Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Preventa XPS Universal od Schneider Electric – nowe przekaźniki bezpieczeństwa z wyborem funkcji pracy i startu, wyjściem impulsowym i złączem terminalowym


Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega uniwersalność nowej serii przekaźników bezpieczeństwa,
 • jak zmienić zastosowanie przekaźnika w zależności od funkcji, jaką ma pełnić,
 • jak wyjście impulsowe zastępuje tradycyjne interfejsy komunikacyjne.

Przekaźniki bezpieczeństwa Preventa marki Schneider Electric są jednymi z najbardziej popularnych urządzeń tego typu na rynku. Pierwsza seria przekaźników XPS zyskała zaufanie pośród automatyków swoją niezawodnością i funkcjonalnością, przez co można spotkać ją w maszynach na całym świecie.

Niemniej jednak seria ta ma już swoje lata, w związku z tym Schneider Electric zaprezentował nową generację przekaźników XPS Universal. Czym różni się nowa seria od starszej? Czy warto zmodernizować system bezpieczeństwa maszyny? Sprawdźmy!

Uniwersalność zastosowania – wybór funkcji za pomocą pokrętła

Zacznijmy naszą analizę przede wszystkim od samej nazwy nowej serii. Jak łatwo zauważyć różni się ona względem starej dodatkowym słowem „Universal”. Co za nim się kryje? Otóż dość dużo, zarówno oszczędności, jak i ułatwień. Nową serię przekaźników bezpieczeństwa Preventa cechuje przede wszystkim właśnie uniwersalność.

Każdy z modułów może pełnić od kilku do kilkunastu różnych funkcji. Jest to spory krok naprzód względem poprzedniej serii, w której poszczególne przekaźniki miały zdecydowanie bardziej ograniczone możliwości. Przekaźniki z serii XPS Universal posiadają intuicyjne pokrętła, dzięki którym w prosty sposób można wybrać jaką funkcję ma pełnić dany moduł.

Przekaźniki bezpieczeństwa z nowej serii Preventa XPS Universal, źródło: ASTOR

Wystarczy jeden moduł, aby obsłużyć kilka różnych funkcjonalności. Potrzeba monitorować przycisk bezpieczeństwa, laserową kurtynę i matę naciskową? Wystarczy zaopatrzyć się w trzy sztuki tego samego modelu XPS Universal, zamiast trzech różnych przełączników starej serii XPS. Znacząco upraszcza to tworzenie schematu elektrycznego maszyny i jej konserwację oraz planowane wymiany podzespołów.

Ułatwia to znacząco prowadzenie magazynu rezerwowego, ponieważ niweluje kryzysowy problem, gdy w momencie awarii dostępny jest jedynie zapasowy przekaźnik bezpieczeństwa do innego zastosowania. Z XPS Universal wystarczy jeden ruch pokrętłem i funkcja przekaźnika zostaje błyskawicznie dostosowana do aktualnych potrzeb.

Wyjście impulsowe zamiast specjalnych interfejsów i magistrali

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który cechuje najnowszą serię przekaźników bezpieczeństwa Preventa XPS Universal, jest specjalny sposób wymiany danych. W starszej wersji, do diagnostyki urządzeń dedykowane były specjalne interfejsy komunikacyjne, które za pośrednictwem klasycznych protokołów przesyłały informacje do sterowników. Wiązało się to oczywiście z dodatkowymi kosztami i przewodami. W XPS Universal tradycyjne interfejsy komunikacyjne zostały zastąpione nowoczesnym, inteligentnym wyjściem impulsowym. Wyjście to przesyła impulsy o różnej częstotliwości, które informują o aktualnym statusie modułu.

Przekaźniki bezpieczeństwa Preventa model AF, źródło: ASTOR

Jak jednak odczytać tak sygnał? Jest to bardzo proste! Schneider Electric przygotował bowiem specjalne, autorskie bloczki programowe, które można wgrać do większości najbardziej popularnych oprogramowań na rynku.

Bloczki te dekodują sygnał i pozwalają sterownikowi odczytać konkretną informację. Jest to kolejny aspekt usprawniający pracę maszyny poprzez redukcję zbędnego okablowania. Dodatkowo nie ma potrzeby montowania zewnętrznych interfejsów komunikacyjnych, dzięki czemu układ bezpieczeństwa zajmie w szafie sterowniczej znacznie mniej miejsca.

Złącza terminalowe zamiast wbudowanych wtyków

Uniwersalność to też modułowość. Aspekt ten tyczy się również Preventa XPS Universal. Przekaźniki bezpieczeństwa posiadają specjalne złącze usytuowane na bocznej ściance modułu. Rozszerzenie o dodatkowe styki sprowadza się jedynie do podłączenia modułu rozszerzeń właśnie do tego bocznego złącza.

Takie rozwiązanie niweluje potrzebę prowadzenia dodatkowych przewodów synchronizacyjnych i zdecydowanie ułatwia montaż. Jest to również kolejny krok w stronę redukcji zajmowanej przestrzeni w szafach sterowniczych maszyn.

Złącze służące do podłączenia modułu rozszerzającego, źródło: Schneider Electric

Przy takiej mnogości różnych wejść oraz wyjść łączenie przewodów może być uciążliwe, szczególnie jeżeli zaistnieje potrzeba demontażu modułu na potrzeby konserwacyjne bądź w wyniku awarii. Schneider Electric wychodzi naprzeciw oczekiwaniom automatyków i najnowszą serię Preventa XPS Universal wyposażył w złącza terminalowe, które można wyjmować bez konieczności odkręcania przewodów.

Dzięki tej funkcjonalności demontaż, a następnie montaż jednostki zajmie dosłownie chwilę i nie będzie wymagał odkręcenia żadnego z przewodów.

Terminale złączeniowe, które można w prosty sposób zdemontować, źródło: Schneider Electric

Jest to kluczowe dla maszyn pracujących 24/7. Połączenie niezawodności przekaźników bezpieczeństwa Preventa od Schneider Electric z prostotą w montażu i demontażu znacząco redukuje czas przestojów i zatrzymań.

Konfigurowanie funkcji startu na 3 sposoby

Wybór funkcji, jaką ma pełnić przekaźnik bezpieczeństwa, to nie jedyna konfigurowalna opcja, którą dostarcza XPS Universal. Jest to również duża zmiana względem poprzedniej serii przekaźników Preventa.

W najnowszej propozycji od Schneider Electric użytkownik posiada możliwość konfigurowania funkcji startu. Każdy z modułów posiada dedykowane wejście START, które może pełnić trzy główne funkcje: startu manualnego, automatycznego i monitorowanego. Jak to działa?

W przypadku wyboru startu manualnego, przekaźnik nie zresetuje wyjść po wykonaniu funkcji, dopóki na zestykach wejścia START nie pojawi się sygnał wysoki podany z zewnętrznego źródła. Może być to wykorzystane choćby nawet przy wyłączniku bezpieczeństwa, aby w momencie jego zadziałania ponowne uruchomienie maszyny nie wiązało się jedynie ze zwolnieniem tego przycisku, ale również ze specjalnym sygnałem zewnętrznym podanym np. przez sterownik. Zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo maszyny.

Kolejna funkcja startu to start automatyczny. Działa ona tak, że wejście START jest wystawione w stan wysoki przez cały czas pracy przekaźnika. Nie ma w związku z tym potrzeby podawania zewnętrznego sygnału. W tym przypadku po zadziałaniu przycisku bezpieczeństwa, a następnie jego zwolnieniu, maszyna zostanie od razu uruchomiona.

Ostatnią opcją jest funkcja startu monitorowanego. W tym przypadku wejście START ustawiane jest w stan wysoki w momencie wykrycia zbocza narastającego na zestykach wejścia. Dzięki czemu, dla przykładu, do ponownej aktywacji maszyny nie wystarczy jedynie zwolnić przycisk bezpieczeństwa, ale również należy wysłać impuls na styki wejścia START.

Bezpieczeństwo maszyn to bezpieczeństwo operatorów

Przekaźniki bezpieczeństwa stają się coraz bardziej elastyczne, zachowując przy tym wszelkie standardy bezpieczeństwa pracy maszyn, a co za tym idzie, również i operatorów. W związku z tym zdecydowanie warto zadbać, aby system bezpieczeństwa maszyny był oparty o możliwie jak najnowsze urządzenia, które dodatkowo pomagają zredukować przestrzeń zajmowaną w szafie sterowniczej.

Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >>

Autor: Rafał Pilch, ASTOR

Dowiedz się więcej na temat przekaźników bezpieczeństwa » https://www.astor.com.pl/produkty/sterowanie/przekazniki-bezpieczenstwa.html

Zobacz przekaźniki w sklepie: www.astor.com.pl/sklep/inne-kategorie/oferta-partnerow/preventa-xps9 listopada 2020 / Kategoria: ,
 • Autor: ASTOR Sp. z o.o.
 • Od sterownika PLC do systemu zarządzania produkcją. Od skutecznej porady technicznej do szerzenia idei Przemysłu 4.0. Od studenta do inżyniera i menedżera produkcji. I tak już od 30 lat wspieramy przyszłych i obecnych automatyków i robotyków w codziennej pracy. Skontaktuj się z naszymi inżynierami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc :-)
 • Profil Autora
 • http://www.astor.com.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Lokalizator części firmy SICK wykrywa zmieszane części

Lokalizator części firmy SICK wykrywa zmieszane części

>KLIKNIJ<

Jak wejść w świat Internetu Rzeczy?

Jak wejść w świat Internetu Rzeczy?

>KLIKNIJ<

Najważniejsze kryteria doboru sterownika PLC

Najważniejsze kryteria doboru sterownika PLC

>KLIKNIJ<

Pimp my factory

Pimp my factory

>KLIKNIJ<

Wyposażenie warsztatu elektronika od podstaw – meble

Wyposażenie warsztatu elektronika od podstaw – meble

>KLIKNIJ<

Czy warto wziąć udział w szkoleniu „Programowanie robotów Motoman – poziom podstawowy”?

Czy warto wziąć udział w szkoleniu „Programowanie robotów Motoman – poziom podstawowy”?

>KLIKNIJ<

Elektrorygiel z RFID? Nowoczesne zabezpieczenia operatorów na miarę XXI wieku

Elektrorygiel z RFID? Nowoczesne zabezpieczenia operatorów na miarę XXI wieku

>KLIKNIJ<

Dogonić zachodni przemysł? Ulga na robotyzację

Dogonić zachodni przemysł? Ulga na robotyzację

>KLIKNIJ<

Roboty YAMAHA SCARA

Roboty YAMAHA SCARA

>KLIKNIJ<

Piła latająca z wykorzystaniem biblioteki technologicznej firmy Bosch Rexroth

Piła latająca z wykorzystaniem biblioteki technologicznej firmy Bosch Rexroth

>KLIKNIJ<

Przepływomierz termiczny Proline t-mass F/I 300/500

Przepływomierz termiczny Proline t-mass F/I 300/500

>KLIKNIJ<

Nowa klasa przetwornic do wymagających zastosowań

Nowa klasa przetwornic do wymagających zastosowań

>KLIKNIJ<

Okiem młodego automatyka

Okiem młodego automatyka

>KLIKNIJ<

Sposób na nowoczesne zarządzanie energią? Wielofunkcyjne mierniki EMpro

Sposób na nowoczesne zarządzanie energią? Wielofunkcyjne mierniki EMpro

>KLIKNIJ<

Lokalizacja 3D za pomocą aplikacji SensorApp Belt Picking do zadań pick-and-place

Lokalizacja 3D za pomocą aplikacji SensorApp Belt Picking do zadań pick-and-place

>KLIKNIJ<

Wytrzymała pętla detekcyjna LC20 z narzędziem diagnostycznym i intuicyjną aplikacją

Wytrzymała pętla detekcyjna LC20 z narzędziem diagnostycznym i intuicyjną aplikacją

>KLIKNIJ<

10 pytań o szafy sterownicze #3

10 pytań o szafy sterownicze #3

>KLIKNIJ<

PROMOCJA na zestawy z serwonapędami Bosch Rexroth

PROMOCJA na zestawy z serwonapędami Bosch Rexroth

>KLIKNIJ<

Jak wdrożyć cobota bez posiadania specjalistycznej wiedzy?

Jak wdrożyć cobota bez posiadania specjalistycznej wiedzy?

>KLIKNIJ<

Czy opłaca się stosować złączki listwowe w rozdzielnicach domowych?

Czy opłaca się stosować złączki listwowe w rozdzielnicach domowych?

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Inteligentne chłodzenie otwiera nowe możliwości Segmenty napędowe inteligentnego systemu ACOPOStrak są teraz dostępne również z wbudowanym chłodzeniem cieczą. Rozszerza to jeszcze bardziej spektrum zastosowań systemu track. Zintegrowany bez...
 • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...
 • 1,740 PLN
  By w pełni wykorzystać możliwości robotów Universal Robots, proponujemy udział w szkoleniach organizowanych przez Elmark Automatyka, firmę z ponad 25 letnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń. Podczas zajęć będą mogli Państwo zdobyć prakt...
  Czas trwania: 2 dni
  Link: Terminy
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...