PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

737 wyświetleń, autor: Karol Jagiełło i Kajetan Szczurowski.

Wyobraźmy sobie następującą sytuację – automatyk uruchamia przyrządy, czujniki i ich sterownik. Następnie robi tak z kolejnym zespołem i następnym, i następnym, i następnym. Każdy aparat może wpaść w sytuację awaryjną, która wymaga uwagi operatora. Można wtedy zastosować alarm dźwiękowy lub świetlny. Jest też opcja przekazująca informacje inżynierowi na odległość – wysłanie SMS-a.

W tej serii artykułów przedstawię projekt konfiguracji sterownika PLC Siemens S7-1200 wraz z modułem GPS oraz pokażę jak wysyłać automatykom SMSy 😀

Czego używam?

Czas spojrzeć na to, co będzie wykorzystane w projekcie.

Sercem układu jest sterownik SIMATIC S7 1215C DC/DC/DC do którego dołączyliśmy moduł komunikacji CP 1242-7 v1.4. Do zaprogramowania użyliśmy środowiska TIA Portal V15. Do zestawu należą także antena oraz karta SIM (u nas jest to najtańszy starter z Playa kupiony za pięć złotych).

ReklamaKonfiguracja projektu w TIA Portal

Konfigurację rozpoczynamy od stworzenia nowego projektu w TIA Portal. Następnie dodajemy sterownik do projektu (Add new device, potem z listy wybieramy Unspecified CPU 1200). Do tworzenia tego stanowiska użyliśmy PLC w wersji 4.0, więc taką wybraliśmy w oknie.

Później należy wykryć sterownik (napis „detect” na żółtym tle). Wyskoczy wtedy okno Hardware detection for PLC_1, w którym trzeba wyszukać naszego PLC. W naszym przypadku sterownik był podłączony bezpośrednio do komputera, więc program wykrył tylko jedno urządzenie.

Przechodzimy teraz do zakładki Properties w ustawieniach naszego urządzenia. Pierwszym krokiem będzie wejście w podokno System constants. Szukamy tam wiersza Local-CP_1242-7~GPRS w kolumnie Name. Zapamiętujemy wartość Hardware identificator z tego wiersza.

Teraz wracamy do „General”, tutaj musimy ustawić dwie rzeczy. W Mobile wireless access należy wpisać ustawienia APN (użyliśmy tutaj APN Playa, jeśli macie kartę z innej sieci, musicie znaleźć odpowiednie ustawienia, powinny być na stronie waszego operatora). W Mobile wireless settings należy zaznaczyć Enable SMS i wpisać numer centrum SMS używanej sieci.

Program obsługujący moduł GSM

Możemy teraz wejść do Program blocks. Przed przystąpieniem do programowania musimy ustalić, jak będzie działał nasz program. Aby wysłać SMS-a moduł musi połączyć się z siecią. Najlepsze działanie (przynajmniej tak wynika z naszych doświadczeń) będzie wtedy, gdy CP 1242-7 rozłączy się po wysłaniu wiadomości.

Tworzenie naszego kodu rozpoczniemy od znalezienia bloku połączenia. Znajdziemy go z prawej strony okna programu. Musimy być w zakładce Instructions, dalej wchodzimy do folderów tak jak na załączonym zrzucie ekranu. Interesuje nas TC_CON, który przenosimy do pierwszego Networka, zostawiając automatyczną nazwę.

Teraz musimy stworzyć blok danych. Z lewej strony ekranu w podfolderze Program blocks wchodzimy w Add new block. W wyskakującym oknie wybieramy Data block i pozostawiamy automatyczną nazwę.

W powstałym bloku (w grupie Static) należy dodać Config i wpisać ręcznie typ zmiennej TCON_Phone. Po podaniu tego typu Config stanie się strukturą z różnymi rodzajami zmiennych. W InterfaceId wpisujemy wartość, którą odczytaliśmy w System constants w ustawieniach modułu GPRS. W PhoneNumber wpisujemy numer odbiorcy naszych SMS-ów (z naszych doświadczeń wynika, że dla polskich numerów nie ma potrzeby dodawania +48, ale nie gwarantujemy, że będzie działać bez takiego początku). Resztę zmiennych ustawcie tak, jak pokazaliśmy na rysunku poniżej.

Wracamy do Main [OB1]. Ustawiamy wejścia bloku TC_CON następująco:

 • REQ – wywołanie połączenia, w naszym przypadku jest to nadanie wartości logicznej 1 na wejście I0.0;
 • ID – tu dajemy wartość 1;
 • Interface – tu dajemy wartość wziętą z System constants;
 • Connect – do tego wejścia podpinamy strukturę Config z naszego bloku danych.

Będziemy też potrzebować informacji o udanym połączeniu, aby móc przejść dalej (do wysyłania). Dlatego na wyjściu Done naszego bloku TC_CON dajemy jakąś zmienną pomocniczą.

Nasz blok wywołujący połączenie modułu GPRS z siecią jest gotowy. Teraz przygotujemy blok wysyłający SMS. Z zakładki z której wcześniej wzięliśmy TC_CON, wyciągamy do nowego networka TC_SEND i nadajemy mu automatycznie wygenerowaną nazwę. Brakuje nam jeszcze jednego parametru potrzebnego do wysłania wiadomości – jej treści.

ReklamaWracamy do naszego bloku danych. Pod Configiem wstawiamy nową zmienną Text typu String[99]. Musimy jeszcze dodać wartość do naszej zmiennej – między apostrofami wpisujemy treść SMS-a, którego wyślemy.

Zaprogramujemy teraz wysłanie wiadomości. W bloku TC_SEND ustawiamy na wejściu REQ zmienną, którą oznaczyliśmy udane połączenie modułu z siecią. Do wejścia DATA podajemy treść SMS-a (czyli „nazwa_bloku_danych”.treść_wiadomości). Parametr LEN ustawiamy jako wartość liczbową, która reprezentuje rozmiar naszego tekstu (w naszym przykładzie jest to 99). Pozostałe wartości wejściowe konfigurujemy identycznie jak dla TC_CON. Na wyjściu DONE tego bloku dodamy nową zmienną, która będzie nas informowała (a właściwie informowała PLC) o udanym wysłaniu.

Kolejnym krokiem jest rozłączenie modułu po udanym wysłaniu. Do nowego networka wprowadzamy blok TC_DISCON, który znajdziemy w tym samym miejscu, z którego braliśmy poprzednie bloki. Wejścia ID i INTERFACE nastawiamy analogicznie do poprzednich bloków. Do REQ podajemy zmienną, która informuje sterownik o udanym wysłaniu.

Teraz zajmiemy się tym, aby sterownik pokazał, że operacja się udała. Zrobimy to za pomocą zapalenia diody na 3 sekundy. Aby to wykonać, blok TC_DISCON musi dać sygnał o udanym rozłączeniu (czyli nadajemy mu nową zmienną na wyjście DONE).

W nowym networku wstawiamy timer TOF, który zgasi naszą diodę po upływie wyznaczonego czasu. Ustawiamy jego wejście PT na wartość T#3S (trzy sekundy), a do IN podpinamy zmienną, która informuje o udanym rozłączeniu. Na wyjściu timera ustawiamy jakieś fizyczne, cyfrowe wyjście sterownika.

Po udanym rozłączeniu zmienna (w naszym przykładzie) M11.2 zostaje ustawiona na cykl pracy sterownika. Gdy jest ustawiona, natrafia na TOF i załącza wyjście cyfrowe. W kolejnym cyklu nie ma informacji o udanym rozłączeniu, więc M11.2 się zresetuje, wtedy timer zacznie odliczać swoje trzy sekundy, po których wyzeruje użyte wyjście, wyłączając diodę sygnalizacyjną.

Na końcu zostaje nam wgranie programu do sterownika. Przy pierwszym wgraniu trzeba będzie znowu się połączyć z urządzeniem, cały proces przebiega tak samo, jak przy wykrywaniu PLC.

Pamiętajcie, że oprócz napisania programu dokonaliśmy zmiany parametrów sprzętowych, je także musimy przesłać do sterownika. Aby to zrobić klikamy prawym przyciskiem myszy na folder główny naszego sterownika na drzewie projektu po lewej stronie ekranu i wchodzimy w Download to device/Hardware configuration.

Po wgraniu na sterownik zarówno hardware’u jak i software’u nasza stacja SMS-owa działa. Ustawienie wejścia sterującego powoduje połączenie się modułu z siecią, wysłanie SMS-a i rozłączenie się modułu od sieci. Całość jest zakończona świeceniem diody przez trzy sekundy.

Uwaga! Aby wiadomość się wysłała, musimy mieć dostępną sieć. Pod górną klapką modułu GPRS znajdują się diody sygnalizacyjne. Ta przy NETWORK musi stale świecić (to ważne, jeśli mruga, to poczekajmy, aż przestanie) na zielono, potrzebujemy też, aby SIGNAL QUALITY było na przynajmniej pomarańczowym poziomie (najlepiej na zielonym). Spełnienie tych warunków umożliwi wysłanie SMS-a.

Jak zauważyliście, na początku otrzymanego SMS-a znajdują się dwa dziwne znaki. Jest to spowodowane tym, że moduł GPRS „średnio dogaduje się” ze zmiennymi typu string. Ale spokojnie, poradzimy sobie z tym w kolejnych poradnikach. Połączymy to też ze sterowaniem przez wyświetlacz HMI.

17 kwietnia 2019 / Kategoria: , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.3 – Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA?

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.3 – Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA?

>KLIKNIJ<

Mówisz konferencja… Myślisz Axon Media! Relacja z konferencji w Gdyni

Mówisz konferencja… Myślisz Axon Media! Relacja z konferencji w Gdyni

>KLIKNIJ<

Praca planisty utrzymania ruchu

Praca planisty utrzymania ruchu

>KLIKNIJ<

Czego spodziewać się na szkoleniu z “Zaawansowanego programowania robotów KUKA” w EMT-Systems?

Czego spodziewać się na szkoleniu z “Zaawansowanego programowania robotów KUKA” w EMT-Systems?

>KLIKNIJ<

Poradnik: Komunikacja modułów I/O do PLC SIEMENS po PROFINET i PROFIBUS?

Poradnik: Komunikacja modułów I/O do PLC SIEMENS po PROFINET i PROFIBUS?

>KLIKNIJ<

Bezpłatne warsztaty szkoleniowe – diagnostyka sieci PROFIBUS

Bezpłatne warsztaty szkoleniowe – diagnostyka sieci PROFIBUS

>KLIKNIJ<

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

>KLIKNIJ<

Przebudowa stacji elektroenergetycznej + film z działania odłącznika 400kV

Przebudowa stacji elektroenergetycznej + film z działania odłącznika 400kV

>KLIKNIJ<

AUTOMATYCZNY PODCAST #3: Diagnostyka PROFIBUS

AUTOMATYCZNY PODCAST #3: Diagnostyka PROFIBUS

>KLIKNIJ<

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

>KLIKNIJ<

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

>KLIKNIJ<

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4

>KLIKNIJ<

Z czego składa się inteligentny budynek?

Z czego składa się inteligentny budynek?

>KLIKNIJ<

Zaawansowana technologia w przemyśle poligraficznym i pakującym

Zaawansowana technologia w przemyśle poligraficznym i pakującym

>KLIKNIJ<

Moduł iR-ECAT – błyskawiczna komunikacja wewnętrzna

Moduł iR-ECAT – błyskawiczna komunikacja wewnętrzna

>KLIKNIJ<

Odporne na ścieranie płyty ślizgowe iglidur od igus

Odporne na ścieranie płyty ślizgowe iglidur od igus

>KLIKNIJ<

Relacja ze szkolenia z elektrotechniki i aparatury szaf sterowniczych

Relacja ze szkolenia z elektrotechniki i aparatury szaf sterowniczych

>KLIKNIJ<

36 pomysłów gdzie zastosować sterownik easyE4! Eliminacje 1/5 konkursu “Złap easyE4!”

36 pomysłów gdzie zastosować sterownik easyE4! Eliminacje 1/5 konkursu “Złap easyE4!”

>KLIKNIJ<

Wywiad iAutomatyka: Premiera easyE4 na Automaticon 2019

Wywiad iAutomatyka: Premiera easyE4 na Automaticon 2019

>KLIKNIJ<

Znamy już zawodników Mistrzostw Polski w Lutowaniu RSC 2019

Znamy już zawodników Mistrzostw Polski w Lutowaniu RSC 2019

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
 • Szkolenie wprowadzające do nowej platformy programistycznej – PLCnext Technology. W trakcie szkolenia prezentowane są techniczne możliwości nowej platformy oraz urządzenia wykorzystujące jej właściwości. Uczestnicy szkolenia poznają w prakt...
  Link: Terminy
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…