenie w jednym miejscu firm, informacji oraz wiedzy z branży automatyki. Chcieliśmy ułatwić firmom i osobom fizycznym dostęp do nowości, innowacji, merytorycznej wiedzy, kontaktów biznesowych jak i do produktów i innych co jest związane z branżą automatyki przemysłowej i robotyki. Po dzień dzisiejszy nic się nie zmieniło i dalej mamy ten sam cel! Zapraszam wszystkich do udziału w projekcie iAutomatyka.pl.
 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

>KLIKNIJ<

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

>KLIKNIJ<

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Produkty LAPP w projektach studenckich

Produkty LAPP w projektach studenckich

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

>KLIKNIJ<

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...Centrum szkoleń inżynierskich

EMT-Systems

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…