Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/08/Falowniki_przegląd_dawid_wróblewski_jpg2.jpg

Przemienniki częstotliwości- przegląd, unikalne cechy, zastosowanie oraz aplikacyjności


Na rynku polskim obecnych jest ponad pięćdziesięciu dostawców przemienników częstotliwości. Wszyscy oni oferują podobne pod względem topologii produkty – wszystkie bowiem oferowane przemienniki zbudowane są niemalże identycznie. To, co wyróżnia danego dostawcę, to zgromadzone doświadczenie konstrukcyjno – aplikacyjne i wbudowane oprogramowanie, które odpowiada za stabilną pracę silnika. Takich czołowych dostawców z wieloletnim doświadczeniem jest kilku.

Każdy z nich oferuje podobne produkty, lecz różnic się mogą dosłownie niuansami. Każdy producent przemienników częstotliwości oferuje na rynek co najmniej dwie różne wersje czy serie przemienników, które różnią się liczbą zasilanych faz oraz wielkością napięcia zasilania. Bardzo często przemiennik z tej same serii występuje w dwóch typach zasilania. W Polsce posiadamy dwa standardy napięć , których używamy na co dzień: jednofazowe zasilanie o wysokości 230VAC oraz trójfazowe zasilanie o wysokości 400VAC. Producenci silników elektrycznych zwykli produkować silniki również wedle pewnego standardu. I tak przeważnie do mocy 2,2KW silniki elektryczne konstruowane są tak, że mamy możliwość wyboru standardu zasilania. Łącząc stojan silnika w trójkąt – napięcie robocze wyniesie 3 x230VAC. Łącząc zaś stojan silnika w gwiazdę – napięcie robocze wyniesie 3x400VAC. Powyżej mocy 2,2KW również produkuje się silniki przełączalne gwiazda/trójkąt, lecz napięcia robocze wynoszą 3×400/500Vac lub 3×400/690VAC. Z tego powodu właśnie producenci przemienników posiadają w swojej ofercie przemienniki do mocy 2,2KW zasilane jedną fazą 230VAC, generujące na wyjściu 3 fazy po 230VAC. 

Jaki wybrać?

Gdy zastanawiamy się nad wyborem przemiennika do danej aplikacji jednym z najważniejszych aspektów jakie bierzemy pod uwagę, to algorytm sterowania silnikiem elektrycznym jaki jest zaimplementowany w strukturach przemiennika. W dużej ogólności można powiedzieć, że na rynku obecnie desygnowane są dwa typy przemienników: do aplikacji wymagających i ciężkich oraz do aplikacji lekkich i prostych. Podział ten wymaga obecności konkretnych algorytmów sterowania silnikiem, i tak, dla obciążeń lekkich przeważnie wybieramy tryb skalarny a dla obciążeń ciężkich tryb sterowania wektorem pola. Coraz popularniejsze stają się również silniki synchroniczne i w wielu konstrukcjach przemienników znajdziemy algorytm sterowania wektorem pola dla silników synchronicznych PM. Aplikacyjność to słowo klucz, gdyż od wielu lat producenci przemienników desygnują na rynek dedykowane modele do danych aplikacji:

 1. Wykonanie Micro drive do prostych aplikacji.
 2. Przemienniki ogólnego przeznaczenia do większości aplikacji ogólnych.
 3. Przemienniki dla segmentu HVAC&R.
 4. Przemienniki dla przemysłu oraz OEM.
 5. Przemienniki z możliwością zwrotu energii do sieci lub wykonaniu Low Harmonic Drive (współczynnik mocy =1 oraz THDI<3%). 
 6. Przemienniki dedykowane dla wind, suwnic oraz podnośników.
 7. Przemienniki specjalizowane.
 8. Nowe konstrukcje – wykonanie matrycowe czy modułowe.

Czym różnią się dane konstrukcje i co należy wziąć pod uwagę dobierając taki przemiennik do aplikacji?

Na to i inne pytania odpowie Dawid Wróblewski, który na bazie pięciu modeli przemienników częstotliwości opowiadać będzie o ich unikalnych cechach, zastosowaniu oraz aplikacyjności.

W produkcji omawiane są modele:

 1. Seria EL1000 od ELMATIC, czyli marki własnej ELMARK AUTOMATYKA, która reprezentuje typowe przemienniki częstotliwości z gatunku Micro Drive.
 2. Seria MH300 od producenta Delta Electronics, która dystrybuowana jest w Polsce przez firmę Induprogress. Seria MH300 reprezentuje kompaktowe przemienniki częstotliwości o szerokich zastosowaniach w zaawansowanych aplikacjach przemysłowych.   
 3. Seria ACH480 od EL-HELU producenta ABB, która reprezentuje przemienniki częstotliwości z gatunku dedykowanych dla aplikacji HVAC&R.
 4. Seria FR-E800 od producenta Mitsubishi Electric, która reprezentuje przemienniki częstotliwości z gatunku kompaktowych o dużych możliwościach aplikacyjnych, diagnostycznych oraz safety.
 5. Seria MD800  od producenta INOVANCE, która dystrybuowana jest w Polsce przez firmę ELDAR. MD800 reprezentuje zupełnie nowe podejście do projektowania przemienników częstotliwości w wykonaniu modułowym. Jest to bardzo elastyczna konstrukcja przeznaczona do znakomitej większości aplikacji. 


Utworzono: / Kategoria: , ,
 • Autor: iAutomatyka.pl
 • iAutomatyka.pl to innowacyjny portal branżowy skupiający praktyczną wiedzę, nowości i komunikaty oraz działalności firm w katalogu branżowym i na Mapie Automatyki. Udostępniamy firmom możliwość prostej i szybkiej promocji informacji w wielu obszarach Internetu.Kompleksowo zajmujemy się wizerunkiem Państwa Firmy, zdejmujemy cały ciężar, dzięki Naszym kompetencjom budujemy markę – nasze mechanizmy i działania pozwalają zaoszczędzić czas ponieważ to zespół iAutomatyka zajmuje się rozgłosem Waszej wiadomości.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY