Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/04/1-1.png

Reset i aktualizacja panelu HMI Siemens serii KTP

autor: Paweł Jamka.

Na grupie Automatyk może więcej często pojawia się problem z brakiem startu systemu z wizualizacją na panelach HMI Siemens KTP BASIC 2. generacji, dlatego postanowiłem opisać rozwiązanie tego problemu. Stan ten widoczny jest w postaci „black screenu” systemu na ekranie panelu operatorskiego HMI jak poniżej:

W przypadku wystąpienia usterki nie mamy możliwości komunikacji panelu z komputerem i wgrywania zmian z oprogramowania TIA Portal. W artykule opisze, jak można przywrócić ustawienia fabryczne paneli: KTP400 Basic, KTP700 Basic / KTP700 Basic DP, KTP900 Basic, KTP1200 Basic / KTP1200 Basic DP. Akurat wpadł mi w ręce panel w wersji KTP400 Basic z tym problemem, dlatego mam okazje opisać cały proces jego rozwiązanie na praktycznym przykładzie.

Przywrócenie ustawień fabrycznych

Panele serii KTP Basic nie mają na wyposażeniu wejścia na kartę pamięci, dlatego musimy użyć odpowiednio sformatowanej pamięci USB o następujących wymaganiach:

  1. USB w wersji 2.0 lub niższej.
  2. System plików w formacie FAT32.

Na przygotowanej pamięci USB rozpakuj plik „Basic2nd_Recovery_System.zip”, który można pobrać z forum wsparcia technicznego Siemens, na którym jest opisana cała procedura restartu do ustawień fabrycznych: Basic2nd_Recovery_SystemNastępnie, jeżeli nie mamy zainstalowanego TIA Portal dokładnie w wersji V14, musimy zainstalować to oprogramowanie , które również dostępne jest na forum wsparcia: TIA Portal V14


Ta wersja oprogramowania jest niezbędna, ponieważ tylko w nim będziemy mieli dostęp do pliku źródłowego odpowiedniej wersji firmware tego panelu. Nie jest wymagana aktywacja oprogramowania, ponieważ mamy na celu uzyskanie pliku obrazu urządzenia HMI w przykładowej ścieżce:

(DYSK):\Program Files\Siemens\Automation\Portal V14\Data\Hmi\Transfer\14.0\Images\KTP400

Dla mojego przypadku jest to katalog KTP400 i plik obrazu o nazwie  KTP400_V14_00_00_00 o rozszerzeniu .fwf

UWAGA! Wybranie pliku obrazu z nowej wersji wyższej niż V14 spowoduje, że proces resetowania do ustawiań fabrycznych nie nastąpi.

Znaleziony plik obrazu HMI kopiujemy do ścieżki na pamięci USB:

(DYSK USB):\SIMATIC.HMI\RecoveryMamy przygotowaną pamięć USB do podpięcia do panelu.

Przywrócenie ustawień fabrycznych krok po kroku:

  1. Wyłącz zasilanie panela HMI,
  2. Podłącz pamięć USB do wejścia USB
  3. Włącz urządzenie HMI.

Aby zresetować urządzenie HMI do ustawień fabrycznych, naciśnij trzykrotnie przycisk „START RECOVERY (..3 ..)” i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na wyświetlaczu.

Pod koniec procesu odzyskiwania usuń pamięć USB i naciśnij przycisk „REBOOT”.

Aktualizacja firmware panelu KTP

Krok pierwszy

W celu wyeliminowania problemu warto zaktualizować firmowane panelu operatorskiego HMI. Do tego celu będzie potrzebny plik obrazu urządzenia HMI o rozszerzeniu .fwf z TIA Portal V15.1:

„(DYSK):\Program Files\Siemens\Automation\Portal V15_1\Data\Hmi\Transfer\15.1\Images\KTP400”.

Umieszczamy go bezpośredni na pamięci USB:


Krok drugi

Wyłącz urządzenie HMI. Podłącz pamięć USB do interfejsu USB urządzenia HMI i włącz urządzenie.

Krok trzeci

Wchodzimy w ustawienia „Settings (1) -> Service & Commissioning(2) -> OS Update(3)”

Krok czwarty

Otwieramy podłączoną pamięć USB(4), wgrany plik obrazu HMI(5) i potwierdzamy aktualizacji firmwaru panelu przyciskiem”Accept”(6).

Krok piąty

Po wgraniu pliku informację o aktualnej wersji firmwaru możemy znaleźć w „System Info -> Image version”:

Pamiętaj o ustawieniu IP

Na koniec trzeba pamiętać o ponownym ustawieniu adresu IP. Restart i aktualizacja firmware resetuje ustawienia adresu IP, a to jest konieczne do nawiązania komunikacji z siecią zakładu lub programatorem.

Mam nadzieje, że ten artykuł pomoże dużej liczbie czytelników z często pojawiającym się problemem na wielu forach.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Kwiecień 2020.Nagrodę Głośnik JBL + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma FINDER.


Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: Paweł Jamka
  • Realizacja pasji i zdobywanie doświadczania jako koordynator największego wydarzenia Mistrzostw Polski Programistów PLC współpracy edukacji z przemysłem.
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY