Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/08/39945331_375945502942436_7989974956928663552_n.jpg

Przetwornica częstotliwości E-drive

autor: MATHAEUS.

Chciałbym przedstawić urządzenie jakim jest E-drive od firmy Ebara. Jest to przetwornica częstotliwości, która znalazła zastosowanie w sterowaniu pompami do podnoszenia ciśnienia wody.  Z takimi pompami można się spotkać praktycznie w każdej spółce wodnej i w fabrykach, gdzie potrzeba podnieść ciśnienie wody, takie zastosowanie jest często stosowane w instalacjach PPOŻ ( instalacja przeciwpożarowa).


Pierwsze wrażenie

Przetwornica wygląda solidnie, ze względu na swoją aluminiową podstawę, która pełni również rolę radiatora jak to bywa zazwyczaj w falownikach.

Panel czołowy przetwornicy składa się z 5 przycisków służących do wyboru trybu ustawień przetwornicy oraz wyboru odpowiednich parametrów samego silnika (np. prąd, maksymalna częstotliwość), instalacji wodnej np. ciśnienie, rampa czasowa.

Montaż

Montaż samej przetwornicy jest banalnie prosty, wymaga to jedynie nałożenie na wentylator silnika pompy falownika i przykręceniu czterech śrub, cały zestaw potrzebnych narzędzi dostajemy w zestawie z przetwornicą.

Montaż elektryczny ogranicza się jedynie do doprowadzeniu zasilania, podłączeniu silnika oraz potrzebnych czujników (czujnik ciśnienia 4-20 mA).

Co w tym takiego niezwykłego?

Cała magia tego urządzenia polega na tym, że nie potrzebujemy żadnego sterownika, wystarczy jedynie szafa elektryczna zabezpieczająca falownik.

  • Proste?
  • Jasne, że tak.
  • Ale, co jeśli chcemy podłączyć więcej pomp i zależy nam na pracy naprzemiennej i równomiernym zużyciu, przecież bez PLC się tego nie da zrobić.

Otóż jak mówiłem do sterowania zestawem pomp nie jest potrzebny żaden sterownik. Wystarczy tylko E-Drive.

Jest to na tyle „sprytne” urządzenie, że w razie gdy jedna pompa nie da rady utrzymać zadanego wcześniej ciśnienia, to załączane są pozostałe i tu dochodzimy do tego, że dwie metody sterowania kolejnych pomp:

  • Direct on Line
  • COMBO

Direct on Line jest to sterowanie bardziej budżetowe, ponieważ nie mamy tutaj zapewnionej pracy naprzemiennej ani łagodnego rozruchu, w tym wypadku do przetwornicy dołączane są dwa styczniki, który wraz ze wzrostem zapotrzebowania na wodę załącza kolejno pompy. Takie sterowanie nie zapewnia zabezpieczenia pozostałych pomp, jedynie pompa z przetwornicą jest zabezpieczona przed pracą na sucho, za dużym prądem.

Przetwornica dzięki wcześniej zdefiniowanym ustawieniom silnika jest wstanie zabezpieczyć nam silnik przed spaleniem oraz zabezpiecza przed pracą na sucho pompy, jest to możliwe dzięki pomiarowi parametru cos fi, który spada gdy za mało wody wpada do pompy, wynika to ze wzrostu mocy biernej, kiedy spadnie poniżej pewnego progu pompa jest wyłączana. Przetwornica umożliwia nam również podgląd pobieranej mocy oraz prądu pobieranego przez pompę.

COMBO-  przypadek w którym każda pompa posiada przetwornicę. Jest to droższe rozwiązanie, ale zapewnia użytkownikowi najlepszą i najmniej awaryjną pracę ponieważ każda pompa jest równomiernie eksploatowana, jak wiadomo każda pompa powinna być załączona raz na jakiś czas, przy takim sterowaniu nie trzeba o tym pamiętać, każda pompa jest regularnie załączana.

Takie sterowanie zapewnione jest dzięki komunikacji RS485 (master- slave). Mamy możliwość wyboru, która pompa jest naszym masterem, komunikacja pozwala na połączenie do 8 pomp szeregowo.

W razie gdyby 8 pomp było zbyt małą konfiguracją, to do urządzenia master możemy dołączyć dwie pompy w systemie DOL, który pozwoliły by na kompensację ciśnienia.

Co jeszcze?

Oprócz tego wszystkiego nowe przetwornice E-drive mają zaimplementowanego modbus’a, który w połączeniu ze świetnym urządzeniem WEB HMI  o którym więcej przeczytacie tutaj https://iautomatyka.pl/webhmi-duzo-niewielkim-urzadzeniu-scada-inne/ , jesteśmy w sanie stworzyć wizualizację naszego systemu.

Jak dla mnie jest to świetne urządzenie, który w prosty sposób ułatwia życie integratorom dając im całkiem zaawansowany układ z regulatorem PID, niewielkim wysiłkiem.

Przykład gotowego  systemu:

Podsumowanie

  • Moim zdaniem taki układ sterowania to najlepszy sposób na długą i bezawaryjną pracę systemu sterowania.
  • Konfiguracja jest banalnie prosta, co pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu,
  • Pozwala to na oszczędność energii elektrycznej dzięki zrównoważonej pracy pomp.
  • Stopień IP 55 pozwala na montaż w wilgotnym i zapylonym miejscu.
  • A oprócz tego przetwornice sterujące silnikami do 3 kW można zasilić napięciem 230 V ponieważ na wyjściu otrzymujemy 3 x 230 V.
  • Przetwornice sterujące silnikami o mocy wyższej niż 3 kW należy zasilić napięciem 400 V pamiętając o odpowiednich filtrach mocy biernej.

Artykuł zdobył nagrodę w konkursie iAutomatyka

Ilość : 1 sztuka Nagrodę dostarcza EMT-Systems –  największy ośrodek szkoleń technicznych w Polsce. 18 nowoczesnych, bogato wyposażonych sal szkoleniowych / laboratoriów. Wyselekcjonowani trenerzy z doświadczeniem w przemyśle. Unikalne stanowiska szkoleniowe zbudowane z komponentów przemysłowych. Wielokrotnie nagradzane programy szkoleniowe.

 


🎁 Zwycięzca: Adiutante

Praca konkursowa:  ZAAWANSOWANE SKRYPTY W TIA PORTAL Z VBSCRIPT



Utworzono: / Kategoria: , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
  • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...
  • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
  • 1,200 PLN
    Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
    Czas trwania: 8h
    Link: Terminy