PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Przykład wykorzystania czujników na linii produkcyjnej

2425 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Nie sposób wyobrazić sobie linii produkcyjnej, która może funkcjonować bez użycia jakichkolwiek czujników. Informacje o tym co dzieje się obecnie na linii i jak przebiega proces produkcji są podstawowym kryterium branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji co na tej linii ma się w następnej kolejności wydarzyć. Dla elektronicznych systemów sterowania takie informacje dostarczać mogą różnego rodzaju czujniki i przetworniki. W najprostszym schemacie systemu sterowania:

sterownik pobiera informacje z czujnika, na podstawie tych danych dokonuje obliczeń zgodnie z zapisanym programem, a następnie w odpowiedni sposób uaktywnia urządzenie wykonawcze. Sterownik jest tutaj mózgiem, czujniki pełnią rolę zmysłów, a urządzenia wykonawcze mięśni.

Uczmy się na przykładach

Na podstawie katalogu ze strony Panasonic opiszę zastosowanie czujników na linii produkcyjnej przemysłu farmaceutycznego.

Jest to linia pakująca, gdzie na wejściu mamy pojedynczą tabletkę, a na wyjściu dostajemy zapakowane kartoniki leków. Linię podzielono na cztery obszary:

 • A – część wstępna, gdzie dostarczane są materiały, półprodukty,
 • B – pakowanie tabletek w blistry,
 • C – kontrola jakości,
 • D – pakowanie blistrów w kartony.

Obszar A

W tym miejscu do linii produkcyjnej dostarczane są tabletki oraz folia. Z tych dwóch elementów dalej powstaną blistry z tabletkami. W obszarze A postanowiono kontrolować obecność półprzezroczystej folii, w którą pakowane są pojedyncze tabletki. W tym celu wykorzystano czujnik fotoelektryczny inaczej zwany też fotoprzekaźnikiem, czujnikiem optycznym lub potocznie nawet “fotką” (A1). Działa on w ten sposób, że generuje światło, które po odbiciu od lusterka wraca do odbiornika umieszczonego w czujniku. Jeżeli jakiś element znajdzie się na drodze wiązki światła, czujnik zanotuje zmianę.

Obszar B

W obszarze B tabletki są za pomocą podciśnienia “owijane” folią. Aby ułatwić ten zabieg wykorzystano jonizator (B1), jest to urządzenie, którego zadaniem jest ściągnięcie ładunków elektrycznych, które mogły pozostać na powierzchni folii. Od spodu blistry pokrywane są folią aluminiową. W celu wykrycia obecności folii aluminiowej wykorzystano czujnik indukcyjny (B2). W momencie gdy w pobliżu czujnika znajdzie się element metalowy następuje zmiana pola magnetycznego, którą wykrywa czujnik. Następnie na blistrach wypalane są informacje o numerze serii produktu oraz data przydatności do spożycia. Do tego celu używana jest znakowarka laserowa (B3).

Obszar C

Blistry z lekami po tym jak zostaną kompletnie wyprodukowane i pocięte na odpowiednie długości są układane jeden na drugim, tak aby zmieścić ich odpowiednią ilość w kartoniku. W obszarze C sprawdzane jest czy stos blistrów ma odpowiednią wysokość, a co za tym idzie jest tam odpowiednia ilość blistrów. W tym celu wykorzystany został czujnik światłowodowy (C1), który emituje szeroką wiązkę światła. Czujnik “uczy” się poprzez wskazanie mu wzorca, czyli stosu na którym znajduje się odpowiednia ilość blistrów i w momencie kiedy ta ilość się zmienia czujnik generuje błąd, alarm, który można wykorzystać np. do zatrzymania linii.

Obszar D

Podczas pakowania na dwóch taśmociągach równolegle do siebie poruszają się stosy blistrów i puste kartony. Kartony są najpierw pobierane z palety w formie złożone. Następnie za pomocą różnych ssawek, podciśnienia i elementów mechanicznych kartony są rozkładane, co umożliwia wsunięcie do nich blistrów. W celu weryfikacji, czy karton znajduje się na miejscu używa się czujnik koloru (D1), natomiast aby sprawdzić, czy karton został rozłożony do końca czujnika ciśnienia (D2). Jeżeli karton nie zostanie rozłożony prawidłowo to pomiędzy czujnikiem a powierzchnią kartonu pozostaje szczelina, co wpływa na odczyt wartości ciśnienia, czy raczej podciśnienia przez czujnik. Jeżeli karton rozłożony jest prawidłowo to w kolejnym kroku wsuwane są do niego blistry i całość jest zaklejana. Na koniec na kartonie wypalane są laserem (D4) różne informacje m.in. o dacie produkcji czy cenie.

Oczywiście powyższy opis nie jest dokładnym opisem całej linii produkcyjnej i wszystkich używanych przy niej urządzeń automatyki. Taki opis byłby z pewnością zbyt długi i zniechęcałby do czytania.

Selektor czujników

W celu ułatwienia konfiguracji czujników, Panasonic stworzył SELEKTOR CZUJNIKÓW, który przeprowadzi cię przez proces doboru odpowiednich urządzeń. Można w nim porównywać ze sobą różne czujniki, podejrzeć przykładowe aplikacje, w których są i mogą być stosowane, czy zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego.

Więcej informacji o czujnikach Panasonic na stronie: https://www.panasonic-electric-works.com/pl/czujniki-produktow.htm

Reklama

6 września 2018 / Kategoria: , , , , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor wicenaczelny w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

>KLIKNIJ<

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #12: Pasja automatyki, czyli automatyk na swoim

Automatyczny Podcast #12: Pasja automatyki, czyli automatyk na swoim

>KLIKNIJ<

Wirtualne uruchomienia – eliminacja błędów w fazie projektowania maszyn (webinarium)

Wirtualne uruchomienia – eliminacja błędów w fazie projektowania maszyn (webinarium)

>KLIKNIJ<

Proline 300/500 – przepływomierze gotowe na IIoT i Przemysł 4.0

Proline 300/500 – przepływomierze gotowe na IIoT i Przemysł 4.0

>KLIKNIJ<

Jak wykorzystać zewnętrzny gateway do obsługi komunikacji w protokole Modbus?

Jak wykorzystać zewnętrzny gateway do obsługi komunikacji w protokole Modbus?

>KLIKNIJ<

Nie ma innowacji bez współpracy: igus i Nemitech

Nie ma innowacji bez współpracy: igus i Nemitech

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…