Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/05/DSC04692-2.jpg

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI


Część pierwsza artykułu:
https://iautomatyka.pl/plc-wysylanie-sms/

Ostatnim razem skończyliśmy podstawową konfigurację. Aktualnie możemy wysyłać wcześniej zdefiniowanego SMS-a, no właśnie – wcześniej zdefiniowanego, jeszcze na etapie programowania w TIA PORTAL. Po przeczytaniu tego poradnika będziecie w stanie wysłać dowolną wiadomość (z wyłączeniem polskich znaków) bez ingerowania w kod programu. Wykorzystamy do tego wyświetlacz HMI.

Wyświetlacz użyty przez nas to: 6AV2 123-2GB03-0AX0. Jeżeli chodzi o resztę elementów, to nic się nie zmieniło od części pierwszej.


Dodanie i konfiguracja HMI w TIA PORTAL

Zaczniemy od konfiguracji wyświetlacza. Otwieramy nasz projekt stworzony w poprzednim poradniku (klik) i z lewej strony – w oknie projektu – klikamy na Add new device (tak samo jak przy dodawaniu PLC).

W oknie dodawania nowego urządzenia przechodzimy do wyboru wyświetlacza (z zakładki Controllers przeklikujemy do HMI). Musimy teraz wybrać używany przez nas HMI (model powinien być napisany na tyle modułu graficznego).

Uwaga, przed dodaniem wyświetlacza musimy się upewnić, że w lewym dolnym rogu mamy zaznaczone Start device wizard.

Po kliknięciu OK wyskoczy okno konfiguracji wyświetlacza. Przygotowanie HMI zaczynamy od wejścia w pasek Browse… pod napisem Select PLC. Jeżeli nie zmienialiście nic od ostatniego poradnika, to będziecie mieć do wyboru tylko jeden sterownik (czyli ten, który steruje modułem GPRS).

Następnie trzeba wybrać używany przez nas interfejs komunikacji sterownik-HMI. Nasz wyświetlacz komunikuje się przez sieć PROFINET, więc taką wybraliśmy.

Jeżeli nie wiecie, który interfejs macie wybrać, to powinniście go znaleźć w ustawieniach wyświetlacza.

Dalej przeklikujemy kolejne okna Device Wizarda, ustawiając wszystko tak jak na poniższych zrzutach ekranu. Na końcu uzyskamy nowe urządzenie (nasze HMI) w oknie projektu – po lewej stronie.

Programowanie wyświetlacza

Cały układ naszego wyświetlacza będziemy ustawiać w Root screen. Wchodzimy do niego z drzewa projektu (lewe okno programu), znajdujemy tam folder HMI1, a w nim katalog Screens.

Teraz zajmiemy się układem graficznym ekranu. Ustalmy, co na nim będzie:

 • przydadzą się pola tekstowe, do których podamy najważniejsze dane, czyli numer telefonu adresata i treść SMS-a,
 • aby użytkownik się nie pogubił, warto dodać jakieś opisy tych pól tekstowych,
 • przycisk, który zainicjuje wysłanie SMS-a.

Oczywiście jest to „pakiet podstawowy”, kreator ekranu w TIA PORTAL jest całkiem rozbudowany i możecie sobie „doładnić” swój ekran, jak tylko chcecie. W poradniku skupiamy się tylko na funkcjonalności, więc nasz ekran będzie minimalistyczny.

W prawej części ekranu (Zakładka Toolbox) w podoknie Elements znajdujemy blok wejścia/wyjścia (ma grafikę wyświetlacza cyfrowego, który wyświetla 0.12). Ten blok będzie służył do wpisania numeru telefonu i treści wiadomości. Przeciągamy nasz panel I/O i ustawiamy, gdzie chcemy.


Kolejnym krokiem będzie dodanie przycisku.

Ostatnim krokiem będzie dodanie podpisów, znajdziemy je w podoknie wyżej w (Basic objects). Dodajemy je, gdzie nam się podoba i wpisujemy podpis (wyświetlacz powinien dać sobie radę nawet z polskimi znakami).

Zajmiemy się teraz działaniem przycisku. Plan jest następujący – wysłanie SMS-a jest zainicjowane przez ustawienie na chwilę bitu sterującego, więc naciśnięcie przycisku powinno ustawić ten bit, a puszczenie przycisku – zresetować.

 Klikamy na przycisk i przechodzimy do Properties. Dalej wchodzimy w zakładkę Events, wybieramy Change i potem z listy wybieramy InvertBit (tak jak na rysunkach 19 i 20).

Co dokładnie zrobiliśmy? Zakładka Events odpowiada za ustawienia „wydarzeń”. W tym przypadku programujemy wydarzenie, którym jest zmiana stanu przycisku na wyświetlaczu (Change). Wybranie opcji InvertBit oznacza, że zmiana stanu przycisku spowoduje zmianę wartości logicznej podpiętego bitu. Jeśli podepniemy do przycisku bit sterujący SMS-em, to przy kliknięciu na przycisk wydarzy się to:

1. Naciśnięcie (zmiana stanu) przycisku wywoła zmianę wartości bitu (domyślnie zero), czyli ustawi bit;

2. Ustawiony bit sterujący spowoduje wysłanie SMS-a (tak jak w poprzednim poradniku);

3. Puszczenie przycisku (kolejne zmiana stanu) spowoduje ponowną zmianę stanu bitu, czyli zostanie on zresetowany (wróci do wartości domyślnej).

Aby to zadziało, musimy podciągnąć do przycisku bit sterujący bramką SMS-ową.

Najpierw wchodzimy w PLC tags, a następnie w Default tag table i sprawdzamy, który bit steruje wysłaniem SMS-a (możemy to też sprawdzić w głównym bloku programu).

Teraz (z lewej strony programu) wchodzimy do podfolderu HMI tags katalogu HMI1. Tutaj dodajemy nowy tag, który będzie łączył przycisk z bitem wysyłającym SMS-a. Nadajemy mu nazwę i wybieramy PLC tag (odpowiedzialny za inicjację wysłania), z którym będzie on związany. Reszta parametrów powinna zaktualizować się automatycznie, jeśli nie – ustawcie tak, jak pokazaliśmy na zrzucie ekranu.

Możemy teraz wrócić do Properties naszego przycisku. W  dodanej przez nas opcji InvertBit dodajemy tag, który poprzednio stworzyliśmy. W tym momencie przycisk jest połączony z bitem wysyłającym wiadomość.

Przechodzimy teraz do ustawienia bloków wpisywania danych. Zaznaczamy panel I/O odpowiedzialny za treść wiadomości. Otwieramy jego Properties, dalej wchodzimy w zakładkę General. W oknie Process klikamy na panel Tag, otworzymy nam się lista, w której musimy znaleźć nasz blok danych (utworzyliśmy go w poprzednim poradniku) i tam znaleźć stringa odpowiadającego za treść wiadomości. Na tym etapie podokno Format powinno się ustawić automatycznie, jeśli nie – nastawiamy Display Format na String.  Przy okazji upewniamy się, że w oknie Type Mode jest ustawione  Input/output, ponieważ chcemy tam widzieć aktualną wartość zmiennej z PLC oraz móc dodać swoją własną z poziomu HMI.

Podobnie robimy z panelem I/O, w którym przetrzymany jest numer odbiorcy. Czyli, wchodzimy w Properties -> General -> Process -> Tag i wybieramy blok danych -> Config -> PhoneNumber. Potem znowu upewniamy się, czy Format jest stringiem i czy Type Mode to Input/output.

Na tym kończymy programowanie w tej części poradnika, zostaje nam tylko skompilować projekt (nie musimy robić oddzielnej kompilacji dla wyświetlacza i PLC, można kliknąć oba ich katalogi, trzymając ctrl) i wysłać go do elementów naszego układu.

Mamy już działający system pozwalający na bezproblemową zmianę treści SMS-a i numeru odbiorcy przez użytkownika, który nie musi znać kodu. Do pełni szczęścia brakuje nam jeszcze sposobu pozwalającego na usunięcie dziwnych znaków z wiadomości. Przydałoby się też jakieś rozwiązanie awaryjne na wypadek zawieszenia się modułu w trakcie wysyłania. Tym wszystkim zajmiemy się już niedługo – w trzeciej części poradnika.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Maj 2019

Nagrodę bluza 4F + głośnik JBL + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma Finder. 

 Utworzono: / Kategoria: , , , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
  Link: Terminy
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
 • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
  Link: Terminy
 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...