PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Recenzja zabezpieczenia elektronicznego MICO PRO od MURRELEKTRONIK

2053 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Większość urządzeń automatyki pracuje korzystając z zasilania prądem stałym o napięciu 24 V. Napięcie do układów sterowania dostarczają zasilacze zmieniając napięcie sieciowe np. 230 VAC na napięcie stałe. W celu ochrony urządzeń automatyki i przewodów przed działaniem prądów przeciążeniowych lub zwarciowych stosujemy różne zabezpieczenia. Najczęściej używa się w tym celu bezpieczników topikowych i wyłączników nadprądowych, ale istnieją też zabezpieczenia elektroniczne.

Wszystkie rodzaje zabezpieczeń mają swoje wady i zalety. W tym artykule krótko przedstawimy klasyczne rozwiązania zabezpieczeń nadprądowych, aby później skupić się na zabezpieczeniach elektronicznych. Konkretnie będzie mowa o MURRELEKTRONIK MICO PRO,  jako kolejnym urządzeniu, które trafiło do redakcji iAutomatyka.pl.

Bezpieczniki topikowe i wyłączniki nadprądowe

Bezpieczniki topikowe są bardzo tanie i niezawodne dzięki prostocie działania, ale niestety jednorazowe oraz nie można w ich przypadku przewidzieć dokładnie przy jakim prądzie zadziałają. W bezpieczniku znajduje się cienki drut, który nagrzewa się pod wpływem płynącego prądu.

Średnica drutu dobrana jest tak, żeby przepalił się przy prądzie trochę większym niż prąd znamionowy. I tutaj pojawia się problem, bo nie da się precyzyjnie określić ani prądu, przy którym się przepali ani czasu, w którym do tego przepalenia dojdzie. Przeważnie średnicę drutu dobiera się tak, aby przepalił się przy wartości prądu o ok. 50% większej niż prąd znamionowy.

Pod względem pewności działania lepiej wypadają automatyczne wyłączniki nadprądowe. Posiadają one charakterystyki wyłączeniowe gwarantowane przez producentów. Na pierwszy rzut oka taka charakterystyka nie jest czytelna, ale z czasem każdy elektryk i automatyk będzie musiał się z tym zapoznać. To tak jak nauka odczytywania godziny z zegarka ze wskazówkami, kiedyś nie umiałeś – dzisiaj umiesz, bo musisz :).

Z powyższej charakterystyki wynika, że dla prądu wynoszącego 150% wartości prądu znamionowego (przy takiej wartości przepala się bezpiecznik topikowy) zabezpieczenie zadziała w czasie między 50, a 300 sekundami. Nie jest to zbyt precyzyjne. Dopiero przy wartościach prądu wynoszących trzykrotność prądu znamionowego wyłącznik zadziała natychmiast. Stosowanie zabezpieczeń z taką dużą tolerancją i czasem zadziałania jest jak najbardziej w porządku, pod warunkiem, że zabezpieczany układ zasilania lub sterowania nie wymaga bardziej precyzyjnych i niezawodnych zabezpieczeń.

Zabezpieczenia elektroniczne

Jako, że bezpieczniki topikowe i automatyczne wyłączniki nadprądowe nie są pozbawione wad musiało powstać inne rozwiązanie. Sterowniki PLC, czy czujniki to wrażliwe i drogie urządzenia elektroniczne, które nie mogą być poddawane działaniu prądu przeciążeniowego przez zbyt długi czas. Jednocześnie irytujące byłoby, gdyby napięcie było odłączane przy wystąpieniu nawet najmniejszego przeciążenia natychmiast. Dlatego zabezpieczenia elektroniczne idą na kompromis i dopasowują się do wymagań urządzeń automatyki.

Jednym z takich rozwiązań jest MICO PRO.

MICO PRO to modułowy system urządzeń, przeznaczony do zasilania i monitorowania prądu. Dzięki modułowości i skalowalności może być dostosowany do potrzeb aplikacji. System można konfigurować z 18 różnych modułów, do których możemy podłączyć urządzenia, układy sterowania a także nimi sterować, odczytywać dane o stanie zabezpieczanych obwodów oraz sporo więcej.

Moduł zasilania

MICO PRO PM (Power Module) musi znaleźć się w każdym systemie MICO PRO. Jest to źródło zasilania dla systemu. Zasilanie na każdy kolejny moduł w systemie przekazywane jest za pomocą mostków. Moduł, jak i cały system, może pracować zarówno na napięciu 12 VDC, jak i 24 VDC.

Na froncie modułu znajdziemy przyłącza zasilania oraz dwie diody kontrolne – zielona Power i czerwona Alarm. Dioda Power sygnalizuje działanie systemu MICO PRO, natomiast dioda Alarm wskazuje, że przynajmniej jeden z kolejnych modułów dokonał rozłączenia obwodu w wyniku wystąpienia przeciążenia, zwarcia, lub został ręcznie wyłączony.

W górnej części modułu znajdują się dwa wejścia cyfrowe ON i CTRL, które interpretują jako stan wysoki sygnał 9-30 VDC. Wejście ON służy do załączenia modułu po raz pierwszy, lub po wystąpieniu błędu, natomiast wejście CTRL do wyłączania i włączania modułu w dowolnym czasie. Aby załączyć moduł przez terminal ON należy podać na niego sygnał wysoki (9-30 VDC) przez minimum 120 ms. Natomiast jeżeli chcemy skorzystać z wejścia CTRL należy wiedzieć, że moduł załączamy podając tam sygnał wysoki przez 20 lub 200 ms, a wyłączamy podając sygnał przez 40 lub 400 ms.

Moduł zasilania posiada też dwa wyjścia kontrolne Alarm i 90%. Oba wyjścia są bezpotencjałowe i wymagają doprowadzenia zasilania. Pracują w logice NC – to znaczy, że obwód jest zamknięty w stanie normalnym i dopiero gdy dochodzi do zakłócenia zostaje przerwany. Wyjście Alarm informuje o wystąpieniu błędu (rozłączeniu któregoś z kanałów na jakimkolwiek module), a wyjście 90% informuje o tym, że obciążenie systemu wynosi więcej, niż 90% prądu znamionowego.

Moduły flex

W ofercie Murrelektronik znajdziemy cztery rodzaje modułów flex. Dlaczego flex? Moduły te charakteryzują się możliwością nastawienia znamionowego prądu obciążenia. Występują w wersjach z jednym, dwoma, lub czterema kanałami. Moduły jednokanałowe dodatkowo występują w dwóch wersjach, gdzie prąd znamionowy możemy ustawić w zakresie 1-10 A, lub 11-20 A. Na modułach dwukanałowych i czterokanałowych ustawić możemy prąd w zakresie 1-10 A.

Każdy kanał posiada osobne zabezpieczenie naprądowe, a znamionowy prąd obciążenia można ustawić niezależnie dla każdego kanału. Z charakterystyki dostarczonej przez producenta wynika, że na natychmiastowe wyłączenie (poniżej 100 ms) możemy liczyć przy wartości prądu przeciążenia wynoszącej już 1,9 raza więcej niż prąd znamionowy. Przy zwarciu czas ten spada do zaledwie 5 ms.

Za rozłączanie wyjścia pod wpływem zbyt wysokiego prądu obciążenia odpowiada mikroprocesor, który nieustannie monitoruje wartość prądu w układzie.

Na froncie modułu flex znajdziemy po dwa przyciski funkcyjne dla każdego kanału oraz 10 diod, które informują o tym, jaki prąd znamionowy został ustawiony dla danego kanału. Górny przycisk służy do ręcznego włączania i wyłączania kanału. Dolny przycisk służy do ustawiania prądu znamionowego.

Jak to zrobić? To proste.

Górny przycisk jednocześnie służy do wizualnej diagnostyki. Jeżeli jest podświetlony na zielono – wszystko działa, jeżeli podświetli się na czerwono oznacza, że wystąpiło przeciążenie lub zwarcie i kanał został wyłączony.

W górnej części modułu znajdują się dwa terminale wejściowe i jeden wyjściowy – 90%. Podobnie jak w przypadku modułu PM wyjście 90% sygnalizuje przekroczenie 90% prądu znamionowego, a wejścia to ON i CTRL. Wejście ON służy do zresetowania kanału po wystąpieniu błędu, a wejście CTRL do włączania i wyłączania kanału. Należy pamiętać, że kanał wyłączony przez podanie sygnału na wejście CTRL może być włączony tylko w ten sam sposób, a kanał wyłączony przyciskiem ręcznym może być włączony jedynie przez ponowne wciśnięcie tego przycisku.

W dolnej części modułu znajdują się zaciski zasilania, z których zasilamy pożądane urządzenia, oraz wyjście Alarm, które sygnalizuje zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego.

Przyciski służące do włączania i wyłączania kanałów umożliwiają też diagnostykę modułów. W zależności od koloru podświetlenia i rodzaju świecenia przedstawiają różne informacje:

Moduły fix

Moduły fix to moduły ze stałym zakresem prądu znamionowego. Istnieją jednokanałowe moduły fix o prądzie znamionowym 2, 4, 6, 8, 10, 16 A oraz dwukanałowe i czterokanałowe o prądzie 2, 4, 6 A. Moduły fix nie posiadają wejść umożliwiających sterowanie z PLC, ani wyjść oferujących diagnostykę.

Na froncie modułów znajdują się przyciski służące do włączenia i wyłączenia kanałów oraz umożliwiające diagnostykę wizualną tak, jak w przypadku modułów flex.

Blok potencjałów

W systemie MICO PRO znajdziemy też blok potencjałów Mico Pro PD. Jest to moduł, który posiada 12 par złączy zasilania. Blok potencjałów bazuje na zabezpieczeniu wbudowanym w moduł zasilania (20 A). Jest to niezwykle proste urządzenie, które jedynie przekazuje zasilanie dalej, ale wrażenie może robić jego niezwykle mały rozmiar, jak na możliwość podłączenia 12 różnych urządzeń.

Schemat połączeń wewnątrz PD:

Zalety systemu MICO PRO

Skalowalność

System MICO PRO jest w pełni skalowalny. W jednym systemie może znaleźć się maksymalnie 40 modułów MICO PRO, w tym 3 moduły PM, a maksymalne obciążenie może wynosić 40 A na jeden moduł PM. Wybierać możemy z 18 różnych modułów i dowolnie je ze sobą łączyć tak, aby optymalnie dobrać urządzenia do aplikacji.

Pewność działania

Moduły MICO PRO fix i flex nie polegają na członach termicznych, czy bezpiecznikach topikowych. W modułach tych za pomocą mikroprocesora nieustannie monitorowany jest poziom prądu, a na podstawie tego pomiaru zapada decyzja czy należy rozłączyć układ, czy nie.

Zintegrowany blok potencjałów

Dzięki temu, że zasilanie z jednego bloku na drugi jest przekazywane przez dedykowany mostek okablowanie staje się prostsze i wymaga użycia znacznie mniejszej ilości przewodów.

Diagnostyka

Diagnostyka modułów jest możliwa przy użyciu PLC, ale istnieje możliwość bezpośredniej diagnostyki przez diody LED informujące o statusie modułów.

Małe rozmiary

Widoczny na poniższym zdjęciu system MICO PRO zapewnia 6 kanałów wyjściowych. Wszystkie te urządzenia mają 64 mm szerokości, wliczając w to moduł zasilania PM. Dla porównania 6 automatycznych wyłączników nadprądowych o standardowych wymiarach ma 105 mm szerokości. Stosując MICO PRO można oszczędzić sporo miejsca w szafie.

Jeżeli zechcemy maksymalnie wykorzystać system MICO PRO, weźmiemy 3 moduły PM i zasilimy z nich 37 kanałów (8 mm na kanał) to nasz system będzie miał 369 mm szerokości. Dla porównania 37 automatycznych wyłączników nadprądowych to 647,5 mm! To już ogromna różnica. To jeszcze nie wszystko. Moduły oprócz sygnału wysokiego 12/24V mają też wyprowadzenie na sygnał niski 0V, dzięki temu oszczędza się w szafie kolejne miejsce, które normalnie zajmują najczęściej złączki listwowe. Jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę, że moduły flex mogą być sterowane, włączane i wyłączane bezpośrednio sygnałami z PLC to okazuje się, że oszczędzamy też miejsce, które normalnie zajęłyby przekaźniki sterujące.

Łatwe i praktyczne mocowanie

Oprócz jakości swoich urządzeń Murrelektronik od zawsze dba też o ich wygląd i praktyczność. Dla przykładu urządzenia z systemu MICO PRO mają bardzo porządne mocowanie na szynę DIN, nie wymagające użycia żadnych narzędzi.

Podsumowanie

Zabezpieczenia elektroniczne w każdym niemal w każdym aspekcie okazują się lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych bezpieczników topikowych i automatycznych wyłączników nadprądowych. Dodatkowo niektóre z nich, jak na przykład MICO PRO, stale mierzą wartość przepływającego prądu, dzięki czemu zapewniają pewność działania. Bez wątpienia kosztują więcej niż bezpieczniki topikowe, ale można ich używać wielokrotnie. MICO PRO to dodatkowo system skalowalny, który można dostosować ściśle do swoich potrzeb zyskując w ten sposób niezawodność a także więcej miejsca w szafie.

Jeśli masz chcesz aby Twój przemysłowy układ sterowania był najwyższej jakości lub potrzebujesz zabezpieczać drogie i wrażliwe urządzenia to warto zainwestować w zabezpieczenia elektroniczne MICO PRO.

Cała lista urządzeń wchodzących w skład systemu MICO PRO znajduje się w poniższej tabeli.

Tabela pochodzi z katalogu systemu MICO PRO, który można znaleźć pod TYM linkiem. A więcej informacji znajdziesz na stronie producenta MURRELEKTRONIK.pl

17 grudnia 2018 / Kategoria: , , ,
  • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor wicenaczelny w iAutomatyka.pl
    Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
  • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Nowy system odciągu e-prowadnika od igus

Nowy system odciągu e-prowadnika od igus

>KLIKNIJ<

5 porad programowania sterowników PLC

5 porad programowania sterowników PLC

>KLIKNIJ<

„Yes you CAN!” – wprowadzenie do sieci CAN, cz.1

„Yes you CAN!” – wprowadzenie do sieci CAN, cz.1

>KLIKNIJ<

Zasilacze dla Przemysłu 4.0?! Recenzja PROtop od Weidmuller

Zasilacze dla Przemysłu 4.0?! Recenzja PROtop od Weidmuller

>KLIKNIJ<

Recenzja szkolenia “Programowanie i obsługa sterownika easyE4”

Recenzja szkolenia “Programowanie i obsługa sterownika easyE4”

>KLIKNIJ<

Sterowanie roletami przy użyciu PLC

Sterowanie roletami przy użyciu PLC

>KLIKNIJ<

Sprawdź, jak inżynierowie walczą o easyE4! -wyniki 3/5 eliminacji konkursu

Sprawdź, jak inżynierowie walczą o easyE4! -wyniki 3/5 eliminacji konkursu

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.3 – Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA?

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.3 – Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA?

>KLIKNIJ<

Mówisz konferencja… Myślisz Axon Media! Relacja z konferencji w Gdyni

Mówisz konferencja… Myślisz Axon Media! Relacja z konferencji w Gdyni

>KLIKNIJ<

Praca planisty utrzymania ruchu

Praca planisty utrzymania ruchu

>KLIKNIJ<

Czego spodziewać się na szkoleniu z “Zaawansowanego programowania robotów KUKA” w EMT-Systems?

Czego spodziewać się na szkoleniu z “Zaawansowanego programowania robotów KUKA” w EMT-Systems?

>KLIKNIJ<

Poradnik: Komunikacja modułów I/O do PLC SIEMENS po PROFINET i PROFIBUS?

Poradnik: Komunikacja modułów I/O do PLC SIEMENS po PROFINET i PROFIBUS?

>KLIKNIJ<

Bezpłatne warsztaty szkoleniowe – diagnostyka sieci PROFIBUS

Bezpłatne warsztaty szkoleniowe – diagnostyka sieci PROFIBUS

>KLIKNIJ<

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

>KLIKNIJ<

Przebudowa stacji elektroenergetycznej + film z działania odłącznika 400kV

Przebudowa stacji elektroenergetycznej + film z działania odłącznika 400kV

>KLIKNIJ<

AUTOMATYCZNY PODCAST #3: Diagnostyka PROFIBUS

AUTOMATYCZNY PODCAST #3: Diagnostyka PROFIBUS

>KLIKNIJ<

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

>KLIKNIJ<

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

>KLIKNIJ<

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4

>KLIKNIJ<

Z czego składa się inteligentny budynek?

Z czego składa się inteligentny budynek?

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…