Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/11/S02_e-1.jpg

Producenci żywności zwiększają wydajność dzięki robotom YAMAHA

autor: RENEX Group.

Automatyzacja wszelkich procesów w procesie produkcyjnym może przyczyniać się do ułatwiania wyzwań operacyjnych, jak również do zwiększenia wydajności i jakości. Sekcja YAMAHA Motor Robotics FA pomogła firmom z różnych sektorów przemysłu spożywczego zrealizować te korzyści, poprzez wprowadzanie robotów do obsługi pakowania i etykietowania.

Jedna z firm z branży produkcji żywności, uznana marka wypieków z ponad 100-letnią historią, zainstalowała ostatnio szereg robotów YAMAHA SCARA, aby zoptymalizować wydajność produkcji podczas pakowania słodyczy do pudełek o różnych rozmiarach.

Optymalizacja działań pakowania

Przy zastosowaniu konwencjonalnego pakowania ręcznego w obszarze produkcyjnym w każdej chwili potrzebna jest inna liczba pracowników. Uzależnione to jest od liczby zamówionych pudełek i ilości słodyczy do zapakowania. Grafika 1. ilustruje stanowiska pracy w obszarze produkcyjnym. Tabela pokazuje, jak optymalna liczba pracowników zmienia się w zależności od celu produkcji. Stanowi to wyzwanie dla menedżerów, aby zapewnić, że tylko wymagana liczba pracowników jest obecna na co dzień.

Grafika 1. Konwencjonalne pakowanie ręczne może być nieefektywne, jeśli w obszarze produkcyjnym przebywa więcej niż optymalna liczba pracowników.

„Nasz zespół przeanalizował przepływ pracy w obszarze pakowania i zaproponował układ ośmiu robotów SCARA YK400XE, połączonych za pomocą modułów przenośników liniowych LCMR200” – wyjaśnia Jumpei Ninomiya, Sales Manager, YAMAHA Motor Europe Robotics Business, Factory Automation Section. „Do nadzorowania robotów potrzebny jest tylko jeden pracownik, co ułatwia zarządzanie zasobami ludzkimi i stabilizuje produkcję, zapewniając sprawną realizację wszystkich zamówień”.

YK400XE – mała budowa, wysoka wydajność

Przy długości ramienia 400 mm i udźwigu 4 kg, YK400XE jest najmniejszym robotem z wysokowydajnej, przystępnej cenowo serii YK-XE. Idealnie nadaje się do paletyzacji, załadunku/rozładunku, montażu i zadań kontrolnych. Dzięki łatwemu połączeniu z kontrolerem YAMAHA RCX340 jest w stanie uwolnić pełny potencjał swoich funkcji, które obejmują automatyczną optymalizację przyspieszania i zwalniania. Zwiększa to kontrolę przy jednoczesnej optymalizacji niezawodności i minimalizacji wibracji – zwłaszcza podczas przemieszczania ciężkiego ładunku.

Kolejne ulepszenia w produkcji żywności

Kolejne ulepszenie w aplikacji pakowania słodyczy jakim było zintegrowanie systemu wizyjnego RCXiVY2+ umożliwiło każdemu robotowi sprawdzenie orientacji i pozycji każdego pojedynczego elementu do zapakowania. Dzięki takim działaniom odpowiednio zmodernizowany obszar produkcyjny (Grafika 2) może pracować nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę, z zachowaniem 8-godzinnego trybu zmianowego u pracowników. Zastosowanie modułu przenośnika LCMR200 zapewniło również elastyczność w szybkim dostosowywaniu pozycji zatrzymania przenośnika do obsługi pudełek o różnych rozmiarach.

Grafika 2. Roboty SCARA mogą pakować słodycze dokładnie i ze stałą prędkością, przez 24 godziny na dobę, aby utrzymać stałą wydajność.

Rzecznik prasowy firmy dodał: „Oprócz uzyskania oczekiwanych oszczędności w zakresie kosztów pracy, nasze nowe roboty SCARA firmy YAMAHA zwiększyły produktywność, obniżyły koszty i zredukowały liczbę błędów ludzkich, podnosząc tym samym jakość. Dzięki nim możemy zachować naszą historię i tradycję, jednocześnie modernizując nasze procesy i dostarczając naszym klientom jeszcze więcej pysznych, wypieków.”

Nowe wyzwania branży żywnościowej

Firmy zajmujące się przetwarzaniem żywności, takiej jak produkty mięsne, mogą stanąć przed całkiem innym wyzwaniem. Środowisko, w którym odbywa się obróbka mięsa, musi być utrzymywane w stałej temperaturze 4°C. Ludzie nie mogą bezpiecznie pracować w takich warunkach przez dłuższy czas.

Ostatni klient YAMAHY z branży spożywczej z powodzeniem zautomatyzował etykietowanie opakowań ze świeżym mięsem w zimnych warunkach, wykorzystując roboty YK-TW SCARA. Kierownicy produkcji w firmie rozważali wcześniej zastosowanie robota z połączeniem równoległym, które jest częstym widokiem w wielu fabrykach. Odkryli, że są to zazwyczaj duże i ciężkie maszyny, które wymagają silnie zaprojektowanej bramki z kotwami zabezpieczającymi. Uznając, że instalacja w fabryce byłaby niepraktyczna, zwrócili się do firmy YAMAHA w celu znalezienia bardziej odpowiedniego rozwiązania.

Firma YAMAHA zaproponowała wykorzystanie ich nowego robota SCARA YAMAHA YK-TW ORBIT, który został zintegrowany z systemem wizyjnym w celu rozpoznawania opakowań i wykrywania pozycji do przyklejania etykiet (Grafika 3).

Grafika 3. Zautomatyzowany system działa nieprzerwanie w temperaturze otoczenia 4°C, zachowując stałą wydajność i dokładność.

YK-TW ORBIT

Zaprojektowany specjalnie do montażu od góry, wielokierunkowy YK-TW ORBIT eliminuje niedociągnięcia konwencjonalnych robotów o połączeniach równoległych. Jego stosunkowo niewielka waga i niższa wysokość całkowita równa się znacznie mniejszej bezwładności, więc nie ma potrzeby stosowania nieporęcznej ramy. Dodatkowo, jest on dostarczany z opcjonalnym, specjalnie zaprojektowanym, oryginalnym wspornikiem montażowym YAMAHA, który pozwala zaoszczędzić koszty inżynieryjne związane z projektowaniem niestandardowej bramy.

„Ta firma nigdy wcześniej nie używała robotów, więc nasz zespół pomógł im przeprowadzić wstępną ocenę z YK-TW, aby potwierdzić, że spełni on ich wymagania” – wyjaśnia Jumpei Ninomiya. „Wielu klientów wybiera YK-TW, ponieważ może on pracować w wąskich przestrzeniach. Oś R może przejść całkowicie pod jednostką główną, aby w pełni wykorzystać przestrzeń roboczą pod nią, a ruchome części są optymalnie wyważone, aby umożliwić wydajny ruch z dużą prędkością przy zachowaniu stałej dokładności.”

Rzecznik firmy dodał: „Od czasu zainstalowania naszych robotów YAMAHA, wzrósł popyt na nasze produkty chłodzone i mrożonki, Dzięki kompaktowości YK-TW i jego mocowaniu, jesteśmy w stanie łatwo zmienić układ produkcyjny fabryki i wprowadzić dodatkowe linie produkcyjne, aby zwiększyć wydajność.”

Od branży spożywczej po farmaceutyczną

Do produkcji żywności, jak również do produkcji półprzewodników, zastosowań medycznych i farmaceutycznych YAMAHA oferuje również wybór czystych robotów, w tym YK-XGC/XC SCARA, jednoosiowy FLIP-XC i Kartezjański XY-XC. Spełniając międzynarodowe standardy czystości, takie jak ISO 14644-1 klasa 3 i FED-STD-209D klasa 10, roboty te wykorzystują takie cechy jak beztaśmowa konstrukcja i zasysanie powietrza, aby zapewnić niską emisję cząstek.

“Nasze roboty SCARA YAMAHA umożliwiły obu klientom w tym badaniu osiągnięcie ich głównego celu, jakim była minimalizacja kosztów pracy. W każdym przypadku udało im się również poprawić jakość i wydajność oraz uprościć zarządzanie produkcją i zasobami. Byli również w stanie szybko zwiększyć produkcję, aby wykorzystać nowe możliwości rynkowe” – podsumowuje Jumpei Ninomiya.

Na zakończenie dodaje: „Dla firm z branży spożywczej, a także z wielu innych branż produkcyjnych i opakowaniowych, ten pierwszy mały krok w kierunku automatyzacji może zapoczątkować podróż, która przynosi coraz większe zyski dzięki ciągłym inwestycjom.”

YAMAHA x RENEX

Urządzenia i roboty YAMAHA można zobaczyć i sprawdzić w działaniu w CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWYM RENEX. W ramach tego ośrodka Grupa RENEX – będąca jedną z największych polskich firm z branży elektronicznej, a zarazem dystrybutorem YAMAHA Robotics na Polskę i kraje bałkańskie realizuje swoją misję świadczenia kompleksowych usług dla branży elektronicznej.

Grupa RENEX dostarcza nie tylko same urządzenia ale również szeroki zakres usług doradczych, serwisowych i szkoleniowych. Specjaliści CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWEGO RENEX pomagają w identyfikacji problemów produkcyjnych i doborze odpowiednich rozwiązań technologicznych.

W Centrum prowadzone są również szkolenia z zakresu wprowadzanych rozwiązań zrobotyzowanych. W ośrodku działa AUTORYZOWANE CENTRUM SZKOLENIOWE YAMAHA dostarczające wiedzę specjalistyczną dotyczącą obsługi i programowania urządzeń i robotów przemysłowych, co pozwala użytkownikom w pełni korzystać z ich możliwości.

CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWE RENEX wspomaga dostosowywanie procesów w działających na rynku przedsiębiorstwach. Dotyczy to w szczególności tych podmiotów, które rozwijają bądź wdrażają własną produkcję pakietów i urządzeń elektronicznych, bądź tych, które dążą do automatyzacji swoich szeroko w tym miejscu rozumianych procesów poprzez implementację robotów przemysłowych. Ośrodek prowadzi również działalność doradczą w zakresie ochrony ESD oraz tworzenia i prawidłowego utrzymywania EPA (strefy ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi).

Grupa RENEX, dostarczając kompleksowe rozwiązania, oferuje również szeroki wachlarz wparcia serwisowego – gwarancyjnego i pogwarancyjnego W ramach tych usług prowadzone są m.in. usługi konsultacji w zakresie prawidłowego użytkowania oraz prewencyjnej konserwacji urządzeń umożliwiający zredukowanie ryzyka awarii i związanych z nimi przestojów do minimum.

Należy dodać, że Dział Serwisu Grupy RENEX został odznaczony przez firmę YAMAHA tytułem najlepszego Serwisu Urządzeń Produkcyjnych YAMAHA w Europie w 2020 roku. Przyznana nagroda potwierdza najwyższy światowy poziom świadczonych usług.Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: RENEX Group
 • RENEX jest jedną z największych i najdłużej działających polskich firm, dostarczającą najnowsze technologie w zakresie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych. Jako pierwsi, oddaliśmy do Państwa dyspozycji w pełni wyposażony Demo-Room w kompletne linie do produkcji elektroniki.
 • Profil Autora
 • http://www.renex.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
  Link: Terminy
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...