Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/01/DSC08104-Edit.jpg

Poznaj funkcje SEE Electrical, które przyspieszają rysowanie schematów elektrycznych


Artykuł z serii: Kurs czytania schematów elektrycznychJeżeli pracujesz jako projektant układów sterowania lub dbasz o maszyny na utrzymaniu ruchu, to doskonale wiesz, że w każdej szafie sterowniczej powinna znaleźć się dokumentacja elektryczna. Co więcej, powinna być czytelna, odpowiadać dokładnie temu, co znajduje się w szafie, a przede wszystkim powinna ułatwiać pracę. Rzeczywistość jednak bywa różna i nie zawsze jest tak, jak by się chciało. Nieraz brakuje stron i odnośniki prowadzą donikąd, a urządzenia w schemacie nie są poprawnie pooznaczane. Chaos. Każda kolejna chwila spędzona przy takiej dokumentacji powoduje, że serwisant poważnie zaczyna rozważać rzucenie schematem o posadzkę. 😉 W końcu łapie miernik w dłoń i szuka połączeń „na czuja”.

Wszyscy powinniśmy być świadomi, że dokumentacja jest bardzo ważną częścią projektu i każdy kolejny schemat, który wyjdzie spod naszej ręki powinien być coraz lepszy. Z czasem nabieramy doświadczenia, wyrabiamy dobre nawyki. Dobrze jest jednak pracować w przyjaznym oprogramowaniu, które nie będzie zarzucało nas na każdym kroku zbędnymi pytaniami i lawinami okien dialogowych. Program do projektowania musi wspierać pracę projektanta. Pomagać mu w unikaniu błędów, zapobiegać przeoczeniom, o które naprawdę nie jest trudno – szczególnie przy złożonych projektach.

Ostatnio miałam okazję uczestniczyć w szkoleniu stacjonarnym z programu SEE Electrical, organizowanym przez firmę IGE+XAO. Pracowaliśmy na najnowszej wersji środowiska, czyli V8R2 (build 17). W czasie kilku dni miałam możliwość zapoznania się z funkcjonalnością oprogramowania i dostrzegłam wiele jego zalet, którymi chcę się z Tobą podzielić!

P.S. W tym artykule wplotłam trochę praktycznych przykładów. Mam nadzieję, że zobrazują Ci możliwości tego środowiska i pozwolą Ci poruszać się w nim bardziej świadomie.

Basic, Standard czy Advanced?

Zacznijmy od uniwersalności. W zależności od naszych potrzeb, IGE+XAO dostarcza nam różne typy konfiguracji oprogramowania SEE Electrical. Postaram się przybliżyć najistotniejsze różnice pomiędzy nimi, żebyś wiedział która wersja programu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Basic – Jest to najprostsza konfiguracja programu, tzw. „mały moduł”. Niech jednak nie zwiedzie Cię ta nazwa – nie ma tutaj żadnego ograniczenia co do liczby stron i konfiguracja ta świetnie nada się do szybkiego rysowania schematów. Dzięki swojej przystępnej cenie mogą sobie na nią pozwolić nawet małe firmy zajmujące się inżynierią elektryczną. Oprócz małych firm projektujących, po tę licencję często sięgają również działy utrzymania ruchu i niezależni projektanci. Wersja Basic zawiera obszerną bibliotekę symboli, dużą liczbę opcji i funkcji przyspieszających pracę i redukujących błędy. Pozwala także na szybkie generowanie potrzebnych zestawień.

Standard – Jest to wersja rozszerzająca możliwości Basic’a. Dodano tutaj między innymi narzędzie kontroli wykorzystania zestyków, zarządzanie zaciskami i listwami montażowymi. Rozszerzono także katalogi dostępnej aparatury i dodano możliwość ich importu z plików Excel, XML czy ECAD. Dodano także zarządzanie symbolami, połączeniami i ich oznaczaniem czy też zarządzanie funkcją/lokalizacją. Usprawnień jest tutaj oczywiście o wiele więcej.

Advanced – To już jest naprawdę potężne narzędzie, które śmiało można wykorzystać podczas przygotowywania dokumentacji sięgającej setek, a nawet tysiąca schematów. Przy tak dużych projektach bardzo ważna jest sprawna nawigacja, którą tutaj udoskonalono poprzez dodanie m.in. nawigatora adresów krosowych z funkcją ich zaznaczania. Kolejne przydatne usprawnienie to możliwość renumeracji zacisków oraz kabli wg sortowania.

Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć jakich funkcji dostarczają nam poszczególne wersje programu, polecam kliknąć w ten link i zjechać na dół strony – znajdziesz tam rozbudowaną tabelę informacyjną.

Jak wygląda interfejs programu?

Przyjrzyjmy się teraz głównym funkcjom jakie oferuje nam oprogramowanie SEE Electrical. Możemy wyszczególnić tutaj kilka głównych elementów składających się na interfejs – są to przede wszystkim:

 1. Menu górne
 2. Eksploratory
 3. Okno właściwości
 4. Okno podglądu

Przy okazji wspomnę, że mamy duży wpływ na wygląd interfejsu – możemy dowolnie zmieniać ustawienia aby osiągnąć przejrzysty i wygodny dla nas wygląd okna programu.

Wygląd interfejsu

Wybierając w menu górnym opcję Rysunek -> Widoczność, mamy możliwość włączenia/wyłączenia okienek. Poza tym, warto zajrzeć do zakładki Konfiguracja SEE Electrical, znajdującej się w opcji Plik, aby ustawić sobie ulubioną kolorystykę. Klikając opcję Styl w prawym górnym rogu programu możemy także wybrać styl wyglądu aplikacji.

Edycja paska szybkiego dostępu

Nie zapominajmy o tym, że możemy także edytować pasek skrótów narzędzi podręcznych wg swojego „widzimisię”. Po narysowaniu kilku pierwszych schematów zauważysz na pewno, że niektórych funkcji  używasz bardzo często, a niektórych prawie wcale. Wtedy możesz część ikon usunąć a w zamian dodać funkcje, których potrzebujesz bardziej. W standardowej, domyślnej wersji pasek prezentuje się następująco:

Po kliknięciu w trójkącik na końcu paska skrótów wybieramy opcję Więcej poleceń. Wyświetli nam się okno edycji, w którym znajdziemy całą listę poleceń podzielonych  wg kategorii. Jeżeli chcesz dodać jakieś polecenie do paska skrótów, wskaż je i kliknij w przycisk Dodaj. Analogicznie możesz coś usunąć.

Menu górne

Jest to menu główne programu, w którym zaszyta jest większość podstawowych funkcji. Funkcje pogrupowane są w kategoriach tak, aby poruszać się po nich w sposób intuicyjny. Całą resztę możliwości programu znajdziemy w eksploratorze poleceń, który sobie omówimy później.

W menu górnym znajdziemy głównych kategorie:

 • Rysunek,
 • Operacje,
 • Edycja,
 • Widok,
 • Rysuj,
 • Przetwarzanie,
 • Schematyka,
 • Widok 3D,
 • Komentarze,
 • Zewnętrzne Oprogramowanie,
 • Polecenia Dodatkowe,
 • Moduły Dodatkowe.

Kategoria Schematyka

Każda z tych kategorii dzieli się z kolei na panele funkcyjne z poleceniami. Nie będę tutaj omawiać każdej kategorii, ale zatrzymajmy się na chwilę przy jednej z nich. Kategoria Schematyka zawiera polecenia, które służą do rysowania schematów zasadniczych.

Panele poleceń dla tej kategorii wyglądają następująco:

Mamy tutaj panele z poleceniami dotyczącymi wstawiania linii potencjałowych i połączeń, panel zarządzania połączeniami (chociażby automatyczna numeracja połączeń czy zmiana rodzaju węzła kierunkowego), panel poświęcony kablom (zawiera polecenia takie jak np. wstawianie kabli pomiędzy symbolami i pomiędzy symbolami a zaciskami), panel połączeń wielożyłowych (definiujący połączenia wielożyłowe i ich właściwości), panel aspekty (tutaj definiuje się i zarządza funkcją, lokalizacją i produktem w projekcie), panel końcówki symbolu (zawiera polecenia dotyczące zamiany końcówek i definiowania formatu numeracji potencjałowej) oraz panel widoczność, gdzie w razie potrzeby możemy włączyć wyświetlanie końcówek symboli oraz węzłów kierunkowych… A to jest tylko jedna z wielu kategorii.

Eksploratory

W lewym dolnym rogu programu znajdziemy cztery eksploratory:

 1. Eksplorator projektów
 2. Eksplorator symboli
 3. Eksplorator symboli wg kodów
 4. Eksplorator poleceń

W eksploratorze projektów znajdziemy drzewko z aktualnie otwartymi w programie projektami. Każdy projekt jest tutaj przejrzyście pogrupowany. Klikając prawym przyciskiem myszy na odpowiedniej grupie, możemy w niej utworzyć kolejną stronę projektową. Po rozwinięciu drzewka grupy Zestawienia możesz wygenerować wszystkie interesujące Cię zestawienia – przykładowo możesz tutaj stworzyć zestawienie aparatury i materiałów żeby szybko zrobić listę zakupów, czy też dokument drutowania dla montera Twojej przyszłej szafy sterowniczej. Dla uproszczenia pracy możesz mu także wygenerować dokument z listwami zaciskowymi, gdzie znajdzie wszystkie oznaczenia przewodów wchodzących i wychodzących na zaciski, a także informacje o mostkach.

Zajrzyjmy teraz do eksploratora symboli. Tutaj możemy przeszukiwać symbole wg producentów. Wystarczy kliknąć w ikonkę plusika przy wybranym producencie aby rozwinąć całą listę symboli, posegregowanych w folderach zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Wówczas jedyne co musisz zrobić, to odszukać potrzebny symbol.

Jeżeli znasz kody urządzeń, które chcesz wstawić do swojego schematu, użyj Eksploratora symboli wg kodów, wpisując kod katalogowy w filtrze.

A jeśli nie znajdziesz potrzebnego symbolu, zawsze możesz stworzyć go sam! 😉 SEE Electrical daje nam i taką możliwość.  Następnie, również w łatwy sposób możesz dodać go do swojego własnego folderu w bibliotece symboli.

Możemy omówić teraz ostatnią zakładkę w tym oknie, czyli eksplorator poleceń. Poza poleceniami dostępnymi w menu górnym, mamy tu jeszcze uzupełnienie funkcjonalności programu w postaci szeregu ciekawych, zaawansowanych poleceń. W zależności od rodzaju konfiguracji programu, znajdziesz tutaj inne możliwości. Moduły z poleceniami można w razie potrzeby rozszerzać, dokupując kolejne polecenia.

Ale co konkretnie tu znajdziemy? Zachęcam do zajrzenia tutaj. W tym pliku możesz sobie poczytać o wszystkich funkcjach eksploratora poleceń.

Okno Właściwości

W tym oknie mamy możliwość podejrzenia podstawowych właściwości zarówno całego arkusza schematu, jak i pojedynczego symbolu. Istotnym udogodnieniem pracy jest możliwość modyfikacji właściwości z poziomu tego okna. Możemy na przykład w szybki sposób edytować teksty w tabeli arkusza, zmienić oznaczenia końcówek symbolu czy też wprowadzić kod katalogowy urządzenia.

Okno Podglądu

Okno podglądu pozwala szybko zorientować się w którym miejscu schematu aktualnie jesteśmy. Funkcja działa w dwie strony – możemy także użyć lupki na podglądzie do zakreślenia miejsca, które ma zostać powiększone na schemacie.

Podstawowe funkcje

Dobra, przebrnęliśmy razem przez interfejs! Teraz już mogę pokazać Ci parę podstawowych funkcji związanych z rysowaniem schematów. 😉

Pewnie obiło Ci się o uszy, że kiedyś schematy elektryczne rysowane był ręcznie. Ciężko jest to sobie wyobrazić… Później schematy rysowane były w programach, które w tamtych latach nie miały jeszcze narzędzi wspomagających pracę projektanta elektryki, czyli np. w programie AutoCAD. Dopiero później zaczęły powstawać środowiska, które mogły w jakiś sposób wesprzeć projektowanie obwodów elektrycznych i sterowania.

Kontrola oznaczeń symboli

Wydawać by się mogło, że biblioteka symboli i kontrola oznaczeń symboli to coś oczywistego. Kiedyś projektant nie dość, że musiał sam sobie narysować symbole, to na dodatek kopiując je musiał pilnować każdego oznaczenia! Wyobraź sobie ile miał dodatkowej roboty kiedy np. okazało się, że w projekcie musi pozmieniać oznaczenia dla 100 przekaźników, bo gdzieś w połowie musiał dorzucić kolejny przekaźnik. Dramat! Już nie wspominając o tym, jak łatwo o pomyłkę przy dużych projektach. Projektując w SEE Electrical nie musisz się o to martwić. Program sam kontroluje oznaczenia wykorzystanych symboli i poinformuje Cię o próbie powtórzenia symbolu.

Na przykład tutaj program zauważył, że próbuję powtórnie wstawić przycisk o oznaczeniu S7, mimo że już taki na schemacie widnieje.

Adresy krosowe

Adresy krosowe to oznaczenia znajdujące się na końcach linii potencjałowych. Program automatycznie wykrywa początek i koniec dodanych linii i dzięki temu umożliwia sprawne poruszanie się po schemacie. Można powiedzieć, że adresy krosowe są takimi łącznikami pomiędzy poszczególnymi stronami projektu. Po kliknięciu w adres, zostaniesz automatycznie przeniesiony do miejsca, do którego on prowadzi.

W konfiguracji Basic i Standard przeniesienie wygląda tak, że po kliknięciu znajdziesz się kursorem w odpowiednim miejscu, na odpowiedniej stronie projektu. W konfiguracji Advanced dodatkowo wprowadzono oznaczenie miejsca przeniesienia w postaci wbitej czerwonej szpilki.

Logika związana z typem symbolu

Symbole w programie mogą mieć dwa typy – Master oraz Slave. Oznaczenie jako Master oznacza, że element jest elementem głównym i służy do późniejszego generowania zestawień. To w jego właściwościach przypisuje się kod katalogowy…lub kilka kodów. Już wyjaśniam o co tutaj chodzi!

Przykładowo, chcę w swoim schemacie wstawić stycznik wraz z blokiem zestyków dodatkowych. Wówczas z biblioteki wybieram symbol cewki oraz symbol styków mocy. Program zinterpretuje tutaj cewkę jako Mastera, a styki jako Slave’a. W związku z tym, we właściwościach cewki przypisuję kod katalogowy wybranego stycznika, a także kod bloku zestyków dodatkowych.

W takiej sytuacji program będzie rozumiał mój wybór. Po pierwsze, rozróżni zestyki mocy od zestyków dodatkowych. Po drugie, takie przypisanie kodów katalogowych sprawia, że program wygeneruje nam grafikę zestyków pod dodanym symbolem cewki.

Na tej grafice mamy możliwość podglądu wykorzystania styków i wygodnej nawigacji pomiędzy stronami schematu na której znajdują się pozostałe części naszego stycznika. Możliwa jest także kontrola wykorzystania styków pomocniczych, ale o tym opowiem w kolejnym punkcie.

Arkusz formatowy

Program umożliwia swobodną edycję arkusza formatowego. Jedna z opcji to wybór jednego z wielu dostępnych arkuszy. Różnią się między innymi przeznaczeniem, rodzajem tabelki oraz widocznością oznaczeń wierszy i kolumn. Druga opcja to stworzenie własnego arkusza, wg specyficznych potrzeb. Później możesz używać takiego arkusza w kolejnych projektach. Wiadomo, że w każdej firmie mogą być inne przyzwyczajenia co do tabelek na arkuszu. Poza tym, kiedy otwierasz plik od osoby, która stworzyła schemat na arkuszu, który Ci nie odpowiada, możesz bez problemu podmienić tę formatkę. Nie ma też konieczności podmieniania formatek dla każdej strony oddzielnie. Możesz to zrobić jednocześnie dla wszystkich schematów, za jednym kliknięciem!

Jak podmienić formatkę w kilku schematach na raz? Klikamy prawym przyciskiem myszy w Schematy zasadnicze na drzewku projektowym, następnie wybieramy Właściwości. W zakładce Ogólne mamy możliwość podmiany arkusza formatowego.

Kontrola i wsparcie projektowania

Myślę, że na tym etapie już możesz dostrzec wiele aspektów wspomagania ze strony oprogramowania SEE Electrical. To co do tej pory przeczytałeś, to zaledwie niewielka część jego możliwości!

Konfiguracja SEE Electrical

W tym momencie chciałabym jeszcze wrócić do polecenia Konfiguracja SEE Electrical, ponieważ zaszyto w nim sporo opcji wartych uwagi. Polecenie to aktywne jest jedynie w momencie, gdy nie mamy jeszcze otwartego żadnego projektu. Nie przeocz go! Możesz  ustawić tutaj między innymi częstotliwość zapisu kopii zapasowej projektu żeby mieć pewność, że Twoja praca nie przepadnie. Możesz także zadeklarować ścieżki folderów używanych przez program, co jest bardzo przydatną funkcją w momencie, gdy nad projektami w firmie pracuje kilka osób i używają różnych wersji środowiska.

Generator PDF

Na szczególną uwagę zasługuje na pewno polecenie do generowania plików w formacie PDF. Nie jest to zwykły wydruk do PDF’a, jaki możemy zrobić bez tego narzędzia. Użycie tego modułu gwarantuje nam możliwość wygodnego przeszukiwania dokumentacji, między innymi dlatego, że możemy przeskakiwać między stronami za pomocą adresów krosowych klikając w nie. W tak utworzonym PDF’ie możemy też wyszukiwać komponenty po symbolach.

Przykładowe projekty

Poza tym, dla początkujących przydatną wartością dodaną mogą być przykładowe projekty. Każdy z nich dotyczy innego zagadnienia i jeżeli je dokładnie samodzielnie przeanalizujesz, może dać Ci to pewną wiedzę o niektórych funkcjach programu. Do wyboru mamy w sumie 8 przykładowych projektów.

Baza techniczna projektu

Program uzbrojony jest w wiele narzędzi do kontroli oraz zbiorowej edycji właściwości symboli (co szczególnie przydaje się w przypadku większych projektów). Funkcje te (oraz wieeele innych narzędzi) znajdziesz w Bazie technicznej projektu, znajdującej się na drzewku projektu.

Kontrola zestyków

Przykładowo, chcemy wstawić w naszym schemacie stycznik. Wówczas dodamy sobie jego cewkę i zestyki (wraz z zestykami dodatkowymi), a następnie przypiszemy symbolom kody katalogowe. SEE Electrical sam zweryfikuje nam poprawność wykorzystania zestyków i zgłosi nam ewentualny błąd, gdybyśmy np. próbowali wykorzystać zestyk zwierny,  mając do dyspozycji jedynie rozwierny.

Tutaj próbuję dodać zestyk zwierny, przypisując mu oznaczenie K22. Na symbolu zestyków stycznika K22 widzisz, że dostępny jest jedynie pomocniczy zestyk rozwierny. W takiej sytuacji program zauważy ten błąd i wyświetli następujące okno:

Edytory

W bazie technicznej projektu znajdziemy jeszcze takie polecenia jak Edytory (edytor dokumentów, oznaczeń kabli, aparatury, zacisków, złączy, kabli, kanałów PLC, połączeń, linii potencjałowych oraz edytor symboli bez grafiki).

Edytor aparatury możemy wykorzystać na przykład w przypadku, gdy chcemy zmienić kody katalogowe dla wielu urządzeń jednocześnie. Jeżeli mamy w schemacie 10 urządzeń tego samego typu, to zamiast wchodzić we właściwości każdego z nich, wystarczy zbiorowym poleceniem przypisać im odpowiedni kod katalogowy.

W oknie poniżej możesz zobaczyć jak wygląda okno edytora aparatury. Wystarczy odszukać interesującą Cię kolumnę (tutaj np. jest to kolumna z kodem katalogowym) i przypisać urządzeniom odpowiednie kody.

P.S. W oknie są też filtry ułatwiające przeszukiwanie tabeli danych!

Dodatkowe materiały

IGE+XAO darmowo udostępnia na swojej stronie wiele pomocnych materiałów. Są to między innymi:

 • Instrukcje obsługi dla każdej konfiguracji oprogramowania
 • Samouczki
 • Szczegółowe opisy dostępnych poleceń
 • Instrukcje importu danych katalogowych

Polecam zapoznać się z nimi! Znajdziesz tam całą masę cennych informacji, które pomogą Ci nauczyć się pracy w programie i w pełni wykorzystać jego możliwości.

SEE Electrical niejedno ma imię

Program bez problemu można dostosować do swoich potrzeb poprzez rozbudowę o dodatkowe moduły. Jeżeli wersja, którą posiadasz po jakimś czasie przestaje Ci wystarczać, masz wiele opcji.

Poza wskoczeniem na wyższą konfigurację (np. ze Standardu na Advanced), możesz także dokupować moduły dostosowane do specyficznych potrzeb. Przykładowo, IGE+XAO oferuje moduł dla elektroinstalatorów – SEE Electrical Installation do rysowania schematów jednokreskowych i instalacji elektrycznych dla budynków.

Poza tym, IGE+XAO dostarcza również wiele innych narzędzi wspomagających projektowanie. W zakresie automatyki na uwagę zasługuje na pewno program SEE Electrical 3D Panel+, służący do projektowania zabudowy szaf sterowniczych w 3D.

Jakie możliwości daje nam SEE Electrical 3D Panel+?

Rozmieszczanie aparatury elektrycznej wykonuje się tutaj w sposób automatyczny, co znacząco zmniejsza czas pracy. Kolejna ważna sprawa to to, że program wykryje kolizję. Rysując zabudowę w 2D nie zawsze jesteśmy w stanie wyobrazić sobie w dostatecznym stopniu ten trzeci wymiar. W efekcie może doprowadzić to do późniejszych nieprzyjemnych niespodzianek. Tutaj wykluczamy ten problem. Oprogramowanie to, choć jest niezależne, to działa w relacji z SEE Electrical oraz SEE Electrical Expert. Umożliwia integrację z przygotowanymi wcześniej schematami elektrycznymi i nadzoruje spójność pomiędzy jednym a drugim. Możesz obliczyć tutaj długości potrzebnych przewodów do okablowania swojej szafy sterowniczej. Program liczy objętość korytek! Oprócz tego umożliwia importowanie i eksportowanie do innych formatów – DWG/DXF, IGES, STEP oraz STL. A to tylko część jego możliwości!

Na stronie IGE+XAO znajdziesz opis wszystkich dostępnych narzędzi.

https://www.ige-xao.com/pl/

Przetestuj zanim kupisz

Warto pobrać bezpłatną wersję DEMO i przetestować program całkiem darmowo! Jedyne co trzeba zrobić, to wypełnić krótki formularz. Następnie klikamy przycisk DOWNLOAD, aby pobrać oprogramowanie.

Trzeba zaznaczyć, że pomimo że jest to wersja DEMO, nie musimy spodziewać się tutaj okrojonej aplikacji (jak to nieraz bywa). Wręcz przeciwnie! Na okres 30 dni otrzymujemy wersję programu o pełnych jego możliwościach – jedynym ograniczeniem jest tutaj ilość schematów ideowych ograniczona do 3 stron. 

Zaawansowany, ale prosty w obsłudze

Program do rysowania schematów powinien wspierać pracę projektanta i muszę przyznać, że SEE Electrical w tej roli sprawdza się świetnie. Mam za sobą kilka lat rysowania schematów elektrycznych i pierwsze co rzuciło mi się w oczy, to z pewnością prostota użytkowania tego programu. Środowisko to obsługuje się w sposób intuicyjny i nie trzeba się mocno natrudzić, żeby znaleźć potrzebną funkcję. Niczego nie trzeba tutaj uczyć się na pamięć, praca w tym środowisku jest logiczna, a co najważniejsze – SEE Electrical dzielnie wspiera projektanta na każdym etapie tworzenia dokumentacji. A to wszystko za sprawą ogromnej liczby poleceń ułatwiających pracę. Z racji na dostępność wielu konfiguracji, modułów i poleceń dodatkowych, program jest niezwykle uniwersalnym, nowoczesnym i zaawansowanym narzędziem pracy.

Zdradzę Wam sekret! Obecnie pracuję nad kursem online „Podstawy rysowania schematów elektrycznych w SEE Electrical”. Proponuję nieco niżej w tym artykule, zapisać się do newslettera iAutomatyka.pl. Wtedy powiadomimy Cię o nowym kursie. 🙂

P.S. Kurs będzie dostępny na naszej platformie z kursami Piece of Automation.


Więcej z serii: Kurs czytania schematów elektrycznych


Utworzono: / Kategoria: , ,
 • Autor: Agata Stadnicka • iAutomatyka.pl
 • Swoje doświadczenie w branży automatyki zdobyłam pracując jako projektant układów sterowania. Obecnie jestem Redaktorem w iAutomatyka i zajmuję się pracą nad filmami oraz artykułami, a także produkcją kursów online.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
  Link: Terminy
 • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...