PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

795 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Znalezione obrazy dla zapytania przekaźnik finder Chyba większość z nas miała w ręku przekaźnik, lub przynajmniej widziała go w szafie sterowniczej. W skrócie przekaźniki to urządzenia, które służą do załączania i wyłączania innych urządzeń elektrycznych i automatyki lub do przekazywania sygnału z informacją (np. sterownik PLC załącza przekaźnik, który następnie uruchamia kilka silników do rolet w oknach). Przekaźnik w uproszczeniu można porównać do ręcznego włącznika światła. Po naciśnięciu włącznika zamykamy obwód elektryczny, w wyniku czego prąd może popłynąć do żarówki i ją zasilić. W przypadku przekaźników naszą dłoń zastępuje sygnał elektryczny, który inicjuje zasilenie cewki. To natomiast wywołuje fizyczne przesunięcie elementu roboczego, który zwiera ze sobą styki i prąd może popłynąć do zasilanego urządzenia (lub kilku w zależności ile przekaźnik ma niezależnych pól styków).

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o działaniu przekaźników, to zajrzyj do lekcji #2 kursu automatyki.

Przekaźniki czasowe

Przekaźniki czasowe to już nieco bardziej skomplikowane urządzenia, choć nie taki diabeł straszny. Posiadają one bowiem różnego rodzaju układy logiczne, które pozwalają na odmierzanie czasu. A wszystko po to, aby móc zwierać i rozwierać styki w zależności od tego czasu. I tak najprostsze przekaźniki czasowe zastosować można do załączania i rozłączania urządzeń z pewnym opóźnieniem czasowym w stosunku do sygnału sterującego przekaźnikiem.

Nieco bardziej skomplikowane przekaźniki czasowe umożliwiają wykorzystanie kilku wcześniej zaprogramowanych funkcji, takich jak np. podtrzymanie zasilania przez odpowiedni czas, czy załączenie wyjścia w kilku interwałach ze stałą lub różną częstotliwością itp. Większość urządzeń to proste i zwarte konstrukcje, które umożliwiają wybór trybu pracy, skali czasu oraz czasu za pomocą pokręteł na obudowie.

Poniżej przykład pokręteł dla przekaźnika Finder serii 80.51. Przeanalizujmy działanie:

 1. Jeżeli chcemy uzyskać czas T=10min to skalę czasu (A – Tmax) ustawimy na 20min a ustawienie dokładnego czasu (B) ustawiamy na 10.
 2. Następnie wybieramy interesującą nas funkcję:
  • AI Zadziałanie po nastawionym czasie
  • DI Włączenie na nastawiony czas
  • SW Praca cykliczna, symetryczna rozp. się od załączenia
  • BE Opóźnione rozłączenie – odmierzanie czasu od ujemnego zbocza impulsu sterującego
  • CE Opóźnione załączanie (dodatnie zbocze) i wyłączenie (ujemne zbocze)
  • DE Opóźnione rozłączenie – odmierzanie czasu od dodatniego zbocza impulsu sterującego

Więcej rodzai przekaźników czasowych możesz zobaczyć na stronie Finder wraz z dokumentacją do pobrania i poradnikami doboru przekaźników.

Przekaźniki serii 84 – SMARTimer

Wśród wszystkich przekaźników czasowych zdecydowanie wyróżniają się urządzenia Finder serii 84. Są to dwupolowe przekaźniki czasowe z dużym wyświetlaczem, które można programować za pomocą wbudowanego joysticka, albo telefonu z funkcją NFC.

Zacznijmy od początku. Co oznacza, że przekaźnik jest dwupolowy? To, że może załączać i wyłączać jednocześnie dwa różne urządzenia. Każde urządzenie przypisane jest do odpowiedniego “kanału”. Tak jest w klasycznym przekaźniku!

W SmartTimer oba kanały można wysterować niezależnie!

Podłączenie SMARTimer

Każde pole czy też kanał przekaźnika posiada styk przełączny z NC (np. 15,16 – normalnie zamknięty) na styk NO (np. 15,18 -normalnie otwarty). Wyjaśnijmy to na przykładzie pierwszego kanału czyli styków 15,16 i 18!

Potencjał, który maksymalnie może wynosić 250 V, podłączamy do zacisku 15. W momencie, kiedy przekaźnik na podstawie ustawionej logiki i odmierzonych czasów załączy cewkę kanału, potencjał ten zostanie przeniesiony z zacisku 16 na zacisk 18. Kiedy cewka nie jest wysterowana styki 15 i 16 pozostaną zwarte.

Analogicznie dla drugiego kanału potencjał podłączamy na styk 25, który może zostać “przeniesiony” ze styku 26 na styk 28 po wysterowaniu kanału przez przekaźnik. Dzięki temu można sterować dwoma kanałami niezależnie! 

Przykład wykorzystania kanału pierwszego i styku NO (15,18)

Co więcej potencjał podawany na styki przekaźników serii 84 może mieć napięcie aż do 250 V, czyli można z niego zasilać urządzenia pracujące na napięcie sieciowe, urządzenia zasilane napięciem 48, czy 24 VDC, albo wykorzystać niskonapięciowy sygnał do przesterowania cewki stycznika.

Zerknijmy teraz na górną część urządzenia. Zajdziemy tutaj 6 zacisków. Dwa pierwsze A1 i A2 to zaciski zasilania przekaźnika. Przekaźnik jest zasilany prądem stałym o napięciu od 12 do 24 V. I dokładnie takim samym potencjałem sterowane są cewki przekaźnika, które zwierają styki wyjściowe.

Kolejne dwa zaciski to B1 (Pauza) i B2 (Reset). Podanie potencjału na zacisk B1 spowoduje chwilowe zatrzymanie pracy przekaźnika. To znaczy, że jeżeli w tym momencie wyjście było wysterowane przy pomocy jakiejś funkcji czasowej to obwód zostanie otwarty na czas, przez jaki na złączu B1 będzie potencjał 12-24 VDC. Po zdjęciu z niego sygnału program, który wykonywał przekaźnik będzie dalej kontynuowany. Natomiast podanie potencjału na zacisk B2 (Reset) spowoduje zresetowanie kanałów i do jego załączenia potrzebne będzie kolejne wywołanie.

Na kolejne zaciski B3 (S1) i B4 (S2) podajemy potencjał 12 – 24 VDC aby uruchomić program dla danego kanału. W przypadku zwykłych przekaźników można by powiedzieć, że ten potencjał wysteruje cewkę przekaźnika. Natomiast w przekaźnikach czasowych cewka może być wysterowana z opóźnieniem w stosunku do pojawienia się sygnału sterującego.W tym przekaźniku oba kanały mają niezależne działania czasowe więc można nimi sterować osobno.

Ustawienia przekaźnika SMARTimer

Na przednim panelu przekaźnika znajduje się duży ekran LCD, który podzielony jest na dwie sekcje – każda dla jednego kanału wyjściowego. W widoku ogólnym dla każdego z kanałów wyświetlany jest jego stan i informacje o realizowanej funkcji.

Za pomocą ekranu i umieszczonego poniżej joysticka można zaprogramować funkcję, którą wykonywać na przekaźnik. Jest to proste i wymaga wykonania tylko kilku kroków.

Aby zrozumieć powyższy schemat należy zerknąć na joystick i oznaczenia dookoła niego.

Zatem aby wejść w menu programowania należy wcisnąć joystick i przytrzymać przez ok. 2 sekundy. Następnie naciskając góra/dół wybieramy kanał, który chcemy zaprogramować i wciskamy joystick. W kolejnym menu musimy wybrać jedną z 25 predefiniowanych funkcji. Żeby przejść do kolejnego menu naciskamy joystick w prawo, naciśnięcie w lewo spowoduje powrót do poprzedniego ekranu. Na kolejnym ekranie wybieramy skalę czasu. Do wyboru mamy:

 • sekundy.1/10 sekundy,
 • pełne sekundy,
 • minuty.sekundy,
 • pełne minuty,
 • godziny.minuty,
 • pełne godziny.

Na kolejnym ekranie wybieramy ilość czasu dla danej funkcji. W przypadku niektórych funkcji konieczne jest wybranie dwóch zakresów czasowych. Listę wszystkich funkcji umieszczę w dalszej części wpisu. Na kolejnym ekranie wybrać należy, czy zliczanie czasu odbędzie się w górę, czy w dół. Dalej wybieramy, czy dla danego kanału chcemy włączyć funkcję Pauzy, a na kolejnym czy chcemy włączyć funkcję Resetu. O działaniu obu tych funkcji wspominałem wyżej. Warto zaznaczyć, że Pauza i Reset posiadają tylko jeden styk aktywujący, a mamy w przekaźniku dwa kanały wyjściowe. Podanie potencjału na zacisk P lub R odnosi się do obu kanałów, o ile przy programowaniu włączymy daną funkcję. Po zdefiniowaniu wszystkich parametrów wychodzimy z menu programowania do ekranu głównego.

Funkcje przekaźnika SMARTimer

Programując działanie przekaźników czasowych serii 84 korzystać można ze zdefiniowanych wcześniej funkcji. Poniżej znajdują się przebiegi czasowe oddające działanie poszczególnych funkcji.

 • U – zasilanie przekaźnika,
 • S – sygnał sterujący, odpowiednio S1 dla pierwszego i S2 dla drugiego kanału,
 • P – funkcja Pauzy,
 • T, T1, T2 – stałe czasowe definiowane przy programowaniu.

Dokładny opis działania każdej funkcji znaleźć można w poniższej dokumentacji:

Pobierz: Dokumentacja przekaźników z serii 84

Programowanie SMARTimer za pomocą telefonu

Przekaźniki serii 84 można programować za pomocą aplikacji Finder Toolbox dostępnej na telefony z systemem Android i IOS. Programowanie odbywa się praktycznie poprzez odtworzenie wszystkich kroków z programowania ręcznego, przy użyciu joysticka. O tym jak posługiwać się aplikacją dowiesz się z poniższego filmu.

Podsumowanie

Na koniec mamy dla Was jeszcze krótki film prezentujący działanie przekaźnika. Zasymulowaliśmy układ, który z wykorzystaniem wbudowanej funkcji BE podtrzymuje jeszcze przez 5,5 sekundy po zaniku sygnału sterującego cewką. Taka funkcja może znaleźć zastosowanie w prostych układach sterowania dwustanowego do zastosowania histerezy.

Zielony przycisk podłączono do zacisku S1, czerwony do zacisku Pauzy, a przekaźnik zamykając obwód umożliwia przepływ potencjału do diody.

Gdzie kupić?

Przekaźniki finder można kupić w niemal każdej hurtowni elektrycznej oraz w wielu sklepach internetowych. Wystarczy wpisać w google interesujący nas przekaźnik z dopiskiem firmy np. “SMARTIMER Finder

Przy większych zakupach możemy polecić hurtownię Staport z Warszawy.

11 maja 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor wicenaczelny w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

>KLIKNIJ<

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

>KLIKNIJ<

Python + PLC = Symulacja procesu

Python + PLC = Symulacja procesu

>KLIKNIJ<

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

>KLIKNIJ<

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

>KLIKNIJ<

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

>KLIKNIJ<

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

>KLIKNIJ<

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

>KLIKNIJ<

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

>KLIKNIJ<

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

>KLIKNIJ<

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

>KLIKNIJ<

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

>KLIKNIJ<

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

>KLIKNIJ<

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Finder

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…