PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

2611 wyświetleń, autor: Karol Jagiełło i Kajetan Szczurowski.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację – automatyk uruchamia przyrządy, czujniki i ich sterownik. Następnie robi tak z kolejnym zespołem i następnym, i następnym, i następnym. Każdy aparat może wpaść w sytuację awaryjną, która wymaga uwagi operatora. Można wtedy zastosować alarm dźwiękowy lub świetlny. Jest też opcja przekazująca informacje inżynierowi na odległość – wysłanie SMS-a.

W tej serii artykułów przedstawię projekt konfiguracji sterownika PLC Siemens S7-1200 wraz z modułem GPS oraz pokażę jak wysyłać automatykom SMSy 😀

Czego używam?

Czas spojrzeć na to, co będzie wykorzystane w projekcie.

Sercem układu jest sterownik SIMATIC S7 1215C DC/DC/DC do którego dołączyliśmy moduł komunikacji CP 1242-7 v1.4. Do zaprogramowania użyliśmy środowiska TIA Portal V15. Do zestawu należą także antena oraz karta SIM (u nas jest to najtańszy starter z Playa kupiony za pięć złotych).


Konfiguracja projektu w TIA Portal

Konfigurację rozpoczynamy od stworzenia nowego projektu w TIA Portal. Następnie dodajemy sterownik do projektu (Add new device, potem z listy wybieramy Unspecified CPU 1200). Do tworzenia tego stanowiska użyliśmy PLC w wersji 4.0, więc taką wybraliśmy w oknie.

Później należy wykryć sterownik (napis „detect” na żółtym tle). Wyskoczy wtedy okno Hardware detection for PLC_1, w którym trzeba wyszukać naszego PLC. W naszym przypadku sterownik był podłączony bezpośrednio do komputera, więc program wykrył tylko jedno urządzenie.

Przechodzimy teraz do zakładki Properties w ustawieniach naszego urządzenia. Pierwszym krokiem będzie wejście w podokno System constants. Szukamy tam wiersza Local-CP_1242-7~GPRS w kolumnie Name. Zapamiętujemy wartość Hardware identificator z tego wiersza.

Teraz wracamy do „General”, tutaj musimy ustawić dwie rzeczy. W Mobile wireless access należy wpisać ustawienia APN (użyliśmy tutaj APN Playa, jeśli macie kartę z innej sieci, musicie znaleźć odpowiednie ustawienia, powinny być na stronie waszego operatora). W Mobile wireless settings należy zaznaczyć Enable SMS i wpisać numer centrum SMS używanej sieci.

Program obsługujący moduł GSM

Możemy teraz wejść do Program blocks. Przed przystąpieniem do programowania musimy ustalić, jak będzie działał nasz program. Aby wysłać SMS-a moduł musi połączyć się z siecią. Najlepsze działanie (przynajmniej tak wynika z naszych doświadczeń) będzie wtedy, gdy CP 1242-7 rozłączy się po wysłaniu wiadomości.

Tworzenie naszego kodu rozpoczniemy od znalezienia bloku połączenia. Znajdziemy go z prawej strony okna programu. Musimy być w zakładce Instructions, dalej wchodzimy do folderów tak jak na załączonym zrzucie ekranu. Interesuje nas TC_CON, który przenosimy do pierwszego Networka, zostawiając automatyczną nazwę.

Teraz musimy stworzyć blok danych. Z lewej strony ekranu w podfolderze Program blocks wchodzimy w Add new block. W wyskakującym oknie wybieramy Data block i pozostawiamy automatyczną nazwę.

W powstałym bloku (w grupie Static) należy dodać Config i wpisać ręcznie typ zmiennej TCON_Phone. Po podaniu tego typu Config stanie się strukturą z różnymi rodzajami zmiennych. W InterfaceId wpisujemy wartość, którą odczytaliśmy w System constants w ustawieniach modułu GPRS. W PhoneNumber wpisujemy numer odbiorcy naszych SMS-ów (z naszych doświadczeń wynika, że dla polskich numerów nie ma potrzeby dodawania +48, ale nie gwarantujemy, że będzie działać bez takiego początku). Resztę zmiennych ustawcie tak, jak pokazaliśmy na rysunku poniżej.

Wracamy do Main [OB1]. Ustawiamy wejścia bloku TC_CON następująco:

 • REQ – wywołanie połączenia, w naszym przypadku jest to nadanie wartości logicznej 1 na wejście I0.0;
 • ID – tu dajemy wartość 1;
 • Interface – tu dajemy wartość wziętą z System constants;
 • Connect – do tego wejścia podpinamy strukturę Config z naszego bloku danych.

Będziemy też potrzebować informacji o udanym połączeniu, aby móc przejść dalej (do wysyłania). Dlatego na wyjściu Done naszego bloku TC_CON dajemy jakąś zmienną pomocniczą.

Nasz blok wywołujący połączenie modułu GPRS z siecią jest gotowy. Teraz przygotujemy blok wysyłający SMS. Z zakładki z której wcześniej wzięliśmy TC_CON, wyciągamy do nowego networka TC_SEND i nadajemy mu automatycznie wygenerowaną nazwę. Brakuje nam jeszcze jednego parametru potrzebnego do wysłania wiadomości – jej treści.


Wracamy do naszego bloku danych. Pod Configiem wstawiamy nową zmienną Text typu String[99]. Musimy jeszcze dodać wartość do naszej zmiennej – między apostrofami wpisujemy treść SMS-a, którego wyślemy.

Zaprogramujemy teraz wysłanie wiadomości. W bloku TC_SEND ustawiamy na wejściu REQ zmienną, którą oznaczyliśmy udane połączenie modułu z siecią. Do wejścia DATA podajemy treść SMS-a (czyli „nazwa_bloku_danych”.treść_wiadomości). Parametr LEN ustawiamy jako wartość liczbową, która reprezentuje rozmiar naszego tekstu (w naszym przykładzie jest to 99). Pozostałe wartości wejściowe konfigurujemy identycznie jak dla TC_CON. Na wyjściu DONE tego bloku dodamy nową zmienną, która będzie nas informowała (a właściwie informowała PLC) o udanym wysłaniu.

Kolejnym krokiem jest rozłączenie modułu po udanym wysłaniu. Do nowego networka wprowadzamy blok TC_DISCON, który znajdziemy w tym samym miejscu, z którego braliśmy poprzednie bloki. Wejścia ID i INTERFACE nastawiamy analogicznie do poprzednich bloków. Do REQ podajemy zmienną, która informuje sterownik o udanym wysłaniu.

Teraz zajmiemy się tym, aby sterownik pokazał, że operacja się udała. Zrobimy to za pomocą zapalenia diody na 3 sekundy. Aby to wykonać, blok TC_DISCON musi dać sygnał o udanym rozłączeniu (czyli nadajemy mu nową zmienną na wyjście DONE).

W nowym networku wstawiamy timer TOF, który zgasi naszą diodę po upływie wyznaczonego czasu. Ustawiamy jego wejście PT na wartość T#3S (trzy sekundy), a do IN podpinamy zmienną, która informuje o udanym rozłączeniu. Na wyjściu timera ustawiamy jakieś fizyczne, cyfrowe wyjście sterownika.

Po udanym rozłączeniu zmienna (w naszym przykładzie) M11.2 zostaje ustawiona na cykl pracy sterownika. Gdy jest ustawiona, natrafia na TOF i załącza wyjście cyfrowe. W kolejnym cyklu nie ma informacji o udanym rozłączeniu, więc M11.2 się zresetuje, wtedy timer zacznie odliczać swoje trzy sekundy, po których wyzeruje użyte wyjście, wyłączając diodę sygnalizacyjną.

Na końcu zostaje nam wgranie programu do sterownika. Przy pierwszym wgraniu trzeba będzie znowu się połączyć z urządzeniem, cały proces przebiega tak samo, jak przy wykrywaniu PLC.

Pamiętajcie, że oprócz napisania programu dokonaliśmy zmiany parametrów sprzętowych, je także musimy przesłać do sterownika. Aby to zrobić klikamy prawym przyciskiem myszy na folder główny naszego sterownika na drzewie projektu po lewej stronie ekranu i wchodzimy w Download to device/Hardware configuration.

Po wgraniu na sterownik zarówno hardware’u jak i software’u nasza stacja SMS-owa działa. Ustawienie wejścia sterującego powoduje połączenie się modułu z siecią, wysłanie SMS-a i rozłączenie się modułu od sieci. Całość jest zakończona świeceniem diody przez trzy sekundy.

Uwaga! Aby wiadomość się wysłała, musimy mieć dostępną sieć. Pod górną klapką modułu GPRS znajdują się diody sygnalizacyjne. Ta przy NETWORK musi stale świecić (to ważne, jeśli mruga, to poczekajmy, aż przestanie) na zielono, potrzebujemy też, aby SIGNAL QUALITY było na przynajmniej pomarańczowym poziomie (najlepiej na zielonym). Spełnienie tych warunków umożliwi wysłanie SMS-a.

Jak zauważyliście, na początku otrzymanego SMS-a znajdują się dwa dziwne znaki. Jest to spowodowane tym, że moduł GPRS „średnio dogaduje się” ze zmiennymi typu string. Ale spokojnie, poradzimy sobie z tym w kolejnych poradnikach. Połączymy to też ze sterowaniem przez wyświetlacz HMI.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Kwiecień 2019

Nagrodę Zestaw narzędzi + gadżety dostarcza ambasador konkursu, firma Weidmüller.

Reklama

17 kwietnia 2019 / Kategoria: , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Bezpieczny zdalny dostęp za pomocą rozwiązania OPEN CLOUD

Bezpieczny zdalny dostęp za pomocą rozwiązania OPEN CLOUD

>KLIKNIJ<

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

>KLIKNIJ<

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

>KLIKNIJ<

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Produkty LAPP w projektach studenckich

Produkty LAPP w projektach studenckich

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@stapor&#...
 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • 0 PLN
  Szkolenie wprowadzające do nowej platformy programistycznej – PLCnext Technology. W trakcie szkolenia prezentowane są techniczne możliwości nowej platformy oraz urządzenia wykorzystujące jej właściwości. Uczestnicy szkolenia poznają w prakt...
  Link: Terminy
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…