Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/Rysunek1.jpg

Q&A Automatyka #1 Pytania i odpowiedzi


Ostatnio dostaję masę e-maili od zacnych czytelników iAutomatyka.pl z gradem pytań. Jedni, po prostu głodni wiedzy, pytają o więcej szczegółów odnośnie publikowanych artykułów. Zdezorientowani uczniowie i studenci dopytują jakie kierunki obierać, gdzie szukać materiałów do nauki i generalnie skąd czerpać wiedzę. Jeszcze inni są po prostu ciekawi pracy automatyka.

Sporo pytań się powtarza dlatego idąc za Waszymi potrzebami wpadłem na, jak mi się wydaje, dobre rozwiązanie. Początkowo odpisywałem na większość e-maili i bywało, że w znacznym stopniu się rozpisywałem generując przy tym dobrą treść. Szkoda, że przeczyta to jedna osoba, prawda? Doszedłem do wniosku, że prościej będzie odpowiadać w postaci artykułów wtedy skorzysta z tej treści większe, głodne wiedzy grono.

Piszczcie zatem e-maile z nurtującymi Was pytaniami. Postaram się wybierać najciekawsze i jeżeli pozwolą mi moje siły i kompetencje to będę na nie odpowiadał w takiej postaci.

Zaczynam od zaraz:

GRAD PYTAŃ OD DOMINIKA 

Witam,
Jestem studentem 2 roku automatyki i robotyki na Politechnice Łódzkiej. […]
Piszę ponieważ jestem jednym z bardziej….dociekliwych, ambitnych studentów i niepokoi mnie kilka faktów. Mianowicie zauważyłem i z przykrością muszę stwierdzić, że poziom nauczania na uczelni jest dosyć kiepski, godzin zajęciowych jest mało, prowadzący nie są szczególnie pomocni. Jesteśmy nauczani w dość ograniczonym stopniu, nawet niektórzy prowadzący mówią, że to są tylko podstawy podstaw. Rozumiem, że podczas studiowania to studenci powinni się starać wszystkiego się nauczyć, i tak się staram robić, ale to co się dzieje to po prostu przesada. Na wykładach jest sama teoria. Wykładów jest 2x więcej niż ćwiczeń oraz laboratoriów, gdzie na nich także wszystko kończy się na teorii lub „praktyce w teorii”. Oprócz tego, mam wrażenie że uczymy się zupełnie czego innego niż pokazuje Pan na filmach oraz jak jest pokazywana praca automatyka w innych serwisach (na uczelni wpajają nam, że dla automatyka jest najważniejsza transmitancja operatorowa. Czy to faktycznie ma zastosowanie praktyczne?).

Problem uczelni technicznych i zajęć praktycznych jest dość przewlekły. Informacje o tym docierają do mnie z różnych źródeł. Pamiętam, że na studiach miałem identyczne wrażenia. Po co mi te skomplikowane wzory? Do sterowania maszynami, robotami czy może do programowania? Bez sensu! Teraz jednak widzę zastosowanie wszystkiego czego próbowali mnie nauczyć na studiach w sposób pośredni a nawet bezpośredni!
Nauka a przede wszystkim zrozumienie funkcji, procesów czy wyprowadzenia jakiś wzorów doskonali Wasz zmysł techniczny, który w jakimś stopniu powinniście posiadać skoro studiujecie na Politechnice.  Zmysł ten pozwala nam szybciej analizować i przetwarzać wiele wątków technicznych w jednym czasie. Umiejętność ta jest w automatyce absolutnie niezbędna w wielu obszarach tej dziedziny. Rozwinięty zmysł techniczny to też pewnego rodzaju biblioteka  inżyniera w której ma skatalogowane możliwości, przypadki, wątki i definicje. Wyobraźcie sobie sytuację:
Podchodzi Inżynier do problemu, maszyna nie działa. Inżynier patrzy i Inżynier zaraz wie, gdzie jest przyczyna problemu. Dlaczego i jak? Otóż nasz Inżynier mógł postąpić tak: po pierwszych oględzinach maszyny wyłożył do analizy 10 potencjalnie możliwych przyczyn. Opracował je na podstawie wyuczonych informacji i doświadczenia. Po jakimś czasie 6 przyczyn wyeliminował, gdyż odnalazł punkt zaczepienia, taki element, od którego dojdzie do przyczyny źródłowej. Wykorzystując swoją wiedzę, reguły, terminy, definicje, obrazy i bieżące grzebanie w maszynie pozostałe 3 przyczyny zostały wyeliminowane została ta jedna, źródłowa przyczyna powstania defektu. Całość trwała tylko kilka minut, ponieważ nasz inżynier posiada dobrze rozwinięty zmysł techniczny. Nasz inżynier na studiach nauczył się co to jest transmitancja operatorowa i choć nie ma pojęcie do czego ją w przyszłości może wykorzystać, to dzisiaj mu się przydała, pośrednio.

Mam nadzieję, że mniej więcej wyjaśniłem wątpliwości. Natomiast na poważnie: na przykładzie transmitancji operatorowej i innych wziętych z kosmosu „nikomu niepotrzebnych wzorów”. Zrozumienie pewnych terminów jak transmitancja operatorowa pozwala nam brnąć w tym kierunku dalej. Kierunek ten to raczej automatyka pod względem naukowym i laboratoryjnym niż od strony użytkowej i integracyjnej automatykę. Nie mniej jednak, to zrozumienie czym jest transmitancja operatorowa (i inne) a nie nauczenie się tego na pamięć przyniesie pożądany efekt. Generalizując: znając podstawowe podręcznikowe pojęcia może być nam łatwiej zrozumieć pewne procesy jakie zachodzą w świecie automatyki jak na przykład regulacja wartości procesowej (ciśnienie, temperatura, poziom ,przepływ, przesunięcie, itd). Osobiście uważam, że w Automatyce może przydać się absolutnie wszystko i każdą umiejętność da się wykorzystać !

Faktem jest, że brakuje zajęć praktycznych na uczelniach technicznych. Przyczyn jest kilka: system uczelni, „materiał, który musi zostać zrealizowany”, prowadzący zajęcia, stosunek wykładów do laboratoriów. Wydaje mi się, że dość istotnym problemem są prowadzący zajęcia. Sporo jest doktorów na uczelni, którzy zaraz po studiach magisterskich, zaczęli studia doktoranckie po czym od razu prowadzą zajęcia. Tylko co oni wykładają? Teorię której się nauczyli + coś co liznęli w między czasie. Brak im po prostu doświadczenia w zawodzie jaki nauczają. Na uczelniach przydały by się kursy i zajęcia prowadzone przez doświadczonych inżynierów. 

[…] prosiłbym Pana, o wskazanie mi drogi, czego powinienem pilnować szczególnie na studiach? Czego uczyć się na własną rękę?

Absolutnie wszystkiego! Tak! Wszystkiego! Automatykom płacą za wiedzę i wspomniany zmysł techniczny! Więcej wiesz więcej zarabiasz! Koniec kropka. Warto jednak obrać jeden globalny kierunek i w między czasie interesować się tematami pobocznymi. Jedni jarają się sterownikami PLC, inni wizualizacją SCADA kolejni automatyką na promach, samolotach czy w kolei. Pamiętajmy, że jedno nie wyklucza drugiego.

Doświadczenie na studiach – jak je zdobyć?

Na własną rękę dobrze zaczepić się o jakąś praktykę, staż. Warto wysłać takie zapytanie do firmy automatyki z własnej inicjatywy, mimo że taka nie prowadzi rekrutacji. Nawet charytatywne zamiatanie warsztatu po innych pracownikach pozwoli zdobyć więcej doświadczenia niż niejeden źle prowadzony wykład na uczelni. Oczywiście nie jest to reguła! Nie chodzi mi o szkalowanie uczelni, bo namawiam do studiowania, mimo niektórych wad systemu!

Warto też skorzystać z ostatnio bardzo popularnej metody. Chodzi o kursy online, które są na prawdę w rozsądnych cenach. 

Sam staram się zrozumieć działanie podstawowych elementów elektronicznych typu tranzystory, układy logiczne, bo na uczelni kiepsko z tym. Uczę się programowania mikrokontrolerów ATmega8/328 w języku C (czy to wystarczy w tej dziedzinie? Czy lepiej przerzucić się na PIC?)

I bardzo dobrze. Teraz masz czas na eksperymenty i naukę. Jak zrozumiesz podstawy to zrozumiesz zagadnienia zaawansowane – tak jest w każdej dziedzinie. Jak opanujesz podstawowy język programowania (np. C) to z każdym kolejnym pójdzie Ci łatwiej bo zrozumiesz procesy i logikę programowania. Choć lepiej zacząć od jakiegoś nowszego C++ lub C#, JAVA. Jeżeli chodzi o mikrokontrolery to zaczynałbym od razu od Arduino czy Raspberry. To drugie kupiłem w wersji 3 ale nie mam czasu na zabawę  🙂 

Kurs Programowania w C++ Kurs Programowania w C# Kurs Programowania w JAVA Kurs Arduino - od podstaw

Język C nie wystarczy w tej dziedzinie! Jest to zaledwie kropla w morzu. 

Dużo możliwości nie mam ze względu na małe możliwości finansowe. Dlatego też np. nie zafunduję sobie sterownika PLC bo i nie miał bym czym sterować. Czy da się nauczyć ich obsługi „zdalnie”, bez realnego sterownika, ew. jakieś symulatory?

Można spróbować „zdalnie” chodź najpierw wypadało by poznać procesy jakie zachodzą w układach sterowania. Co to jest wejście wyjście cyfrowe/analogowe, CPU, cykl programu. Będę poruszał te zagadnienia w kolejnych odcinkach KURSU AUTOMATYKI

Można zainteresować się środowiskiem CODESYS, które umożliwia zainstalowanie sterownika PLC na komputerze – symulator. Do tego pozwala na tworzenie wizualizacji w parze z zainstalowanym PLC. 

Druga znana mi opcja to TiaPortal, również z symulatorem sterowników S7 Siemens. Wersja testowa jest chyba na 30 dni. 

Można też pobawić się oprogramowaniem do paneli HMI Weintek, które również posiadają darmowy soft

Jeżeli znacie jakieś inne opcje to proszę o komentarz! 🙂 

Jakie tematy dodatkowe przydają się w automatyce?(pneumatyka? hydraulika? silniki i napędy?)

Wszystkie tematy jakie wymieniłeś i cała gama innych: Optyka, Chemia, Falowniki, Serwomotory, Roboty wymieniać można bez końca. Wszystko zależy jakie kierunek się obierze.

W Automatyce Przemysłowej (zakłady produkcyjne) to elektryka, elektronika, pneumatyka, hydraulika, silniki i napędy, sterowanie, zarządzanie, organizacja są potrzebnymi tematami do opanowania 

Gdzie mógłbym poćwiczyć układanie takich szafek elektrycznych i prostych układów przekaźnikowych?

W pierwszej kolejności należy poznać zagadnienia związane z bezpieczeństwem eksploatacji urządzeń elektrycznych! Należy posiadać wszystkie niezbędne informacje, które uświadamiają nas o zagrożeniach związanych z elektrycznością. Część tej wiedzy można uzyskać po ukończeniu kursu SEP, po którym uzyskujemy świadectwo kwalifikacji. Należy jednak mieć na uwadze że ukończenie kursu i uzyskanie takiego świadectwa ma się nijak do doświadczenia. To że dostaliśmy papier, formalnie upoważnia nas do eksploatacji urządzeń elektrycznych (do napięcia w zależności od poziomu SEP) to jednak wielu inżynierów trąbi na prawo i lewo że nie mamy prawa bez doświadczenia zabierać się do obwodów elektrycznych! Jak zatem zdobyć takie doświadczenie? Od innych doświadczonych Inżynierów. Innej drogi, jak mi się zdaje niema.  Należy zachować ostrożność na każdym kroku ponieważ elektryczność to nie jest  zabawa! Fajnie wygląda to na filmikach ale jest to śmiertelnie niebezpieczne! Pamiętajmy, że jako automatycy często bierzemy odpowiedzialność również na innych.

Odpowiedź na pytanie pojawiła się wyżej. Najlepiej zaczepić się o jakąś firmę, ale z reguły nie jest to proste. 

O praktyki ciężko na 2 roku, niestety większość pracodawców wymaga co najmniej 3-4 roku, a inni nie odpisują prawdopodobnie ze względu na brak doświadczenia. I tu koło się zamyka. Jak zdobyć umiejętności praktyczne?

Można spróbować pracę za darmo – wtedy niektóre furtki zaczynają się otwierać. Warto też na studiach zapisać się do jakiegoś koła naukowego i wziąć udział w jakimś ambitnym projekcie. Na Youtube jest sporo filmików z robotami, układami regulacji itp. Wykonanie czegoś w praktyce daje na prawdę sporo doświadczenia. Coś o tym wiem, zerknij na moją pracę magisterską

SIMATIC S7-300 i PRACA MAGISTERSKA

W takich sytuacjach zawsze na przeszkodzie stoją fundusze do realizacji projektu. Warto zapytać uczelnie, dziekana itd. Jak wyproszą drzwiami to wróć oknem! Walcz o swoje. Ja na studiach wywalczyłem dostęp do sali ze sterownikami PLC Siemens S7-300. Tak się tym zajarałem, że mogłem tam siedzieć całymi godzinami. Korzyści z poświęconego tam czasu zbieram dzisiaj.

[…] kiedy zapisywać się na kursy np. z PLC? Czy to ma sens w połowie studiów czy poczekać na końcówkę magisterki? i gdzie na początek szukać praktyk? W dużych przedsiębiorstwach czy małych firmach lokalnych?

Jeszcze nie byłem na certyfikowanym kursie z programowania PLC ale wybieram się na taki w tym roku. Z pewnością napiszę o tym sprawozdanie. Na chwilę obecną wydaje mi się, że lepiej inwestować w taki kurs pod koniec studiów aby mieć świeżą wiedzę. Polecam rozejrzeć się jeszcze na studiach za darmowymi kursami programowania PLC. Sam byłem na takich dwóch. Co prawda jakość mogła mieć wiele do życzenia ale coś tam zawsze człowiek dopatrzył. 

Ja zaczynałem od książki zacnego autora J.Kwaśniewskiego PROGRAMOWALNY STEROWNIK SIMATIC S7-300 W PRAKTYCE INŻYNIERSKIEJ. Nie tylko wyjaśnia podstawowe pojęcia o programowaniu sterowników PLC Siemens ale przede wszystkim uczy jak robić to poprawnie.

[…] po prostu jestem także szpikowany informacjami, że po automatyce tylko utrzymanie ruchu, ew. robota chłopca na posyłki i max. 2300 PLN. Pomimo spadającego poziomu nauczania studia te są dość wymagające, szczególnie czasowo biorąc pod uwagę ilość materiału teoretycznego do nauczenia, dojazdy, niewyspanie itp itd. Więc uważam że po takich studiach, szczególnie po zdobyciu tytułu magistra, zarobki powinny to rekompensować. Jak to jest w rzeczywistości?[…]

Niestety ale w naszym kochanym kraju tak mniej więcej wygląda. Większość mniej ambitnych absolwentów po studiach nie umie kompletnie nic natomiast Ci ambitniejsi mimo, że czegoś się nauczyli to i tak nie powinni wchodzić przez próg firmy od razu z głową w chmurach.   Przez pierwszy okres pracy musimy uzbroić się w pokorę i często wykonywać pracę tzw. chłopca na posyłki. Podpatrzeć, oswoić się i wykazać. Jeżeli się nadajesz to zabrniesz wyżej. Nie dostaniemy od razu poważnych projektów do realizacji czy rozwiązania większych problemów.  Nie jest to reguła, czasami można wskoczyć od razu na dobre stanowisko, ale raczej rzadko. Nie oznacza to jednak, że mamy kulić łeb i zadowolić się najniższą krajową. 

Sam zaczynałem od stawki 2200 PLN BRUTTO jednak tylko przez okres próbny. Takie kwoty to raczej standard w mniejszych firmach i od razu, po studiach można się na to zgodzić. Po okresie próbnym raczej nie powinniście schodzić poniżej 2500 PLN BRUTTO bo psuje to rynek. Po roku, max dwóch jak nabierzecie doświadczenia jesteście tyle warci ile umiecie z tej dziedziny i tak dalej i tak dalej.
Nie bójcie się krzyknąć o więcej w odpowiednim czasie! Najwyżej nie dostaniecie 🙂  

Całej branży automatyki nie znam, jednak w sieci są dostępne pewne statystyki zarobkowe. Według raportu ze strony wynagrodzenia.pl Automatyk (Produkcja – czyli zapewne utrzymanie ruchu) zarabia średnio 4 368 PLN BRUTTO (z dnia 25.04.2015) czyli powiedzmy w widełkach od 2500 do 6500 PLN. Duży wpływ ma też region polski, rozbieżność to nawet 3000 PLN BRUTTO na tym samym stanowisku. Ręce opadają :(.

Oczywiście istnieją inne stanowiska w automatyce w zupełnie innych mniejszych / większych przedziałach płacowych.

 

VENOM Z WYKOP.PL 

Czuję się głupi jak oglądam takie filmiki, bo nic nie rozumiem ( ͡° ʖ̯ ͡°). Czy zapotrzebowanie na ludzi jest duże w Twoim zawodzie? Nie wiem co począć w moim życiu, niedługo studia i zastanawiam się nad programowaniem lub automatyką i robotyką. Lubię komputery, ale nie mogę sobie wyobrazić mnie siedzącego 8 godzin i klepania kodu(jestem zbyt ruchliwy i nie wytrzymam siedzenia w miejscu i patrzenia w monitor). Czy dla mnie taka praca jak Twoja była by odpowiednia? Trzeba sporo zasuwać na studiach bez poprzedniego doświadczenia z owym tematem?

Pracowałem w różnych trybach: 8h przed biurkiem, tygodnie w delegacjach, na utrzymaniu ruchu, jako freelancer i u prywaciarza. Każde stanowisko miało inny charakter pracy ale pokrewny wspólny temat – automatykę. To że skończysz studia jako dajmy mechatronik nie dyskwalifikuje Cię w byciu Automatykiem, Elektrykiem, Tynkarzem a nawet Florystą. Można powiedzieć, że studia nie uczą jak pracować tylko jak zdobywać informacje do pracy. Fachu i tak nauczysz się dopiero po studiach, choć doradzam aby na siłę szukać doświadczenia jak najwcześniej.

Zapotrzebowanie w tym zawodzie nadal jest duże, szczególnie na południu Polski.

Moja rada: Nie przejmuj się, że nic nie rozumiesz. Ja przed studiami tak samo nie miałem o tym zielonego pojęcia, choć przyznam, że na studiach magisterskich starałem się zdobywać jakieś doświadczenie. Przede wszystkim trzeba lubić swoją pracę. Jeżeli oglądasz moje filmy i podobają się bo fajnie to wygląda, lubisz komputery itp. ale w głębi duszy kochasz budować ładunki wybuchowe to idź studiować chemię 😀

 

DAMIAN 

Chciałem się poradzić od jakiej książki warto zacząć żeby zagłębić się w podstawy. Gdzie najszybciej znaleźć symboli których akurat nie znam na schemacie?

W znanych mi książkach możemy jedynie znaleźć strzępki informacji o schematach elektrycznych. Jest z tym duży problem, dlatego staram się zebrać całość w jedno miejsce. Symbole są w normach, książkach, programach do rysowania schematów ale nigdzie nie sprecyzowane lub wyjaśnione. Najwięcej symboli można znaleźć w normie IEC 60617 która ma kilkanaście rozdziałów. Oczywiście normy są płatne więc dla początkującego legalnie raczej nieosiągalne. Sporą bibliotekę możesz znaleźć na stronie firmy ige-xao (można też ściągnąć od nich program SeeElectrical – tam też jest bardzo dużo symboli)

Z czasem uzupełnię bibliotekę na mojej stronie. Może to trochę potrwać bo zajmuje to cholernie dużo czasu 🙁

https://iautomatyka.pl/baza-symboli-elektrycznych-i-automatyki-przyciski-przelaczniki-napedy-stykow/

 

MARIUSZ 

[…] Przy okazji, zna Pan może jakiś dobry sposób na ćwiczenie czytania schematów elektrycznych?

Najlepszym znanym mi sposobem jest analiza schematu na gotowym obiekcie. Jednak jak wiadomo dla początkującego jest to ciężkie do osiągnięcia. Można też uczestniczyć w jakimś projekcie jako asystent projektanta – są takie stanowiska pracy, bardzo wskazane dla początkujących. Najlepiej jest uczyć się od kogoś :).

No i pozostaje strona iAutomatyka.pl, która powstała między innymi dlatego, że brakuje podstawowej wiedzy z automatyki, między innymi również o czytaniu schematów elektrycznych. Wiem, że publikuję bardzo proste zagadnienia z tym związane jednak moim zdaniem od takiej formy powinienem zacząć. Będę starał się podnosić poprzeczkę. 

https://iautomatyka.pl/jak-czytac-schematy-elektryczne-i-akpia-zlaczki-1/ 

PIOTR 

[…] Chciałbym pogratulować wspanialej strony strony internetowej. Materiały tam zawarte (szczególnie czyt. układów elektrycznych) są cenniejsze niż złoto. To zadziwiające, ze przez 5 lat studiów technicznych nikt nie był w stanie nauczyć nas czytania tych schematów. Zawsze posługiwaliśmy się jakimiś uproszczonymi schematami blokowymi, które jak widać zrobiły wiec krzywdy niż pomogły.

Chciałbym aby serwis mógł się szybko rozwijać, aby pokazywać jeszcze więcej prawdziwej automatyki. Bardzo, ale to BARDZO chciałbym tam zobaczyć materiały o nauce języka LD i FBD. Osobiście poznałem z 6 języków programowania obiektowego i proceduralnego, ale tych dwóch języków nadal się nie nauczyłem. W całym internecie brakuje porządnego materiału na temat tych dwóch języków i ich bloków. Bardzo często widzę b. proste typowe programy jak STOP START czy Gwiazda Trójkąt a później przykładowe aplikacje od siemensa, które są dla całkowicie nie zrozumiale albo nie mam pojęcia jak dojść do nich samodzielnie. Bardzo brakuje mi łagodnego i prostego kursu, który na wzór Symfonii C++ nauczył by nas nauki tych dwóch podstawowych języków automatyki. Jestem świecie przekonany, ze taki kurs zyskałby światowa sławę.

Aby rozpocząć naukę programowania sterowników PLC należy zrozumieć podstawowe zagadnienia jakie dzieją się w okół sterowników. Dlatego zaczynamy od rzeczy najprostszych, banalnych, podstawy podstaw. Niedługo pojawią się pierwsze zagadnienia związane ze sterownikami PLC. Dopiero później mam w planach opracowanie kursu o programowaniu tych urządzeń. Cierpliwości 🙂

J.Kwaśniewski, autor którego szanuję za profesjonalizm wydał też książkę o programowaniu sterowników S7-1200: STEROWNIKI SIMATIC S7-1200 W PRAKTYCE INŻYNIERSKIEJ. Książka jest równie dobra jak wcześniejsza pozycja tego autora o sterownikach S7-300. Tutaj z kolei kilka porad i uwag z mojej strony: 

KILKA PORAD PROGRAMOWANIA PLC

 Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...
 • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...