Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Pierwsze kroki wizualizacji w CoDeSys3 na przykładzie panelu HMI z PLC XV102 EATON

2061 wyświetleń, autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl.

Aplikacja CODESYS 3 to nie tylko potężne środowisko programistyczne do opracowywania programów sterujących dla sterowników PLC. To jednocześnie bardzo przyjazne i zaawansowane narzędzie do tworzenia wizualizacji paneli HMI oraz wizualizacji przeglądarkowych.

Zintegrowany edytor wykorzystuje zmienne aplikacji do sterowania elementami wizualizującymi w sposób dowolnie zaimplementowany przez użytkownika. Możliwości zmiany koloru, kształtu, położenia czy zakresu widoczności elementów dają szerokie pole do popisu dla ich twórców. Oprogramowanie wyposażone jest w zestaw standardowych elementów wizualizacji. Nie musi to wcale oznaczać ograniczeń, gdyż opcjonalny zestaw narzędzi  pozwala na konstruowanie nowych elementów. Utworzone wizualizacje, czy to na kontrolerach ze zintegrowanymi wyświetlaczami czy poprzez ekrany przeglądarkowe, umożliwiają w przyjazny użytkownikowi sposób obserwację bądź sterowanie dowolnie wybranym procesem.

Oprogramowanie CoDeSys 3 od EATON można pobrać na ich stronie: http://applications.eaton.eu/sdlc/?lx=11 (wpisz w wyszukiwarce codesys i pobierz najnowszą wersję XSOFT-CODESYS V3.x.x

Przetestowanie wizualizacji jest możliwe zarówno w symulatorze CoDeSys 3 jak i na urządzeniach z zestawu promocyjnego EATON z panelem XV102, modułami IO i CANopen oraz licencją na oprogramowanie: Zestaw promocyjny.

Tworzenie wizualizacji

Na zakładce Application (prawy przycisk myszy) wybieramy zakładkę Add Object -> Visualization:

Nadajemy nazwę dla nowego ekranu wizualizacji i zatwierdzamy przyciskiem Add:

Po utworzeniu ukaże się ekran:

Po lewej stronie ekranu do drzewa projektu dodatkowo dodany automatycznie został Visualisation Manager umożliwiający edytowanie ustawień wizualizacji. Zakładka Visualisation reprezentuje pojedynczy ekran wizualizacji. Po prawej stronie widoczny jest Toolbox z elementami umożliwiającymi tworzenie wizualizacji.

W celu utworzenia przykładowej wizualizacji dodano dwa elementy:

– przycisk (Toolbox -> Common controls -> Button):

– lampkę (Toolbox -> Lamps/Switches/Bitmaps -> Lamp):

Do obsługi wizualizacji służy krótki program napisany dla sterownika PLC:

Dodano dwie zmienne typu „bool”: PRZYCISK i ZMIENNA. Są to zmienne pamięci wewnętrznej sterownika lecz z powodzeniem mogą zostać zastąpione wejściami i wyjściami fizycznymi sterownika.

Na ekranie wizualizacji dla obiektu lampki przypisano zmienną z programu sterownika PLC. W tym celu wybrano zakładkę Properties -> Position -> Variable:

Następnie wybrano odpowiednią zmienną: Application -> PLC_PRG -> LAMPKA:

Dla obiektu przycisku przypisano zmienną z programu sterownika PLC. W tym celu wybrano zakładkę Properties -> Inputconfiguration -> Toggle -> Variable. Dodatkowo nadano nazwę „PRZYCISK” dla przycisku: Properties -> Texts -> Text:

Następnie wybrano odpowiednią zmienną: Application -> PLC_PRG -> PRZYCISK:

Tak utworzona wizualizacja przyjmie postać:

Synteza projektu uruchamiana jest przyciskiem Build,  klawiszem F11 lub z menu Build -> Build:

Tryb symulacji

Gdy synteza zakończyła się powodzeniem możliwe jest przetestowanie działania wizualizacji za pomocą symulacji. W tym celu należy uruchomić tryb symulacji. Jeżeli symulacja nie jest pożądana należy przejść do punktu “Instalowanie projektu wizualizacji na urządzeniu docelowym”.

Następnie uruchamiamy symulowany tryb online Online -> Login, przyciskiem Start na pasku szybkiego wybierania bądź skrótem klawiszowym ALT + F8:

 • W przypadku pojawienia się poniższego komunikatu, zatwierdzamy go (przycisk Yes):

 • W przypadku komunikatu przedstawionego poniżej należy wybrać opcję Login with online change i zatwierdzić przyciskiem OK:

W wyniku poprawnej kompilacji utworzone zostają wszystkie pliki wyjściowe. Stan kompilacji wyświetlany jest w oknie Messages widocznym w dolnej części widoku projektu. Uruchomienie symulacji możliwe jest przyciskiem Start, klawiszem F5 lub z menu Debug -> Start:

Działanie symulacji przedstawiono poniżej:

 

Instalowanie projektu wizualizacji na urządzeniu docelowym

Instalowanie wizualizacji wraz z programem na panelu HMI i sterowniku PLC odbywa się przez sekcję Download. Aby wgrać projekt do urządzenia musi być ono poprawnie skonfigurowane i podłączone do komputera. Jeśli wykonywana była symulacja projektu należy ją teraz wyłączyć/odznaczyć: Online -> Simulation. Zaznaczamy zakładkę Application a następnie uruchamiamy tryb online przyciskiem Start, skrótem klawiszowym ALT + F8 lub wybieramy z menu Online -> Login.

 • W przypadku pierwszej próby wgrania nowego projektu do urządzenia wyświetla się komunikat przedstawiony poniżej. Zatwierdzamy go (przycisk Yes):

Następnie wystarczy uruchomić wizualizację wybierając z menu Debug -> Start, przyciskiem Start lub klawiszem F5

Dodatkowo jeśli chcemy aby wizualizacja była uruchamiana automatycznie przy każdym restarcie urządzenia z menu Online wybieramy opcję Create boot aplication:

 • Po dokonaniu zmian w wizualizacji i próbie zaktualizowania jej na urządzeniu pojawi się komunikat przedstawiony poniżej. Tym razem należy wybrać opcję Login with download. Jeżeli chcemy aby wizualizacja była uruchamiana automatycznie przy każdym restarcie urządzenia dodatkowo zaznaczamy opcję Update boot project:

Następnie wystarczy uruchomić wizualizację przyciskiem Start, klawiszem F5 lub wybierając z menu Debug -> Start.

W przypadku powodzenia wszystkich operacji na ekranie panelu HMI powinien pojawić się ekran utworzonej wizualizacji. Gratulacje!

Reklama

21 stycznia 2018 / Kategoria: , ,
 • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl
  Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
 • Profil Autora
 • https://goo.gl/1Y4L2S

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Tajemnicza awaria – moja historia o usterce trwającej ciut za długo

Tajemnicza awaria – moja historia o usterce trwającej ciut za długo

>KLIKNIJ<

Operator prawdę ci powie…

Operator prawdę ci powie…

>KLIKNIJ<

Nikt nie widział? Nic się nie stało

Nikt nie widział? Nic się nie stało

>KLIKNIJ<

Kilka slów o bezpieczeństwie, czyli co należy zrobić by spać spokojnie.

Kilka slów o bezpieczeństwie, czyli co należy zrobić by spać spokojnie.

>KLIKNIJ<

Czy roboty przemysłowe mogą być estetyczne?

Czy roboty przemysłowe mogą być estetyczne?

>KLIKNIJ<

B&R na targach SPS IPC Drives 2018

B&R na targach SPS IPC Drives 2018

>KLIKNIJ<

Jak było na szkoleniu z serwonapędów Panasonic Minas A5 i A6?

Jak było na szkoleniu z serwonapędów Panasonic Minas A5 i A6?

>KLIKNIJ<

Konkurs iAutomatyka Listopad 2018

Konkurs iAutomatyka Listopad 2018

>KLIKNIJ<

Wygraj zestaw startowy TOSIBOX do zdalnego dostępu – konkurs trwa do 15.12.2018

Wygraj zestaw startowy TOSIBOX do zdalnego dostępu – konkurs trwa do 15.12.2018

>KLIKNIJ<

Luźne rozmowy o SCADA i WebHMI

Luźne rozmowy o SCADA i WebHMI

>KLIKNIJ<

Czym zaskoczyli nas na Technology Days 2018? Relacja okiem iAutomatyka

Czym zaskoczyli nas na Technology Days 2018? Relacja okiem iAutomatyka

>KLIKNIJ<

Przykłady wykorzystania pomiaru ciśnienia do celów pomiaru poziomu

Przykłady wykorzystania pomiaru ciśnienia do celów pomiaru poziomu

>KLIKNIJ<

Produkcja stali w warszawskiej hucie – Fabryki w Polsce

Produkcja stali w warszawskiej hucie – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

XIII Spotkanie z B&R – Innovation Days 2018 za nami!

XIII Spotkanie z B&R – Innovation Days 2018 za nami!

>KLIKNIJ<

Pozycjoner na bazie motoreduktora oraz falownika NORD – Sterowanie pozycjonowaniem POSICON

Pozycjoner na bazie motoreduktora oraz falownika NORD – Sterowanie pozycjonowaniem POSICON

>KLIKNIJ<

Serwonapędy w automatyce przemysłowej.

Serwonapędy w automatyce przemysłowej.

>KLIKNIJ<

Pojawia się i znika – awaria sterownika?

Pojawia się i znika – awaria sterownika?

>KLIKNIJ<

Produkcja imbusów [video]

Produkcja imbusów [video]

>KLIKNIJ<

FluidSim – czyli jak zacząć z automatyką?!

FluidSim – czyli jak zacząć z automatyką?!

>KLIKNIJ<

Komunikacja ABB ACS355 – Siemens S7-1200 po Profinecie

Komunikacja ABB ACS355 – Siemens S7-1200 po Profinecie

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Dołącz do nas!
Wydarzenia
Bądź na bieżąco!
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…