Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/20160513_132023.jpg

Praca planisty utrzymania ruchu

autor: BeeM.

Część z Was pracuje na utrzymaniu jako dyżurni, czy też może zmiana remontowa, część z Was jest może operatorami. Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda przygotowanie wszystkich instrukcji do przeglądów? Jak wygląda przygotowanie Total Productive Maintenance (TPM)? Czym generalnie zajmują osoby na stanowisku planowania utrzymania ruchu?  Co muszą wiedzieć i umieć? Postaram się odpowiedzieć na te pytania. Jestem planistą stosunkowo krótki czas, bo zaledwie 1,5 roku. Jednak chciałbym Wam pokrótce opisać jak to wygląda z perspektywy tej osoby zza biurka, która poznaje maszyny i się uczy ich.

Zaczniemy może od początku, czyli od instrukcji wykonywania prac. Wszystko to, co jest stworzone, jest po to by ułatwić pracę produkcji i utrzymaniu, po to by praca była wykonywane zgodnie z przepisami BHP oraz i założeniem producenta maszyn i sprzętu. Często są to proste opisy jednej, małej czynności, ale zdarza się i tak, że piszemy rozbudowaną na kilkanaście stron książkę z instrukcjami czynności serwisowych. Aby wykonać takie instrukcje należy poznać maszynę i punkty przeglądowe zapisane w DTR, bo kto ma to najlepiej wiedzieć jak nie planista?


Kolejną rzeczą są przygotowania TPM’ów, czyli zebrania wszystkich punktów z DTR producenta i dołożenia swoich doświadczeń z tej czy innej maszyny, po to by wykonywać przeglądy bez zagrożenia zniszczenia maszyny. W TPM’ach zapisujemy częstotliwość wykonywania czynności serwisowych, a także dzielimy na wykonanie pomiędzy pracownikami produkcyjnymi, oraz utrzymaniem ruchu. No powiedzmy sobie szczerze, nie wszystko może wykonać osoba pracująca na produkcji.

Gdy już tak to wszystko przygotujemy, to warto dbać o części zamienne, określanie ich wagi i potrzeby magazynowania niektórych podzespołów. Jak wiadomo magazynowanie jest jednym z rodzajów marnotrawstwa, a tego w czasach cięć kosztów należy unikać.

No to maszyna już jest w produkcji, czy można spocząć na laurach? Niestety, tak to nie wygląda. Wychodzą „błędy wieku niemowlęcego”, usterki, trzeba pilnować awaryjności, sporządzać raporty do sporządzania diagramów Pareto. Diagramy Pareto co to właściwie takiego?

Diagram Pareto-Lorenza to diagram, który zakłada, że w każdym systemie jest tylko mała liczba czynników, które mają największy wpływ na jego całość, a wpływ reszty czynników jest mniejszy. Nazywany jest również metodą ABC lub prawem 20-80. Zasada Pareto umożliwia znalezienie 20% przyczyn przynoszących 80% strat. Pokazuje, że występowanie większości typów zdarzeń można zaobserwować w małym zaledwie fragmencie możliwych okoliczności.

Czyli analizujemy awarie, usterki, przestoje, które spowodowały największe czasy braku dyspozycyjności maszyny. Dzięki temu wiemy też, co należy wymienić/naprawić podczas przeglądu prewencyjnego lub też wezwać serwis. Należy też pilnować wymian i stanu wszystkich płynów eksploatacyjnych i wymieniać zgodnie z DTR. Jak i również są to sygnały do czego należy się przygotować zamawiając części zamienne na remont roczny, podczas którego robi się wielkie wymiany takie jak wymiana napędów, łożysk, taśm itp.

Dużo musimy kontaktować się z producentami maszyn, producentami części zamiennych, szukać ofert i pracować z wieloma środkami z dziedziny rozwiązywania problemów (problem solving) jak chociażby przywołany Pareto.

Nie można też zapomnieć jak ważna jest współpraca pomiędzy działami produkcji czy innymi. Produkcja chciałaby, aby wszelkie prace prewencyjne lub remontowe były przeprowadzane w nocy lub też w weekend, bo produkcja iść musi. Niestety często zapominają, że jeśli nie będzie prewencji, to gdy nadejdzie awaria będzie stać zdecydowanie dłużej i przestój będzie bardziej kosztowny.

Podsumowując, planista utrzymana ruchu ma za zadanie aby maszyny szły jak najmniej awaryjnie i stabilnie, były zamówione części zastępcze oraz były wydane wszystkie karty TPM i instrukcje do prac.

W moim osobistym odczuciu jest to praca skomplikowana, wymagająca analitycznego myślenia. Trzeba się też znać nie tylko na jednej dziedzinie – należy być jednocześnie mechanikiem, hydraulikiem i elektrykiem. Praca jest ciekawa i rozwijająca.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Kwiecień 2019

Nagrodę Power bank + zestaw gadżetów  dostarcza ambasador konkursu, firma Endress+Hauser.Utworzono: / Kategoria: , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY