PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Recenzja szkolenia “Programowanie i obsługa sterownika easyE4”

544 wyświetleń, autor: MATHAEUS.

W ramach konkursu iAutomatyka postanowiłem napisać krótką recenzję szkolenia “Programowanie i obsługa sterownika easyE4” oraz spróbować odpowiedzieć na podstawowe pytanie: “Dla kogo jest to szkolenie?”. Kurs, który odbyłem został umieszczony na nowej platformie “Piece of Automation” gdzie użytkownicy mogą wziąć udział w internetowych szkoleniach, zarówno tych bezpłatnych jak i płatnych. Recenzowane szkolenie w dniu pisania recenzji z okazji premiery easyE4 kosztuje 69.00 zł (cena regularna 99.00 zł). Czy jest to kwota adekwatna do jakości kursu? Pozwól drogi czytelniku, że na to pytanie odpowiem dopiero pod koniec tego artykułu.

Pierwsze wrażenie

O sterowniku easyE4 pierwszy raz przeczytałem śledząc stronę iAutomatyka. Przyszedł marzec, czas Automaticon’u no i szansa na zobaczenie tego cuda. Jako, że programuję na razie głównie małe obiekty, jakimi są przepompownie ścieków, nie potrzebuję zaawansowanych rozwiązań. Z tego też względu w swoich szafach sterowniczych wykorzystuje właśnie takie proste układy, które świetnie się sprawdzają, do tej pory miałem szansę pracować na LOGO 8 Siemens’a oraz starej serii Easy. Chciałbym tutaj podkreślić, że znam też inne sterowniki i miałem szansę na nich pracować, ale po prostu to te mniejsze rozwiązania znajdują głównie u mnie zastosowanie. Zaczynając pracę na tamtych urządzeniach nie miałem szansy skorzystać z żadnego szkolenia i musiałem polegać jedynie na sobie oraz tym co znalazłem w sieci. EasyE4 jest ciekawą alternatywą dla Logo Siemens’a, ale przecież musiałbym znowu na nowo poznawać środowisko, dochodzić co do czego służy itp. Z pomocą przychodzi nam szkolenie internetowe zrealizowane przez Grzegorza Turowskiego z grupy iAutomatyka, no i osobiście muszę przyznać, że cena wygląda na atrakcyjną. No dobra, ale przecież to tylko szkolenie internetowe i co ja z tego wyciągnę?

Reklama


Jako praktykant firmy ASTOR miałem dostęp do kilku szkoleń internetowych i uwierzcie mi na słowo, że naprawdę sporo z nich wyciągnąłem i dały mi solidne podstawy do przyszłej samodzielnej pracy. Z tego też względu miałem dosyć spore oczekiwania wobec tego kursu.

Kilka słów o samych nagraniach

Przerabiając szkolenia internetowe bardzo duży nacisk kładę nie tylko na jakość samego nagrania, ale również sposób mówienia prowadzącego. W końcu to jego głos będziemy słyszeć przez kilka najbliższych godzin szkolenia. Jakość nagrań jest bardzo dobra, a sam prowadzący mówi wolno i wyraziście więc nie ma najmniejszych problemów z jego zrozumieniem. Dodatkowo w tle nie słychać dodatkowych dźwięków, które mogłyby zakłócać nagranie. Czasami jedynie brakuje mi trochę pewności w głosie prowadzącego, ale wydaje mi się, że jest to jedynie kwestia zdobycia doświadczenia w prowadzeniu takich szkoleń. Fajną inicjatywą jest miniaturka prowadzącego w rogu ekranu, daje to uczucie interakcji z prowadzącym. Wyświetlany obraz jest dynamicznie zmieniany adekwatnie do tego o czym mówi sam prowadzący dzięki czemu nie musimy się niczego domyślać.

 Z czystym sumieniem za jakość nagrań oraz sposób mówienia mogę wystawić ocenę 8,5/10 pkt.

Podział szkolenia

Kurs składa się z 15 bloków tematycznych i 56 tematów, które w sposób uporządkowany pozwalają na zorganizowanie sobie czasu i ich przerobienie. Ciekawą opcją jest możliwość oznaczenia kursu jako “zakończony”, ułatwia to w znaczący sposób powrót do szkolenia po dłuższym czasie bez potrzeby przypominania sobie gdzie się skończyło. Dodatkowo w widoku ogólnym jest wyświetlany procentowy stan naszych postępów, co przyznam, że działa dosyć motywująco.

Moduły tematyczne:

 1. Przedstawienie EASYE4,
 2. Podstawy elektrotechniki,
 3. Podstawy PLC,
 4. Budowa EASY4,
 5. Ekran LCD,
 6. Wprowadzenie do EASYSOFT7S,
 7. Komunikacja,
 8. Podstawy techniki cyfrowej,
 9. Pierwszy projekt,
 10. Podstawy programowania,
 11. Timery,
 12. Liczniki,
 13. Wizualizacja ekranu,
 14. Symulator,
 15. Przykładowe programy.

Opis merytoryki

Kurs zaczyna się od całkowitych podstaw, zaczynając od samego doboru zasilacza oraz zabezpieczeń, po fizyczne podłączenie i utworzenie swojego pierwszego projektu. Dla kogoś kto ma już jakiekolwiek podstawy z pracą ze sterownikami oraz wie jak je podłączać, blok o nazwie: “podstawy elektrotechniki” będzie nieprzydatny, ale dla osób które pierwszy raz w życiu spotykają się z taką tematyką, wiedza zawarta w tym rozdziale będzie integralną częścią tego szkolenia. Autor szkolenia stawia przez całe szkolenie na bezpieczeństwo pracy oraz na to, że pracujemy na urządzeniu podłączonym do zasilania, które przy nieumiejętnej obsłudze może nawet zabić.

Wiedzę z podstaw elektrotechniki warto jednak uzupełnić i w tym miejscu mogę Wam polecić darmowy tutorial, prowadzony przez Marcina Faszczewskiego na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=YgYT2GXoskckurs ma już kilka lat, ale zawiera informacje które są po prostu niezmienne. Znając podstawy elektrotechniki fajnie by było wiedzieć jak działa taki sterownik, znając zasadę działania urządzenia na którym pracujemy, znacząco łatwiej się pracuje. Przerabiając szkolenie, poznamy możliwości naszego sterownika oraz poznamy ich ogólną zasadę działania.

Przerabiając szkolenie poznamy znaczenie symboli na obudowie sterownika i będziemy potrafili je spokojnie rozróżnić.

W czasie szkolenia przerobimy również podstawą obsługę sterownika z wykorzystaniem wbudowanego wyświetlacza oraz przycisków systemowych, co przyda się wtedy, kiedy nie mamy przy sobie komputera, a musimy na szybko coś sprawdzić w sterowniku.

Po zapoznaniu się z możliwościami sterownika oraz jego podstawą obsługą, przejdziemy do części programistycznej szkolenia. W tej części zapoznamy się z nowym środowiskiem programistycznym oraz zaczniemy już coś programować. Kurs jest zorientowany na programowaniu z wykorzystaniem języka EDP, czyli tego który możemy znać już ze starej serii easy. Jest to język przygotowany specjalnie dla sterowników z serii easy i jest to uproszczona drabinka więc na początek pozwala na łatwą i przyjemną naukę całkowitych podstaw. Nowa seria easy pozwala na programowanie w czterech językach:

 • EDP – easy device programming,
 • LD – ladder diagram,
 • ST – structured text,
 • FBD – function block diagram.

Samo środowisko jest dosyć intuicyjne, a z pomocą kursu dosyć szybko możemy się poczuć w nim pewnie. Dodatkowo mamy wbudowany symulator więc możemy pracować praktycznie równolegle z prowadzącym, przerabiać szkolenie i obserwować co się dzieje na fizycznym urządzeniu.

Na pochwałę zasługuje w szczególności rozdział poświęcony organizacji pamięci w sterowniku. Jest to podstawowa wiedza którą powinien posiadać przyszły programista. Bez tej wiedzy moglibyśmy spędzić wiele godzin nie wiedząc dlaczego jakaś zmienna jest załączana, a to może być zwykłe nadpisanie. Musimy być świadomi adresowania zmiennych, a najlepiej się jej nauczyć na przykładach i tak jest właśnie w czasie szkolenia.

Oprócz praktycznych przykładów autor kursu udziela kursantom kilka praktycznych rad, które mogą się przydać w czasie tworzenia przyszłych projektów, przyznam szczerze, że nie znałem wcześniej tego patentu.

Z podstawowymi elementami kodu typu “styki” oraz “cewki” jesteśmy wprowadzani od samego początku, a dodatkowo poznajemy różnice pomiędzy nimi.

Kurs zaznajamia studenta z podstawowymi operacjami wykonywanymi na stykach oraz pokazuje jak to wpływa na rzeczywisty obiekt podpięty do sterownika w postaci lampki.

Następnie przechodzimy do bardziej złożonych funkcji w których poznajemy Timery oraz liczniki i wykonujemy na nich kilka praktycznych przykładów i porównujemy ich działanie se sobą. Na końcu rozdziału poświęconego licznikom, wykonujemy praktyczny projekt z wykorzystaniem obu bloków funkcyjnych, co moim zdaniem świetnie utrwala wiedzę z obu bloków tematycznych i pozwala dostrzec ich praktyczne zastosowanie w jakimś z przyszłych projektów.

W czasie szkolenia nauczymy się również wykorzystywać w praktyczny sposób wyświetlacz LCD do tworzenia prostych wizualizacji dostarczających najważniejszych informacji, co jest bardzo przydatne i w przypadku małych aplikacji taki mały ekran w zupełności wystarczy, a wykorzystując zdobytą wiedzę w czasie szkolenia zrobimy to dużo szybciej i lepiej.

Pamiętacie, że EasyE4 ma webserver?

Spokojnie w czasie szkolenia też to przerobimy 🙂

Po zapoznaniu się z kompletnymi podstawami i ich przećwiczeniu, przechodzimy do przykładowych programów gdzie naszą zdobytą już wiedzę wykorzystujemy w praktycznych projektach, z którymi moglibyśmy się spotkać w zawodzie. W szkoleniu zostają nam przedstawione gotowe programy, które moglibyśmy z powodzeniem zaimplementować w sterowniku. Prowadzący od początku do końca tłumaczy uczestnikom kursu, linijka po linijce kod programu, a może stosowniej byłoby powiedzieć szczebel po szczebelku drabinki 😀

Dlaczego to jest takie ważne?

Dlatego, że powinniśmy być świadomi co robimy na każdym etapie, a nie robić bezmyślnie, bo tak jest na ekranie i nie wiadomo dlaczego jest tak, a nie inaczej. W przeciwnym razie spędzimy wiele godzin siedząc i próbując  dostosować program do naszych potrzeb, lub napisać coś całkiem nowego. W tym kursie nie musicie się o to obawiać, każdy uczestnik zrozumie przedstawione programy i w przyszłości poradzi sobie z nowymi problemami. Czasami prowadzący na nagraniach popełnia błąd i coś nie działa. Moim zdaniem to niewątpliwy plus tego szkolenia ponieważ możemy zobaczyć jak to jest w rzeczywistości i jak radzić sobie w takich sytuacjach. W pracy automatyka nie wszystko wychodzi za pierwszym razem, często jest tak, że musimy na spokojnie usiąść i pomyśleć, a następnie rozwiązać problem i to pokazuje wam właśnie prowadzący. Może to zrobił nieumyślnie i wyszedł fajny efekt, a może to był zamierzony efekt i ja to kupuję.

Podsumowanie

Swoją przygodę z programowaniem sterowników PLC rozpoczynałem w technikum od sterownika, lub będąc bardziej szczegółowym przekaźnikiem programowalnym Easy 512 AC, wtedy nie miałem bladego pojęcia od czego zacząć. Nasuwały mi się pytania:

 • Jak się połączyć?
 • Jak to działa?
 • Co tu wstawić żeby zadziałało tak jak ja chcę?

Z czasem wszystko się wyjaśniło. Przyszły studia, sam się zagłębiłem bardziej w tą tematykę i zdobyłem doświadczenie, ale to wszystko wymagało czasu. Szczerze powiedziawszy gdyby w tamtym czasie było takie szkolenie, to kupiłbym je bez najmniejszych oporów. Zaoszczędziłoby mi to wiele godzin poszukiwania informacji. Tutaj wszystko dostajemy jak na talerzu. Wiedza jest przedstawiona w sposób profesjonalny i łatwy w zrozumieniu. Wiedzę którą sam musiałem zdobywać siedząc wiele godzin w internecie, dostajemy w postaci filmików, które możemy przerobić w domowym zaciszu z filiżanką dobrej kawy. Co najważniejsze do przerobienia szkolenia nie potrzebujemy fizycznie posiadać sterownika ponieważ mamy do dyspozycji wbudowany symulator w środowisko, który również jest omówiony w szkoleniu.

Czego mi brakuje w szkoleniu?

Brakuje mi trochę quizów podsumowujących każdy z bloków tematycznych, nie jest to duży brak. Jednak to mógłby być fajny dodatek do kursu, który jeszcze bardziej utrwaliłby wiedzę.

Dla kogo jest szkolenie?

Moim zdaniem szkolenie świetnie nadaje się dla ludzi chcących rozpocząć swoją przygodę z programowaniem sterowników PLC, dla studentów uczelni technicznych, dla ludzi mających już podstawy w programowaniu, ale chcących szybko poznać środowisko. Kurs nie wymaga żadnej początkowej wiedzy ponieważ prowadzący niemalże za rękę przeprowadzi Was przez szkolenie, dlatego jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z automatyką i sterownikami PLC to ten kurs jest właśnie dla Ciebie.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Kwiecień 2019

Nagrodę Kurtka softshell + zestaw do grillowania dostarcza ambasador konkursu, firma Pepperl+Fuchs.

Reklama

23 kwietnia 2019 / Kategoria: , , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

>KLIKNIJ<

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

>KLIKNIJ<

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Produkty LAPP w projektach studenckich

Produkty LAPP w projektach studenckich

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

>KLIKNIJ<

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…