PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

1138 wyświetleń, autor: Karol Jagiełło i Kajetan Szczurowski.

Część pierwsza artykułu:
https://iautomatyka.pl/plc-wysylanie-sms/

Ostatnim razem skończyliśmy podstawową konfigurację. Aktualnie możemy wysyłać wcześniej zdefiniowanego SMS-a, no właśnie – wcześniej zdefiniowanego, jeszcze na etapie programowania w TIA PORTAL. Po przeczytaniu tego poradnika będziecie w stanie wysłać dowolną wiadomość (z wyłączeniem polskich znaków) bez ingerowania w kod programu. Wykorzystamy do tego wyświetlacz HMI.

Wyświetlacz użyty przez nas to: 6AV2 123-2GB03-0AX0. Jeżeli chodzi o resztę elementów, to nic się nie zmieniło od części pierwszej.

Dodanie i konfiguracja HMI w TIA PORTAL

Zaczniemy od konfiguracji wyświetlacza. Otwieramy nasz projekt stworzony w poprzednim poradniku (klik) i z lewej strony – w oknie projektu – klikamy na Add new device (tak samo jak przy dodawaniu PLC).

W oknie dodawania nowego urządzenia przechodzimy do wyboru wyświetlacza (z zakładki Controllers przeklikujemy do HMI). Musimy teraz wybrać używany przez nas HMI (model powinien być napisany na tyle modułu graficznego).

Uwaga, przed dodaniem wyświetlacza musimy się upewnić, że w lewym dolnym rogu mamy zaznaczone Start device wizard.

Po kliknięciu OK wyskoczy okno konfiguracji wyświetlacza. Przygotowanie HMI zaczynamy od wejścia w pasek Browse… pod napisem Select PLC. Jeżeli nie zmienialiście nic od ostatniego poradnika, to będziecie mieć do wyboru tylko jeden sterownik (czyli ten, który steruje modułem GPRS).

Następnie trzeba wybrać używany przez nas interfejs komunikacji sterownik-HMI. Nasz wyświetlacz komunikuje się przez sieć PROFINET, więc taką wybraliśmy.

Jeżeli nie wiecie, który interfejs macie wybrać, to powinniście go znaleźć w ustawieniach wyświetlacza.

Dalej przeklikujemy kolejne okna Device Wizarda, ustawiając wszystko tak jak na poniższych zrzutach ekranu. Na końcu uzyskamy nowe urządzenie (nasze HMI) w oknie projektu – po lewej stronie.

Programowanie wyświetlacza

Cały układ naszego wyświetlacza będziemy ustawiać w Root screen. Wchodzimy do niego z drzewa projektu (lewe okno programu), znajdujemy tam folder HMI1, a w nim katalog Screens.

Teraz zajmiemy się układem graficznym ekranu. Ustalmy, co na nim będzie:

  • przydadzą się pola tekstowe, do których podamy najważniejsze dane, czyli numer telefonu adresata i treść SMS-a,
  • aby użytkownik się nie pogubił, warto dodać jakieś opisy tych pól tekstowych,
  • przycisk, który zainicjuje wysłanie SMS-a.

Oczywiście jest to „pakiet podstawowy”, kreator ekranu w TIA PORTAL jest całkiem rozbudowany i możecie sobie „doładnić” swój ekran, jak tylko chcecie. W poradniku skupiamy się tylko na funkcjonalności, więc nasz ekran będzie minimalistyczny.

W prawej części ekranu (Zakładka Toolbox) w podoknie Elements znajdujemy blok wejścia/wyjścia (ma grafikę wyświetlacza cyfrowego, który wyświetla 0.12). Ten blok będzie służył do wpisania numeru telefonu i treści wiadomości. Przeciągamy nasz panel I/O i ustawiamy, gdzie chcemy.

Kolejnym krokiem będzie dodanie przycisku.

Ostatnim krokiem będzie dodanie podpisów, znajdziemy je w podoknie wyżej w (Basic objects). Dodajemy je, gdzie nam się podoba i wpisujemy podpis (wyświetlacz powinien dać sobie radę nawet z polskimi znakami).

Zajmiemy się teraz działaniem przycisku. Plan jest następujący – wysłanie SMS-a jest zainicjowane przez ustawienie na chwilę bitu sterującego, więc naciśnięcie przycisku powinno ustawić ten bit, a puszczenie przycisku – zresetować.

 Klikamy na przycisk i przechodzimy do Properties. Dalej wchodzimy w zakładkę Events, wybieramy Change i potem z listy wybieramy InvertBit (tak jak na rysunkach 19 i 20).

Co dokładnie zrobiliśmy? Zakładka Events odpowiada za ustawienia „wydarzeń”. W tym przypadku programujemy wydarzenie, którym jest zmiana stanu przycisku na wyświetlaczu (Change). Wybranie opcji InvertBit oznacza, że zmiana stanu przycisku spowoduje zmianę wartości logicznej podpiętego bitu. Jeśli podepniemy do przycisku bit sterujący SMS-em, to przy kliknięciu na przycisk wydarzy się to:

1. Naciśnięcie (zmiana stanu) przycisku wywoła zmianę wartości bitu (domyślnie zero), czyli ustawi bit;

2. Ustawiony bit sterujący spowoduje wysłanie SMS-a (tak jak w poprzednim poradniku);

3. Puszczenie przycisku (kolejne zmiana stanu) spowoduje ponowną zmianę stanu bitu, czyli zostanie on zresetowany (wróci do wartości domyślnej).

Aby to zadziało, musimy podciągnąć do przycisku bit sterujący bramką SMS-ową.

Najpierw wchodzimy w PLC tags, a następnie w Default tag table i sprawdzamy, który bit steruje wysłaniem SMS-a (możemy to też sprawdzić w głównym bloku programu).

Teraz (z lewej strony programu) wchodzimy do podfolderu HMI tags katalogu HMI1. Tutaj dodajemy nowy tag, który będzie łączył przycisk z bitem wysyłającym SMS-a. Nadajemy mu nazwę i wybieramy PLC tag (odpowiedzialny za inicjację wysłania), z którym będzie on związany. Reszta parametrów powinna zaktualizować się automatycznie, jeśli nie – ustawcie tak, jak pokazaliśmy na zrzucie ekranu.

Możemy teraz wrócić do Properties naszego przycisku. W  dodanej przez nas opcji InvertBit dodajemy tag, który poprzednio stworzyliśmy. W tym momencie przycisk jest połączony z bitem wysyłającym wiadomość.

Przechodzimy teraz do ustawienia bloków wpisywania danych. Zaznaczamy panel I/O odpowiedzialny za treść wiadomości. Otwieramy jego Properties, dalej wchodzimy w zakładkę General. W oknie Process klikamy na panel Tag, otworzymy nam się lista, w której musimy znaleźć nasz blok danych (utworzyliśmy go w poprzednim poradniku) i tam znaleźć stringa odpowiadającego za treść wiadomości. Na tym etapie podokno Format powinno się ustawić automatycznie, jeśli nie – nastawiamy Display Format na String.  Przy okazji upewniamy się, że w oknie Type Mode jest ustawione  Input/output, ponieważ chcemy tam widzieć aktualną wartość zmiennej z PLC oraz móc dodać swoją własną z poziomu HMI.

Podobnie robimy z panelem I/O, w którym przetrzymany jest numer odbiorcy. Czyli, wchodzimy w Properties -> General -> Process -> Tag i wybieramy blok danych -> Config -> PhoneNumber. Potem znowu upewniamy się, czy Format jest stringiem i czy Type Mode to Input/output.

Na tym kończymy programowanie w tej części poradnika, zostaje nam tylko skompilować projekt (nie musimy robić oddzielnej kompilacji dla wyświetlacza i PLC, można kliknąć oba ich katalogi, trzymając ctrl) i wysłać go do elementów naszego układu.

Mamy już działający system pozwalający na bezproblemową zmianę treści SMS-a i numeru odbiorcy przez użytkownika, który nie musi znać kodu. Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze sposobu pozwalającego na usunięcie dziwnych znaków z wiadomości. Przydałoby się też jakieś rozwiązanie awaryjne na wypadek zawieszenia się modułu w trakcie wysyłania. Tym wszystkim zajmiemy się już niedługo – w trzeciej części poradnika.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Maj 2019

Nagrodę bluza 4F + głośnik JBL + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma Finder. 

 

Reklama

17 maja 2019 / Kategoria: , , , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

>KLIKNIJ<

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

>KLIKNIJ<

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Produkty LAPP w projektach studenckich

Produkty LAPP w projektach studenckich

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

>KLIKNIJ<

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
  • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
  • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
  • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
  • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
  • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…