Podczas pisania poprzedniego artykułu na temat Logo!wania danych do Excela, jako jedną z wad excela, wymieniłem brak możliwości sterowania przekaźnikiem LOGO!. Nic straconego! Z pomocą przychodzi nam strona supportu Siemensa, zawierająca darmowe oprogramowanie LOGO! Web Editor. Oprogramowanie to służy do stworzenia wizualizacji w postaci strony internetowej, która mieści się w sterowniku i jest wykorzystywana jako „Customized web serwer„.
Artykuł ten będzie kontynuacją poprzedniego artykułu, tzn. wykorzystamy ustawienia oraz program z poprzedniego artykułu.
Let’s do it!
Po zainstalowaniu i uruchomieniu LOGO! Web Editor (LWE) zróbmy małą wizualizację. Przechodzimy do tworzenia nowego projektu.
W oknie wpisujemy nazwę projektu, lokalizację oraz wybieramy rozdzielczość, w jakiej ma wyświetlać się nasza strona. Po kliknięciu FINISH otwiera się nam okno edycji LWE.
Po lewej stronie pod drzewem projektu znajduje się biblioteka podręcznych komponentów. Znajdziemy w niej zarówno, podstawowe figury geometryczne, takie jak linie, prostokąty, okręgi, a także obrazki, teksty oraz ikonki, po przeciągnięciu których możemy podglądać, a co najważniejsze sterować zmiennymi cyfrowymi oraz analogowymi.
Przeciągamy zatem z biblioteki kilka ikonek typu „Digital Value” .
Po kliknięciu na przeciągniętą ikonkę interesować nas będą opcje, które znajdują się po prawej stronie. Przejdźmy do przejrzenia zakładki „Variable”, w której możemy wybrać interesujący nas typ zmiennej.
W linii „Blok type” wybieramy, czy chcemy podglądać Wejście (I), Wyjście (Q), czy Merkery wewnętrzne (M). Następnym krokiem jest wybranie „Block numer”, gdzie wybieramy już konkretną zmienną na przykład M3. Aby wzbogacić naszą stronę o możliwość edycji zmiennych koniecznie musimy zaznaczyć opcję „Writable”.
Przechodząc do zakładki „Animation” z bazy grafiki możemy wybrać jaki obrazek ma być wyświetlany, gdy zmienna ma stan wysoki lub niski. Dodatkowo, na grafice możemy również dodać tekst.
Wybierzmy dowolne grafiki i zatwierdźmy wybór klawiszem OK. Przeciągnijmy do projektu podgląd zmiennej analogowej „Analog Value”.
Widzimy, że opcje zmiennej są analogiczne do „Digital Value”.
Dość tego programowania…
Przejdźmy zatem do ciężkiej pracy fizycznej. Aby nasza strona mogła być udostępniona poprzez LOGO! musimy wyposażyć go w bank pamięci, jakim jest karta micro SD. Zainstalujmy ją zatem w przekaźniku.
Aby wgrać projekt z menu „Tools” wybieramy opcję „Download”. W nowo otwartym oknie klikamy na niebieskie strzałki, za pomocą których wyświetlony zostanie wykryty przekaźnik LOGO!.
Po potwierdzeniu wyboru klawiszem OK LOGO! będzie starało się nas wystraszyć, informując że wgrywanie może potrwać nawet kilka minut!
Spokojnie… u mnie trwało to 7 sekund.
Następnym etapem jest dwukrotne potwierdzenie klawiszem OK przejścia w tryb STOP, a następnie RUN.
Testujemy
Przypomnijmy sobie jaki program realizowany był w poprzednim artykule. Chodziło o „sterowanie” łazikiem marsjańskim. Jak wiadomo nasz projekt jest dość budżetowy, dlatego postanowiłem wysłać na Marsa jakiegoś klasyka, a do sterowania zatrudnić lokalnego kierowcę 😉
A w praktyce tak wygląda stronka stworzona w kilka chwil.
Podsumowanie
Jak widać na zaprezentowanym przykładzie, w dość prosty sposób można poradzić sobie z wyświetlaniem zmiennych, czy kontrolą nad LOGO! przy pomocy Web Editora. Co ważne, w ogóle nie trzeba się znać na tworzeniu stron internetowych. Najważniejsze, że w ten sposób jesteśmy w stanie zrobić stronę, która w trywialnych aplikacjach jest w stanie zastąpić nam SCADĘ.
![]() ![]() Nagrodę Zestaw narzędzi NEO TOOLS dostarcza ambasador konkursu, firma Allektro.pl |