Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2017/07/smartwire.jpg

Przegląd systemu do szaf elektrycznych – SmartWire-DT od EATON cz.1/2


Artykuł z serii: Urządzenia automatyki przemysłowej EATON


Prefabrykacja, produkcja, składanie lub po prostu, po naszemu, „szycie” szaf elektrycznych. Jest to procedura, nieraz rutynowa, polegająca na montażu w szafie elektrycznej urządzeń oraz wykonywaniu setek połączeń elektrycznych od punktu do punktu według schematu przygotowanego przez projektanta. Później szafa jest sprawdzana, programowana i testowana a finalnie montowana i uruchamiana na obiekcie, którym steruje. To wszystko? Nie! Jest jeszcze wiele innych niezbędnych procesów od przyjęcia do zakończenia zlecenia. Chociażby proces logistyczny przy kompletowaniu aparatów elektrycznych. Całość zajmuje od kilkudziesięciu godzin do kilku dni a nawet tygodni przy skomplikowanym obiekcie lub produkcji seryjnej szaf. Mniej więcej w takim trybie pracuje większość Integratorów Automatyki, być może nie zdając sobie sprawy, że cały proces można zoptymalizować prawie o 1/3! 

Poniżej umieszczamy, krótką prezentację. Jednak zachęcamy również do przeczytania dalszej części artykułu, gdzie odkrywamy jeszcze więcej ciekawostek i praktycznych zastosowań.

Spis treści:

CZĘŚĆ 1

CZĘŚĆ 2

  • Budowa zielonej taśmy SmartWire-DT
  • Wyłączniki silnikowe i styczniki SmartWire-DT
  • Co możemy podłączyć do SmartWire-DT?
  • Kompatybilność z innymi urządzeniami (PLC)
  • SmartWire-DT – w czym to programować?
  • Podsumowanie
  • Jak zacząć stosować system SmartWire-DT?

 

Po wizycie na szkoleniu w firmie EATON i testach jakie przeprowadziliśmy na walizce szkoleniowej zapraszamy na przegląd systemu SmartWire-DT w formie dwóch artykułów. Odkrywamy przed Wami wszystkie karty.

Idea SmartWire-DT

Początkowo pojawia się niepewność co do niestandardowych rozwiązań. Klasyczne połączenia łatwiej zrozumieć i kontrolować. Jest to po prostu lęk przed nieznanym. Takie same mieliśmy odczucia do czasu, kiedy przekonaliśmy się o… i tutaj długo szukałem odpowiedniego słowa, prostym systemie SmartWire-DT. W zasadzie nie chodzi mi o poziom skomplikowania pod względem technicznym a o prostotę w użytkowaniu i eksploatacji. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu to rozwiązanie również zainspiruje i Ciebie.

Idea stosowania rozwiązania SmartWire-DT polega na maksymalnym uproszczeniu układów sterowania automatyki pod każdym względem. Idealnie do tego systemu pasuje koncepcja Lean Automation polegająca na optymalizacji procesów oraz zapobieganiu marnotrawstwa w procesach produkcyjnych i usługowych. W jaki sposób? System ten, maksymalnie redukuje połączenia w szafie elektrycznej, a idą za tym kolejne korzyści. Zmniejsza się liczba urządzeń sterujących (moduły IO PLC), przez co zwiększa się wolna przestrzeń w szafie. Znacznie skraca się czas projektowania i budowy szafy, a tym samym zwiększamy możliwości produkcyjne i  minimalizujemy błędy w połączeniach. System ten ułatwia nam również budowę powtarzalnych układów, ale o tym trochę później.

Podkreślamy, że nie są to jakieś hasła marketingowe, co udowadniamy dalszą częścią artykułu. Przyjrzyjmy się poniższym fotografiom, gdzie możemy porównać te same szafy elektryczne w klasycznym wykonaniu i w oparciu o system SmartWire-DT.

Zwróćmy uwagę również na połączenia na drzwiczkach lewej szafy elektrycznej. Wykonanie tylu połączeń zajmuje co najmniej kilka godzin.

Widać na pierwszy rzut oka, że w klasycznym układzie sterowania musimy wykonać masę połączeń elektrycznych aby sterować urządzeniami, odczytywać ich stany oraz uzyskać zależności pomiędzy aparatami elektrycznymi. W efekcie końcowym korytka w szafie elektrycznej są zapełnione przewodami. Sterownik PLC ma podłączone kilkadziesiąt modułów wejść i wyjść  a schemat elektryczny ma kilkaset stron. System SmartWire-DT skutecznie redukuje wszystkie te czynniki poprzez połączenia zielonej taśmy od jednostki nadrzędnej do kolejnych aparatów elektrycznych. Ciekawą zaletą, o której wcześniej wspominałem jest powtarzalność przy seryjnej produkcji szaf. Zauważ na powyższych zdjęciach, że sterownik PLC został zredukowany o 7 modułów IO.

Załóżmy, że firma ma wyprodukować 10 takich samych układów sterowania. W klasycznej produkcji musimy każdą szafę „szyć” od nowa, generując przy tym nowe błędy dla każdej z nich. Przy systemie SmartWire-DT wystarczy odmierzyć połączenie od pierwszej wykonanej szafy i dorobić sobie kolejnych dziewięć. Można powiedzieć, że to taki CTRL+C i CTRL+V. Zobacz jak to sprawnie wygląda na poniższym filmie (Start od 3:10 ale polecamy obejrzeć od początku)!

Korzyści stosowania systemu SmartWire-DT

Zanim szafa elektryczna zaczyna być montowana, wcześniej zostało przeprowadzonych wiele etapów od ustaleń z klientem poprzez procesy logistyczne i organizacyjne. Kolejne etapy to planowanie i projektowanie układu, w międzyczasie trwa pisanie programu sterującego i kompletowanie listy materiałowej. W warsztacie dochodzi do obróbki szafy przez wycięcie otworów, montaż korytek i szyn mocujących. Następnie mocowane są urządzenia elektryczne i wykonywane połączenia pomiędzy tymi urządzeniami.  Dochodzi do sprawdzenia poprawności połączeń początkowo bez napięcia, miernikiem. Później ktoś zamyka oczy, przekręca główny wyłącznik zasilania modląc się, aby nie doszło do niewykrytego zwarcia. Na koniec wpada automatyk programista i wykonuje ostatnie testy na „sucho”. Po wszystkim szafa jedzie na miejsce instalacji, gdzie jest ponownie testowana i uruchamiana. Później przez ustalony z klientem okres gwarancyjny, obiekt jest serwisowany. Dopiero po tym okresie „temat” jest zamknięty.

Piszę to aby pokazać, że na każdym etapie stosowanie systemu SmartWire-DT przynosi korzyści. Firma Eaton przeprowadziła porównanie każdego z tych etapów na podstawie badań i relacji z ich klientami. Wyniki obserwacji przedstawili w formie diagramu kołowego.

Widzimy, że wykorzystanie systemu SmartWire-DT pozwala uzyskać nawet do 28 % oszczędności sumując każdy etap budowy szafy sterowniczej. Przyjrzyjmy się każdemu kawałkowi tego diagramu.

Materiały 4% oszczędności – redukcja połączeń w układzie sterowania pozwala również na redukcje urządzeń w szafie elektrycznej. Głównie rozchodzi się o drogie moduły wejść i wyjść sterownika PLC. W sumie im droższy sterownik PLC tym SmartWire-DT wypada korzystniej cenowo. Większość danych np. z aparatury pulpitowej (przyciski lampki) możemy przesyłać za pomocą taśmy SmartWire-DT łącząc ją od urządzenia do urządzenia. Odpadają więc moduły IO, ale również setki metrów przewodów, tulejek zaciskowych, złączek krosujących, zabezpieczeń topikowych itd. Dodałbym jeszcze kwestie logistyczne, zamawiając większość produktów jednego producenta możemy zaoszczędzić dodatkowe roboczogodziny.

Montaż 14% oszczędności – tutaj nie ma co się rozpisywać. Powyższe filmy wyjaśniają wszystko!  W klasycznej metodzie jeśli wykonanie połączeń trwa kilka dni to w systemie SmartWire-DT będzie tylko trwało kilka godzin.

Kontrola jakości 3% oszczędności – każdą szafę po złożeniu trzeba sprawdzić. I niemal zawsze jest coś do poprawy przed włączeniem zasilania. Czasami zdarza się tak, że usterka nie jest wykryta i po podłączeniu układu do zasilania kilka urządzeń ulega uszkodzeniu. Redukując ilość połączeń zmniejszamy również ilość błędów. Najciekawsza jest jednak diagnostyka przez darmowe oprogramowanie SWD-Assist, gdzie mamy podgląd online o statusie wszystkich urządzeń. Uruchamiamy automatyczną adresację i jednym spojrzeniem diagnozujemy większość połączeń w szafie.

Uruchomienie 4% oszczędności – roboczogodziny w delegacji są drogie. Ekipa na wyjeździe też chce jak najszybciej wrócić do domu. W układzie opartym na SmartWire-DT cały algorytm sterowania implementujemy w sterowniku PLC (choć nie koniecznie). Wszelkie zmiany w sterowaniu można wykonać w programie nawet zdalnie, jeśli układ jest podłączony do sieci Internetowej. Uruchomienie to również utrzymanie i późniejsza diagnostyka. W naszej ocenie nie potrzebne jest jakieś specjalne przeszkolenie pracowników utrzymania ruchu. Wystarczy, że zobaczą jak połączyć się programem SWD-Assist, którego obsługa jest tak intuicyjna i prosta. O SWD-Assist możesz doczytać w dalszej części artykułu.

Projektowanie 3% oszczędności – rysowanie schematów elektrycznych zajmuje nieraz długie godziny. Najgorsze jest to, że kiedy wydaje się nam, że skończyliśmy schemat (jako projektanci) to zaraz ktoś przychodzi z warsztatu i wytyka nam błędy i literówki do poprawy. W klasycznej metodzie projektowania szaf elektrycznych należy rozrysować wszystkie urządzenia podłączone do sterownika PLC. Nieraz są to setki stron. Zobaczmy na przykładzie, jak wygląda redukcja ośmiu stron prostego schematu do jednej strony po zastosowaniu SmartWire-DT.

Powyżej projekt obwodów sterowania, który zajmuje 8 stron A4. Ten sam układ zaprojektowany w technologi SmartWire-DT zajmuje 1 stronę A4.

Więcej o rozwiązaniach inteligentnego oprzewodowania przeczytasz na www.eaton.eu/pl/iw/con

Szkolenie z obsługi i programowania SmartWire-DT

Zanim zabraliśmy się za pisanie tego artykułu to odbyliśmy darmowe szkolenie z systemu SmartWire-DT, które odbyło się w siedzibie firmy Eaton w Gdańsku. Każdy z uczestników miał oddzielne stanowisko szkoleniowe wraz z laptopem i kilkoma gadżetami. Szkolenie było przeprowadzone w sposób ciekawy i konkretny, ale o tym za chwilę. Wszyscy uczestnicy mieli okazje dotknąć i zobaczyć czym jest SmartWire-DT.

Najważniejsze jednak jest to, że każdy z nas mógł „posmakować” w praktyce tego rozwiązania np: zmontować element wykonawczy (dioda) na zielonym przewodzie, stworzyć podstawowy program, sprawdzić błędy poprzez oprogramowanie SWD Assist, skorygować je na swoim stanowisku i wiele innych praktycznych zastosowań.  Ze szkolenia każdy mógł wynieść solidne podstawy oraz zwiększył świadomość o tym systemie i jego możliwościach. W zasadzie jeśli znasz podstawy z klasycznej budowy układów sterowania i programowania to jednodniowe szkolenie z systemów SmartWire-DT jest wystarczające. Często jeździmy na szkolenia z rozwiązań automatyki przemysłowej i rzadko zdarza się, że po jednodniowym szkoleniu możemy wyjść i zacząć stosować to rozwiązanie. W tym przypadku zapewniamy, że tak jest. Wystarczy przełamać pierwsze lody z zieloną taśmą. 

Szkolenie prowadził Jacek Zarzycki, który w naszej ocenie jest jednym z lepszych menedżerów produktu. Na szkoleniach często można przyłapać się na tym, że odpływamy gdzieś myślami. Jacek nie pozwolił na to ani na chwilę, ponieważ sposób prowadzenia był dynamiczny i z uśmiechem na ustach (Chapeau bas Jacku!).

W kolejnej części artykułu skupimy się na części merytorycznej, która pojawi się niebawem.

Jak zacząć stosować system SmartWire-DT?

Jeżeli jesteście zainteresowani udziałem w podobnym szkoleniu skontaktujcie się bezpośrednio z Menedżerem Produktu: jacekzarzycki@eaton.com

Więcej o SmartWire-DT przeczytasz tutaj:

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą EATON.

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia.

EATON! Dziękujemy za szkolenia i wsparcie Projektu iAutomatyka!


Więcej informacji na stronie:
www.moeller.pl

Dyskusja na temat tego systemu toczy się również w grupie Automatyk może więcej na Facebook.


Więcej z serii: Urządzenia automatyki przemysłowej EATON


Utworzono: / Kategoria: , , , , , ,
  • Autor: Rafał Kupiński • iAutomatyka.pl
  • Jestem absolwentem Politechniki Białostockiej na kierunku Automatyka i Robotyka oraz współwłaścicielem portalu iAutomatyka.pl. Tworząc koncepcje portalu naszym założeniem było zgromadzenie w jednym miejscu firm, informacji oraz wiedzy z branży automatyki. Chcieliśmy ułatwić firmom i osobom fizycznym dostęp do nowości, innowacji, merytorycznej wiedzy, kontaktów biznesowych jak i do produktów i innych co jest związane z branżą automatyki przemysłowej i robotyki. Po dzień dzisiejszy nic się nie zmieniło i dalej mamy ten sam cel! Zapraszam wszystkich do udziału w projekcie iAutomatyka.pl.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
  • 1,200 PLN
    Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
    Czas trwania: 8h
    Link: Terminy
  • Czym jest PRRT? PRRT oznacza Power Remote Reset Technology, opatentowaną funkcję, którą posiadają wybrane switche przemysłowe PoE i media konwertery firmy Antaira. Prezentowana funkcja umożliwia łatwe zresetowanie zasilanego urządzenia w zd...
  • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.pl Nie...
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
  • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...