Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/06/Grafika-wyróżniona-Tyśki.jpg

Poznaj iAutomatyka Roku 2020 – Wywiad z Adamem Laryszem


Jak pewnie wiecie, jednym z naszych sztandarowych projektów jest Konkurs iAutomatyka 4.0. Głównym założeniem konkursu jest gromadzenie wiedzy merytorycznej i praktycznej naszych czytelników w formie artykułów, w zamian za co uczestnicy mogą otrzymać ciekawe nagrody. W 2020 r. bezkonkurencyjny okazał się Adam Larysz, który napisał 9 artykułów, w przeciągu całego roku zdobył największą ilość punktów, co pozwoliło mu zdobyć tytuł iAutomatyka Roku 2020. Jego najbardziej popularne teksty dotyczyły podstaw safety w TIA PORTAL, uruchomienia używanego robota KUKA oraz programowania i testowania offline robota KUKA.

Aby uczcić jego dokonania, postanowiliśmy przeprowadzić z nim wywiad, tak byście mogli chociaż trochę go poznać, jego doświadczenie i zainteresowania. Serdecznie zapraszam do wywiadu.

Tomasz Kosz: Zacznijmy od poznania zdobywcy tytułu Automatyk Roku, Pana Adama Larysza. Może opowiesz nam coś o sobie? Czym się zajmujesz na co dzień? Jakie masz zainteresowania poza pracą w branży automatyki?

Adam Larysz: W 2017 roku ukończyłem technikum elektryczne jako technik elektryk i rozpocząłem studia inżynierskie na kierunku informatyka, ponieważ od zawsze interesowałem się programowaniem. Na pierwszym roku studiów zdałem sobie sprawę, że czegoś mi brakuje w tym całym programowaniu, poczytałem trochę o innych kierunkach i podjąłem decyzje o przepisaniu się na AiR. Już na pierwszym roku studiów chciałem zdobyć trochę praktycznego doświadczenia w branży. Znalazłem firmę, w której na początku odbyłem praktyki zawodowe, a po nich rozpocząłem tam regularną pracę na niepełny etat jako automatyk. Zajmowałem się tam praktycznie wszystkim związanym z automatyka: programowanie robotów, programowanie sterowników, szycie szaf, konfigurowanie falowników i serwonapedów, rysowanie schematów w EPLAN-ie itp. Studia ukończyłem w styczniu bieżącego roku. W tym samym czasie dostałem bardzo dobrą ofertę pracy w Niemczech (dolna Bawaria) jako programista PLC. Ofertę przyjąłem i pracuję tu do dzisiaj. Niestety nie mogę zdradzić zbyt wiele na temat tego, czym dokładnie się zajmuję, ponieważ mam bardzo rygorystyczne warunki dotyczące tajemnicy firmy. Prywatnie bardzo interesuję się motoryzacja i hobbystycznie jeżdżę enduro. Oprócz tego lubię spędzać czas na programowaniu mikrokontrolerów i nauce języków typowych dla IT.

TK: Ile lat doświadczenia masz już na karku?

AL: Tak jak wspomniałem, swoją karierę rozpocząłem na 1 roku studiów, lecz była to praca na niepełny etat, która trwała  około 3 lata. Jeśli chodzi o pełny etat to 4 miesiące.

TK: Skąd pomysł, by pisać artykuły do naszego Konkursu 4.0? Co Cię do tego przekonało?

AL: O konkursie dowiedziałem się od kolegi z pracy Krzyśka Trybuly, którego serdecznie pozdrawiam.😉 Swój pierwszy artykuł dotyczący osobliwości kiści w robotach postanowiłem napisać po tym, gdy rozwiązałem spory problem, nad którym spędziłem wiele godzin poszukiwań. Pomyślałem, że może to komuś ułatwić życie. Do pisania kolejnych artykułów zachęcały mnie również fajne nagrody.

TK: Twoje artykuły były bardzo ciekawe, a także merytoryczne i poprawne pod względem językowym. Miałeś kiedyś styczność z tworzeniem artykułów?

AL:  Nigdy wcześniej nie miałem styczności z pisaniem artykułów. Szczerze mówiąc, podczas lat szkolnych język polski był jednym z moich słabszych punktów. [śmiech]


TK; Poprawność językowa oraz dobre radzenie sobie z językiem polskim nie zawsze jest cechą, którą posiada inżynier, czy też ogólnie rzecz ujmując człowiek pracujący z przedmiotami ścisłymi. Też tak uważasz czy jest to tylko krzywdzący stereotyp?

AL: Na swoim przykładzie myślę, że mogę stwierdzić, że jest w tym ziarenko prawdy. Po prostu jednym lepiej idą przedmioty ścisłe a innym humanistyczne, lecz myślę, że nie jest to przeszkodą do pisania artykułów. Istnieją różne autokorekty czy takie strony jak ortograf.pl, które wykonują całą robotę za nas.

TK: Może opowiesz nam o swoim największym dotychczasowym projekcie, wdrożeniem lub stworzeniem aplikacji?

AL: Największe wyzwanie, przed którym stanąłem, była praca przy współtworzeniu procesu automatyzacji linii produkcyjnej bez kompletnie żadnego doświadczenia na pierwszym roku studiów. Praktycznie wszystkiego musiałem nauczyć się sam od programowania robotów do rysowania schematów w EPLAN.

TK: Gdzie poszukujesz wiedzy, nowinek technologicznych? Może zechcesz podzielić się z Nami jakimś źródłem, z którego najczęściej i najchętniej korzystasz?

AL: Moim źródłem wiedzy są głównie starsi stażem i doświadczeniem koledzy z pracy. Wiedzę czerpię również ze stron takich iAutomatyka, a w ciężkich przypadkach z telefonicznego supportu producentów HW/SW.

TK: W którym kierunku starasz się rozwijać swoją karierę? W jakiej branży się doskonalisz? A może chcesz stać się ekspertem od danej grupy urządzeń np. programowania sterowników PLC lub tworzenia wizualizacji HMI/SCADA?

AL: Mocno interesuję się programowaniem PLC i techniką napędowa. Oprócz tego chętnie rozwijam swoją wiedzę związaną z programowaniem IT. Obecnie moim małym celem jest nauka oprogramowania służącego do przeprowadzania wirtualnych uruchomień w mojej firmie.

TK: A na koniec mam do Ciebie prośbę. Może mógłbyś w kilku słowach zachęcić Naszych czytelników do udziału w Konkursie 4.0?

AL: Myślę, że oprócz fajnych nagród warto dzielić się swoją wiedzą, która może innym sporo ułatwić lub pozwolić poszerzyć swoja wiedze. Oprócz tego swoje własne artykuły to bardzo fajna pozycja do CV i z własnego doświadczenia wiem, że rekruterzy to doceniają 😉

Mam nadzieję, że dzięki temu krótkiemu wywiadowi chociaż trochę poznaliście naszego iAutomatyka Roku 2020. Jak widzicie na przykładzie Adama fakt, że większość z nas jest inżynierami (ścisłymi umysłami), nie decyduje o tym, że nie potrafimy pisać ciekawych materiałów. Ty też możesz tworzyć merytoryczne artykuły i z nami współtworzyć misję iAutomatyki, a przy tym zgarnąć ciekawe nagrody. Dlatego, jeżeli jesteś zainteresowany zdobyciem tego tytułu, serdecznie zapraszam do udziału w naszym konkursie. Tytuł iAutomatyka Roku 2021 czeka na Ciebie!

W ramach nagrody Adam otrzymał możliwość otrzymania darmowego kursu, który sam sobie wybrał. Jego wybór padł na nasz najnowszy twór, czyli kurs programowania sterowników S7-1200 i S7-1500 w języku SCL. Mamy też dobrą wiadomość dla Ciebie! Pozostało jeszcze niecałe 100 kursów programowania sterowników PLC w języku LAD, który otrzymasz za darmo przy zakupie kursu programowania SCL. Spiesz się, kup nasz kurs już teraz i ciesz się podwójnie. Inni nie będą czekali!


 

Adamowi jeszcze raz serdecznie gratuluję, oczywiście wraz z całym naszym zespołem, zdobycia tego wyróżnienia. Używaj i noś go z dumą.Utworzono: / Kategoria:

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!
.
NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
  • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
  • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...
  • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
    Link: Terminy
  • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...
  • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
  • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...