Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/02/1_Package_Manager_Codesys_Astraada_One_ASTOR_1.png

Pierwsze podłączenie i przygotowanie Codesys do pracy ze sterownikiem PLC | Kurs programowania w Codesys odc. 2


Podczas kursu dowiesz się m.in.:

  • co to są „targety” do oprogramowania Codesys,
  • jak zainstalować targety,
  • jak skonfigurować kartę sieciową komputera,
  • jak utworzyć pierwszy program na sterownik PLC w Codesys.

Witaj w drugim odcinku kursu programowania w środowisku CODESYS. Odcinek ten jest poświęcony przygotowaniu uniwersalnego środowiska Codesys do pracy ze sterownikiem PLC. Jak pewnie wiesz, Codesys daje możliwość programowania sterowników PLC od wielu dostawców.

Aby przygotować Codesys do pracy z danym sterownikiem PLC, należy wykonać kilka prostych kroków. W tym odcinku będziemy pracować w oparciu o sterownik Astraada One ECC2200. Odcinek ten jest świetnym wstępem dla uczestników kursu, którzy zdecydowali się na zakup dedykowanego zestawu startowego ONE-START. Zestaw zawiera sterownik Astraada ECC2200, zasilacz oraz targety i jest kompletnym zestawem do nauki Codesys.

Jeśli jednak nie posiadasz dostępu do sterownika PLC, nic straconego. Wszystkie kolejne lekcje pierwszej części kursu, będziesz mógł wykonać zarówno na sterowniku PLC jak i symulatorze, o którym mówiliśmy w pierwszym odcinku. Zaczynamy?

Co to są „targety” do oprogramowania Codesys?

Targety to potoczna nazwa pliku sprzętowego, który pozwala środowisku Codesys na pracę z danym sterownikiem PLC. Zainstalowanie targetów sprawia, że środowisko Codesys, jest kompatybilne ze sterownikiem PLC, który posiada dany, niepowtarzalny zestaw CPU, pamięci, interfejsów itd.

Sterowniki Astraada One posiadają jeden wspólny target o nazwie „1.23.0_ECC_EC_SP15_Patch4”. Jego instalacja zapewnia Ci możliwość programowania całej rodziny PLC Astraada One. Standardowo targety są płatne. Mam dla Ciebie jednak dobrą wiadomość. Obecnie trwa promocja, w której możesz mieć target za symboliczną złotówkę. Target wchodzi również w skład zestawu startowego.

Instalacja targetów do oprogramowania Codesys

Skoro jesteś już zaopatrzony/a w targety do sterownika PLC Astraada One, nie pozostaje nic innego jak zainstalować je oraz przejść do dalszych etapów poznawania Codesys.

W tym celu, po uruchomieniu Codesys, z górnej wstążki wybierz opcję Tools -> Package Manager:

Otwieranie Package Manager w Codesys, źródło: ASTOR

W oknie Menadżera pakietów kliknij opcję Install:

Package Manager w Codesys, źródło: ASTOR

Następnie wybierz plik sprzętowy ze swojego dysku (otrzymasz go w m.in. zestawie startowym). Plik nosi nazwę: Berghof_MX6_Target_1.23.0.0.package:”

Wybór targetu do środowiska Codesys, źródło: ASTOR

W kolejnym kroku wybierz opcję pełnej instalacji oraz przejdź poszczególne etapy klikając Next.

Wgrywanie targetu do Codesys, źródło: ASTOR

Po ukończonej instalacji w oknie Menadżera pakietów (Package Manager) pojawi się informacja o zainstalowanych targetach do sterowników Astraada One. To wszystko, środowisko Codesys jest już gotowe do współpracy ze sterownikami PLC Astraada One. Czynności opisane powyżej wykonujesz tylko raz, na początku swojej przygody programowania PLC w Codesys. Za każdym kolejnym razem, połączenie się ze sterownikiem będzie wymagało od Ciebie jedynie kilku kliknięć.

Ważne: Warto wiedzieć, że wersja targetów zainstalowanych w Codesys powinna pokrywać się z wersją firmware, którą posiada sterownik PLC. W sekcji Tips&Tricks w kilku krokach nauczysz się, w jaki sposób zaktualizować firmware sterownika w przypadku niezgodności wersji. Zrobisz to z poziomu panelu administracyjnego sterownika PLC Astraada One.

Środowisko jest w pełni gotowe na rozpoczęcie Twojej przygody z programowaniem w Codesys!

Adres IP sterownika

Co warto znać przed rozpoczęciem pracy ze sterownikiem PLC? Pierwszą z nich jest fabryczny (domyślny) adres IP sterownika PLC. Będziesz go potrzebował/a, aby połączyć się ze sterownikiem z poziomu Codesys lub wejść do panelu administracyjnego sterownika za pomocą przeglądarki internetowej.

Fabryczny adres IP sterownika:

169.254.255.XX

XX – dwie ostatnie cyfry numeru seryjnego sterownika (oznaczony na czerwono)

Tabliczka znamionowa sterownika Astraada One EC Compact, źródło: ASTOR 

W przypadku powyższej tabliczki znamionowej adresem IP sterownika będzie:

169.254.255.7

Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >>>>

Nie przeczytałeś 1 odcinka? Zapraszamy na Poradnik AutomatykaUtworzono: / Kategoria:
  • Autor: ASTOR Sp. z o.o.
  • Od sterownika PLC do systemu zarządzania produkcją. Od skutecznej porady technicznej do szerzenia idei Przemysłu 4.0. Od studenta do inżyniera i menedżera produkcji. I tak już od 30 lat wspieramy przyszłych i obecnych automatyków i robotyków w codziennej pracy. Skontaktuj się z naszymi inżynierami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc :-)
  • Profil Autora
  • http://www.astor.com.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY