Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/09/Cover_ProsonicFlowP500_2mHz_Blind.jpg

Proline Prosonic Flow W 400 i P 500 – przepływomierze zaciskowe typu „clamp-on”


Ultradźwiękowa metoda pomiaru i inteligentne funkcje diagnostyczne zapewniają wysoką dokładność, nawet przy minimalnej ilości odcinków prostych oraz zaburzeniach przepływu. Prosonic Flow W 400 i P 500 sprawdzą się przede wszystkim w branży wodnej, chemicznej, energetyce i mediów użytkowych.

Przepływomierz Prosonic Flow P 500 jest przeznaczony do przemysłowych instalacji procesowych, charakteryzujących się gęstą siecią rurociągów. Dzięki unikatowej funkcji FlowDC przyrząd wymaga jedynie minimalnej ilości odcinków dolotowych i może być stosowany nawet w przypadku ograniczonej przestrzeni montażowej. Jest instalowany bezpośrednio na zewnątrz rurociągu, więc nie ma potrzeby przerywania procesu. To duże ułatwienie dla projektantów i służb utrzymania ruchu.

Ultradźwiękowe pomiary przepływu za pomocą czujników zaciskowych są z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle od wielu lat. W przeciwieństwie do przepływomierzy mechanicznych, o dużych wymaganiach konserwacyjnych, czujniki ultradźwiękowe nie posiadają części ruchomych. Ta bezinwazyjna metoda umożliwia bezpieczny pomiar cieczy agresywnych chemicznie, ściernych i toksycznych – niezależnie od ich przewodności i ciśnienia. Dzięki temu Prosonic Flow P 500 nadaje się idealnie do monitorowania procesów w branży chemicznej i petrochemicznej. Co więcej, zastosowanie urządzeń zaciskowych jest uzasadnionym finansowo podejściem do rurociągów o dużych średnicach, np. w branży energetycznej.

Przepływomierz Prosonic Flow P 500, dedykowany do branży chemicznej, umożliwia pomiar wielu różnych substancji, takich jak woda, ale również środki chemiczne, węglowodory, rozpuszczalniki, kwasy czy ługi. Wszechstronność urządzenia pozwala na jego stosowanie również w mniej typowych aplikacjach, np. bilansowaniu, monitoringu procesu, weryfikacji wcześniej zainstalowanych przepływomierzy i wykrywaniu wycieków między dwoma punktami pomiarowymi na rurociągach o dużej średnicy.

Przepływomierz Prosonic Flow W 400, dedykowany dla branży wodno-ściekowej, idealnie nadaje się do monitorowania i kontrolowania różnych procesów. Czujniki zaciskane typu „clamp-on” nie wymagają ingerencji w rurociąg i mogą być wymieniane w dowolnym momencie. Zakres zastosowań na rurociągach nawet do 4 m umożliwia wykorzystanie urządzenia w sektorze energetyki zawodowej i gospodarki wodnej.

Kolejnym niezwykle istotnym sektorem zastosowania urządzenia mogą być media użytkowe – branża o dużym zapotrzebowaniu na szybką i efektywną modernizację punktów pomiarowych. Jedną z takich aplikacji jest pomiar strumienia energii w systemie w celu identyfikacji potencjalnych oszczędności.

Unikatowa funkcja FlowDC zapewnia maksymalną dokładność przy minimalnych odcinkach prostych i zaburzeniach przepływu

W sieciach rurociągów w przemyśle procesowym zwykle znajduje się wiele przeszkód, np. kolanek czy redukcji. Powodują one zaburzenia przepływu, które pogarszają dokładność przepływomierza. Prosonic Flow W 400 i P 500 to pierwsze na świecie przepływomierze ultradźwiękowe z funkcją FlowDC, która wykrywa zaburzenia przepływu i aktywnie je kompensuje za pomocą opatentowanych algorytmów. Umożliwia to np. utrzymanie stałej (zgodnej ze specyfikacją) dokładności nawet przy znacznie ograniczonej długości odcinków dolotowych, minimalnie do 2 średnic rurociągu.

Elastyczność w pomiarach przepływu – niezależnie od średnicy

Prosonic Flow W 400 i P 500 to uniwersalne przepływomierze, które mogą być montowane na różnych rurociągach wykonanych z metalu (stal lub żeliwo), tworzyw sztucznych i wzmacnianych włóknem szklanym (GRP) lub kompozytów z wykładziną lub bez. Specjalne podkładki sprzęgające zapewniają optymalną transmisję fal dźwiękowych pomiędzy czujnikami a rurociągiem bez używania pasty akustycznej. Dzięki temu silny sygnał zapewnia stabilny pomiar i wysoką dokładność przez wiele lat. Częstotliwość fal ultradźwiękowych dla czujników (0,3 – 0,5 – 1 – 2 – 5 MHz) dobiera się w zależności od średnicy i materiału, z którego wykonano rurociąg, a także rodzaju cieczy, aby w efekcie uzyskać optymalną jakość sygnału, dokładność i powtarzalność pomiaru.

Solidna konstrukcja i wiarygodny pomiar 

Wytrzymała budowa czujników Prosonic Flow wykonanych ze stali k.o. o stopniu ochrony IP68 (Typ 6P) zmniejsza częstotliwość czynności obsługowych i zapewnia długotrwałą pracę, zwłaszcza w trudnych warunkach otoczenia (środowisko morskie). Mogą one być stosowane przy temperaturach medium od –40 do +170°C. Certyfikat SIL (PN-EN 61508) pozwala na wykorzystywanie przepływomierzy Prosonic Flow P w aplikacjach związanych z układami blokadowymi. Ponadto liczne dopuszczenia do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem (ATEX, IECEx, cCSAus, NEPSI, INMETRO, EAC itp.) dają jeszcze większą swobodę użycia.

Heartbeat Technology – maksymalne bezpieczeństwo eksploatacji 

Funkcje diagnostyki predykcyjnej to kolejna cecha warta omówienia. Jest ona integralnym elementem wszystkich przepływomierzy Proline, który można opcjonalnie aktywować. Użytkownik zyskuje dzięki niej ciągłą weryfikację o najwyższym pokryciu diagnostycznym (> 95%), jak również identyfikowalną weryfikację przyrządu bez przerywania procesu. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa procesu Heartbeat Technology posiada funkcję sprawdzania integralności czujnika, służącą do wykrywania zmian modułu elektroniki i czujnika wskutek ekstremalnych warunków środowiska lub procesu. Heartbeat Technology zmniejsza ryzyko przestoju, a tym samym zwiększa niezawodność i dyspozycyjność.

Serwer WWW – bezpośredni dostęp do danych na obiekcie 

Funkcja webserwera jest standardowo wbudowana w przetworniki Proline 400 i 500. Za pomocą kabla Ethernet lub poprzez sieć WLAN użytkownicy mają bezpośredni i łatwy dostęp do wszystkich danych diagnostycznych, konfiguracyjnych oraz danych samego przyrządu bez dodatkowego oprogramowania czy sprzętu. Pozwala to na łatwą parametryzację punktu pomiarowego oraz szybsze uruchomienie, konserwację i serwisowanie.

HistoROM – pamięć absolutna 

Koncepcja niezawodnego przechowywania danych (HistoROM) zapewnia maksymalne bezpieczeństwo danych w trakcie, jak i po wykonaniu czynności serwisowych. Wszystkie parametry przyrządu są bezpiecznie zapisywane w module pamięci i automatycznie odzyskiwane po zakończeniu czynności obsługowych. Dlatego montaż części zamiennych jest łatwy, oszczędza czas i skraca zbędne przestoje.

Pełna integracja z systemami automatyki 

Przetwornik Proline 400 i 500 gwarantuje wysoką wydajność i dokładność pomiarową. Cyfrowe przetwarzanie sygnału rozpoczyna się już w inteligentnym czujniku i dzięki temu możliwy jest pomiar wielu zmiennych. Oznacza to, że Prosonic Flow może jednocześnie rejestrować kilka wartości służących do kontroli procesu takich, jak przepływ objętościowy, prędkość przepływu i prędkość dźwięku oraz przesyłać je do systemu sterowania procesem. Do tego celu posiada aż do trzech wejść i wyjść. Pełny dostęp do wszystkich danych pomiarowych, w tym danych diagnostycznych uzyskanych dzięki Heartbeat Technology, jest możliwy dzięki cyfrowej transmisji danych za pomocą protokołów HART lub Modbus RS485 oraz WLAN, bądź swobodnie konfigurowalnych wejść i wyjść.

Nowe przepływomierze ultradźwiękowe Prosonic W 400 i P 500 z czujnikami zaciskanymi na rurociągu znacząco obniżają koszty modernizacji lub instalacji nowych punktów pomiarowych. Dzięki zaawansowanym algorytmom, jak np. FlowDC czy Heartbeat Technology, gwarantują dokładny pomiar i bezobsługową pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.

 Dowiedz się więcej: https://www.pl.endress.com/pl/Produkty/przeplyw/prosonic-flow-w-400-p-500 Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Endress+Hauser
  • Endress+Hauser to światowy lider w obszarze aparatury kontrolno-pomiarowej, usług i rozwiązań dla automatyki przemysłowej. Firma produkuje urządzenia do pomiaru przepływu, poziomu, ciśnienia, temperatury, gazów, analizy cieczy oraz rejestracji danych. Optymalizujemy procesy produkcyjne pod kątem wzrostu wydajności i bezpieczeństwa. Bazując na ponad 65-letnim doświadczeniu, tworzymy urządzenia dostosowane do aktualnych potrzeb rynku, a także Przemysłu 4.0. Działamy w następujących obszarach: przemysł spożywczy, chemiczny, wydobywczy, naftowo-gazowniczy, energetyka, przetwórstwo kruszyw, farmacja, biotechnologia, gospodarka wodno-ściekowa.
  • Profil Autora
  • http://www.pl.endress.com

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY