Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

Proste aplikacje no-code w przemyśle. Jak zbierać i wizualizować dane produkcyjne bez programowania?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest aplikacja no-code,
 • jak skonfigurować aplikację no-code,
 • jak zacząć korzystać z oprogramowania no-code.

Jesteś automatykiem i zajmujesz się projektowaniem aplikacji dla linii produkcyjnych? Zazwyczaj tworzenie aplikacji jest długie i skomplikowane.  Dowiedz się, jak działają aplikacje no-code, które możesz stworzyć bez napisania ani jednej linijki kodu i mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie.

Co to są aplikacje no-code?

Tworzenie aplikacji kojarzy się z godzinami spędzonymi nad kodem i potrzebą posiadania dużej wiedzy. Jednak krótkie terminy wdrożeń zmuszają do poszukiwania szybszych metod programowania. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są systemy typu no-code dla nieskomplikowanych aplikacji przemysłowych.

Aplikacje no-code stworzono tak, aby maksymalnie uprościć ich konfigurację. Prostota i zwinność aplikacji pozwolą Ci – podczas jej działania – dostosować ją do potrzeb czy usprawnić jej funkcjonowanie. Każdy programista może korzystać z gotowych komponentów oraz schematów i stworzyć własne rozwiązania.

Proces tworzenia aplikacji no-code najczęściej polega na wykorzystaniu metody drag and drop, czyli „przeciągnij i upuść”. Gotowe komponenty musisz tylko przesunąć pomiędzy oknami na ekranie i dostosować ich wielkość i wygląd do swoich potrzeb.

Tworzenie dashboardu w AVEVA Insight metodą drag & drop, źródło: ASTOR

Aplikacją typu no-code dla przemysłu jest oprogramowanie AVEVA Insight w wersji standardowej. Jest to chmurowy system do analizy i wizualizacji danych produkcyjnych.

WAŻNE: Aplikacje typu no-code dedykowane są do stosunkowo prostych i standardowych przypadków. Jeśli chcesz spersonalizować system, pisanie kodu może być niezbędne.

Bezpłatna wersja systemu AVEVA Insight (demo na 45 dni): SPRAWDŹ

Przed rozpoczęciem pracy z systemem AVEVA Insight wykonaj następujące kroki:
1. Upewnij się, że baza danych działa poprawnie i ma połączenie z systemem, aby pozyskiwanie danych było stabilne i bezpieczne.
2. Skonfiguruj odpowiednio źródła danych.  Mogą być one różne w zależności od preferencji aplikacji lub serwerów, na których aktualnie znajdują się dane.
3. W menu głównym wybierz dane pobrane z Twojego systemu

Poniższy schemat przedstawia sposoby połączenia źródeł danych z systemem AVEVA Insight:

Sposoby wysyłania danych do systemu AVEVA Insight, Źródło: AVEVA

Najłatwiej połączyć źródło danych z systemem AVEVA Insight za pomocą wbudowanego protokołu komunikacyjnego. Taki sposób jest najszybszy i najbezpieczniejszy, ale do jego realizacji niezbędne jest wysyłanie danych z innego systemu AVEVA.

Jeśli nie posiadasz systemów AVEVA (dawniej Wonderware) ani maszyn obsługujących protokoły potrzebne do połączenia z systemem AVEVA Insight, możesz stworzyć własną aplikację, korzystającą z Rest API.

Jeśli korzystasz z innych systemów AVEVA, np. Ol Server, zobacz, jak skonfigurować połączenie:

Przejdź do Youtube -> FILM

5 korzyści z używania systemu AVEVA Insight

System AVEVA Insight daje Tobie jako użytkownikowi następujące możliwości:

 • wizualizacji danych w czasie rzeczywistym,
 • tworzenia ekranów operatorskich,
 • analizy predykcyjnej,
 • analiz efektywności (np. OEE i wykorzystania maszyn),
 • wyświetlania rozproszonych zasobów na mapie.
Ekran systemu AVEVA Insight, przedstawiający zużycie mediów w ASTOR Robotics Center, źródło: ASTOR

Podstawowe funkcje systemów kontroli produkcji pozwalają wykonać prostą wizualizację albo wyświetlić, o ile podniósł się/zmniejszył dany wskaźnik i o ile został skrócony/wydłużony czas cyklu.

Chcesz wiedzieć, jak projektować ekrany operatorskie? Zobacz nasz kurs.

Dzięki AVEVA Insight możesz w łatwy i szybki sposób tworzyć także rozbudowane wizualizacje. System  jest oparty na chmurze obliczeniowej oraz wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, co daje Ci bardzo dużą bazę składowych, którą możesz w dowolny sposób zarządzać.

System alarmowania w AVEVA Insight

Częstym wyzwaniem w procesach produkcyjnych, szczególnie w przemyśle spożywczym lub chemicznym, jest zachowanie stabilnej temperatury procesu. Różnica kilku stopni Celsjusza może sprawić, że produkt nie będzie nadawał się do sprzedaży.

Aby uniknąć takiej sytuacji, możesz w systemie AVEVA Insight ustawić rozbudowany system alarmowania. W przypadku innej temperatury niż zakładana, system wygeneruje ostrzeżenie, które trafi równocześnie do operatora, który obsługuje system, na maila oraz na telefon jako powiadomienie w aplikacji.

Algorytm uczenia maszynowego, źródło: AVEVA Insight

Każdy proces produkcyjny generuje bardzo dużą ilość zmiennych. Wizualizacja ich wszystkich nie ma specjalnego sensu. System AVEVA Insight oferuje rozbudowane możliwości wizualizacji, które pomogą Ci lepiej zarządzać danymi oraz wyświetlić najważniejsze z nich.

5 rodzajów wizualizacji w systemie AVEVA Insight

 1.  tworzenie własnych grafik
 2.  wyświetlanie i analiza trendów,
 3.  generowanie wykresów,
 4.  wyświetlanie parametrów na mapie,
 5.  ukazywanie algorytmów uczenia maszynowego

Różne rodzaje wizualizacji możesz łączyć w ekrany operatorskie. Możesz zaplanować, jak wyświetlać najważniejsze informacje, a system będzie na bieżąco odświeżał wartości zmiennych. Możesz umieścić taki dashboard na ekranie i mieć wgląd do aktualnych danych np. na hali produkcyjnej, bez konieczności ręcznego odświeżania.

Wdrażanie aplikacji no-code

AVEVA Insight może komunikować się nie tylko z innymi systemami, ale również ze sterownikami PLC, czujnikami itp. System obsługuje popularne protokoły komunikacyjne – m.in. MQTT czy Modbus.

Dane możesz także pobierać bezpośrednio z maszyny – bez potrzeby dokupowania nowych systemów. Taka komunikacja jest jednak możliwa tylko ze stanowiskami, które komunikują się tymi samymi protokołami, co AVEVA Insight.

Dzięki uczeniu maszynowemu oraz analizie predykcyjnej system nadzoruje wartości zmiennych i po pewnym czasie sam tworzy ich zestawienia, podnosząc tym samym bezpieczeństwo maszyn i procesów. Takie możliwości znacząco skracają czas pracy programisty oraz ułatwiają tworzenie aplikacji.

Chcesz lepiej poznać chmurę obliczeniową? Przeczytaj artykuł

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o protokole MQTT? Przeczytaj artykuł.

Chcesz dowiedzieć się więcej o AVEVA Insight? Przeczytaj artykuł.

Zainteresował cię artykuł? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zajrzyj na poradnik automatyka