PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.johnsoncontrols.com
tel: +48 22 518 19 00
be-emea-automatyka@jci.com
KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

Na linii produkcyjnej podobnie jak na planie filmowym filmu akcji, odpowiednia kamera może być niezastąpiona przy realizacji określonego zadania. Oczywiście kamery stosowane w obu przypadkach mimo tej samej nazwy różnią się technologią wynikającą z odmiennych ról i pełnionych zadań. O ile na filmie oczekujemy efektywnych, szybkich a zarazem ostrych ujęć cieszących nasze oczy, o tyle przy produkcji poszukujemy dokładności, precyzyjności i powtarzalności wykonywanych czynności. Mogłoby się wydawać, że kamery będące częścią systemów wizyjnych na liniach produkcyjnych to przyszłość. Jak pokazuje Przemysł 4.0 ta przyszłość już nadeszła!

Systemy wizyjne

Systemy wizyjne podobnie jak wzrok służą zdobywaniu informacji o otoczeniu, identyfikowaniu określonych jego cech. A jako, że już z definicji określane są mianem „systemów”, to składać się muszą z kilku elementów pełniących określone zadania. Podstawowymi składowymi systemu są:

 • oświetlenie i elementy optyczne kamery (obiektywy, filtry) pozwalające wyeksponować określone cechy obiektu, na temat których pozyskać chcemy informacje,
 • kamera zbierająca ogromną ilość danych, którą byłoby trudno zastąpić nawet sporym zasobem tradycyjnych czujników,
 • układ elektroniczny z zaimplementowanym oprogramowaniem pozwalającym na obróbkę pozyskanych danych, często zintegrowany z kamerą,
 • komputera bądź sterownika wykorzystującego wyniki do dalszych działań.

Jak widzicie podobieństw do zmysłu wzroku jest wiele. Oko podobnie jak kamera bez odpowiedniego oświetlenia nie uzyska dokładnego obrazu, a nawet dobre informacje bez odpowiedniego przetworzenia przez procesory i oprogramowanie, na niewiele nam się zdadzą. Jednak w odróżnieniu do wzroku, system wizyjny nie męczy się i może pracować całą dobę.

Zastosowania

Niesamowita wszechstronność systemów wizyjnych pozwala wykorzystać je w wielu aspektach procesów przemysłowych. W prostych zastosowaniach służą realizacji pojedynczego zadania. Odczytując kod kreskowy lub tekst możemy realizować zaawansowane sortowania. Kontrolując wymiar bądź cechy charakterystyczne jak stan powierzchni czy barwę wykryjemy uszkodzone sztuki i odrzucimy z dalszej obróbki.

Bardziej zaawansowane układy pozwalają rozpoznawać ułożenie przedmiotów, ich rodzaj i obecność na linii, a następnie „prowadzić” manipulator tak aby bezproblemowo chwytał przedmioty i wykonywał określone czynności. Zainstalowanie kamery na ramieniu manipulatora może wspomóc także w procesie spawania zrobotyzowanego. Dużą część zastosowań takich systemów stanowi również kontrola jakości, gdzie sprawdzana jest poprawność wykonania procesów obróbki detali.

Urządzenia

Jak w każdym systemie, każdej rodzinie urządzeń, tak i pośród systemów wizyjnych znajdziemy rozwiązania do zadań o różnych stopniach trudności. Sensory złożone z kamery i prostego procesora zamknięte w jednej obudowie określane są mianem czujników wizyjnych. Zakres realizowanych przez taki sensor funkcji ograniczony jest do podstawowych, pojedynczych zadań jak odczyt kodów QR, rozpoznawania, kontroli czy zliczania obiektów danego typu, detekcji położenia czy wymiaru obiektu.

W segmencie tych urządzeń, przed szereg wysuwa się rozwiązanie od B&R gdzie dla tych wszystkich zadań możemy zastosować jedno urządzenie Smart Sensor.

W odróżnieniu od innych rozwiązań realizowaną przez niego funkcję definiujemy w projekcie, a nie poprzez dobór odpowiedniego dedykowanego sprzętu dla każdej funkcji. Po prostu konfigurujemy żądaną funkcję w oprogramowaniu Automation Studio unikając skomplikowanego programowania. W końcu podążamy za mottem: „Konfigurowanie, a nie programowanie”. Producent maszyn zaopatruje się tylko w jeden typ kamery i jest od razu w stanie realizować wiele zadań i funkcji aplikacyjnych. Dzięki fabrycznej kalibracji czas uruchomienia urządzenia został skrócony do minimum. Przy tak skomponowanym rozwiązaniu staje się ono niejako urządzeniem uniwersalnym.

O poziom wyżej od czujników wizyjnych stoją inteligentne kamery wyposażone w możliwość niemal swobodnego programowania. Sama nasuwa się więc zaleta realizacji szerokiego pasma funkcjonalności ograniczonych jedynie wyobraźnią projektanta systemu. Kolejnymi atutami są różnorakie opcje dodatkowego wyposażenia pozwalające na pełną integrację z otoczeniem.

Tutaj B&R przedstawia rozwiązanie Smart Camera umożliwiające realizację wielu różnych funkcji równocześnie. Istnieje zatem możliwość zastąpienia wielu czujników wizyjnych jednym urządzeniem.

Zgodnie z filozofią producenta konfiguracja funkcjonalności kamery odbywa się przy pomocy predefiniowanych algorytmów mapp Vision dzięki, którym ryzyko błędów przy programowaniu spada do minimum. Wstępne przygotowanie obrazu za pomocą układu FPGA znacząco skraca proces obróbki oraz umożliwia wykorzystanie zaawansowanych funkcji takich jak rozpoznawanie tekstu opartego o algorytmy głębokiego uczenia. A wszystko to w czasie rzeczywistym przy pełnej integracji z systemem sterowania.

Optymalna jakość obrazu

Zarówno Smart Sensor jak i Smart Camera mogą być wyposażone w jedną z trzech matryc od 1.3 do 5 megapikseli, charakteryzujące się wysoką czułością na światło i niskim szumem. Otrzymujemy dzięki temu optymalną jakość obrazu nawet przy szybko przesuwających się obiektach. Obudowy dostępne są zarówno ze zintegrowanym obiektywem i elektroniczną regulacją ostrości lub ze standardowym adapterem typu C-mount,obiektywy do którego kupić można różnego rodzaju .

Inteligentne oświetlenie

Kamery posiadają zintegrowane oświetlenie dzięki któremu dostajemy zwarte urządzenie gotowe do pracy. Nie oznacza to wcale, że nie możemy skorzystać z zewnętrznych lamp. Zewnętrzne jak i wewnętrzne elementy oświetleniowe są zsynchronizowane z przechwytywaniem obrazu, dzięki czemu nawet szybko poruszające się obiekty są doskonale oświetlone z maksymalną precyzją i intensywnością światła. Wszystkie parametry świetlne można konfigurować programowo w czasie pracy w celu optymalizacji oświetlenia i dostosowania go do nowych wyrobów. Zmniejsza to czas przestrajania systemu pod pracę z innymi detalami i eliminuje konieczność ręcznych ustawień lamp, które są podatne na błędy. Połączenie diod w różnych kolorach umożliwia dostosowanie długości fali w czasie pracy w celu zoptymalizowania kontrastu.

Oprogramowanie

Zarówno urządzenia jak i oprogramowanie dla systemów wizyjnych B&R mogą zostać w pełni zintegrowane z systemem sterowania. Jest to najlepsza droga do uzyskania absolutnej precyzji i mikrosekundowej synchronizacji pomiędzy wszystkimi komponentami automatyki. Konfiguracja systemu wizyjnego, sterowników i paneli HMI w jednym narzędziu inżynierskim Automation Studio ułatwia przepływ danych, przyśpiesza realizację zadań i uprzyjemnia pracę Inżynierom.

Jeden przewód

Kamery integrowane są z systemem sterowania maszyną za pomocą hybrydowego złącza M12, które dostarcza również niezbędnego zasilania 24 VDC. Drugie połączenie hybrydowe umożliwia okablowanie łańcuchowe z dodatkowymi światłami lub kamerą.

Podsumowanie

Systemy wizyjne mogłyby się wydawać bardzo skomplikowanymi układami, których poprawność wdrożenia i działania jest trudna do opanowania. A przynajmniej mi się tak wydawało. Jak widać, postęp technologiczny Przemysłu 4.0 i starania producentów ułatwiają integrację. Interesujące są zwłaszcza wersje czujników wizyjnych, gdzie sygnał wyjściowy przybiera postać binarną, mówiąc czy dany detal jest OK lub nie. Konfiguracja na zasadzie porównania elementu dobrego z uszkodzonym i łatwa implementacja w programie sterownika upraszcza implementację w układzie. Tymczasem systemy wyposażone w kamery wizyjne z powodzeniem zastąpią cały szereg czujników i ograniczą zajmowaną przestrzeń, a różne obiektywy i modele oświetlenia pozwolą na idealne dostosowanie do otoczenia tak, aby uwypuklić pożądane cechy obiektu. Lista możliwych zastosowań jest bardzo długa, zarówno na nowych liniach jak i przy modernizacji już istniejących.

A Ty znalazłeś/aś zastosowanie dla systemu wizyjnego na linii produkcyjnej w Twojej firmie? Masz pomysł jak usprawnić produkcję lub inny proces? Podstawową wiedzę na temat produktów B&R już masz. Więcej informacji znajdziesz na stronie: B&R Zintegrowane systemy wizyjne. Powodzenia!

16 kwietnia 2019 / Kategoria: , , , ,
 • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl
  Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
 • Profil Autora
 • https://goo.gl/1Y4L2S

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

>KLIKNIJ<

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

>KLIKNIJ<

Produkcja masowa to już przeszłość

Produkcja masowa to już przeszłość

>KLIKNIJ<

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

>KLIKNIJ<

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

>KLIKNIJ<

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

>KLIKNIJ<

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

>KLIKNIJ<

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

>KLIKNIJ<

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

>KLIKNIJ<

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

>KLIKNIJ<

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

>KLIKNIJ<

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

>KLIKNIJ<

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

>KLIKNIJ<

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

>KLIKNIJ<

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • 0 PLN
  Szkolenie wprowadzające do nowej platformy programistycznej – PLCnext Technology. W trakcie szkolenia prezentowane są techniczne możliwości nowej platformy oraz urządzenia wykorzystujące jej właściwości. Uczestnicy szkolenia poznają w prakt...
  Link: Terminy
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…