PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Przegląd systemu do szaf elektrycznych – SmartWire-DT od EATON cz.2/2

1125 wyświetleń, autor: Rafał Kupiński • iAutomatyka.pl.

Artykuł z serii: Urządzenia automatyki przemysłowej EATON


W pierwszej części artykułu, przedstawiłem Wam czym jest system SmartWire-DT, idee i korzyści stosowania tego rozwiązania oraz pokazałem Wam jak było na szkoleniu w firmie Eaton w Gdańsku. Tym razem chcę się skupić na części merytorycznej. Pokażę Wam budowę i działanie zielonej taśmy, oraz opowiem o stanowisku szkoleniowym firmy Eaton. Odpowiem na wiele pytanie m.in. czy system SmartWire-DT jest kompatybilny ze sterownikami PLC innych producentów?  Zapraszam!

Poniżej umieszczamy, krótką prezentację. Jednak zachęcamy również do przeczytania dalszej części artykułu, gdzie odkrywamy jeszcze więcej ciekawostek i praktycznych zastosowań.

Spis treści:

CZĘŚĆ 1

 • Idea SmartWire-DT
 • Korzyści stosowania systemu SmartWire-DT
 • Szkolenie z obsługi i programowania SmartWire-DT
 • Jak zacząć stosować system SmartWire-DT?

CZĘŚĆ 2

Jak działa system SmartWire-DT?

Firma Eaton wypożyczyła nam do testów stanowisko szkoleniowe oparte na systemie SmartWire-DT. Właśnie na podstawie tego stanowiska wytłumaczymy budowę i zasadę działania tego systemu. Dzięki temu, jeśli będziesz mieć okazję odbyć szkolenie organizowane przez EATON to wystartujesz z wyższego progu merytorycznego. Przyjrzyjmy się zatem budowie tego stanowiska.

Głównymi elementami na naszym stanowisku są:

 1. Panel HMI XV300 z zintegrowaną funkcjonalnością PLC. Panel posiada szeroki kąt widzenia, funkcję dotyku multitouch, ramkę zbudowaną ze specjalnego tworzywa odpornego na różne chemikalia i czynniki zewnętrzne. Ekran posiada dużą precyzję dotykania, dużą czułość i przede wszystkim dużą odporność na wielokrotne dotykanie tego samego punktu.
  W naszym wypadku jest to jednostka nadrzędna master.
 2. Przekaźnik programowalny z serii EASY800 – więcej przeczytaj w artykule na AutomatykaB2B
 3. Gateway CANopen (dostępne są też Profibus DP, Ethernet IP, ModbusTCP, Ethercat, Profinet, Sercos) EU5C-SWD-CAN
 4. Moduł wejść/wyjść z 4 wejściami cyfrowymi (24 V DC) i 2 wyjściami przekaźnikowymi (250 V AC).
 5. Moduł do podłączania analogowych sygnałów wejść/wyjść. Moduł ten posiada wejścia temperaturowe do podłączenia czujników temperatury PT100, PT1000, Ni1000.
 6. Wyłącznik silnikowy PKE12.
 7. Wyłącznik silnikowy PKZ.
 8. Styczniki.
 9. Aparat pulpitowy.
 10. Rezystor terminujący, kończący naszą magistralę.
 11. Taśma SmartWire-DT, która łączy wszystkie elementy ze sobą.

Elementy na naszym stanowisku połączone są ze sobą bezpośrednio magistralnie zieloną taśmą tworząc połączenie od modułu gateway (w naszym przypadku jest to panel HMI XV300 z zintegrowaną funkcjonalnością PLC) do rezystora terminującego, który ma za zadanie redukcje zakłóceń. Jako ciekawostka wspomnę, że system SmartWire-DT może połączyć do 99 urządzeń na odległość około 600 m. Jest to naprawdę imponujące zważywszy na fakt, iż komunikacja pomiędzy elementami odbywa się poprzez jedną zieloną taśmę.

Budowa zielonej taśmy SmartWire-DT

Pewnie każdy z Was zastanawia się teraz, jak jest zbudowana ta tajemnicza zielona taśma i jak to wszystko działa. Śpieszę się już z odpowiedzią!

Płaski przewód zielonej taśmy składa się z ośmiu żył, odpowiadają one za przesył danych jak i również doprowadzają napięcie zasilające dla urządzeń (15 V DC) oraz napięcie sterownicze (24 V DC) dla styczników. Jedna z tych żył pełni kompletnie inną funkcję, powiem nawet, jest ona przecinana przy zaciskaniu wtyczki, ale najpierw wszystko po kolei. Przyjrzyjmy się każdej żyle:

Żyła 1: Zasilanie sterujące 24 VDC. Dostarcza energię do załączania styczników i innych elementów wykonawczych.
Żyła 2: Zasilanie sterujące 0 VDC.
Żyła 3: GND (Masa) – odniesienie do zasilania urządzeń i komunikacji.
Żyła 4: Komunikacja RS485 data B.
Żyła 5: Komunikacja RS485 data A.
Żyła 6: GND (Masa) – odniesienie do zasilania urządzeń i komunikacji.
Żyła 7: SEL – służy do adresacji kolejnych urządzeń. Wtyczka zaciskowa przerywa ten przewód, ale o tym opisaliśmy trochę dalej – bo to ciekawe.
Żyła 8: (Czarna) Zasilanie urządzeń 15 VDC – zasilanie urządzeń na potrzeby komunikacji SmartWire-DT.

Płaska wtyczka służy do podłączenia SmartWire-DT do modułu master (PLC lub gateway), modułów sprzęgających np. styczników oraz do zakończenia magistrali komunikacyjnej. Należy umieścić ośmiożyłowy przewód w płaskiej wtyczce i leciutko zatrzasnąć. Następnie wtyczkę możemy umieścić w odpowiednim miejscu poprzez przesunięcie jej a na koniec za pomocą  zaciskarki połączyć wtyczkę z płaskim przewodem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na strzałki wskazujące kierunek podłączenia od mastera do końca magistrali oraz oznaczenie pozycji montażu urządzenia i płaskiej wtyczki w postaci czarnego paska. Należy płaski przewód umieścić czarnym paskiem do białego paska, który znajduje się na naszej zaciskarce. Są to dwie najważniejsze zasady, na które trzeba zwrócić uwagę przy montażu wtyczki.

Co się dzieje z taśmą SmartWire-DT po zaprasowaniu? Izolacja siedmiu żył została przebita poprzez ostre metalowe zaciski zapewniając połączenie pomiędzy urządzeniami a wtyczką i przewodem. Wspominałem że jedna żyła została przecięta i będzie pracowała inaczej niż pozostałe. Ma to służyć automatycznemu nadawaniu adresów dla wszystkich urządzeń połączonych zieloną taśmą poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku na naszym masterze lub z pozycji oprogramowania zainstalowanego na naszym komputerze. Adresy nadawane są po kolei na zasadzie kolejno odlicz. Żyła jest przecinana aby sygnał sprzed i zza tego zaburzenia przeszedł przez urządzenie i nadał mu adres.

Co w przypadku kiedy z przyczyn losowych będziemy musieli rozłączyć wtyczkę? Tak, dobrze myślisz, nie zostaną nadane automatycznie adresy dla kolejnych urządzeń po przeciętym kablu, ale spokojnie. W tym wypadku przychodzą nam na pomoc zaślepki firmy Eaton, które zaślepiają przeciętą żyłę. Dzięki temu wtyczka staje się przezroczysta na magistrali i kolejne adresy urządzeń są nadawane prawidłowo.  Automatyczne nadawanie adresów przyśpiesza i optymalizuje pracę, co jest kolejnym plusem dla tego systemu!

Jako ciekawostka wspomnę, że oficjalnie nie jest zalecane ponowne wykorzystanie wtyczek, ale da się sprawnie odzyskać już zaciśnięte złącza do ponownego wykorzystania. Wystarczy delikatnie podważyć zatrzask i gotowe. Testowaliśmy to! Może być ratunkiem w sytuacjach awaryjnych na obiekcie z dala od firmy.

Wyłączniki silnikowe i styczniki SmartWire-DT

Wróćmy jeszcze do wyłączników silnikowych, bo niosą one ze sobą ogrom przydatnych funkcji przy wykorzystaniu tego systemu. Serio! Na stanowisku szkoleniowym są one zintegrowane ze stycznikiem i stycznikami w formie rozruszników. Na zdjęciu po prawej stronie widzimy obszar zaznaczony numerem 1. Jest to rozrusznik, który służy do rozruchu bezpośredniego silnika. W obszarze nr 2 jest pokazany rozrusznik służący do nawrotu silnika czyli zmiany kierunków. Pewnie niejeden z Was zastanawia się co to jest rozrusznik? Jest to złożony układ elementów, który pozwala na szybkie zmontowanie rozruchu bezpośredniego lub nawrotnego silnika. Składa on się:

 • z wyłącznika silnikowego i stycznika (lub dwóch styczników jeśli będzie to dotyczyło nawrotu silnika), które są elementami wtykowymi,
 • łącznika mechanicznego, który zapewnia połączenie mechaniczne pomiędzy wyłącznikiem silnikowym, a stycznikiem,
 • wtykowego łącznika elektrycznego, który zapewnia połączenie elektryczne obwodów silnoprądowych
 •  wyłącznika silnikowego i stycznika.

Supermoce wyłącznika silnikowego PKE w SmartWire-DT:

Ciekawą opcją jest pomiar prądu silnika przez wyłącznik silnikowy PKE. Dane o wartości pomiaru są przekazywane po zielonej taśmie w naszym przypadku do panelu HMI XV300. Odpada więc konieczność montażu nie tylko przekładników prądowych, ale również dodatkowych wejść analogowych w sterowniku PLC. Pomiar prądu poprzez wyłącznik silnikowy daje nam dobre narzędzie do diagnostyki. Oprócz tego, możemy odczytać ustawiony prąd wyzwolenia oraz klasę wyzwolenia. Na filmie poniżej możemy zobaczyć na panelu dotykowym termiczną charakterystykę wizerunku silnika. Jest to wirtualne odkształcenie bimetalu w silniku. Jeśli prąd silnika przekroczy zakres nastaw mamy czas na odpowiednią reakcję na układ poprzez monitorowanie charakterystyki na wykresie. Jest to niesamowite wsparcie przy utrzymaniu maszyn i urządzeń w ruchu. Tylko zobacz:

Funkcja ZMR – czyli nie pozwól zadziałać wyłącznikowi silnikowemu. 

Aby ponownie włączyć układ należy fizycznie wyłącznik silnikowy zresetować i załączyć ponownie. Jest to mało korzystne gdy mamy obiekty rozproszone np. przepompownię ścieków. Załóżmy, że coś ciężkiego stara się przedostać przez rury kanalizacyjne i obciąża silnik pompy. W takich aplikacjach przychodzi nam z pomocą funkcja ZMR, która powoduje wyłączenie stycznika zamiast czekania na wyłączenie wyłącznika silnikowego. W tym wypadku sterownik PLC nie steruje tą funkcją, odpowiada za to wyłącznik silnikowy. Stycznik będzie dopiero załączony ponownie, gdy charakterystyka termiczna silnika spadnie poniżej 100% normy. Daje nam to czas na odpowiednią reakcję przy nadal działającym obiekcie, który może w końcu przepchać ciężki element przez rury a w międzyczasie pojawi się odpowiedni komunikat w systemie SCADA. Jest to tylko jeden ciekawy przykład z wielu, które skrywa w sobie system SmartWire-DT.

Może zdarzyć się sytuacja gdzie będziemy potrzebowali większego zakresu nastaw. Co wtedy? Szybkim i skutecznym rozwiązaniem jest wymiana samego wyzwalacza elektronicznego dopasowanego do naszych oczekiwań. Wyłącznik silnikowy na tym stanowisku PKE12 pozwala na zamontowanie wyzwalacza elektronicznego aż do 12 amperów.

Eaton GIF - Find & Share on GIPHY

Co możemy podłączyć do SmartWire-DT?

Konwencjonalne oprzewodowanie urządzeń sterowniczych wymaga sporego nakładu pracy i jest drogie – każdy styk lub lampka sygnalizacyjna jest oprzewodowana indywidualnie i oddzielnie podłączona do modułów wejść/wyjść sterownika. Takie wykonanie wymaga dużo czasu i naraża na wiele błędnych połączeń. SmartWire-DT jest po prostu genialny – płaski zielony przewód łączy urządzenia sterownicze za pomocą jednego „kliknięcia”. Oszczędza to czas, redukuje koszty oraz eliminuje źródła błędów.

Przejrzyj poniższy katalog i przekonaj się, że EATON przygotował każdą opcję z konwencjonalnych rozwiązań do systemu SmartWire-DT

https://www.moeller.pl/Documentation/Broszury/SWDTbr_16.pdf

 

Jeszcze więcej informacji i urządzeń pasujących do tego systemu znajdziesz tutaj.

Kompatybilność z innymi urządzeniami (PLC)

Z pewnością wielu zastanawia się czy innowację tą można integrować z innymi systemami, czy jak korzystamy ze SmartWire-DT to już na amen musimy stosować wszystko z półki EATON? Otóż, w ofercie znajdziemy gateway np. EU5C-SWD-CAN, który będzie masterem w sieci SmartWire-DT i… przekaże dane do dowolnego sterownika PLC! 

Jest to gateway od którego wychodzi zielony płaski przewód łączący ze sobą urządzenia wewnątrz oraz poza szafą sterowniczą, by wreszcie zakończyć się rezystorem terminującym. Tak więc z jednej strony gateway pełni funkcję urządzenia zarządzającego linią SmartWire-DT, a z drugiej zapewnia wymianę informacji z nadrzędnym układem sterowania. Można do niego podłączyć sterownik PLC innego producenta po sieci CAN, Profibus lub jednym z protokołów opartych o Ethernet. Zbiera on dane nawet z 99 urządzeń, a następnie wysyła te informacje po sieci dowolnemu sterownikowi PLC. Finalnie sterownik PLC innego producenta odczytuje wszystkie dane z sieci SmartWire-DT jako bity i rejestry. Wystarczy w takim razie użyć samej jednostki centralnej z portem komunikacyjnym, bez żadnych modułów wejść/wyjść. Z punktu widzenia automatyka – komunikację obsługuje się tak jak z klasyczną stacją rozproszonych wejść/wyjść.

Moduły Profibus DP oraz CANopen zapewniają wymianę danych z nadrzędnym systemem sterowania. Zapewnione jest zatem połączenie z najbardziej popularnymi sieciami przemysłowymi. Wymagane pliki GSD oraz EDS można znaleźć na stronie internetowej EATON.

 

SmartWire-DT – jak programować?

Najważniejsza informacja dla automatyka jest taka, że komunikację obsługuje się tak jak z klasyczną stacją rozproszonych wejść/wyjść. Programista używa więc tego środowiska, którego używa na co dzień, bez względu na jego producenta. Jeżeli chodzi o oprogramowanie Eaton – godnymi uwagi są trzy oprogramowania, które są kompatybilne z systemem SmartWire-DT. Są to:

 • SWD-Assist,
 • Galileo,
 • Codesys.

Poniżej kilka słów o każdym z nim.

SWD-Assist

Oprogramowanie SWD-Assist jest narzędziem, które w łatwy sposób pomaga zaprojektować linię opartą na SmartWire-DT. Wystarczy z menu po lewej stronie, wybrać dany element i go przesunąć na obszar projektowania linii.

Posiada on również wbudowaną funkcję generowania zamówień i funkcję kontroli poprawności. Przydatną funkcją jest diagnostyka elementów w sieci w trybie online. W prosty sposób widzimy, na których elementach występuje błąd. W oprogramowaniu możemy również automatycznie nadać adresy elementom w systemie SmartWire-DT. Program umożliwia też proste wstępne uruchomienie wejść i wyjść systemu SmartWire-DT. Jest to idealne rozwiązanie do diagnostyki danej linii. Oprogramowanie SWD-Assist jest darmowe i całkowicie spolszczone. Możemy je pobrać tutaj.

Galileo

Jest środowiskiem do projektowania wizualizacji panelu operatorskiego. Obsługuje on funkcję multitouch co pozwala nam palcami przesuwać, powiększać i przewijać elementy na naszym panelu tak jak na smartfonie. W ten sposób nasza wizualizacja zyskuje dynamikę i łatwość odczytu żądanych parametrów. Obsługuje on wszystkie panele operatorskie XV/XP zawierając rozwiązania środowisk PC co daje nam pełną funkcjonalność w projektowaniu i w żaden sposób nas nie ogranicza. Jeśli chcielibyście bliżej poznać to oprogramowanie, zapraszam do przestudiowania filmu poniżej, który pokaże Ci jak stawiać pierwsze kroki w tym środowisku.

Codesys

Jest popularnym narzędziem do programowania sterowników PLC. Pozwala on na pisanie programów za pomocą schematu drabinkowego (LD), bloków funkcyjnych (FDB), listy rozkazów (IL), tekstu strukturalnego (ST) i sekwencyjnego schematu funkcjonalnego (SFC). Po zaimportowaniu bibliotek możemy dodawać wszystkie urządzenia kompatybilne z SmartWire-DT a w Codesys widzimy je tak jak każde inne dodane urządzenia. Mamy do dyspozycji takie dane jak stany urządzeń, ich wartości pomiarowe, funkcje diagnostyczne i nastawy. Wyobrażasz sobie jak to przyśpiesza programowanie? Wszystko dostajemy „na tacy”! Jeśli ktoś chciałby się zapoznać bardziej szczegółowo z tym oprogramowaniem, zapraszam do przestudiowania jak stworzyć swój pierwszy program wg filmiku poniżej.

Podsumowanie

Komu dedykowany jest system SmartWire-DT?  Na pierwszym etapie wszystkim producentom maszyn i integratorom automatyki. W następnych etapach system ten docenią z pewnością pracownicy utrzymania ruchu i operatorzy. Nie będę namawiał nikogo co do zalet zielonej taśmy,  ale warto poświęcić temu systemowi 5 minut uwagi. Może właśnie masz przed sobą rozwiązanie, którego szukasz.

Ciekawą zaletą może okazać się wyłączność do serwisowania układów sterowania w późniejszej eksploatacji. Żaden hydraulik-elektryk nie ośmieli się grzebać przy taśmie SmartWire-DT, wezwanie producenta gwarantowane!

Jak zacząć stosować system SmartWire-DT?

Jeżeli jesteście zainteresowani udziałem w podobnym szkoleniu skontaktujcie się bezpośrednio z Menedżerem Produktu: jacekzarzycki@eaton.com

Więcej o SmartWire-DT przeczytasz tutaj:

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą EATON.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia.

EATON! Dziękujemy za szkolenia i wsparcie Projektu iAutomatyka!


Więcej informacji na stronie:
www.moeller.pl

Więcej z serii: Urządzenia automatyki przemysłowej EATON
26 lipca 2017 / Kategoria: , , , , , ,
 • Autor: Rafał Kupiński • iAutomatyka.pl
 • Jestem absolwentem Politechniki Białostockiej na kierunku Automatyka i Robotyka oraz współwłaścicielem portalu iAutomatyka.pl. Tworząc koncepcje portalu naszym założeniem było zgromadzenie w jednym miejscu firm, informacji oraz wiedzy z branży automatyki. Chcieliśmy ułatwić firmom i osobom fizycznym dostęp do nowości, innowacji, merytorycznej wiedzy, kontaktów biznesowych jak i do produktów i innych co jest związane z branżą automatyki przemysłowej i robotyki. Po dzień dzisiejszy nic się nie zmieniło i dalej mamy ten sam cel! Zapraszam wszystkich do udziału w projekcie iAutomatyka.pl.
 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jak podnieść niezawodność sieci Ethernet w instalacjach produkcyjnych?

Jak podnieść niezawodność sieci Ethernet w instalacjach produkcyjnych?

>KLIKNIJ<

LOGO!8 vs easyE4 – porównanie

LOGO!8 vs easyE4 – porównanie

>KLIKNIJ<

Czy technologia VR może wspomagać procesy w przemyśle?

Czy technologia VR może wspomagać procesy w przemyśle?

>KLIKNIJ<

Magia przy optobarierze – historia pewnej awarii

Magia przy optobarierze – historia pewnej awarii

>KLIKNIJ<

Co należy wiedzieć o instalowaniu uniwersalnych ograniczników przepięć?

Co należy wiedzieć o instalowaniu uniwersalnych ograniczników przepięć?

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo sieci w przemyśle – czyli co wolno kiedy nic nie wolno?

Bezpieczeństwo sieci w przemyśle – czyli co wolno kiedy nic nie wolno?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #14: Automatyk na morzu

Automatyczny Podcast #14: Automatyk na morzu

>KLIKNIJ<

ABC sterowników PLC od Mitsubishi Electric

ABC sterowników PLC od Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem – historia z pracy

Zabezpieczenie pompy przed suchobiegiem – historia z pracy

>KLIKNIJ<

Czujnik temperatury Pt100, budowa, przetwornik pomiarowy i przegląd na przykładach Endress+Hauser

Czujnik temperatury Pt100, budowa, przetwornik pomiarowy i przegląd na przykładach Endress+Hauser

>KLIKNIJ<

Qt C++ do małych wizualizacji danych ze sterowników S7

Qt C++ do małych wizualizacji danych ze sterowników S7

>KLIKNIJ<

Awaria „typowo elektryczna”

Awaria „typowo elektryczna”

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.3: Jak skonfigurować oprogramowanie Proficy Machine Edition do pracy z CPE100

PACSystems RSTi-EP odc.3: Jak skonfigurować oprogramowanie Proficy Machine Edition do pracy z CPE100

>KLIKNIJ<

Lock Out Tag Out (LoTo) – program dla niebezpiecznej energii

Lock Out Tag Out (LoTo) – program dla niebezpiecznej energii

>KLIKNIJ<

LAPP – Bezpieczne żeglowanie na pełnym morzu

LAPP – Bezpieczne żeglowanie na pełnym morzu

>KLIKNIJ<

Czy poznałeś już nowy sterownik PLC od Unitronics?

Czy poznałeś już nowy sterownik PLC od Unitronics?

>KLIKNIJ<

Grupa RENEX na Polskiej Wystawie Gospodarczej

Grupa RENEX na Polskiej Wystawie Gospodarczej

>KLIKNIJ<

Profibus DP – Podstawowa diagnostyka z repeaterem

Profibus DP – Podstawowa diagnostyka z repeaterem

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki z komputerem przemysłowym Beckhoff C6015

Pierwsze kroki z komputerem przemysłowym Beckhoff C6015

>KLIKNIJ<

Największa prywatna elektrownia słoneczna w Austrii

Największa prywatna elektrownia słoneczna w Austrii

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport&#...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…