PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Postępowanie w problemach z siecią PROFIBUS z punktu widzenia praktyka

3351 wyświetleń, autor: WAGO.PL.

PROFIBUS jest popularnym standardem komunikacyjnym wykorzystywanym w automatyce przemysłowej i procesowej. Doczekał się wersji dostosowanych nie tylko do transmisji z wykorzystaniem technologii RS-485, ale również technologii bezprzewodowej i światłowodowej.

O zaletach sieci PROFIBUS można by pisać wiele. Użytkownicy cenią ją za prostotę, uniwersalność i możliwość komunikowania się z wieloma urządzeniami. Ale i w przypadku tej sieci zdarzają się problemy. Do najczęściej spotykanych zalicza się:

 • niewłaściwe wykonanie instalacji sieci PROFIBUS, np. niezachowanie wymaganych odległości od kabli siłowych,
 • przekroczenie dopuszczalnej długości kabla w sieci w stosunku do wymaganej prędkości sieci,
 • niewłaściwe uruchomienie terminatorów na segmencie sieci,
 • uszkodzenia mechaniczne kabla lub światłowodu,
 • zbyt duża liczba urządzeń w segmencie.

Każdy błąd czy zakłócenie w sieci sygnalizowane są przez świecącą się diodę BF (busfault). W takim przypadku powinniśmy przede wszystkim sprawdzić instalację, bo 90 procent wszystkich błędów wynika z luzów na stykach urządzeń. Warto zadać sobie pytanie, jak długo jest już eksploatowana sieć? Czy była wykonywana jej modernizacja? Czy w pobliżu jest inna instalacja, która może zakłócić działanie sieci PROFIBUS?

Dokonując oględzin instalacji, warto kierować się określonymi zasadami

 • Im większa odległość między kablami (różnych kategorii), tym mniejsze ryzyko wzajemnej interferencji.
 • Jeżeli kable muszą się przeciąć, należy dopilnować, żeby były ułożone pod kątem prostym.
 • W przypadku niewystarczającej odległości pomiędzy kablami różnych kategorii, należy zastosować metalowe korytka. W każdym korytku powinny być kable tej samej kategorii. Korytka możemy prowadzić równolegle obok siebie.

  Metalowe korytka powinny być przykręcone do konstrukcji lub obudowy szaf co 50 cm.

 • Uziemiamy ekrany wszystkich kabli w miejscu wprowadzenia do szafy. Ekrany łączymy do uziemienia szafy na możliwie jak największej powierzchni. Do montażu wykorzystujemy różne obejmy montażowe. Należy przymocować kabel nad i pod obejmą uziemienia w celu zmniejszenia ryzyka uszkodzeń mechanicznych.
  Warunkiem zapewnienia ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi przewodu PROFIBUS jest uziemienie. Wprowadzając przewód do szafy sterowniczej należy zaraz za wpustem połączyć jego ekran z szyną uziemiającą. Dzięki temu minimalizuje się możliwość zakłóceń w szafie sterowniczej. Działanie takie wykonujemy przy każdej stacji.
 • Zdarza się, że potencjał punktu uziemienia różni się w odległych częściach instalacji, co może spowodować przepływ prądu poprzez ekran kabla. Sytuacja taka może mieć miejsce przy łączeniu sieci między budynkami. Należy unikać przepływu prądu przez ekran kabla PROFIBUS, ponieważ to może powodować nieprawidłową pracę urządzeń. W celu eliminacji prądu przepływu przez ekran stosujemy połączenia wyrównujące pomiędzy poszczególnymi elementami systemu, posiadające różne potencjały odniesienia.

Parametry transmisji sieci PROFIBUS

W celu zapewnienia właściwej transmisji danych i redukcji zakłóceń konieczne jest dopasowanie impedancji w ramach sieci PROFIBUS. W przypadku PROFIBUS RS-485 uzyskujemy to za pomocą trzech rezystorów. Rezystory zamykające magistralę nazywamy terminatorami. Są one wbudowane we wtyczkę i wyposażone w wyłączniki, dzięki którym można je załączać lub wyłączać. Terminatory pozwalają na dowolną konfigurację sieci. Należy pamiętać o tym, aby w danym segmencie sieci PROFIBUS rezystory terminujące były załączone na segmentach obu węzłów końcowych.

Każdy dodatkowy rezystor włączony w obwód segmentu może spowodować nieprawidłową pracę całej sieci.

Poniższa tabela pokazuje osiągalne prędkości transmisji w zależności od długości linii (bez stosowania repeaterów).

Wzmacniacz (repeater) stosowany jest do wzmacniania i regeneracji cyfrowego sygnału danych przesyłanych za pomocą magistrali PROFIBUS.

Stosujemy go, gdy:

 • w sieci jest więcej niż 32 stacje (łącznie z istniejącymi wzmacniaczami),
 • przekroczona jest maksymalna dopuszczalna długość kabla danej magistrali przy określonej prędkości.

Diagnostykę sieci PROFIBUS możemy wykonać za pomocą oscyloskopu, testera czy analizatora, ale wymaga to specjalistycznej wiedzy (np. trzeba znać charakterystykę sygnału profibusowego) i dużego doświadczenia. Część parametrów można jednak sprawdzić za pomocą multimetru. Dzięki temu można wykryć:

 • zamienione miejscami żyły A/B przewodu,
 • przerwaną linię danych A lub B (Rys. 8),
 • zwarcie pomiędzy liniami danych (sprawdzamy rezystancję pomiędzy liniami A i B),
 • przerwany ekran kabla,
 • zwarcie pomiędzy liniami danych a ekranem,
 • załączone dodatkowe terminatory na wtyczkach
 • oraz określić długość przewodu.

Przed przystąpieniem do pomiaru trzeba odłączyć wszystkie elementy sieci PROFIBUS (wtyczki, styki bezpośrednie). Terminatory powinny być wyłączone w całym segmencie. Uwaga: każdy segment mierzymy oddzielnie.
Multimetr pozwala nam również na orientacyjne określenie długości linii. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy długość linii jest odpowiednia do ustawionej prędkości transmisji.

Rezystancja kabla powinna być podana w karcie katalogowej producenta.

Jak przeprowadzić test? Linie A i B zwieramy na jednym z końców przewodu. Na drugim końcu należy wykonać pomiar rezystancji pętli pomiędzy liniami A i B. Zmierzoną wartość rezystancji podstawiamy do powyższego wzoru.

W ten sposób możemy wyznaczyć jedynie przybliżoną długość magistrali, gdyż nie uwzględnia ona chociażby rezystancji połączeń wewnętrznych wtyczek. W związku z tym najlepiej wypiąć linię A i B z zacisków. Należy również pamiętać, że podana w karcie katalogowej wartość rezystancji pętli przewodu PROFIBUS RS-485 typu A wynosi 110 Ω/km przy temperaturze 20°C. Wartość rezystancji zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury.
Opisany powyżej sposób pozwala jedynie na diagnostykę podstawowych błędów i zakłóceń w sieci PROFIBUS. Do pogłębionej analizy warto zastosować specjalistyczne urządzenia, np. oscyloskop, tester czy analizator.

Grzegorz Włosek, WAGO.PL

3 grudnia 2018 / Kategoria:

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zasilacze dla Przemysłu 4.0?! Recenzja PROtop od Weidmuller

Zasilacze dla Przemysłu 4.0?! Recenzja PROtop od Weidmuller

>KLIKNIJ<

Recenzja szkolenia “Programowanie i obsługa sterownika easyE4”

Recenzja szkolenia “Programowanie i obsługa sterownika easyE4”

>KLIKNIJ<

Sterowanie roletami przy użyciu PLC

Sterowanie roletami przy użyciu PLC

>KLIKNIJ<

Sprawdź, jak inżynierowie walczą o easyE4! -wyniki 3/5 eliminacji konkursu

Sprawdź, jak inżynierowie walczą o easyE4! -wyniki 3/5 eliminacji konkursu

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.3 – Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA?

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.3 – Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA?

>KLIKNIJ<

Mówisz konferencja… Myślisz Axon Media! Relacja z konferencji w Gdyni

Mówisz konferencja… Myślisz Axon Media! Relacja z konferencji w Gdyni

>KLIKNIJ<

Praca planisty utrzymania ruchu

Praca planisty utrzymania ruchu

>KLIKNIJ<

Czego spodziewać się na szkoleniu z “Zaawansowanego programowania robotów KUKA” w EMT-Systems?

Czego spodziewać się na szkoleniu z “Zaawansowanego programowania robotów KUKA” w EMT-Systems?

>KLIKNIJ<

Poradnik: Komunikacja modułów I/O do PLC SIEMENS po PROFINET i PROFIBUS?

Poradnik: Komunikacja modułów I/O do PLC SIEMENS po PROFINET i PROFIBUS?

>KLIKNIJ<

Bezpłatne warsztaty szkoleniowe – diagnostyka sieci PROFIBUS

Bezpłatne warsztaty szkoleniowe – diagnostyka sieci PROFIBUS

>KLIKNIJ<

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

>KLIKNIJ<

Przebudowa stacji elektroenergetycznej + film z działania odłącznika 400kV

Przebudowa stacji elektroenergetycznej + film z działania odłącznika 400kV

>KLIKNIJ<

AUTOMATYCZNY PODCAST #3: Diagnostyka PROFIBUS

AUTOMATYCZNY PODCAST #3: Diagnostyka PROFIBUS

>KLIKNIJ<

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

>KLIKNIJ<

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

>KLIKNIJ<

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4

>KLIKNIJ<

Z czego składa się inteligentny budynek?

Z czego składa się inteligentny budynek?

>KLIKNIJ<

Zaawansowana technologia w przemyśle poligraficznym i pakującym

Zaawansowana technologia w przemyśle poligraficznym i pakującym

>KLIKNIJ<

Moduł iR-ECAT – błyskawiczna komunikacja wewnętrzna

Moduł iR-ECAT – błyskawiczna komunikacja wewnętrzna

>KLIKNIJ<

Odporne na ścieranie płyty ślizgowe iglidur od igus

Odporne na ścieranie płyty ślizgowe iglidur od igus

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…