PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Projektowanie szaf sterowniczych w 3D VS rzeczywistość

4576 wyświetleń, autor: Sebastian Dunajski.

Automatyka przemysłowa jest bardzo szeroką branżą, w której pracuje wiele osób na zupełnie różnych stanowiskach. Większość to pewnie automatycy utrzymania ruchu, ale sporo osób pracuje również jako programiści, serwisanci, uruchomieniowcy, montażyści, projektanci. Wymieniać można by tak jeszcze długo. Ja należę do tej ostatniej grupy i od pewnego czasu mam dostęp do bardzo fajnego narzędzia – modułu do projektowania szaf sterowniczych w 3D – EPLAN Pro Panel. W niniejszym artykule chciałem pokazać choć po części proces powstawania projektu 3D oraz efekt końcowy wraz z porównaniem do rzeczywistej szafy.

Co potrzebujemy?

 • EPLAN Electric P8
 • Moduł dodatkowy EPLAN Pro Panel
 • Dostęp do Data Portalu (umowa serwisowa)
 • Komputer z dedykowaną kartą graficzną

Zaczynamy

Komputer z kartą graficzną – trochę przesadzam. Da się oczywiście pracować i tworzyć projekt 3D w EPLANie bez dedykowanej karty, czego jestem przykładem, jednak przy umieszczeniu kilkunastu / kilkudziesięciu aparatów na płycie montażowej, program zaczyna lagować. “Na szczęście” na co dzień moja cierpliwość jest testowana przez prywatny 7-letni laptop, więc nie jest tak źle.

Oczywiście mam świadomość, że nie wszyscy mają możliwość pracy w EPLANie. Jest to najpopularniejsze, ale jednocześnie najdroższe oprogramowanie do tworzenia schematów elektrycznych. Gdyby ktoś chciał spróbować, moduł Pro Panel dostępny jest dla wszystkich w wersji EPLAN Education. Do pobrania stąd:

Wracając jeszcze na chwilę do tytułu artykułu. Znawców zdjęć pod tytułem “oczekiwania vs rzeczywistość” muszę niestety zawieść – tym razem wszystko się udało. Z resztą oceńcie sami.

Pracę najlepiej rozpocząć od narysowania schematu elektrycznego. Oczywiście da się narysować widok szafy oraz płyty montażowej w 3D bez schematu, ale dużo łatwiej dokonać tego “po Bożemu”, czyli najpierw elektryka, a później mechanika. Możemy wtedy skorzystać z “Nawigatorów” w EPLANie, które ułatwiają pracę przy plasowaniu elementów na płycie montażowej i elewacji drzwi. Na potrzeby artykułu i z powodu ograniczenia znaków w kreatorze iAutomatyka do 500 tysięcy, załóżmy, że schemat elektryczny jest już gotowy i przejdźmy od razu do projektowania widoków szaf sterowniczych.

To o czym jeszcze musimy pamiętać to posiadanie makr 3D przypisanych do artykułów, które użyliśmy w projekcie elektrycznym. W wielu przypadkach znajdują się one po prostu w Data Portalu, czyli takiej wewnętrznej bazie danych różnych producentów w EPLANie. Muszę tutaj pochwalić przy okazji firmę Rittal, która ma praktycznie całą swoją ofertę produktową zawartą w Data Portalu wraz z widokami 3D. Jeśli po pobraniu artykułów z Data Portalu nie jesteśmy pewni czy posiadają one makra graficzne 3D, można to sprawdzić:

Programy narzędziowe -> Artykuł -> Zarządzanie -> Nasz artykuł -> Zakładka “Dane montażowe”

Jeśli w polu “Makro graficzne” wybrany jest plik 3D to wszystko w porządku i możemy przejść dalej. Jeśli plików trójwymiarowych brakuje – można je pobrać z dowolnego źródła w formacie .stp, .step lub .ste i zaimportować do EPLANa.

W celu rozpoczęcia pracy w przestrzeni trójwymiarowej musimy skorzystać z nawigatora obszarów zabudowy i stworzyć nowy obszar pod dowolną nazwą. Tak jak na zdjęciu poniżej:

Po utworzeniu nowego obszaru i dwukrotnym kliknięciu na nim, zostanie otwarte okno do projektowania w przestrzeni 3D:

Na razie puste.

Dodajemy puste obudowy. W moim przypadku z Rittala. Zestaw będzie składał się z 3 szaf o wymiarach:

 • Szafa 1: 1000x2000x500 (SxWxG)
 • Szafa 2: 600x2000x500
 • Szafa 3: 1200x2000x500

Dokonujemy tego z poziomu menu Wstaw -> Szafa sterownicza

Efekty poniżej:

Obudowy nie są dobrane przypadkowo. Szafa po lewej stronie będzie pełniła funkcję “Szafy sterowania”, w środku “Szafy zasilającej”, a po prawej “Szafy napędowej”.

No i teraz najtrudniejsze zadanie… Ułożyć elementy tak, aby wszystko się bez problemu zmieściło i aby zachować odpowiednie odstępy pomiędzy urządzeniami, szczególnie tymi, które emitują sporo ciepła oraz tak, żeby rozmieścić aparaty funkcjonalnie, wygodnie, a najlepiej jeszcze ładnie dla oka. No i nie zapomnieć zostawić trochę miejsca na “niespodzianki” podczas uruchomienia 🙂 Może z perspektywy wygląda to na łatwe zadanie, ale tak nie jest. Sam przez długi czas uczyłem się tego jak rozmieszczać urządzenia w szafie, żeby wszystko było w porządku i nadal dużo się zastanawiam nad różnymi wariantami podczas projektowania. I niestety – nie nauczymy się tego z książek ani artykułów, a już szczególnie w przypadku firm, w których praktycznie każda nowa szafa jest prototypem, bez produkcji masowej. Pomimo tego często słyszę w firmie komentarze typu “fajnie te klocki układasz, moje dzieci też by w to pograły”.

Na szczęście projektowanie w 3D jest łatwiejsze niż 2D. Możemy obrócić widok z dowolnej strony i sprawdzić czy wszystko nam się zmieści. Zacznę od rozmieszczenia aparatów na płycie montażowej w szafie sterowania. W tym celu należy z nawigatora obszarów zabudowy, wybrać szafę po lewej stronie, rozwinąć listę i dwukrotnie kliknąć na płycie montażowej. Spowoduje to otwarcie i wyświetlenie płyty montażowej w widoku izometrycznym od południowego wschodu. Efekt poniżej:

Do rozmieszczania urządzeń, najwygodniej przestawić widok na frontowy. Zakładając, że schematy elektryczne mamy już skończone, możemy uruchomić “Nawigator zabudowy 3D” z menu Dane projektu -> Urządzenia / Artykuły -> Nawigator zabudowy 3D. Dzięki temu, że projekt elektryczny jest już ukończony i wszystkie artykuły są przypisane do odpowiednich symboli na schemacie, możemy teraz bardzo łatwo dotrzeć do urządzeń wykorzystanych w projekcie. Z nawigatora zabudowy 3D rozwijamy interesujące nas gałęzie drzewa i przeciągamy urządzenia na płytę montażową. Bardzo przydatną funkcją jest tutaj automatyczne oznaczanie elementów, które już zostały uplasowane na płycie, tak aby przez przypadek nie położyć ich podwójnie:

Następnie plasujemy na płycie montażowej wszystkie elementy, które mają się na niej znaleźć. Korytka kablowe dostępne są w menu Wstaw -> Koryto kablowe, a szyny TS z menu Wstaw -> Szyna nośna. Po przeciągnięciu wszystkich urządzeń na płytę szafy stojącej po lewej stronie mamy następujący efekt:

 • Płyta P1

Ten sam proces czeka nas przy układaniu elementów dla pozostałych płyt montażowych.

 • Płyta P2

 • Płyta P3

Pozostało jeszcze rozmieszczenie elementów na elewacji drzwi:

 • Drzwi P1

 • Drzwi P2

 • Drzwi P3

Po wykonaniu tych czynności mamy gotowe płyty montażowe i drzwi wszystkich szaf z zestawu. Tak jak założyłem na początku – w szafie po lewej stronie zostały umieszczone elementy sterujące – sterowniki PLC, przekaźniki, styczniki i listwy zaciskowe. Do szafy środkowej doprowadzone będzie zasilanie. Znajduje się tam wyłącznik główny, stycznik główny oraz moduł interfejsowy prostownika (AIM). W szafie po prawej umieszczono moduł mocy prostownika (ALM) oraz 5 napędów DC/AC z rodziny SINAMICS S120. Poza tym znajdują się tutaj również jednostki sterujące oraz moduły enkoderowe. Umieszczono tutaj również wyłączniki silnikowe oraz styczniki do zasilania i zabezpieczenia wentylatorów silników. Na drzwiach szafy sterującej znajdują się diody LED informujące o podstawowych stanach całego układu oraz wyłącznik awaryjny. Na drzwiach szafy zasilającej uplasowana jest rączka wyłącznika głównego. W celu efektywnego chłodzenia zestawu napędowego, na drzwiach szafy umieszczono 2 klimatyzatory.

Ciekawostką w tym układzie jest fakt, że prostownik aktywny potrafi zwrócić energię do sieci oraz wykorzystać energię odzyskiwaną z silników w wyniku pracy jako hamulce. Po modernizacji przewijarka w trakcie pracy pobiera z sieci zaledwie kilkanaście amperów.

Cały zestaw szaf prezentuje się następująco:

EPLAN w bardzo dużym stopniu ułatwia proces projektowania. Dostępne są różnego rodzaju nawigatory, które pomagają przy budowie szafy. Możliwe jest nawet wyznaczenie tras dla przewodów i obliczenie stopnia zapełnienia koryt. Dodatkowo po wyznaczeniu tras dla przewodów, znana jest ich dokładna długość. Takie dane można przenieść do maszyn przygotowujących płyty montażowe i okablowanie, a stąd już niedaleko do zrobotyzowanego budowania szaf.

Największym problemem przed rozpoczęciem projektowania jest często niestety brak dostępnych widoków 3D. Oczywiście można wykonać projekt bez plików 3D, ale wtedy urządzenia bez makr graficznych są przedstawiane za pomocą prostopadłościanów, a to już nie wygląda tak efektownie.

Podsumowanie

Część osób być może stwierdzić, że projektowanie szaf sterowniczych w 3D to zbędny bajer, ale jest ono naprawdę pomocne. Dużo łatwiej zaprojektować rozmieszczenie elementów w szafie, gdy można obrócić widok i spojrzeć na urządzenia w szafie z dowolnej perspektywy. Można wtedy bez problemu ocenić czy dany element zmieści się wewnątrz i nie będzie kolidował z innymi aparatami. Jest to również przydatne przy ustalaniu wyglądu zestawu szafowego oraz rozmieszczenia aparatów z klientem. Nie raz już spotkałem się z dużymi oczami ze strony klienta, gdy mógł zobaczyć swoją szafę w 3D jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych. Nie jest to zbyt popularne rozwiązanie w naszym kraju i chyba stąd takie reakcje. Projektowanie w 3D oprócz swojej funkcji praktycznej, ma również bardzo dobry efekt wizualny. Tzw. efekt WOW. Poza tym lubię eleganckie i porządne rozwiązania – zarówno wirtualne jak i rzeczywiste.

Bardzo przydatną funkcją jest również możliwość wygenerowania PDFa z widokiem 3D i obracanie zestawem szaf z poziomu zwykłej przeglądarki PDFów. Poniżej link, możecie sobie popróbować. Fakt, że nie jest to już identyczny widok jak z poziomu EPLANa i odbiega trochę jakością, ale do podstawowych spraw wystarczy.

Na koniec porównanie wirtualnego zestawu szaf z rzeczywistym:

 • Zestaw szaf

 • Płyta montażowa P1

 • Płyta montażowa P3

Podobne?

Dajcie znać czy się podobało, być może pojawią się wtedy inne artykuły związane z projektowaniem.

 

>>Wpis dodany w ramach konkursu iAutomatyka. Dziel się wiedzą i zdobywaj nagrody<<

Artykuł zdobył nagrodę w konkursie iAutomatyka

Ilość : 1 sztuka

Nagrodę dostarcza ZestaPRO– Firma ZestaPRO jest wyłącznym Importerem multisterownika SCADA WebHMI w Polsce.

ZOBACZ FILM – WEBHMI SCADA – JAK POŁĄCZYĆ SIĘ ZE STEROWNIKIEM SIEMENS S7-1200 W TIA PORTAL

 


🎁 Zwycięzca: Sebastian Dunajski

Praca konkursowa:  PROJEKTOWANIE SZAF STEROWNICZYCH W 3D VS RZECZYWISTOŚĆ

 

27 sierpnia 2018 / Kategoria: , , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zasilacze dla Przemysłu 4.0?! Recenzja PROtop od Weidmuller

Zasilacze dla Przemysłu 4.0?! Recenzja PROtop od Weidmuller

>KLIKNIJ<

Recenzja szkolenia “Programowanie i obsługa sterownika easyE4”

Recenzja szkolenia “Programowanie i obsługa sterownika easyE4”

>KLIKNIJ<

Sterowanie roletami przy użyciu PLC

Sterowanie roletami przy użyciu PLC

>KLIKNIJ<

Sprawdź, jak inżynierowie walczą o easyE4! -wyniki 3/5 eliminacji konkursu

Sprawdź, jak inżynierowie walczą o easyE4! -wyniki 3/5 eliminacji konkursu

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.3 – Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA?

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.3 – Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA?

>KLIKNIJ<

Mówisz konferencja… Myślisz Axon Media! Relacja z konferencji w Gdyni

Mówisz konferencja… Myślisz Axon Media! Relacja z konferencji w Gdyni

>KLIKNIJ<

Praca planisty utrzymania ruchu

Praca planisty utrzymania ruchu

>KLIKNIJ<

Czego spodziewać się na szkoleniu z “Zaawansowanego programowania robotów KUKA” w EMT-Systems?

Czego spodziewać się na szkoleniu z “Zaawansowanego programowania robotów KUKA” w EMT-Systems?

>KLIKNIJ<

Poradnik: Komunikacja modułów I/O do PLC SIEMENS po PROFINET i PROFIBUS?

Poradnik: Komunikacja modułów I/O do PLC SIEMENS po PROFINET i PROFIBUS?

>KLIKNIJ<

Bezpłatne warsztaty szkoleniowe – diagnostyka sieci PROFIBUS

Bezpłatne warsztaty szkoleniowe – diagnostyka sieci PROFIBUS

>KLIKNIJ<

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

>KLIKNIJ<

Przebudowa stacji elektroenergetycznej + film z działania odłącznika 400kV

Przebudowa stacji elektroenergetycznej + film z działania odłącznika 400kV

>KLIKNIJ<

AUTOMATYCZNY PODCAST #3: Diagnostyka PROFIBUS

AUTOMATYCZNY PODCAST #3: Diagnostyka PROFIBUS

>KLIKNIJ<

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

>KLIKNIJ<

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

>KLIKNIJ<

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4

>KLIKNIJ<

Z czego składa się inteligentny budynek?

Z czego składa się inteligentny budynek?

>KLIKNIJ<

Zaawansowana technologia w przemyśle poligraficznym i pakującym

Zaawansowana technologia w przemyśle poligraficznym i pakującym

>KLIKNIJ<

Moduł iR-ECAT – błyskawiczna komunikacja wewnętrzna

Moduł iR-ECAT – błyskawiczna komunikacja wewnętrzna

>KLIKNIJ<

Odporne na ścieranie płyty ślizgowe iglidur od igus

Odporne na ścieranie płyty ślizgowe iglidur od igus

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • DL2 jest rejestratorem danych o budowie modułowej, stworzonym z myślą o jak najlepszym przystosowaniu urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta. Każde urządzenie składa się z modułu bazowego, do którego w zależności od potrzeb metrologic...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…