Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/01/poka-yoke.jpg

Jak wyeliminować błędy popełniane przez operatorów? Poka-Yoke z Mitsubishi Electric


Procesy produkcji to niezwykle skomplikowane działania. Wymagają dobrego zaprojektowania, odpowiedzialnych i przeszkolonych pracowników, sprawnego działania maszyn i systemów automatyki, oraz dokładnej kontroli jakości. Wszystkie te elementy muszą być spełnione, aby gotowy produkt spełniał oczekiwania konsumentów, a produkcja była optymalna i mogła być zyskowna. Dlatego przy projektowaniu procesów produkcji nie ma miejsca na przypadki. Specjaliści od zawsze stosują różne dobre praktyki i gotowe systemy opracowane i stworzone w przeszłości przez najlepszych inżynierów. Jednym z takich systemów jest opracowany w Japonii Poka-Yoke.

Poka-Yoke – co to?

Poka-Yoke to metoda pozwalająca zapobiegać występowaniu błędów w procesie produkcji. Nazwa pochodzi od japońskich słów Poka – błędy i Yokeru – zapobieganie. Polega ona na projektowaniu procesu produkcji w taki sposób, aby popełnienie błędu przez pracowników produkcji było niemożliwe, albo żeby błąd był od razu zauważony i mógł być poprawiony. Filozofia, z której narodziła się metoda Poka-Yoke, mówi, że błąd to rzecz ludzka i zupełnie naturalnym jest popełnianie błędów. Zatem zamiast wymagać od pracowników pełnego skupienia i nieomylności należy zaprojektować linie produkcyjne tak, aby pomagać im unikać pomyłek.

Jednym z często przytaczanych przykładów odnośnie skuteczności Poka-Yoke jest linia montażowa przełączników z Tokio. Pracownicy mieli manualnie składać przełącznik z dwoma przyciskami, gdzie pod każdym z przycisków miała znajdować się sprężyna. Okazało się, że najczęściej popełnianym błędem było pominięcie jednej sprężyny w montażu. Posługując się filozofią Poka-Yoka przeprojektowano linię tak, aby pracownik otrzymywał tylko dwie sprężyny i dopiero po oddaniu dalej gotowego przełącznika otrzymywał części do złożenia kolejnego. Dzięki temu sam mógł dostrzec swój błąd jeżeli pozostały mu jakieś ‘dodatkowe’ części i wycofać wadliwy produkt.

Funkcje Poka-Yoke

Twórca metody Poka-Yoke określił, że spełnia ona pięć podstawowych funkcji i podzielił je na dwie kategorie.

1. Funkcje regulacyjne:

 • funkcja kontroli – w momencie wystąpienia wady, czy błędu proces jest zatrzymywany, a wadliwy element usuwany,
 • funkcja ostrzegania – operator jest ostrzegany sygnałem dźwiękowym lub świetlnym o popełnieniu błędu.

2. Funkcje ustawiające:

 • funkcja kontaktu – zastosowane urządzenia i czujniki Poka-Yoke uniemożliwiają operatorowi przeprowadzenia błędnych i niechcianych działań,
 • funkcja ustalonej wartości – czujniki kontrolują, czy operator wykorzystał wszystkie elementy i wykonał wszystkie czynności,
 • funkcja koniecznego kroku – czujniki kontrolują, czy wszystkie czynności zostały wykonane przez operatora w ściśle określonej czynności.

Rozwiązania Poka-Yoke

Jeżeli wiemy już czym jest Poka-Yoke i wiemy, że tą metodę warto stosować to rozejrzyjmy się za odpowiednimi rozwiązaniami. Mitsubishi Electric stworzyło Guided Operator Solution – system oparty na metodologii Poka-Yoke

Guided Operator Solution to narzędzie, które ma prowadzić operatorów przez proces produkcji tak, aby pomagać im unikać błędów. Typowe zastosowania tego systemu to pomaganie operatorom w:

 • Pobieraniu elementów – pobieranie elementów potrzebnych do wykonania produktu jest kluczowe, ilość i kolejność ich montażu musi się zawsze zgadać ze wzorcem. System kierujący operatorem pomaga mu unikać błędów, a co więcej redukuje stref związany z możliwością pomyłki, dzięki czemu ludzie pracują lepiej.
 • Uzupełnianiu elementów – w przypadku zaawansowanych systemów automatyki praca operatorów często skupia się na uzupełnianiu półproduktów potrzebnych do procesu produkcji. Błędy podczas montażu półproduktów prowadzą do błędów w procesie produkcji, dlatego ważne jest kontrolowanie, czy zostały zamontowane poprawnie.
 • Kompletowaniu zestawów montażowych – niektóre procesy produkcyjne są podzielone na poszczególne etapy. Części potrzebne w kolejnym procesie muszą być przez operatora skompletowane w ściśle określonej ilości i kolejności. Guided Operator Solution zapewni, że do pojemnika z zestawem trafią właściwe elementy w odpowiednich ilościach, oszczędzając czas i redukując błędy.

Więcej o Guided Operator Solution znajdziesz na stronie Mitsubishi Electric: https://pl3a.mitsubishielectric.com/PokaYoke

Korzyści płynące ze stosowania metod Poka-Yoke

Rozważając wprowadzenie systemów Poka-Yoke w swoim zakładzie należy zwrócić uwagę na korzyści płynące z ich stosowania. Są to przede wszystkim:

 • Zmniejszenie czasu szkolenia pracowników – jeżeli ograniczymy możliwość popełnienia błędów to upraszczamy proces produkcji z punktu widzenia operatora i w związku z tym szkolenie zabiera mniej czasu i środków.
 • Eliminacja operacji związanych z kontrolą jakości – kontrola poprawności złożenia produktów realizowana przez system Poka-Yoke eliminuje konieczność wprowadzania dodatkowej kontroli jakości.
 • Redukcja powtarzalnych czynności dla operatorów – pozwoli uniknąć znużenia, a tym samym błędów poprawiając jednocześnie komfort pracy i zadowolenie pracowników.
 • Poprawa wydajności produkcji.
 • Redukcja ilości odrzutów i zwrotów.
 • Możliwość natychmiastowej reakcji na zaistniały problem – wszystkie potencjalne problemy są znane, a tym samym sposoby na ich naprawę.

Podsumowanie

Poka-Yoke to metodologia, która skupia się na pomocy operatorom w ich codziennej pracy. Dzięki temu umożliwia redukcję popełnianych przez ludzi błędów oraz natychmiastowe reagowanie na zaistniały problem. Wprowadzając systemy Poka-Yoke należy jednak pamiętać, aby dobrze przedstawić to operatorom. Pracownicy nie mogą mieć poczucia, że są niewystarczająco dobrzy, albo że im się nie ufa. Należy przedstawić, zgodnie z prawdą, że innowacje są po to, aby im pomóc.Utworzono: / Kategoria: , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor Naczelny iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako pracownik utrzymania ruchu. Pasjonuje mnie pisanie, produkcja wideo i dzielenie się wiedzą. Swoje pasje i umiejętności inżynierskie łączę poprzez pracę dla portalu iAutomatyka.pl
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY