PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Planowana konserwacja niezawodnych gigantów

Autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o..

Nieplanowane przestoje maszyn górniczych są dla użytkownika bardzo kosztowne, każda sekunda nieprzewidzianych wcześniej napraw oznacza straty. Dlatego firmy wydobywcze skłonne są inwestować duże sumy, aby im zapobiec. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom konserwacji, koszty te można znacznie zmniejszyć. 

Modułowy system sterowania X90 firmy B&R oferowany jest z dodatkowym modułem, umożliwiającym monitorowanie stanu urządzenia. Można do niego podłączyć bezpośrednio czujniki drgań, których dane są analizowane przez sterownik.

Największa wydrążarka na świecie ma 24 metry długości, 8,8 metra szerokości, 11 metrów wysokości i waży 800 000 kilogramów. Jej operator, usadowiony wygodnie w kabinie zawieszonej nad ziemią, na zawrotnej, 10-metrowej wysokości, steruje za pomocą dźwigni ruchami ogromnej łyżki o pojemności 47 metrów sześciennych. W ciągu zaledwie 20 sekund kolosalna maszyna przemieszcza 80 ton materiału. „Gdy tak ogromna koparka zepsuje się, jej właściciel nie tylko ponosi straty z powodu utraconego wydobycia – konsekwencje mogą być odczuwalne w całym łańcuchu logistycznym” – wyjaśnia Stefan Taxer, menedżer produktów automatyki mobilnej w B&R.

Najwyższym priorytetem jest zatem zapobieganie nieoczekiwanym przestojom. W tym celu podzespoły zawierające elementy wirujące, takie jak pompy hydrauliczne, silniki i przekładnie, są najczęściej mocno przewymiarowane i wymieniane profilaktycznie w bardzo krótkich odstępach czasu. Aby maksymalnie skrócić czas przestoju, firmy górnicze gromadzą na miejscu eksploatacji znaczne zapasy części zamiennych. „Wszystkie te rozwiązania mają wspólną cechę – pociągają za sobą dodatkowe koszty” – zauważa Taxer. Koszty te można zmniejszyć poprzez zastosowanie nowoczesnych metod analizy i konserwacji.

Prognozowanie usterek

Gdy upływający czas odciśnie swoje piętno na obracających się elementach maszyn, często nawet niewprawne ucho jest w stanie wychwycić różnicę w dźwiękach towarzyszących ich pracy. Hałas pracujących maszyn górniczych jest jednak tak duży, że nie sposób usłyszeć, czy coś się zmieniło. „Tu właśnie przydatne okazuje się monitorowanie stanu urządzenia na podstawie drgań.”

Słyszalny hałas to nic innego jak wibracje o określonej częstotliwości. Prawidłowo skonfigurowany system monitorowania stanu rozpozna skok amplitudy drgań w określonym zakresie częstotliwości jako sygnał grożącej awarii. Wysokość skoku wskazuje na stopień uszkodzenia – im większy skok tym szybciej należy wymienić daną część.

Korzyści danych dotyczących wibracji

„Ocena danych wibracji opiera się na dwóch kluczowych elementach” – objaśnia Taxer. Po pierwsze, potrzebny jest wysokiej klasy sprzęt zdolny odczytywać dane z wystarczająco wysoką częstotliwością. Po drugie, potrzebne jest inteligentne oprogramowanie, które jest w stanie wykryć najmniejsze odchylenia w ogromnej masie danych.

„Nasz modułowy sterownik X90 i system I/O stanowią doskonałą platformę sprzętową” – mówi Taxer. Sercem systemu jest sterownik X90 z wydajnym procesorem ARM i wielofunkcyjnymi kanałami I/O w ilości nawet 48 sztuk. Sterownik modułowy może być wyposażony w dodatkowe I/O, interfejsy lub moduły – w tym moduł monitorowania stanu urządzenia.

„W połączeniu z naszą mapp Technology otrzymujemy wydajny system, który monitoruje stan maszyny i w porę informuje użytkowników o konieczności podjęcia działania” – mówi Taxer. „Komponenty mapp można szybko konfigurować, ponadto komunikują się one ze sobą automatycznie, co pozwala ograniczyć do minimum zakres właściwego programowania.”

Im dłużej uszkodzenia pozostają niewykryte, tym wyższe koszty utrzymania maszyny.

Dostałeś maila… od swojej maszyny

Przykładem ilustrującym sposób komunikowania się komponentów mapp jest interakcja między alarmem a systemami powiadamiania z użyciem modułów mapp Alarm i Mapp Tweet. „Komponenty te można łatwo połączyć ze sobą w taki sposób, że w razie wystąpienia alarmu serwisant otrzymuje e-mail lub SMS” – zapewnia Taxer. Z takiej wiadomości technik może dowiedzieć się, że dane łożysko jest zużyte i powinno zostać wymienione w określonym przedziale czasowym.

„Biorąc pod uwagę łatwość konfiguracji systemu alarmowego, rzeczą najbardziej fascynującą jest potencjalny wpływ tego rozwiązania na ogólną strategię utrzymania ruchu” – zauważa Taxer, nawiązując do możliwych oszczędności jakie może ono przynieść. Konserwacja oparta na znajomości stanu urządzenia usprawnia logistykę w zakresie części zamiennych i eliminuje konieczność wymiany komponentów na długo przed rzeczywistym końcem ich okresu użytkowania.

 Konstruktorzy urządzeń mobilnych mogą także wykorzystywać wybrane dane do optymalizacji swoich konstrukcji, ponadto mogą realizować nowe modele biznesowe, takie jak monitorowanie urządzeń jako usługa. W tym przypadku użytkownik zostaje zwolniony z kłopotów związanych z utrzymaniem parku maszyn – serwis informuje go o terminie dostarczenia i zainstalowania części zamiennej i to wszystko.

„Monitorowanie stanu urządzeń przynosi znaczne oszczędności zarówno konstruktorom, jak i operatorom urządzeń mobilnych”Stefan Taxer, menedżer produktów automatyki mobilnej w B&R.

Sytuacja korzystna dla obu stron

Taxer zwraca uwagę na jeszcze jedną korzyść: „Nie ma już potrzeby projektowania skomplikowanych, przewymiarowanych rozwiązań w celu utrzymania wysokiej bezawaryjności komponentów. Korzyści ponoszą obie strony: producent zyskuje niższy koszt produkcji, a użytkownik niższy koszt za maszynę. Sterownik X90 można podłączyć do istniejących sieci CAN, dlatego wyposażenie parku maszynowego w funkcję monitorowania stanu nie stanowi problemu. „Możliwe staje się stopniowe przejście do nowoczesnego systemu magistrali czasu rzeczywistego, która jest w stanie przeanalizować ogrom danych generowanych przez dzisiejsze maszyny.”

Przygotował: Carmen Klingler-Deiseroth, niezależny dziennikarz

Praktyczne doświadczenie

Firma B&R ma prawie 40-letnie doświadczenie w tworzeniu rozwiązań z zakresu automatyzacji i wprowadzaniu innowacji w wielu branżach. Wdrożyła wysokiej klasy protokoły przemysłowej sieci Ethernet, np. POWERLINK w różnych sektorach gospodarki.  Doświadczenie to może być pomocne w rozwiązywaniu najważniejszych problemów stojących przed branżą maszyn mobilnych. Mobilny system sterowania X90 to dla producentów tych maszyn sposób zapewnienia niezawodności i rentowności ich produktów dziś i w przyszłości.

21 października 2018 / Kategoria:
  • Autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
  • B&R to innowacyjna firma z branży automatyzacji z siedzibą w Austrii i przedstawicielstwem na całym świecie. Dalekowzroczność i intuicyjne poczucie dynamiki rynku pozwalają firmie na wprowadzanie najbardziej nowoczesnych technologii łącząc je z inżynieryjnym kunsztem. B&R jako globalny lider oferuje klientom praktycznie z każdej branży kompleksowe rozwiązania z zakresu sterowania, techniki napędowej, wizualizacji czy bezpieczeństwa i komunikacji.
  • Profil Autora
  • http://www.br-automation.pl

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Spotkaj się z firmą EATON i odkryj sterownik easyE4

Spotkaj się z firmą EATON i odkryj sterownik easyE4

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.1 – Jak efektywnie projektować wizualizacje?

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.1 – Jak efektywnie projektować wizualizacje?

>KLIKNIJ<

Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.3 – Hardware

Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.3 – Hardware

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #1: Odcinek powitalny, czyli co to jest Automatyczny Podcast

Automatyczny Podcast #1: Odcinek powitalny, czyli co to jest Automatyczny Podcast

>KLIKNIJ<

Druga edycja Mistrzostw Polski Programistów PLC już za nami!

Druga edycja Mistrzostw Polski Programistów PLC już za nami!

>KLIKNIJ<

Co warto zobaczyć na Automaticon 2019?

Co warto zobaczyć na Automaticon 2019?

>KLIKNIJ<

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu Renex Soldering Championship 2019

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu Renex Soldering Championship 2019

>KLIKNIJ<

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej z wykorzystniem rozwiazań Moxa

Bezpieczeństwo sieci przemysłowej z wykorzystniem rozwiazań Moxa

>KLIKNIJ<

Warsztaty dla branży automatyki przemysłowej – wiedza i doświadczenie

Warsztaty dla branży automatyki przemysłowej – wiedza i doświadczenie

>KLIKNIJ<

Przewidywanie (przyszłości) z Mitsubishi Electric

Przewidywanie (przyszłości) z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Studencie! Tutaj B&R pojawi się dla Ciebie!

Studencie! Tutaj B&R pojawi się dla Ciebie!

>KLIKNIJ<

Seminarium SABUR na Automaticon – zapisz się!

Seminarium SABUR na Automaticon – zapisz się!

>KLIKNIJ<

Przedstawienie wybranych funkcji PLCSIM Advanced 2.0

Przedstawienie wybranych funkcji PLCSIM Advanced 2.0

>KLIKNIJ<

Nowe możliwości silników liniowych i liniowo-obrotowych

Nowe możliwości silników liniowych i liniowo-obrotowych

>KLIKNIJ<

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

Historia awarii, czyli dlaczego należy tworzyć komunikaty na panelach operatorskich

>KLIKNIJ<

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

Komunikacja PUT/GET w środowisku TIA Portal

>KLIKNIJ<

Jak zadbać o swoją produkcję – Konferencja “Czujniki dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”

Jak zadbać o swoją produkcję – Konferencja “Czujniki dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”

>KLIKNIJ<

Poznaj nowe możliwości z digital twins

Poznaj nowe możliwości z digital twins

>KLIKNIJ<

Robot bez dedykowanego sterowania? – poznaj zintegrowaną robotykę 4.0

Robot bez dedykowanego sterowania? – poznaj zintegrowaną robotykę 4.0

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…