Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka
https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/02/Eplan-electric-P8-1.jpg

Programy do rysowania schematów elektrycznych – przegląd


Współczesne projektowanie szaf sterowniczych opiera się na korzystaniu z dedykowanych programów do rysowania schematów elektrycznych. W tym artykule chciałbym przestawić najpopularniejsze, mniej popularne i dość egzotyczne na naszym rynku oprogramowania tego typu:)

Najpopularniejsze

Poniżej 6 najbardziej popularnych programów do rysowania schematów elektrycznych (według mojej subiektywnej wiedzy)

EPLAN Electric P8 Niemcy

EPLAN Electric P8 to doskonałe środowisko ECAD do projektowania instalacji elektrotechnicznych i sterowania. Korzystają z niego liderzy branż współczesnego przemysłu (motoryzacyjny, budowa maszyn i urządzeń dla sektora spożywczego, morskiego, energetycznego i innych gałęzi przemysłu). Na EPLANie bazuje cała branża automotive, dodatkowo oferuje bardzo dużą bazę, dobrze wprowadzonych m. in. niemieckich komponentów.  Z racji olbrzymich możliwości trzeba na początku włożyć sporo czasu aby poznać to oprogramowanie. Pozwala na pracę nad jednym projektem kilku projektantom. W parze z możliwościami idzie również wysoka cena tego oprogramowania.

Rys. 1. Zrzut ekranu z oprogramowania EPLAN Electric P8

Autodesk AutoCAD Electrical USA

AutoCAD Electrical to program stworzony specjalnie do wspomagania projektowania elektrycznych systemów sterowania. Posiada zestaw zaawansowanych narzędzi pozwalających zaprojektować lub zmodyfikować schematy obwodów elektrycznych znacznie szybciej i dokładniej niż w podstawowym AutoCADzie. Nie posiada aż tak zaawansowanych funkcji jak EPLAN i inne programy dedykowane typowo do projektowania szaf sterowniczych. Jednak wiele firm, które projektowały kiedyś tylko w zwykłym AutoCADzie „dość łatwo” mogą zaimportować swoje stare projekty i mieć bazę pod kolejne, bez przerysowania schematów „z jednego oprogramowania do innego”.

Rys. 2. Zrzut ekranu z oprogramowania AutoCAD Electrical

IGE-XAO SEE ELECTRICAL Francja

SEE Electrical to program do rysowania schematów elektrycznych i automatyki oferowany przez firmę IGE+XAO Polska. Dostępny jest na rynku od 2005 roku. Program umożliwia również projektowanie pneumatyki i hydrauliki oraz tworzenie schematów kart WE/WY sterowników PLC. Jednak przede wszystkim pozwala szybko i perfekcyjnie projektować elektrykę i automatykę. Dość popularny ze względu na dobry stosunek cena/ możliwości.

Rys. 3. Zrzut ekranu z kursu rysowania schematów elektrycznych w SEE Electrical + Ćwiczenia

EPLAN ProPanel Niemcy

EPLAN Pro Panel jest rasowym narzędziem projektowania w 3D, co pozwala na eksport i import rzeczywistych rysunków szaf, rozdzielnic jak i aparatów elektrycznych. Realne widoki aparatów połączone z wymiarami pozwalają na rzeczywiste wykorzystanie rysunków 3D w procesie planowania realizacji. Korzystając z zaawansowanej funkcjonalności kontroli kolizji brył, możemy w EPLAN Pro Panel dokładnie oszacować ilość wolnego miejsca przeznaczonego do zabudowy, równocześnie kontrolując niepożądaną możliwość nachodzenia na siebie brył aparatów. W EPLAN ProPanel na podstawie zabudowanej rozdzielnicy generujemy pliki pozwalające na automatyczne dokonanie odwiertów na płycie montażowej z wykorzystaniem dedykowanych maszyn CNC.

Rys. 4. Zrzut ekranu z oprogramowania EPLAN Pro Panel

ZUKEN Japonia

E3.series jest zaawansowanym narzędziem projektowym wykorzystywanym przez projektantów elektryki i hydrauliki do planowania, projektowania i tworzenia dokumentacji powstających projektów. Nasze oprogramowanie w jednym pliku projektowym integruje projekty systemów kontrolnych, tablic sterujących, pneumatyki i hydrauliki. Kompleksowo wspiera również wszystkie etapy procesu projektowego i produkcyjnego produktu.

Korzysta z tego oprogramowania ponad 25000 firm na świecie. Ponad 50% stanowią konstruktorzy urządzeń i instalacji przemysłowych. Dość popularny w branży kosmicznej, morskiej i w Skandynawii.

Rys. 5. Zrzut ekranu z oprogramowania E3 ZUKEN

SD PROGET SPAC Automazione Włochy

Oprogramowanie zapewniające profesjonalistom z branży elektrycznej niezwykle kompletny i wydajny zakres specjalistycznych funkcji. Na przykład ta nowa wersja zawiera, na licencji wieczystej, silnik graficzny Autodesk OEM, odpowiednik AutoCAD© 2023. Ponadto korzysta z bazy danych SQLite, co zapewnia krótszy czas przetwarzania i większą stabilność danych. SD PROGET elektryczny CAD, który jest zawsze aktualizowany.W rzeczywistości każda nowa wersja wprowadza dużą liczbę innowacji i funkcji, które zwiększają użyteczność i produktywność. Oprogramowanie popularne w branży petrochemicznej i gazowej (w której Włosi realizują wiele inwestycji)

Rys. 6. Zrzut ekranu z oprogramowania SPAC Automazione

Mniej popularne

Poniżej lista mniej popularnych programów do rysowania schematów posortowana alfabetycznie po nazwie producenta.

Aucotec AG ELCAD/AUCOPLAN Niemcy

Rys. 7. Zrzut ekranu z oprogramowania ELCAD/AUCOPLAN

ABB STRIEBEL & JOHN e-Design  Niemcy

Rys. 8. Zrzut ekranu z oprogramowania e-Design

ApereSoft ProPlan Niemcy

Rys. 9. Zrzut ekranu z oprogramowania ProPlan

Aucotec AG  Engineering Base \ RUPLAN Niemcy

Rys. 10. Zrzut ekranu z oprogramowania Engineering Base \ RUPLAN

Bentley Promis.e Wielka Brytania

Rys. 11. Zrzut ekranu z oprogramowania Promis.e

Cadett ELSA Szwecja

Rys. 12. Zrzut ekranu z oprogramowania ELSA

CADS Electric CADS Electric Finlandia/ Holandia

Rys. 13. Zrzut ekranu z oprogramowania CADS Electric

Chengchuang CCES Chiny

Rys. 14. Zrzut ekranu z oprogramowania CCES

Dassault Systèmes SOLIDWORKS electrical Francja

Rys. 15. Zrzut ekranu z oprogramowania SOLIDWORKS electrical

Esplan Esplan Niemcy

Rys. 16. Zrzut ekranu z oprogramowania Esplan

Intergraph Corporation sigraph.CAE USA

Rys. 17. Zrzut ekranu z oprogramowania sigraph.CAE

Leadsoft SuperWorks Bangladesz

Rys. 18. Zrzut ekranu z oprogramowania SuperWorks

PCSCHEMATIC A/S PCSchematic Dania

Rys. 19. Zrzut ekranu z oprogramowania  PCSchematic

SCADA Systems Elecdes Electrical Nowa Zelandia

Oprogramowanie mało popularne w Europie ale produkty EDS zostały sprzedane w ponad 50 krajach i są dostępne w 5 językach, a Scada Systems ma biura, dystrybutorów i agentów na całym świecie.

Rys. 20. Zrzut ekranu z oprogramowania Elecdes Electrical

TRACE SOFTWARE  Elecworks Francja

Produkt wykupiony przez firmę Dassault Systèmes.

Rys. 21. Zrzut ekranu z oprogramowania Elecworks

TreeSoft CAD TreeSoft Niemcy

Rys. 22. Zrzut ekranu z oprogramowania TreeSoft

WSCAD WSCAD SUITE Niemcy

Rys. 23. Zrzut ekranu z oprogramowania WSCAD SUITE

Podsumowanie

Niestety nie ma tutaj żadnego polskiego oprogramowania, a szkoda, że nie mamy czym się pochwalić. Na pewno rzuca się w oczy duża liczba producentów europejskich, a w szczególności niemieckich. Jest na to proste wyjaśnienie – producenci osprzętu elektrycznego/automatyki tworzyli/wspierali firmy, które były odpowiedzialne za wdrożenie oprogramowania do rysowania schematów elektrycznych. Przykładowo EPLAN ma taką silną pozycję gdyż wiele niemieckich producentów osprzętu elektrycznego/automatyki współtworzyło bardzo rozbudowane bibliteki swoich komponentów.

Wszystkie pozycje które znalazły się na tej liście są płatne. Darmowe oprogramowanie do rysowania schematów elektryczych chciałbym przedstawić w innym artykuleUtworzono: / Kategoria:
 • Autor: Grzegorz Cybula
 • Jestem z wykształcenia magistrem inżynierem automatyki, związanym z branżą od kilkunastu lat. Interesują mnie tematy związane z szeroko pojętą automatyką w szczególności z projektowaniem systemów automatyki. Zapraszam do czytania moich publikacji oraz kontaktu.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Czterokrotnie szybsze widzenie maszynowe HALCON 20.11. i 4-rdzeniowy procesor zwiększają produktywność maszyn B&R radykalnie przyspieszyło wykonywanie wszystkich typów aplikacji systemu wizyjnego. Nowy 4-rdzeniowy procesor i kompilator ...
 • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
  Link: Terminy
 • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...
 • Zapraszamy Cię na pełny kurs zdalnego dostępu SECOMEA. Kurs powstał z myślą o każdym, kto chce zgłębić tajniki zdalnego dostępu do maszyn i sieci przemysłowej. Zdalny dostęp rozwija się dynamiczne i zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w sytuacji...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@stapor&#...
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...