Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/04/F_Innovative_myPNOZ_Group_Software_B8_2_cold_v0-1.jpg

Prosta realizacja funkcji bezpieczeństwa dzięki modułowemu przekaźnikowi bezpieczeństwa myPNOZ


Najnowsze rozwiązanie oferowane przez firmę PILZ, lidera wśród producentów systemów automatyki bezpieczeństwa miało światową premierę 9 lutego bieżącego roku i cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród klientów z całego świata. Choć sama koncepcja przekaźnika bezpieczeństwa jest znana od kilkudziesięciu lat, to podejście oferowane przy produkcie myPNOZ to swego rodzaju nowość.

Pod hasłem myPNOZ nie kryje się jednak pojedynczy przekaźnik, a cały zestaw przekaźników, który dobierany jest za każdym razem indywidualnie do potrzeb klienta i specyfiki funkcji bezpieczeństwa, jakie chce klient spełnić na konstruowanej lub modyfikowanej maszynie. myPNOZ ma konstrukcję modułową, gdzie głównym elementem jest moduł head i do niego dołączone są dodatkowe moduły I/O realizujące konkretne funkcje bezpieczeństwa. myPNOZ w swojej obecnej wersji jest w stanie realizować obsługę wyłączników awaryjnych E-Stop, monitoringu drzwi,  kurtyn bezpieczeństwa, sterowania oburącz w klasie III A / III C czy funkcji logicznych OR / AND. Dodatkowo obszary bezpieczeństwa można pogrupować w strefy i zróżnicować reakcję poszczególnych elementów wyjściowych na sygnały wejściowe.

myPNOZ idealnie sprawdzi się przy realizacji do 16 funkcji bezpieczeństwa, przy czym w takiej konfiguracji można zaprojektować również maksimum 8 stref bezpieczeństwa.

Cały proces doboru odpowiednich modułów czy kompletnego rozwiązania wspierany jest przez narzędzie programowe myPNOZ Creator. Środowisko to jest dostępne dla użytkownika z poziomu strony internetowej www.pilz.pl. Największą zaletą podejścia do bezpieczeństwa przy wykorzystaniu przekaźnika myPNOZ jest prostota doboru rozwiązania. Użytkownik, korzystając z myPNOZ Creator nie musi już dziś przeglądać katalogów, zastanawiać się, czy dobrze wyspecyfikował poszczególne moduły realizujące daną funkcję bezpieczeństwa, czy czekać na potwierdzenie konfiguracji przez pomoc techniczną producenta producentów komponentów.

Over the Shoulder Shot of Engineer Working with CAD Software on Desktop Computer, Screen Shows Technical Drafts and Drawings. In the Background Engineering Facility Specialising on Industrial Design

Jeżeli wie, w jaki sposób chce zabezpieczyć maszynę i jakie funkcje bezpieczeństwa mają być monitorowane na maszynie, to w kilku krokach korzystając z myPNOZ Creator dobierze odpowiedni sprzęt i przeprowadzi  symulację działania. Wszystkie operacje wykonywane w myPNOZ Creator są intuicyjne i nie wymagają umiejętności programowania. Dodatkowo narzędzie to oferuje opcję generowania dokumentu PDF, w którym oprócz  opisu konfiguracji i nastaw konkretnych modułów (np.: opóźnienie załączenia wyjścia), można sprawdzić jak podłączyć elektrycznie moduły lub sprawdzić tabelę stanów wejść/ wyjść.

Po zakończeniu procesu doboru modułów i ich konfiguracji narzędzie myPNOZ Creator generuje unikalny kod konfiguracji, w którym zapisane są wszystkie informacje specyfikujące dany zestaw. Dodatkową zaletą ułatwiającą proces zamawiania jest bezpośrednie podłączenie myPNOZ Creator do sklepu internetowego Pilz, gdzie za pomocą kilku kliknięć, można automatycznie przesłać zamówienie. Kod konfiguracji rozwiązania można również zapisać i w przyszłości bazując na nim odtworzyć identyczną konfigurację zestawu myPNOZ.

Istnieje również możliwość zakupu pojedynczych modułów przekaźnika myPNOZ, co zapewnia maksymalną elastyczność w przypadku zamówień na wymianę, podczas rozbudowy istniejących systemów lub zamawiania większych ilości modułów.

Po przesłaniu zamówienia korzystając z myPNOZ Creatora (lub inną tradycyjną metodą) zestaw jest montowany w siedzibie firmy PILZ, następnie testowany i dostarczany do klienta gotowy do montażu. Klient otrzymuje zatem produkt, który będzie zaprojektowany przez niego samego, a dodatkowo sprawdzony przez dostawcę, co potwierdzi odpowiedni dokument.

Zmiana konfiguracji w przypadku zaistnienia takiej potrzeby (np.: zmiana opóźnienia na wyjściu) nie będzie problematyczna, gdyż moduł head posiada przełącznik, który w położeniu „Conf” pozwoli procesorowi na zapamiętanie i zapisanie nowych nastaw. Ta sama operacja będzie wymagana, jeśli będziemy chcieli nie tylko zmienić czas opóźnienia, ale także rozbudować cały zestaw myPNOZ o dodatkowe moduły tak, aby obsłużyć dodatkowe urządzenia czy funkcje  (np.: monitoring położenia osłony czy instalacja dodatkowej kurtyny bezpieczeństwa)

myPNOZ to nie tylko produkt, ale zupełnie nowe podejście w dziedzinie przekaźników bezpieczeństwa. Proste oprogramowanie pozwala na skompletowanie sprzętu w postaci spersonalizowanego przekaźnika, który w pełni zrealizuje potrzeby użytkownika w zakresie bezpieczeństwa maszynowego. Użytkownik wybiera potrzebne funkcje, a oprogramowanie dobiera odpowiedni sprzęt, co powoduje, że klient rzeczywiście płaci tylko za te funkcje, których faktycznie potrzebuje, co nie zawsze jest regułą choćby w przypadku prostych przekaźników programowalnych. Konfigurację można przed złożeniem zamówienia przetestować dzięki funkcji symulacji. Bezpośrednie połączenie do sklepu internetowego zapewni szybką realizację zamówienia dobranego zestawu myPNOZ i pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów. To z kolei uruchomi montaż przekaźnika według indywidualnej konfiguracji, a po testach klient otrzyma, gotowy do montażu produkt niewymagający już żadnych dodatkowych konfiguracji czy programowania.

Czy takie podejście w stosunku do standardowej drogi doboru przekaźników będzie konkurencyjne? Czy znajdą się takie aplikacje, gdzie droga ta okaże się najbardziej ekonomiczna i efektywna? Tego zapewne dowiemy się w niedalekiej przyszłości…Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Pilz Polska Sp. z o.o.
  • Pilz GmbH & Co. KG jest liderem w bezpiecznej technologii automatyzacji. Na tym polu Pilz nieustannie umacnia swoją pozycję wiodącego dostawcy kompletnych rozwiązań z zakresu technologii bezpieczeństwa i automatyzacji. Celem firmy Pilz jest automatyzacja maszyn i instalacji w sposób zapewniający bezpieczeństwo ludzi, maszyn i środowiska.
  • Profil Autora
  • https://www.pilz.com/pl-PL

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY