Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/10/panel-XV300-eaton-recenzja-iautomatyka.jpg

Panel HMI z wbudowanym PLC? Recenzja XV300 firmy Eaton

autor: Rafał.

Na tym portalu opisywałem swoje poczynania z budowy robota przemysłowego w domowym zaciszu. Tak się składa, że dzięki uprzejmości firmy Eaton do swojego projektu dostałem panel HMI, który chciałbym w tym artykule zrecenzować. Panele HMI to interfejsy pomiędzy człowiekiem a maszyną. Czy ktoś jeszcze wyobraża sobie współczesne maszyny bez tych urządzeń? Obecnie do prawie każdej, nawet najmniejszej i najprostszej maszyny dołączany jest chociażby miniaturowy panel HMI, na którym nie tylko znajduje się podstawowa obsługa maszyny, ale często także i bardzo rozbudowana diagnostyka. Skoro zatem w każdej maszynie wykorzystujemy panele HMI, to czemu by nie połączyć go ze sterownikiem PLC i stworzyć z niego prawdziwy kombajn? Kombajn, który posłuży nam do sterowania, obsługi i diagnostyki naszej maszyny. Czy nie brzmi to pięknie? W tym artykule przedstawię recenzję panelu HMI z wbudowanym sterownikiem PLC – XV300 firmy EATON.

Ocena wizualna

XV300, to panel, który już jakiś czas temu wpadł w moje ręce. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z urządzeniem łączącym funkcje HMI i PLC. Jednak XV300 zachwyca nie tylko funkcjonalnością, bo potrafi zachwycić swoim wyglądem. Z jednej strony charakteryzuję się on smukłym, prostym designem. Z drugiej jednak strony, wykorzystane szkło, ciemna obwódka oraz szara ramka, powodują, że panel ten wygląda wyjątkowo nowocześnie.

W mojej prywatnej ocenie panel ten wręcz nie pasuje do standardowego wyglądu pulpitu operatora, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. XV300 daje możliwość odświeżenia tego standardu i zupełnej odmiany znanych nam pulpitów sterowniczych.

Panele XV300 na allektro.pl:
https://www.allektro.pl/ogloszenie,panele-operatorskie-hmi-z-wbudowanym-plc,2325.html

Z pewnością będzie on przykuwał największą uwagę, ale czy nie o to właśnie chodzi w nowoczesnych wizualizacjach?

Najlepsze jednak można zobaczyć dopiero po jego uruchomieniu. Wyświetlacz wysokiej rozdzielczości oraz wydajny procesor graficzny powoduje, że wyświetlany na nim obraz jest po prostu piękny. Wysoki kontrast oraz wyraziste, mocne kolory są pewnego rodzaju nowością w przemysłowych panelach HMI. Tam gdzie wcześniej liczyła się tylko niezawodność i prostota, teraz liczy się również wygląd i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Oczywiście wszystko to bez zaniedbywania wcześniej wspomnianej niezawodności i prostoty.

Druga strona prezentowanego urządzenia nie powoduje już takiego efektu „wow”, ale akurat w tej kwestii nie o to tu chodzi. Tylna część panelu zawiera jednak liczne złącza i interfejsy, których obecność pozwala na wykorzystanie tego urządzenia w wielu różnych aplikacjach.

Część ta zawiera slot karty SD, dwa porty USB, złącze zasilające nasz panel oraz szereg innych interfejsów.

Jako dostępne interfejsy, mamy tu do dyspozycji porty RS-232, RS-485, CAN oraz dwa złącza ethernetowe, przy czym każdemu z nich możliwe jest nadanie zupełnie innego adresu IP, co pozwala na bezpieczną komunikację panelu z dwiema sieciami, zapewniając jednocześnie ich separację.

W opisywanym panelu istnieją również opcje, które myślę, że zainteresują wiele osób. A piszę tu konkretnie o dostępności protokołów DP, MPI oraz PPI, a także systemu komunikacyjnego SmartWire-DT, który umożliwia zbudowanie kompletnego pulpitu sterowniczego naszej maszyny.

Wizualizacja

Wizualizacja na panelach XV300, to ich kolejna mocna strona.  Już proste wizualizacje stworzone przy pomocy oprogramowania Galileo 10 wyglądają efektownie, a co dopiero, gdy poświęcimy na nie trochę więcej naszego czasu.

Na kanale YouTube firmy Eaton można znaleźć wiele przydatnych poradników z używania Galileo:

Właściwie Eaton dał nam wszystkie potrzebne narzędzia, by przy pomocy naszej kreatywności stworzyć estetyczne, a zarazem intuicyjne wizualizacje. Wizualizacje, które na panelach innych producentów o gorszych parametrach wyświetlanego obrazu, mogą być nieosiągalne, a przynajmniej ciężkie do zrealizowania.

Jako dodatkowe narzędzia dostaliśmy możliwość umieszczania na naszych wizualizacjach dodatkowych elementów multimedialnych. Piszę tu o możliwości dołączenia filmów wideo, treści internetowych, czy plików PDF.

Gesty, czyli niech nasza wizualizacja ożyje

XV300, został wyposażony w wielodotykowy ekran pojemnościowy. Co to dla nas oznacza? Daje nam to możliwość przeniesienia naszej wizualizacji na całkowicie inny poziom.

Gesty, które są dostępne dzięki wielodotykowemu wyświetlaczowi, umożliwiają nam tchnięcie w naszą wizualizację odrobiny życia. Funkcje, które jak dotąd znaliśmy jedynie ze smartfonów, Eaton postanowił wprowadzić do swoich paneli HMI. Dzięki temu, możemy teraz wykorzystywać gesty przewijania, przesuwania, czy nawet powiększania/pomniejszania elementów wizualizacji.

Funkcjonalności te szczególnie widać w przypadku wykorzystania wykresów, których przeglądanie i interpretowanie nigdy nie było tak proste jak teraz. Nie musimy już tworzyć logów danych i eksportować ich na nasze komputery PC. Dzięki wykorzystaniu gestów, przegląd danych na panelu HMI, może być równie prosty jak w tradycyjnym arkuszu kalkulacyjnym na naszym komputerze.

Wykorzystanie sterownika PLC

Na samym początku pisałem, że prezentowany produkt, to nie tylko sam panel HMI, lecz również wydajny sterownik PLC. Jednak samo istnienie sterownika nie daje nam praktycznie żadnej większej funkcjonalności. Potrzebujemy chociażby elementów wykonawczych, które to będziemy mogli wysterować z poziomu naszego wbudowanego sterownika PLC.

Jedną z opcji jest wcześniej wspomniany SmartWire-DT, czyli interfejs stworzony przez firmę Eaton, który umożliwia pozbycie się nadmiaru kabli w naszej szafie sterowniczej i zastąpienie ich przez jedną niewielką tasiemkę łączącą poszczególne moduły.

Interfejs ten nie służy bowiem jedynie do łączenia aparatury montowanej na naszych pulpitach sterowniczych. Oprócz przycisków i lampek, do naszej tasiemki możemy podłączyć również styczniki, wyłączniki silnikowe, czy nawet przemienniki częstotliwości wyposażone w odpowiednie interfejsy komunikacyjne.

Co jednak jeśli jest to dla nas dalej za mało? Z pomocą przychodzą nam moduły wejść/wyjść rozproszonych XN300. Moduły te możemy podłączyć do naszego panelu za pomocą bramki komunikacyjnej, która komunikuję się z naszym panelem za pomocą protokołu CAN.

Same moduły wejść/wyjść charakteryzują się niewielkimi, wręcz kompaktowymi wymiarami. Pojedynczy moduł, posiadający nawet do 20 kanałów ma zaledwie 12,5 mm szerokości.

System modułów rozproszonych od Eatona cechuje się dużą różnorodnością, która powoduje, że znajdziemy tam praktycznie wszystkie rodzaje wejść, wyjść oraz modułów technologicznych, o których moglibyśmy sobie zamarzyć.

Oczywiście to, że wymieniam tu jedynie rozwiązania od Eatona, nie świadczy o tym, że do panelu XV300 możemy podłączyć tylko te produkty. Obecność portów Ethernetowych powoduje, że możemy wykorzystać większość nowoczesnych rozwiązań z zakresu rozproszonych modułów wejść/wyjść.

Podsumowanie

Co zatem z ideą maszyny, w której rolę wizualizacji jak i sterownika PLC stanowi jedno urządzenie? Czy jest to realne i czy warto zainteresować się takimi rozwiązaniami? Moim osobistym zdaniem takie rozwiązania naprawdę mają przyszłość. Jest to idea, która w pewnych zastosowaniach znacząco upraszcza konstrukcję maszyny, tworząc kompaktowy i łatwy w konfiguracji układ sterowania.

Pamiętajmy jednak, że XV300, to nie tylko wbudowany sterownik PLC! Panel ten wyróżnia się w końcu także na wielu innych płaszczyznach. Mamy tu bowiem do czynienia z urządzeniem, o bardzo ciekawym, nowoczesnym wyglądzie, który swoimi możliwościami przewyższa niejednego swojego konkurenta. Mnogość portów komunikacyjnych, funkcje obsługi gestów na wielodotykowym wyświetlaczu, a także wydajny procesor graficzny pozwalający tworzyć efektowne, a wręcz artystyczne wizualizacje, to cechy, które przekonają wiele osób do zainteresowania się tym produktem.Utworzono: / Kategoria: , , , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTYEATON