PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Jak wygląda praca automatyka? Historia skromnym okiem pisana

5756 wyświetleń, autor: Tomasz.

Pamiętam, jakby to było wczoraj. Piętnaście minut wstydu i mam go – dyplom ukończenia studiów Automatyka i Robotyka. Pomyślałem – super, extra, teraz rozpocznę świetlaną karierę w branży, o której nie mam zbyt dużego pojęcia. Wystarczyło tylko znaleźć pracę w zawodzie za godziwą stawkę… I tu rozpoczęły się pierwsze i nie ostatnie problemy. Był rok 2011 i nie było wtedy jeszcze takiego boomu na zatrudnianie automatyków, szczególnie bez doświadczenia. Wysłałem około 50 CV i w sumie bez żadnego odzewu. W końcu udało się załapać do pierwszej pracy w firmie produkcyjnej jako automatyk. Jednak po 3 miesiącach skręcania regałów stwierdziłem, że to chyba nie tak powinno wyglądać. Następnie dostałem pracę przy rozbudowie bazy danych jednego z programów do projektowania instalacji AKPiA. W końcu jakiś progres to był. Aż nareszcie udało mi się załapać do firmy integratorskiej zajmującej się automatyką na stanowisko Młodszy Asystent Projektanta. Brzmiało dumnie.

Pierwszą robotą jaką dostałem było składanie szafy, do której dokumentacja powstała w locie i to nieco wolniej niż szafa. Efekt? Tylko jedna pomyłka polegająca na włożeniu w zacisk przewodu bez ściągnięcia izolacji. Na szczęście udało się to wyłapać przed wyjazdem szafy na obiekt. Dalej przyszedł czas na zrobienie swojego pierwszego w życiu projektu elektrycznego. Przyszedł szef, rzucił na biurko garść lampek i przekaźników i wytłumaczył jak to ma działać. Ruszyłem do tej nierównej walki. Przeciwnik był trudny, jedna strona dokumentacji do stworzenia w mękach i bólach – był to jakiś prosty układ ze stykologią. Dokumentację zrobiłem. Zleciłem montaż skrzynki. W końcu nadeszła ta wielka chwila załączenia napięcia i sprawdzenia, czy wszystko działa. Owszem, zadziałało. Raz, bardzo jasno i głośno. Jakiś kretyn projektant zaprojektował lampki na 24 VDC do podłączenia na 230 VAC. No cóż, więcej takiego błędu już nie popełniłem.

Czas leciał, doświadczenia wpadało. Z firmy odeszło dwóch kolegów ze sporym doświadczeniem. Po jednym dostałem biurko, a po drugim rozpoczęty projekt w Turcji. Do zrobienia była dokumentacja, nieco bardziej złożona niż opisana powyżej i sparametryzowanie napędów i ich komunikacja z PLC. Z pomocą bardziej doświadczonego kolegi (pozdrawiam Jarek!!) udało się to ogarnąć, więc przyszedł czas na wyjazd. Walizki spakowane. Można lecieć. Było nas “aż” dwóch, więc całość musieliśmy ogarnąć sami. Montaż, napędy, sterownik i technologię co by klient był zadowolony. Udało się, oczywiście ja raczej bardziej ogarnąłem montaż, ale całość wyszła na tyle dobrze, że klient polecił nas dalej. Pierwszy sukces.

Minął kolejny rok i do firmy przyszło zapytanie o wypożyczenie dwóch projektantów na projekt do Rosji. Jakimś dziwnym trafem padło na mnie i kolegę, którego ściągnąłem do firmy. Jeszcze na lotnisku w Polsce zadzwonił telefon z informacją, że w Rosji czeka już na mnie mandat za przyjazd do pracy na wizę turystyczną. Ano klientowi się spieszyło, a na wizę pracowniczą trzeba było długo czekać. Także delegację rozpocząłem od wizyty na komisariacie policji i tłumaczenia się czemu tu jestem, co będę robił i kiedy zapłacę 2000 rubli mandatu… Sam projekt polegał na przenoszeniu całkiem sporej maszyny z Norwegii do Rosji. Było tam kilka niejasności i właśnie do ich wyjaśnienia byłem potrzebny z kolegą. Cała dostępna dokumentacja była albo po norwesku, albo po rosyjsku. Nie znam żadnego z tych języków. Na szczęście na obiekcie pracowało dużo Polaków, więc nie było problemu z barierą językową. No, może poza nielicznymi sytuacjami, kiedy lokalsi postanawiali się również włączyć do projektu. Dodam tylko, że kiedy siedziałem w kwietniu w Rosji, w mieścinie, gdzie poza fabryką nic więcej nie było i czekałem aż lód na rzece puści, to wspomniany wcześniej Jarek akurat był na delegacji w Australii i w wolnym czasie (owszem, nie było go dużo ale jednak) oglądał boksujące się kangury. W Rosji kangurów nie było. Był za to wielki las i niedźwiedzie. Na szczęście żadnego nie spotkałem.

Po kilku latach udanej współpracy postanowiłem z bólem serca rozstać się z moją pierwszą poważną firmą (wspominam ich do dziś bardzo miło) i ruszyć na podbój świata. Wybór padł na kraj herbatą i mlekiem płynący. Po dość krótkich poszukiwaniach i 15 minutowej rozmowie na skypie dostałem pracę w centralnej Anglii jako Automation Engineer w małej firmie specjalizującej się w automatyce do hartowni. Pierwszy projekt to poprawki po poprzedniku. Klient odesłał szafę bo coś było z nią nie tak. Tyle dostałem informacji na wstępie. Ok, upiększyłem ją (dodałem opisy aparatów i listew), usunąłem zwarcie i poprawiłem kilka innych “drobiazgów”. Ale przed wyjazdem na uruchomienie spotkała mnie miła niespodzianka. Zostałem wysłany na szkolenie do siedziby firmy w USA. W sumie najlepsze szkolenie w moim życiu. Dwa dni teorii i nauki o tym co firma ma w swojej ofercie oraz dwa dni spędzone z ich automatykiem. Zwłaszcza ta druga część mnie cieszyła, bo do uruchomienia był piec próżniowy, a ja nie miałem o tym bladego pojęcia. Szkolenie minęło, przyszła pora na powrót i kontynuację projektu. Montaż przebiegł sprawnie. Dalej już tak różowo nie było. Podczas I/O testów braki z wiedzy o technologii i jedno moje niedopatrzenie na początku spowodowały, że do wymiany były mocowania śrub kulowych od mechanizmu windy i stycznik od wentylatora. Okazało się, że jak piec jest bez ciśnienia to wentylator nie powinien być uruchamiany. Dowiedziałem się o tym w momencie, kiedy w szafie zrobiło się jasno i ciepło. Wentylator był po prostu przyssany i w momencie próby startu szarpał całkiem sporo prądu… Pierwsze śliwki robaczywki… Na szczęście szef uległ moim namowom i ściągnął technologa. W końcu na horyzoncie pojawiła się osoba, która była w stanie mi powiedzieć coś więcej na temat tego pieca niż to, że jakoś to powinno działać. Technolog Mike tłumaczył, a ja klepałem w sterowniku. Wyszło na tyle dobrze, że klient od razu poprosił o poprawki na innym piecu. Wszyscy z UR zaczęli mnie rozpoznawać i nawet pokusili o zwracanie się do mnie używając pełnej wersji mojego imienia. Mimo koszmarnego dla nich “sz”. Kolejny sukces.

W Anglii spędziłem kilkanaście miesięcy i powiem szczerze, że nigdy w swojej karierze nie poczułem się tak doceniony. I nie chodzi tu wcale o ciut więcej eciu peciu, a o przysłowiowe poklepanie po ramieniu i słowa “Good job”.

Zatęskniło mi się jednak za piękną Polską. Akurat w jednej z lokalnych fabryk poszukiwali robotyka. A że w pierwszej z opisywanych prac miałem trochę do czynienia z robotami to stwierdziłem, że spróbuję. Udało się. Młodszy Inżynier Robotyki. Ponownie brzmiało to dumnie. Pomysł na to stanowisko był taki, że z racji na małą ilość ludzi do pracy będziemy wspomagali tych co zostali robotami kolaboracyjnymi. Wyboru marki dokonano przed moją kadencją, więc zostałem postawiony przed faktem dokonanym. Nawet nie najgorzej mi to szło, poza problemami związanymi z korpo tokiem myślenia. Np. robienie chwytaków z tego, co się wyciągnie ze złomu. Trochę błysku kątówką i voila! No cóż. Nie zawsze działało to idealnie. Nie mniej muszę przyznać, że było to bardzo ciekawe doświadczenie. Dane mi było integrowanie robota z systemem wizyjnym 3D. Pierwszy raz z czymś takim się spotkałem i trochę jestem z siebie dumny, zwłaszcza, że pomagałem jeszcze producentowi systemu usuwać błędy wieku dziecięcego. Problemem okazały się też same roboty kolaboracyjne i ich legalizacja, ale to już jest temat na inny artykuł.

Podsumowując, nie ma pracy idealnej. Czy w małej firmie, czy w korporacji zawsze są jakieś problemy nietechniczne, z którymi trzeba sobie radzić. Praca w branży nie należy do najłatwiejszych. Trzeba znać się na wielu rzeczach. Raz jesteś napędowcem, raz programistą, raz projektantem, raz monterem. Wymaga wielu poświęceń, jak np. wyjazdy w delegacje o różnych porach dnia i nocy, lub w weekendy i święta. W sumie nie raz rozważałem przebranżowienie np na IT, bo praca w ciepłym biurze i pewnie za lepsze pieniądze to przyjemna wizja. Ale mimo wszystko to uczucie kiedy oprowadzam młodszego kolegę po fabryce i pokazuje mu maszyny które uruchamiałem, lub modernizowałem wynagradza mi te kilka niedogodności.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka w edycji Październik 2018
Nagrodę  Elegancki powerbank o pojemności 8000 mAh dostarcza firma WAGO

Więcej o konkursie: https://iautomatyka.pl/konkurs-iautomatyka/

 

17 października 2018 / Kategoria: ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Bezpieczny zdalny dostęp za pomocą rozwiązania OPEN CLOUD

Bezpieczny zdalny dostęp za pomocą rozwiązania OPEN CLOUD

>KLIKNIJ<

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

>KLIKNIJ<

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

>KLIKNIJ<

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Produkty LAPP w projektach studenckich

Produkty LAPP w projektach studenckich

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…