Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Podstawowa konfiguracja routera dla sieci przemysłowej – dostęp do Internetu, publiczny IP, LAN, WiFi, resetowanie routera, DDNS| Kurs zdalnego dostępu do maszyn i stanowisk produkcyjnych odc.1


Z tego odcinka kursu dowiesz się:

 • jak uzyskać dostęp do Internetu za pomocą routera przemysłowego,
 • jak uzyskać publiczne IP,
 • jak skonfigurować sieci LAN i WiFi,
 • jakie są sposoby na przywrócenie ustawień fabrycznych oraz restart,
 • jak skonfigurować DDNS– dla kart SIM z publicznym, dynamicznym adresem IP.

Słownik pojęć:

 • WebUI (Web User Interface) – przeglądarkowy interfejs użytkownika.
 • NTP (Network Time Protocol) – protokół umożliwiający synchronizację czasu między urządzeniami. Powszechnie stosowany w urządzeniach na całym świecie
 • APN (Access Point Name) – nazwa bądź adres bramy pomiędzy siecią komórkową operatora, a zewnętrzną siecią komputerową
 • ISP (Internet Service Provider) – dostawca usług internetowych
 • DDNS / Dynamiczny DNS (Dynamic Domain Name System) – system umożliwiający otrzymanie stałej nazwy hosta dla urządzeń o dynamicznie zmiennym adresie IP

Kurs zdalnego dostępu do maszyn i stanowisk produkcyjnych dla automatyków od podstaw

Pierwszy odcinek kursu poświęcony jest konfiguracji podstawowych funkcji w routerze przemysłowym na przykładzie produktu Teltonika RUT955 . Przedstawione kwestie będą fundamentem wiedzy przed przejściem do kolejnych części kursu. – Jak wiadomo, każdy router, aby zestawić połączenie VPN będzie najpierw potrzebował łączności z Internetem i urządzeniami w sieci lokalnej.

Dowiesz się, jak przywracać ustawienia fabryczne oraz restartować urządzenie. A jeśli korzystasz z kart SIM o publicznym, dynamicznym IP, dowiesz się, jak korzystać z serwisów DDNS (na przykładzie noip.com). Zaczynajmy!

Pierwsze uruchomienie routera przemysłowego

Przedni ipanel routera przemysłowego Teltonika RUT955, źródło: Mission Critical by ASTOR
Tylny panel routera przemysłowego Teltonika RUT955, źródło: Mission Critical by ASTOR

Wysuń tacę gniazda SIM1 – posłuż się szpilką zagnieżdżoną w obudowie urządzenia. Włóż kartę SIM do tacy, umieszczając ją zgodnie z wycięciem. Wsuń tacę z kartą SIM z powrotem do gniazda SIM1.

Przykręć wszystkie anteny zgodnie z opisami na antenach i złączach antenowych – 2xMobile, 2xWiFi, 1xGPS.

Podłącz urządzenie za pomocą zasilacza dołączonego do zestawu.

Podłącz urządzenie do komputera/laptopa:

1. Upewnij się, że w ustawieniach karty sieciowej komputera nie jest ustawiony statyczny adres IP (routery Teltonika domyślnie mają uruchomiony serwer DHCP – przydzielą Ci adres IP automatycznie),

2. Za pomocą kabla Ethernet, do jednego ze portów LAN1/LAN2/LAN3, lub za pomocą WiFi -> SSID i hasło znajdziesz na tabliczce znamionowej, na spodzie urządzenia.

Uruchom przeglądarkę. W polu adresu przeglądarki wpisz adres IP routera (domyślnie 192.168.1.1; tę informację znajdziesz na etykiecie, na górze urządzenia).

Logowanie do WebUI, źródło: Mission Critical by ASTOR

Zaloguj się do WebUI (domyślnie Username: „admin”, hasło: „admin01”; Tę informację również znajdziesz na etykiecie, na górze urządzenia).

Przy pierwszym logowaniu zmień domyślne hasło. Nowe hasło musi mieć przynajmniej 8 znaków, jedną wielką literę, jedną małą literę oraz cyfrę. Zapisz konfigurację przyciskiem Save.

Zmiana hasła, źródło: Mission Critical by ASTOR

Po zmianie hasła automatycznie uruchomi się kreator konfiguracji (Setup Wizard). Polecam skorzystanie z kreatora i przejście wszystkich pięciu kroków, co pozwoli Ci na konfigurację wszystkich podstawowych funkcji routera (w każdym momencie możesz ponownie uruchomić kreator konfiguracji przyciskiem System > Setup Wizard).

Uruchomienie kreatora Setup Wizard

Krok 1 – konfiguracja NTP

Z listy rozwijanej Time Zone wybierz odpowiednią strefę czasową – w Polsce jest to: Europe/Warsaw. Zsynchronizuj wstępnie czas z czasem komputera naciskając przycisk Sync with browser. Przejdź do następnego kroku przyciskiem Next.

Konfiguracja NTP, źródło: Mission Critical by ASTOR

Krok 2 – konfiguracja Mobile

Auto APN – użycie tej opcji umożliwi podstawowy dostęp do Internetu.
UWAGA: Ta opcja nie pozwoli na przydzielenie publicznego adresu IP.

Konfiguracja Mobile, źródło: Mission Critical by ASTOR

Jeśli chcesz przydzielić publiczny adresu IP, wyłącz Auto APN: pojawi się lista APN, z której wybierz opcję Custom. Każdy operator oraz każda usługa posiada inny APN i/lub metodę autoryzacji. Uzupełnij te pola zgodnie z zaleceniami Twojego ISP.

Wpisz numer PIN do karty SIM  w pole PIN number (dla kart „bezpinowych” pozostaw pole PIN number puste). Pole MTU pozostaw na domyślnej wartości 1500.

Za pomocą listy rozwijanej Service mode możesz zdecydować, z których technologii sieci komórkowej ma korzystać router. W większości przypadków opcja Automatic jest optymalna. Zmień to ustawienie tylko wtedy, gdy będziesz chciał świadomie korzystać lub nie korzystać z danej technologii. Włączenie opcji Show mobile info at login page spowoduje pokazanie tabeli z podstawowymi danymi połączenia komórkowego na ekanie logowania – użyj tej opcji według własnej preferencji. Zapisz konfigurację przyciskiem Next.

Konfiguracja Mobile, źródło: Mission Critical by ASTOR

Krok 3 – konfiguracja LAN

Wpisz adres IP routera i maskę podsieci w polach IP address i Netmask.

DHCP używaj według preferencji. Włączone DHCP zapewnia większą wygodę, ale mniejsze bezpieczeństwo. W przykładowych konfiguracjach DHCP pozostanie włączone. Zapisz konfigurację przyciskiem Next.

Konfiguracja LAN, źródło: Mission Critical by ASTOR

Krok 4 – konfiguracja WiFi

PAMIĘTAJ: Jeśli jesteś połączony/a z routerem za pomocą WiFi i zmienisz parametry (np. SSID, hasło, metodę szyfrowania, itp.) to połączenie z routerem zostanie przerwane. Wówczas będziesz musiał/a połączyć się ponownie, używając nowo ustalonych parametrów.

WiFi jest domyślnie włączoną funkcją – możesz ją aktywować/dezaktywować za pomocą pola Enable wireless. Parametry dobierz według preferencji – najważniejsze są: SSID (nazwa sieci bezprzewodowej), Key (hasło dostępu) oraz Country Code (wybierz odpowiedni dla kraju, w Polsce PL – Poland). Pozostałe parametry mogą pozostać bez zmian. Zapisz konfigurację przyciskiem Next.

Konfiguracja WiFi, źródło: Mission Critical by ASTOR

Krok 5 – system zarządzania Teltonika RMS

Teltonika RMS to autorski system zarządzania flotą urządzeń Teltonika. Oferuje wiele możliwości i wbudowanych funkcji – od najprostszych danych statystycznych, po zaawansowane funkcje, takie jak zdalny dostęp do urządzeń bez konieczności konfiguracji VPN, czy nawet publicznego IP.

W jednym z następnych odcinków dowiesz się więcej na temat systemu Teltonika RMS oraz jego możliwości. W trybie Enabled urządzenie próbuje połączyć się z systemem RMS raz na 2-5 minut. Jeśli przez 14 dni urządzenie nie połączy się z RMS, przejdzie w tryb Standby. W trybie Standby urządzenie próbuje połączyć się raz na 6 godzin. W trybie Disabled urządzenie nie wykonuje prób połączenia z systemem. Dopóki nie aktywujesz urządzenia w systemie RMS, żadne dane nie zostaną z niego pobrane.

Przyciskiem Connect możesz zainicjować połączenie bez czekania. Zatwierdź swój wybór i zakończ kreator konfiguracji przyciskiem Finish.

System zarządzania Teltonika RMS, źródło: Mission Critical by ASTOR

Przywracanie ustawień fabrycznych oraz restart routera przemysłowego

Routery Teltonika posiadają dwie podstawowe metody przywracania ustawień fabrycznych oraz restartowania: WebUI i przycisk RESET.

WebUI

Przejdź do zakładki System > Administration > General. Na samym dole strony znajdziesz sekcję Restore Default Settings. Przycisk Restore spowoduje powrót do ustawień fabrycznych.

Przywracanie ustawień fabrycznych w routerze przemysłowym, źródło: Mission Critical by ASTOR

Po naciśnięciu Restore będziesz musiał/a zatwierdzić wybór przyciskiem OK.

Zatwierdzenie wyboru przywrócenia ustawień fabrycznych, źródło: Mission Critical by ASTOR

Restart urządzenia wykonasz za pomocą przycisku w zakładce System > Reboot.

Przycisk Reset

Na tylnym panelu, pomiędzy złączami antenowymi WiFi, znajduje się przycisk Reset. Aby użyć przycisku, posłuż się szpilką zagnieżdżoną w obudowie urządzenia.

Reset działa na dwa sposoby: reset urządzenia lub powrót do ustawień fabrycznych. Przytrzymanie przycisku 0-5 s wywoła pierwszą akcję (reset), przytrzymanie przycisku 6-20 s wywoła drugą akcję.

Przycisk Reset w routerze, źródło: Mission Critical by ASTOR

Długość przytrzymania przycisku wskazywana jest na diodach LED siły sygnału (każda kolejna sekunda nacisku powoduje zaświecenie kolejnej diody). Czasy potrzebne do wykonania konkretnych akcji możesz zmodyfikować w zakładce System > Administration > General > Reset button configuration.

Konfiguracja DDNS – dla kart SIM z publicznym, dynamicznym adresem IP

Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >>

Zapraszamy także do śledzenia naszego kursu, gdzie będziemy publikować nowe odcinki.22 kwietnia 2021 / Kategoria:
 • Autor: ASTOR Sp. z o.o.
 • Od sterownika PLC do systemu zarządzania produkcją. Od skutecznej porady technicznej do szerzenia idei Przemysłu 4.0. Od studenta do inżyniera i menedżera produkcji. I tak już od 30 lat wspieramy przyszłych i obecnych automatyków i robotyków w codziennej pracy. Skontaktuj się z naszymi inżynierami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc :-)
 • Profil Autora
 • http://www.astor.com.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Drukarka samokalibrująca. Mniejsza ilość odpadów, to większa rentowność

Drukarka samokalibrująca. Mniejsza ilość odpadów, to większa rentowność

>KLIKNIJ<

SIG200 – Inteligentne moduły Master IO-Link pracujące pod Ethernet

SIG200 – Inteligentne moduły Master IO-Link pracujące pod Ethernet

>KLIKNIJ<

Serwonapędy PacDrive – Wywiad z Mateuszem Biega Dynamotion – Część I/II

Serwonapędy PacDrive – Wywiad z Mateuszem Biega Dynamotion – Część I/II

>KLIKNIJ<

Hägglunds pomaga firmie Genan przedłużyć żywotność opon – a także zwiększyć wydajność

Hägglunds pomaga firmie Genan przedłużyć żywotność opon – a także zwiększyć wydajność

>KLIKNIJ<

RFID + traceability = success story – Webinar Pepperl + Fuchs

RFID + traceability = success story – Webinar Pepperl + Fuchs

>KLIKNIJ<

SPECJALISTYCZNE CENTRUM SERWISOWE DLA PRAS, AUTOMATECH

SPECJALISTYCZNE CENTRUM SERWISOWE DLA PRAS, AUTOMATECH

>KLIKNIJ<

NEMA – co to znaczy?

NEMA – co to znaczy?

>KLIKNIJ<

W pełni automatyczny montaż złączek szeregowych na szynie

W pełni automatyczny montaż złączek szeregowych na szynie

>KLIKNIJ<

Jedna kolumna, wiele zastosowań: SmartMonitor w zarządzaniu produkcją

Jedna kolumna, wiele zastosowań: SmartMonitor w zarządzaniu produkcją

>KLIKNIJ<

IT w połączeniu z OT

IT w połączeniu z OT

>KLIKNIJ<

Monitorowanie otoczenia pracy umożliwia producentom z branży farmaceutycznej osiąganie światowej klasy wyników OEE

Monitorowanie otoczenia pracy umożliwia producentom z branży farmaceutycznej osiąganie światowej klasy wyników OEE

>KLIKNIJ<

Koncepcja zasilania i sterowania 230 V dla przykładowego pokoju hotelowego z wykorzystaniem systemu WINSTA®

Koncepcja zasilania i sterowania 230 V dla przykładowego pokoju hotelowego z wykorzystaniem systemu WINSTA®

>KLIKNIJ<

Analityka predykcyjna: Definicja, funkcja i korzyści

Analityka predykcyjna: Definicja, funkcja i korzyści

>KLIKNIJ<

Webowa wizualizacja na smartfonie? Recenzja systemu PROCON-Web i paneli u-view ECO od Weidmuller

Webowa wizualizacja na smartfonie? Recenzja systemu PROCON-Web i paneli u-view ECO od Weidmuller

>KLIKNIJ<

Asortyment produktów uzupełnia czujnik wychylenia F199 o wysokiej precyzji

Asortyment produktów uzupełnia czujnik wychylenia F199 o wysokiej precyzji

>KLIKNIJ<

Cognex DM 260 – prosto o podstawowej konfiguracji kamery barcodów

Cognex DM 260 – prosto o podstawowej konfiguracji kamery barcodów

>KLIKNIJ<

Czym właściwie jest optoelektroniczna kurtyna bezpieczeństwa?

Czym właściwie jest optoelektroniczna kurtyna bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

Wirtualna rzeczywistość pozwala planować przyszłość już dziś

Wirtualna rzeczywistość pozwala planować przyszłość już dziś

>KLIKNIJ<

Studencie! Zapisy na warsztaty trwają!

Studencie! Zapisy na warsztaty trwają!

>KLIKNIJ<

Najsławniejszy programista PLC w Polsce – Wywiad z Tomaszem Gilewskim

Najsławniejszy programista PLC w Polsce – Wywiad z Tomaszem Gilewskim

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Zapraszamy Cię na pełny kurs zdalnego dostępu SECOMEA. Kurs powstał z myślą o każdym, kto chce zgłębić tajniki zdalnego dostępu do maszyn i sieci przemysłowej. Zdalny dostęp rozwija się dynamiczne i zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w sytuacji...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.p&...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • Zapraszam Cię na kurs tworzenia wizualizacji HMI z wykorzystaniem panelu XV102 od firmy EATON. Kurs stworzyłem z myślą o każdym, kto chce zacząć przygodę z tworzeniem wizualizacji HMI przy użyciu programu Galileo. Stworzyłem kurs bazujący n...
 • Szkolenie dla automatyków, którzy chcą poznać najbardziej nowoczesne narzędzia do programowania systemów sterowania, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat Przemysłu 4.0 i łączenia świata IT ze światem automatyki. Czego nauczysz się na ...
  Czas trwania: 3 dni
  Link: Terminy
 • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...Potrzebujesz
automatyka?

Szukasz firmy, która zautomatyzuje proces przemysłowy lub zaprojektuje i zbuduje maszynę? To dobrze trafiłeś. Wyślij jednym kliknięciem zapytanie do ponad 150 integratorów automatyki w Polsce i znajdź firmę, która spełnia Twoje oczekiwania.

Wyślij darmowe zapytanie

Wyślij zapytanie