PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Przykład wykorzystania czujników na linii produkcyjnej

Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Nie sposób wyobrazić sobie linii produkcyjnej, która może funkcjonować bez użycia jakichkolwiek czujników. Informacje o tym co dzieje się obecnie na linii i jak przebiega proces produkcji są podstawowym kryterium branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji co na tej linii ma się w następnej kolejności wydarzyć. Dla elektronicznych systemów sterowania takie informacje dostarczać mogą różnego rodzaju czujniki i przetworniki. W najprostszym schemacie systemu sterowania:

sterownik pobiera informacje z czujnika, na podstawie tych danych dokonuje obliczeń zgodnie z zapisanym programem, a następnie w odpowiedni sposób uaktywnia urządzenie wykonawcze. Sterownik jest tutaj mózgiem, czujniki pełnią rolę zmysłów, a urządzenia wykonawcze mięśni.

Uczmy się na przykładach

Na podstawie katalogu ze strony Panasonic opiszę zastosowanie czujników na linii produkcyjnej przemysłu farmaceutycznego.

Jest to linia pakująca, gdzie na wejściu mamy pojedynczą tabletkę, a na wyjściu dostajemy zapakowane kartoniki leków. Linię podzielono na cztery obszary:

 • A – część wstępna, gdzie dostarczane są materiały, półprodukty,
 • B – pakowanie tabletek w blistry,
 • C – kontrola jakości,
 • D – pakowanie blistrów w kartony.

Obszar A

W tym miejscu do linii produkcyjnej dostarczane są tabletki oraz folia. Z tych dwóch elementów dalej powstaną blistry z tabletkami. W obszarze A postanowiono kontrolować obecność półprzezroczystej folii, w którą pakowane są pojedyncze tabletki. W tym celu wykorzystano czujnik fotoelektryczny inaczej zwany też fotoprzekaźnikiem, czujnikiem optycznym lub potocznie nawet “fotką” (A1). Działa on w ten sposób, że generuje światło, które po odbiciu od lusterka wraca do odbiornika umieszczonego w czujniku. Jeżeli jakiś element znajdzie się na drodze wiązki światła, czujnik zanotuje zmianę.

Obszar B

W obszarze B tabletki są za pomocą podciśnienia “owijane” folią. Aby ułatwić ten zabieg wykorzystano jonizator (B1), jest to urządzenie, którego zadaniem jest ściągnięcie ładunków elektrycznych, które mogły pozostać na powierzchni folii. Od spodu blistry pokrywane są folią aluminiową. W celu wykrycia obecności folii aluminiowej wykorzystano czujnik indukcyjny (B2). W momencie gdy w pobliżu czujnika znajdzie się element metalowy następuje zmiana pola magnetycznego, którą wykrywa czujnik. Następnie na blistrach wypalane są informacje o numerze serii produktu oraz data przydatności do spożycia. Do tego celu używana jest znakowarka laserowa (B3).

Obszar C

Blistry z lekami po tym jak zostaną kompletnie wyprodukowane i pocięte na odpowiednie długości są układane jeden na drugim, tak aby zmieścić ich odpowiednią ilość w kartoniku. W obszarze C sprawdzane jest czy stos blistrów ma odpowiednią wysokość, a co za tym idzie jest tam odpowiednia ilość blistrów. W tym celu wykorzystany został czujnik światłowodowy (C1), który emituje szeroką wiązkę światła. Czujnik “uczy” się poprzez wskazanie mu wzorca, czyli stosu na którym znajduje się odpowiednia ilość blistrów i w momencie kiedy ta ilość się zmienia czujnik generuje błąd, alarm, który można wykorzystać np. do zatrzymania linii.

Obszar D

Podczas pakowania na dwóch taśmociągach równolegle do siebie poruszają się stosy blistrów i puste kartony. Kartony są najpierw pobierane z palety w formie złożone. Następnie za pomocą różnych ssawek, podciśnienia i elementów mechanicznych kartony są rozkładane, co umożliwia wsunięcie do nich blistrów. W celu weryfikacji, czy karton znajduje się na miejscu używa się czujnik koloru (D1), natomiast aby sprawdzić, czy karton został rozłożony do końca czujnika ciśnienia (D2). Jeżeli karton nie zostanie rozłożony prawidłowo to pomiędzy czujnikiem a powierzchnią kartonu pozostaje szczelina, co wpływa na odczyt wartości ciśnienia, czy raczej podciśnienia przez czujnik. Jeżeli karton rozłożony jest prawidłowo to w kolejnym kroku wsuwane są do niego blistry i całość jest zaklejana. Na koniec na kartonie wypalane są laserem (D4) różne informacje m.in. o dacie produkcji czy cenie.

Oczywiście powyższy opis nie jest dokładnym opisem całej linii produkcyjnej i wszystkich używanych przy niej urządzeń automatyki. Taki opis byłby z pewnością zbyt długi i zniechęcałby do czytania.

Selektor czujników

W celu ułatwienia konfiguracji czujników, Panasonic stworzył SELEKTOR CZUJNIKÓW, który przeprowadzi cię przez proces doboru odpowiednich urządzeń. Można w nim porównywać ze sobą różne czujniki, podejrzeć przykładowe aplikacje, w których są i mogą być stosowane, czy zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego.

Więcej informacji o czujnikach Panasonic na stronie: https://www.panasonic-electric-works.com/pl/czujniki-produktow.htm

Reklama

6 września 2018 / Kategoria: , , , , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor wicenaczelny w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Kilka słów o kurtynach bezpieczeństwa

Kilka słów o kurtynach bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

20 lat BIBUS MENOS. Prezes Magdalena Stankiewicz o roli ojca w historii firmy i wizji przyszłości

20 lat BIBUS MENOS. Prezes Magdalena Stankiewicz o roli ojca w historii firmy i wizji przyszłości

>KLIKNIJ<

Spotkaj się z firmą EATON i odkryj sterownik easyE4

Spotkaj się z firmą EATON i odkryj sterownik easyE4

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.1 – Jak efektywnie projektować wizualizacje?

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.1 – Jak efektywnie projektować wizualizacje?

>KLIKNIJ<

Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.3 – Hardware

Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.3 – Hardware

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #1: Odcinek powitalny, czyli co to jest Automatyczny Podcast

Automatyczny Podcast #1: Odcinek powitalny, czyli co to jest Automatyczny Podcast

>KLIKNIJ<

Druga edycja Mistrzostw Polski Programistów PLC już za nami!

Druga edycja Mistrzostw Polski Programistów PLC już za nami!

>KLIKNIJ<

Co warto zobaczyć na Automaticon 2019?

Co warto zobaczyć na Automaticon 2019?

>KLIKNIJ<

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu Renex Soldering Championship 2019

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu Renex Soldering Championship 2019

>KLIKNIJ<

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej z wykorzystniem rozwiazań Moxa

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej z wykorzystniem rozwiazań Moxa

>KLIKNIJ<

Warsztaty dla branży automatyki przemysłowej – wiedza i doświadczenie

Warsztaty dla branży automatyki przemysłowej – wiedza i doświadczenie

>KLIKNIJ<

Przewidywanie (przyszłości) z Mitsubishi Electric

Przewidywanie (przyszłości) z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Studencie! Tutaj B&R pojawi się dla Ciebie!

Studencie! Tutaj B&R pojawi się dla Ciebie!

>KLIKNIJ<

Seminarium SABUR na Automaticon – zapisz się!

Seminarium SABUR na Automaticon – zapisz się!

>KLIKNIJ<

Przedstawienie wybranych funkcji PLCSIM Advanced 2.0

Przedstawienie wybranych funkcji PLCSIM Advanced 2.0

>KLIKNIJ<

Nowe możliwości silników liniowych i liniowo-obrotowych

Nowe możliwości silników liniowych i liniowo-obrotowych

>KLIKNIJ<

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

>KLIKNIJ<

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

>KLIKNIJ<

Jak zadbać o swoją produkcję – Konferencja “Czujniki dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”

Jak zadbać o swoją produkcję – Konferencja “Czujniki dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…