Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Pierwsze kroki z przekaźnikiem programowalnym akYtec PR200

1041 wyświetleń, autor: Paulina Łapińska • iAutomatyka.pl.

Przekaźniki programowalne coraz bardziej zyskują na popularności. Producenci prześcigają się w dodawaniu nowych funkcjonalności do tak prostych urządzeń. Często można usłyszeć lub przeczytać, że taki niepozorny przekaźnik programowalny jest porównywany do sterowników PLC, a nawet lepszy od niektórych tańszych sterowników i do tego prostszy w obsłudze.

Jednym z producentów przekaźników programowalnych jest firma akYtec. Posiada ona w swojej ofercie kilka modeli przekaźników programowalnych, a jeden z najnowszych to PR200. To właśnie na nim skupimy się w tym artykule. Pokażę Wam pierwsze kroki z tym przekaźnikiem oraz jego podstawowe funkcje i możliwości.

Rodzina przekaźników PR200 firmy akYtec

Przekaźniki programowalne PR200 to następca modelu PR110. Sam przekaźnik programowalny PR200 oraz moduły rozszerzeń to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenia zaprojektowane z myślą o montażu na szynie DIN. Takie rozwiązanie powoduje, że jest to alternatywa (jednocześnie tańsza) dla dobrze znanych sterowników PLC.

Przekaźnik programowalny PR200

Przekaźnik programowalny PR200 to dość proste w budowie urządzenie. Możemy je programować za pomogą języka programowania FBD w specjalnym, darmowym oprogramowaniu akYtec ALP. Dodatkowo wbudowany jest zegar czasu rzeczywistego. Takie rozwiązanie sprawdzi się do sterowania prostych i średnio zaawansowanych układach, np.: sterowania oświetleniem, wentylacją, czy temperaturą.

W każdej wersji występuje 2-liniowy, 32-znakowy wyświetlacz LCD. Z przodu urządzenia znajdziemy przyciski do obsługi wyświetlacza. Dzięki temu możemy z poziomu urządzenia np. ustawiać wartości zmiennych. Dostępne również są 2 programowalne diody LED oznaczone jako F1 i F2.

Pod klapką z prawej strony znajdziemy złącze mini-USB służące do programowania urządzenia oraz 10-pinowe złącze do podłączenia modułu rozszerzeń.

Mamy dostępne dwa główne rodzaje przekaźnika programowalnego. Dzieli się je ze względu na pożądane napięcie zasilania, czyli:

 • 24V DC;
 • 230V AC.

Takie rozwiązanie to duży plus – sprawia, że nie jesteśmy uzależnieni od rodzaju zasilania. Dodatkowo model z zasilaniem 230V AC posiada wyjście 24V, które może zasilić inne urządzenia.

Kolejną rzeczą jaką możemy wybrać to ilość wejść i wyjść cyfrowych oraz to, czy nasz przekaźnik będzie posiadał wejścia i wyjścia analogowe. Jeśli wybierzemy model, który będzie posiadał wejścia analogowe to konieczny jest wybór rodzaju tych wejść – czy będą one prądowe (4-10 mA), czy napięciowe (0-10V).

Wejścia analogowe PR200 możemy ustawić na pomiar rezystancji w zakresie 0-4000Ω. Oznacza to, że podłączając bezpośrednio do przekaźnika czujnik, np. PT100, będziemy mogli zmierzyć temperaturę bez użycia przetwornika. Jest to dosyć rzadko spotykana rzecz w przekaźnikach programowalnych, a dla niektórych bardzo użyteczna.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której możemy zdecydować. Mowa tu o interfejsie RS-485. Wybrany przekaźnik programowalny może nie mieć go w ogóle, posiadać jeden lub maksymalnie dwa. Dzięki tym interfejsom możemy podłączyć przekaźnik programowalny do sieci Modbus.

Moduły rozszerzeń PRM

Moduły rozszerzeń PRM pozwalają na zwiększenie ilości wejść i wyjść cyfrowych. Tak jak w przypadku przekaźnika programowalnego możemy wybrać czy moduł będzie zasilany 24V DC czy 230V AC. Poza tym niczym więcej się nie różnią od siebie.

Każdy moduł posiada 8 wejść i 8 wyjść dyskretnych. W przeciwieństwie do przekaźnika PR200, każde wejście i wyjście posiada diodę LED, która będzie sygnalizowała stan wysoki wejścia/wyjścia. Mamy tu też diodę zasilania oraz błędu. Po obu stronach modułu znajdują się klapki, a pod nią złącze na podłączenie modułu do przekaźnika lub kolejnego modułu rozszerzenia. Każdy przekaźnik programowalny PR200 możemy rozszerzyć o 2 takie moduły.

Pierwsze kroki z PR200

Pierwsze uruchomienie producent przedstawia w krótkim filmie wideo:

To wideo będzie bardzo fajnym uzupełnieniem tego, co pokażę w dalszej części artykułu. Jeśli mieliście do czynienia już z przekaźnikami programowalnymi to szybko zauważycie, że w tym oprogramowaniu jest wszystko czego potrzeba.

Więc czas przedstawić Wam poprawne połączenie z urządzeniem. Do tego będzie nam potrzebne …

Oprogramowanie akYtec ALP

Oprogramowanie akYtec jest środowiskiem programistycznym dla przekaźników programowalnych. Projekty przekaźników programowalnych napiszemy w języku programowania FBD (schemat bloków funkcyjnych) zgodnie z IEC 61131-3. Środowisko dołączone jest na pendrivie wraz z przekaźnikiem PR200 wraz z niezbędną dokumentacją i przykładowymi programami. Również można je za darmo pobrać ze strony producenta tutaj.

Z przekaźnikiem programowalnym będziemy się łączyć za pomocą portu miniUSB. Po zainstalowaniu środowiska programistycznego najprawdopodobniej niezbędne będzie pobranie sterownika dla PR200. Również pobierzemy go ze strony producenta tutaj.

Jak uruchomimy środowisko akYtec ALP pojawi nam się takie oto okno:

Tworzenie nowego projektu

Nowy projekt tworzymy klikając File -> New project, ikonę nowego projektu lub skrótem klawiszowym Ctrl + N.

Po wywołaniu akcji tworzenia nowego projektu ukarze się nam okno wyboru urządzenia. Będzie tam dostępna lista wszystkich urządzeń, które możemy zaprogramować razem z podglądem wyglądu urządzenia. Tutaj będę testować PR200  z 12 wejściami (8 cyfrowych, 4 analogowe) i 8 wyjściami  (8 cyfrowych, 2 analogowe, lampki LED F1 i F2) z zasilaniem 24V DC, więc takie urządzenie wybieram.

Po zatwierdzeniu urządzenia przyciskiem OK ukarze nam się okno do programowania przekaźnika. Wyświetla się nam okno z interfejsem użytkownika. Tam najważniejszymi elementami są:

 • Library Box (1) – zbiór elementów programu dostępnych w projekcie;
 • Property Box (2) – pole właściwości, służy do przeglądania i modyfikowania parametrów elementów programu;
 • Display Manager (3) – jeśli urządzenie posiada wyświetlacz możemy go dostosować właśnie w tej zakładce;
 • Status bar (4) – tutaj będą wyświetlane komunikaty o stanie i błędach;
 • Variable Box (5) – widoczne tu są projektu z tabeli zmiennych.;
 • Component Manager – narzędzie do interakcji bazą danych akYtec makr i szablonów urządzeń. Baza dostępna po kliknięciu File -> Component Manager;

Biblioteka

W bibliotece posiadamy wszystkie funkcje, bloki funkcyjne i operacje, które są typowe dla każdego programu w języku FBD.

Funkcje

Gdy wybierzemy Functions w Library box będziemy mogli skorzystać z takich rzeczy jak:

 • operacje logiczne – AND, OR, XOR, NOT;
 • operacji matematycznych – dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie;
 • operatory warunkowe – większe od, równe, wybór bitów;
 • operacja przesunięcia bitów – przesunięcie bitów w lewo/prawo;
 • operacji na bitach – np. odczytanie pojedynczego bitu;

Aby otworzyć katalog musimy podwójnie na niego kliknąć, a aby z niego wyjść należy podwójnie kliknąć 3 kropki ” … ” dostępne na samej górze katalogu.

Bloki funkcyjne

W zakładce Function block mamy dostępne wszystkie bloki funkcyjne typowe dla przekaźników programowalnych i sterowników PLC, czyli:

 • Triggery;
 • Timery;
 • Generatory;
 • Liczniki;
 • bloki obsługi wyjść analogowych.

Funkcjonalność tych bloków jest identyczna jak w większości znanych przekaźników programowalnych: liczniki będą zliczać nam dane wydarzenia, a timery opóźniać np. zapalenie lampki.

Makra projektu

W zakładce Project macros znajdują się stworzone makra projektu. Makra są to bloki funkcyjne, które tworzy się tak jak główny program tylko w oddzielnej przestrzeni roboczej. Po prostu możemy tu stworzyć własną funkcję, która w głównym oknie będzie dostępna w jednym bloku. Nowe makro tworzymy wybierając File -> New macro. Po wybraniu tego pokaże nam się okno, w którym musimy określić ile wejść i ile wyjść ma mieć nasz blok funkcyjny. Zdjęcia można powiększyć po kliknięciu.

Blok funkcyjny macro programujemy tak jak zwykły program główny, czyli przy pomocy funkcji i bloków funkcyjnych. Po skończeniu programowania bloku macro wybieramy File -> Save macro as … i nadajemy mu nazwę. Nasza własna funkcja będzie dostępna w zakładce Projec Macros skąd będziemy ją mogli przenieść do programu głównego.

Jak można zauważyć na powyższym przykładzie wykorzystanie bloków funkcyjnych macro zaoszczędzi nam dużo miejsca w programie głównym. Dodatkowo tą samą funkcję będziemy mogli wykorzystać w dowolnym miejscu programu kilkanaście razy.

Definiowanie zmiennych

Definiowanie zmiennych w oprogramowaniu akYtec ALP wymaga trochę klikania. Dodawanie zmiennych zaczynamy od wybrania z paska narzędzi odpowiedniej ikony.

Dwie pierwsze ikony od lewej strony (V) oznaczają zmienną wejściową oraz zmienną wyjściową. Są to zmienne, które możemy odczytać lub zapisać w programie. Producent udostępnia nam 3 typy zmiennych:

 • BOOL – typ logiczny;
 • INT – typ całkowity;
 • REAL – typ zmiennoprzecinkowy.

Ich umieszczenie w programie głównym odbywa się za pomocą kliknięcia na daną ikonę. Następnie kursor myszy przenosimy na ekran główny programu i prawym przyciskiem myszy umieszczamy blok zmiennej w programie. Następnie podwójnym kliknięciem myszy otwieramy okno ze wszystkimi zdefiniowanymi przez nas zmiennymi. Tam możemy nadać jej nazwę, określić typ, podać wartość początkową lub dodać komentarz. Wszystkie zdefiniowane zmienne pojawią się w oknie Variable Box.

Okno edycji zmiennych można również odtworzyć za pomocą ikony ‚…’ w okienku Properties. Zmienimy tam też podstawowe parametry zmiennej. 

Zieloną literą C została oznaczona zmienna stała, czyli Constants. Możemy jej nadać typ zmiennej BOOL (0-1), INT oraz REAL. 

Kolejnym typem zmiennej będą zmienne sieciowe. Te zmienne wejściowe i wyjściowe są specjalnymi zmiennymi do wymiany danych między urządzeniami podłączonymi do wspólnej sieci. W przekaźniku programowalnym PR200 mamy do dyspozycji protokół RS-485, dzięki któremu możemy odczytywać te dane.

Ostatnim rodzajem zmiennych są zmienne zapisywane/odczytywane z bloków funkcyjnych podczas procesu. Najlepiej będzie jak wyjaśnię działanie tego na przykładzie. Wartość parametru ON-Duration bloku funkcyjnego BLINK1 powinna wynosić 2 lub 10 w zależności od wartości na wejściu I5. Klikam ikonę bloku WriteToFB w celu dodania bloku do programu, a następnie klikam na pole robocze w celu osadzenia go tam. W Property Box ustawiam:

 • w polu Function block wybieram BLINK1;
 • w polu Name wybieram OFF-duration.

Blok ReadFromFB służy do odczytu bieżącej wartości parametru bloku funkcyjnego i wykorzystania jej w programie.

Konwersja zmiennych

Ikony widoczne na zdjęciu to funkcje konwersji zmiennych. Pierwsza z nich z literą B przekonwertuje nam zmienną na typ logiczny, z literą I na typ całkowity, a z F na typ zmiennoprzecinkowy. 

Ustawienie aktualnej daty i godziny

Aby ustawić aktualną datę i godzinę należy wejść w Device -> Device configuration. W zakładce Device -> Clock należy zaznaczyć Synchronize with PC. 

Taki zabieg jest dosyć istotny w chwili, gdy chcemy skorzystać z wbudowanych zmiennych, które przedstawiają aktualną:

 • Godzinę;
 • Minuty;
 • Sekundy;
 • Dzień;
 • Miesiąc;
 • Rok.

Możemy ją, np. wyświetlić na wyświetlaczu. A jak? O tym niżej.

Obsługa wyświetlacza

Aby edytować wyświetlacz musimy wejść w zakładkę Display Manager, a następnie wybrać podwójnym kliknięciem Form1.

Wszystkie elementy które możemy wyświetlić dostępne są w Library Box w katalogu Display elements. Mamy tam do dyspozycji:

 • Text box – zwykły tekst ;
 • I/O box (INT/REAL) – wyświetlanie zmiennych  wejściowych/wyjściowych zmiennoprzecinkowych i całkowitych;
 • I/O box (BOOL) – wyświetlanie zmiennych wejściowych/wyjściowych 0-1 (typu bool);
 • Dynamic box – służy do wyświetlania jednego z wierszy tekstowych w zależności od identyfikatora wiersza; ID wiersza jest zapisywany w zmiennej INT; nie można wybrać ID za pomocą przycisków na urządzeniu;
 • ComboBox – służy do wyświetlania jednego z wierszy tekstowych w zależności od identyfikatora wiersza; ID wiersza jest zapisywany w zmiennej INT; można wybrać ID za pomocą przycisków na urządzeniu;

Wyświetlę obiecaną datę i godzinę na wyświetlaczu sterownika programowalnego. Pierwszą rzeczą jaką wykonałam to podpięcie zmiennych wbudowanych w programie głównym do zmiennych wyjściowych, nadałam nazwy oraz wybrałam ich typ jako INT.

Następnym krokiem jest już projektowanie tego, co będzie wyświetlone na wyświetlaczu. W tym celu weszłam w zakładkę Display Menager. Dodałam tam 2 zwykłe pola tekstowe z napisem „Godzina:” „Data:” oraz 2 pola tekstowe „:” i 2 pola tekstowe „.”. Pomogą nam one stworzyć format daty i godziny jaki znamy. Zostało umieszczonych 6 boxów wejść/wyjść dla typu INT, a do niego podpięte zostały wszystkie zmienne zdefiniowane wcześniej. Jedyna zmienna rok zwraca nam 2 ostatnie cyfry roku. Więc jeśli chcemy wyświetlić pełny rok 2020 to w ustawieniach boxa wejścia/wyjścia musimy wpisać w miejscu Text before liczbę 20.

Musimy pamiętać aby zmienić długość naszego okna oraz ilość wyświetlanych cyfr. Dodatkowo jeśli zmienne nie są dostępne na liście to na początku musimy zmienić typ wyświetlanej zmiennej na INT, a dopiero po tym wybrać zmienną z listy. Po załadowaniu programu całość będzie wyglądać tak, jak na zdjęciu poniżej.

Dodatkowo możemy stworzyć wiele linii, które będą wyświetlane na wyświetlaczu. Możemy je zmieniać za pomocą strzałek, a w programie dodajemy je za pomocą ikony zaznaczonej na zdjęciu. Można to wykorzystać do wyświetlania wielu, wielu zmiennych w jednym miejscu.

Pierwszy program

W bardzo prostym programie chciałabym wam pokazać podstawowe możliwości jakie posiada przekaźnik programowalny PR200. Jak już wcześniej pisałam dostępny mam przekaźnik zasilany 24V DC i dwa moduły rozszerzające PRM-24.1. Układ który zaprogramowałam składa się z elementów automatyki:

Do wejścia cyfrowego DI1 został podłączony przycisk. Wejścia analogowe przekaźnika programowalnego mogą odczytywać wartości:

 • prądowe 4-20mA;
 • napięciowe 0-10V;
 • rezystancyjne 0-4000 Ω.

Wejścia analogowe konfigurujemy w Property Box lub wchodzimy w Device -> Device configuration … i tam konfigurujemy odpowiednie wejście AI1.

Do wyjścia analogowego AO1 został podłączony wyświetlacz ITP11 według schematu dostarczonego przez producenta. Do wyjścia cyfrowego DO1 została podłączona lampka. Ideowy schemat połączeń wejść i wyjść został przedstawiony na zdjęciu poniżej.

Dodatkowo możemy skalibrować wejścia i wyjścia przekaźnika. Przykładowo: przekaźnik na wejście podaje prąd 5mA, my fizycznie odczytujemy tą wartość i ja wpisujemy do pamięci przekaźnika. Możliwe jest to w zakładce Device -> Calibration…. Jest to opcja, której nie posiadają wszystkie przekaźniki, a może ukazać się użyteczna kiedy będziemy wymagać bardzo dokładnych pomiarów.

Po wciśnięciu przycisku lampka zapali się i będzie się palić, aż do ponownego naciśnięcia przycisku. Na wyświetlaczu będzie pokazywana ilość wciśnięć przycisku, która zostanie zresetowana po 20 wciśnięciach. Oczywiście na wyświetlaczu przekaźnika programowalnego będzie wyświetlana aktualna data i godzina, która została ustawiona wcześniej. Gotowy program możemy wgrać na urządzenie, a wygląda on następująco:

Połączenie ze sterownikiem

Czas wgrać nasz zbudowany program! Aby to zrobić musimy podłączyć się fizycznie do przekaźnika za pomocą przewodu USB-miniUSB.

Już wcześniej wspomniałam, że wraz z pobieraniem oprogramowania warto pobrać specjalny sterownik. Jeśli mamy zainstalowany sterownik to w Menadżerze urządzeń w zakładce Porty (COM i LPT) będzie widoczny nasz przekaźnik programowalny.

W moim przypadku jest to port COM3. W tym momencie możemy już przejść do oprogramowania akYtec ALP. Przy pierwszym połączeniu będziemy zmuszeni do ustawienia tego portu w programie. Można to zrobić na 2 sposoby:

 • wchodząc w Device -> Port settings … 
 • w prawym dolnym rogu oprogramowania wybrać ikonę z aktualnym ustawionym COM

W tym momencie w dolnym prawym rogu programu powinna zaświecić się nazwa COM-u .

Wgrywanie projektu

Jeśli mamy prawidłowo podłączone urządzenie z komputerem możemy wgrać nasz program. Możemy to zrobić na trzy sposoby:

 • Wchodząc w zakładkę Device -> Transfer application to device;

 • Wybierając z paska narzędzi ikonę wgrywania projektu;

 • Wybierając kombinację klawiszy Ctrl + F7.

Oczywiście przekaźnik programowalny musi być podłączony do zasilania oraz przewodem miniUSB do komputera. Podczas wgrywania programu będzie się paliła dioda F2 na czerwono, a po poprawnym wgraniu programu dioda F1 mignie na zielono.

Dodanie modułu rozszerzeń

Dodawanie modułu rozszerzeń jest bardzo proste. Wchodzimy w Device -> Device configuration. Z listy po lewej stronie klikamy prawym przyciskiem myszy na Extension modules i najeżdżamy na Add extension module. Tam będzie dostępna lista wszystkich możliwych do dodania modułów rozszerzeń.

Po wybraniu modułu rozszerzeń pojawią się dodatkowe wejścia i wyjścia, które w nawiasie będą miały numer modułu rozszerzeń. Dostępne miałam 2 moduły rozszerzeń PRM-24.1. Po ich dodaniu lista wejść/wyjść wygląda tak, jak na zdjęciach poniżej.

Po ich dodaniu pojawiły się wejścia i wyjścia z takim samym oznaczeniem w programie głównym. Można je zaprogramować identycznie jak te dostępne w samym przekaźniku programowalnym. Możemy dodać do 2 modułów rozszerzeń.

Debugowanie online

Oprogramowanie akYtec ALP posiada funkcję odczytywania bieżących wartości zmiennych programu z podłączonego urządzenia. Wartości te są wyświetlane w obszarze roboczym. Aby rozpocząć debugowanie online należy wybrać następującą ikonę z paska narzędzi:

Debugowanie online jest możliwe tylko wtedy, gdy:

 • urządzenie jest podłączone do komputera
 • program w urządzeniu i program otwarty w ALP jest taki sam
 • wersja oprogramowania urządzenia jest kompatybilna z bieżącą wersją ALP

Debugowanie online jest dostępne tylko dla programu głównego, a nie dla makr.

Programowanie za pomocą przycisków

Każdy przekaźnik programowalny dostępny na rynku z wyświetlaczem  da się w pewnym stopniu obsłużyć za pomocą przycisków. W podręczniku użytkowania przekaźnika PR200 jest dostępna instrukcja poruszania się po menu.

Podsumowanie

Praca z przekaźnikiem programowalnym PR200 może na początku wydawać się dość nie intuicyjna.  Jednak urządzenie jest na tyle proste w obsłudze, że szybko można załapać o co dokładnie chodzi, jak dodać zmienne, jak ustawić parametry bloków funkcyjnych. Samo programowanie PR200 w języku programowania FDB na pewno nie sprawi większych problemów, nawet dla laików programowania.

Jak można było zobaczyć wyżej, przekaźnik programowalny PR200 ma wszystkie niezbędne funkcje typowe dla takiego typu urządzeń – duża ilość wejść i wyjść cyfrowych, mało wejść/wyjść analogowych oraz wyświetlacz z możliwością programowania za pomocą przycisków. Ilość bloków funkcyjnych może nie jest zbyt wysoka, lecz nie zapominajmy o tym, że to jednak dalej jest przekaźnik programowalny – nie spodziewajmy się rozbudowanych funkcji. PR200 idealnie sprawdzi się w prostych i małych aplikacjach automatyki.

Również te urządzenie mogę polecić osobom chcącym zacząć naukę programowania sterowników PLC. Przekaźnik PR200 nie kosztuje dużo, oprogramowanie jest darmowe (a to należy do rzadkości), a posiada wszystko co jest potrzebne do opanowania podstaw.

Polskim dystrybutorem marki akYtec jest firma test Automatyka.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
25 maja 2020 / Kategoria: , , ,
 • Autor: Paulina Łapińska • iAutomatyka.pl
 • Absolwentka studiów inżynierskich na kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Do zespołu iAutomatyka dołączyłam w lipcu 2019 roku na letni staż i zostałam na dłużej. Aktualnie łączę pracę redaktora ze studiami II stopnia. Podczas studiów aktywnie działam w kole naukowym robotyków i sekcji SumoMasters, gdzie po zajęciach buduję i programuje roboty Sumo. Jako redaktor na tym portalu łączę zawód automatyka z moją pasją do pisania i pracy z multimediami. Od zawsze interesowały mnie nowości i nowe technologie, a tutaj mam z nimi bezpośredni kontakt.
 • Profil Autora

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

DWI Motion – Dawid Wróblewski | Twój ekspert w dziedzinie napędów

DWI Motion – Dawid Wróblewski | Twój ekspert w dziedzinie napędów

>KLIKNIJ<

[Nagranie] Live o czujnikach w automatyce przemysłowej

[Nagranie] Live o czujnikach w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Nowy CSO w B&R

Nowy CSO w B&R

>KLIKNIJ<

Wszystko o HMI (Human-Machine Interface), co automatyk powinien wiedzieć

Wszystko o HMI (Human-Machine Interface), co automatyk powinien wiedzieć

>KLIKNIJ<

Pompa osiowo-tłokowa A17F(N)O serii 10

Pompa osiowo-tłokowa A17F(N)O serii 10

>KLIKNIJ<

Jak powstają NOWOCZESNE OGRODZENIA? Fabryki w Polsce

Jak powstają NOWOCZESNE OGRODZENIA? Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Silnik 3 fazowy – przekaźnik nadzorczy jako strażnik silnika

Silnik 3 fazowy – przekaźnik nadzorczy jako strażnik silnika

>KLIKNIJ<

Przed nami fala przemysłowych innowacji

Przed nami fala przemysłowych innowacji

>KLIKNIJ<

Precyzja i doskonała organizacja, czyli Rittal dla linii pakujących CPS Case Packaging System

Precyzja i doskonała organizacja, czyli Rittal dla linii pakujących CPS Case Packaging System

>KLIKNIJ<

Lenze Polska Sp. z o.o.

Lenze Polska Sp. z o.o.

>KLIKNIJ<

Prosta automatyzacja z chwytakiem Co-act EGH SCHUNK

Prosta automatyzacja z chwytakiem Co-act EGH SCHUNK

>KLIKNIJ<

PLC i bazy SQL – prosta integracja

PLC i bazy SQL – prosta integracja

>KLIKNIJ<

Autonomiczny robot mobilny – co to jest?

Autonomiczny robot mobilny – co to jest?

>KLIKNIJ<

Przykłady zastosowania easyE4 w branży wod-kan z perspektywy elektryka

Przykłady zastosowania easyE4 w branży wod-kan z perspektywy elektryka

>KLIKNIJ<

Optymalizacja danych w procesach produkcyjnych napędza polską gospodarkę

Optymalizacja danych w procesach produkcyjnych napędza polską gospodarkę

>KLIKNIJ<

Jak powstają MATERIAŁY WYBUCHOWE? – Fabryki w Polsce

Jak powstają MATERIAŁY WYBUCHOWE? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Nowoczesne maszyny do zimowego utrzymania płyty lotnisk z elektroniką BODAS Bosch Rexroth

Nowoczesne maszyny do zimowego utrzymania płyty lotnisk z elektroniką BODAS Bosch Rexroth

>KLIKNIJ<

Wdrożenie systemu RTLS w fabryce Volkswagena w Poznaniu

Wdrożenie systemu RTLS w fabryce Volkswagena w Poznaniu

>KLIKNIJ<

Czy elektryk może programować sterowniki PLC?

Czy elektryk może programować sterowniki PLC?

>KLIKNIJ<

Rozszerzona obsługa Modbus w systemie SCADA ICONICS

Rozszerzona obsługa Modbus w systemie SCADA ICONICS

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...
 • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...