PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Panel HMI z wbudowanym PLC? Recenzja XV300 firmy Eaton

534 wyświetleń, autor: Rafał Lelito.

Na tym portalu opisywałem swoje poczynania z budowy robota przemysłowego w domowym zaciszu. Tak się składa, że dzięki uprzejmości firmy Eaton do swojego projektu dostałem panel HMI, który chciałbym w tym artykule zrecenzować. Panele HMI to interfejsy pomiędzy człowiekiem a maszyną. Czy ktoś jeszcze wyobraża sobie współczesne maszyny bez tych urządzeń? Obecnie do prawie każdej, nawet najmniejszej i najprostszej maszyny dołączany jest chociażby miniaturowy panel HMI, na którym nie tylko znajduje się podstawowa obsługa maszyny, ale często także i bardzo rozbudowana diagnostyka. Skoro zatem w każdej maszynie wykorzystujemy panele HMI, to czemu by nie połączyć go ze sterownikiem PLC i stworzyć z niego prawdziwy kombajn? Kombajn, który posłuży nam do sterowania, obsługi i diagnostyki naszej maszyny. Czy nie brzmi to pięknie? W tym artykule przedstawię recenzję panelu HMI z wbudowanym sterownikiem PLC – XV300 firmy EATON.

Ocena wizualna

XV300, to panel, który już jakiś czas temu wpadł w moje ręce. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z urządzeniem łączącym funkcje HMI i PLC. Jednak XV300 zachwyca nie tylko funkcjonalnością, bo potrafi zachwycić swoim wyglądem. Z jednej strony charakteryzuję się on smukłym, prostym designem. Z drugiej jednak strony, wykorzystane szkło, ciemna obwódka oraz szara ramka, powodują, że panel ten wygląda wyjątkowo nowocześnie.

W mojej prywatnej ocenie panel ten wręcz nie pasuje do standardowego wyglądu pulpitu operatora, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. XV300 daje możliwość odświeżenia tego standardu i zupełnej odmiany znanych nam pulpitów sterowniczych.

Panele XV300 na allektro.pl:
https://www.allektro.pl/ogloszenie,panele-operatorskie-hmi-z-wbudowanym-plc,2325.html

Z pewnością będzie on przykuwał największą uwagę, ale czy nie o to właśnie chodzi w nowoczesnych wizualizacjach?

Najlepsze jednak można zobaczyć dopiero po jego uruchomieniu. Wyświetlacz wysokiej rozdzielczości oraz wydajny procesor graficzny powoduje, że wyświetlany na nim obraz jest po prostu piękny. Wysoki kontrast oraz wyraziste, mocne kolory są pewnego rodzaju nowością w przemysłowych panelach HMI. Tam gdzie wcześniej liczyła się tylko niezawodność i prostota, teraz liczy się również wygląd i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Oczywiście wszystko to bez zaniedbywania wcześniej wspomnianej niezawodności i prostoty.

Druga strona prezentowanego urządzenia nie powoduje już takiego efektu „wow”, ale akurat w tej kwestii nie o to tu chodzi. Tylna część panelu zawiera jednak liczne złącza i interfejsy, których obecność pozwala na wykorzystanie tego urządzenia w wielu różnych aplikacjach.

Część ta zawiera slot karty SD, dwa porty USB, złącze zasilające nasz panel oraz szereg innych interfejsów.

Jako dostępne interfejsy, mamy tu do dyspozycji porty RS-232, RS-485, CAN oraz dwa złącza ethernetowe, przy czym każdemu z nich możliwe jest nadanie zupełnie innego adresu IP, co pozwala na bezpieczną komunikację panelu z dwiema sieciami, zapewniając jednocześnie ich separację.

W opisywanym panelu istnieją również opcje, które myślę, że zainteresują wiele osób. A piszę tu konkretnie o dostępności protokołów DP, MPI oraz PPI, a także systemu komunikacyjnego SmartWire-DT, który umożliwia zbudowanie kompletnego pulpitu sterowniczego naszej maszyny.

Wizualizacja

Wizualizacja na panelach XV300, to ich kolejna mocna strona.  Już proste wizualizacje stworzone przy pomocy oprogramowania Galileo 10 wyglądają efektownie, a co dopiero, gdy poświęcimy na nie trochę więcej naszego czasu.

Na kanale YouTube firmy Eaton można znaleźć wiele przydatnych poradników z używania Galileo:

Właściwie Eaton dał nam wszystkie potrzebne narzędzia, by przy pomocy naszej kreatywności stworzyć estetyczne, a zarazem intuicyjne wizualizacje. Wizualizacje, które na panelach innych producentów o gorszych parametrach wyświetlanego obrazu, mogą być nieosiągalne, a przynajmniej ciężkie do zrealizowania.

Jako dodatkowe narzędzia dostaliśmy możliwość umieszczania na naszych wizualizacjach dodatkowych elementów multimedialnych. Piszę tu o możliwości dołączenia filmów wideo, treści internetowych, czy plików PDF.

Gesty, czyli niech nasza wizualizacja ożyje

XV300, został wyposażony w wielodotykowy ekran pojemnościowy. Co to dla nas oznacza? Daje nam to możliwość przeniesienia naszej wizualizacji na całkowicie inny poziom.

Gesty, które są dostępne dzięki wielodotykowemu wyświetlaczowi, umożliwiają nam tchnięcie w naszą wizualizację odrobiny życia. Funkcje, które jak dotąd znaliśmy jedynie ze smartfonów, Eaton postanowił wprowadzić do swoich paneli HMI. Dzięki temu, możemy teraz wykorzystywać gesty przewijania, przesuwania, czy nawet powiększania/pomniejszania elementów wizualizacji.

Funkcjonalności te szczególnie widać w przypadku wykorzystania wykresów, których przeglądanie i interpretowanie nigdy nie było tak proste jak teraz. Nie musimy już tworzyć logów danych i eksportować ich na nasze komputery PC. Dzięki wykorzystaniu gestów, przegląd danych na panelu HMI, może być równie prosty jak w tradycyjnym arkuszu kalkulacyjnym na naszym komputerze.

Wykorzystanie sterownika PLC

Na samym początku pisałem, że prezentowany produkt, to nie tylko sam panel HMI, lecz również wydajny sterownik PLC. Jednak samo istnienie sterownika nie daje nam praktycznie żadnej większej funkcjonalności. Potrzebujemy chociażby elementów wykonawczych, które to będziemy mogli wysterować z poziomu naszego wbudowanego sterownika PLC.

Jedną z opcji jest wcześniej wspomniany SmartWire-DT, czyli interfejs stworzony przez firmę Eaton, który umożliwia pozbycie się nadmiaru kabli w naszej szafie sterowniczej i zastąpienie ich przez jedną niewielką tasiemkę łączącą poszczególne moduły.

Interfejs ten nie służy bowiem jedynie do łączenia aparatury montowanej na naszych pulpitach sterowniczych. Oprócz przycisków i lampek, do naszej tasiemki możemy podłączyć również styczniki, wyłączniki silnikowe, czy nawet przemienniki częstotliwości wyposażone w odpowiednie interfejsy komunikacyjne.

Co jednak jeśli jest to dla nas dalej za mało? Z pomocą przychodzą nam moduły wejść/wyjść rozproszonych XN300. Moduły te możemy podłączyć do naszego panelu za pomocą bramki komunikacyjnej, która komunikuję się z naszym panelem za pomocą protokołu CAN.

Same moduły wejść/wyjść charakteryzują się niewielkimi, wręcz kompaktowymi wymiarami. Pojedynczy moduł, posiadający nawet do 20 kanałów ma zaledwie 12,5 mm szerokości.

System modułów rozproszonych od Eatona cechuje się dużą różnorodnością, która powoduje, że znajdziemy tam praktycznie wszystkie rodzaje wejść, wyjść oraz modułów technologicznych, o których moglibyśmy sobie zamarzyć.

Oczywiście to, że wymieniam tu jedynie rozwiązania od Eatona, nie świadczy o tym, że do panelu XV300 możemy podłączyć tylko te produkty. Obecność portów Ethernetowych powoduje, że możemy wykorzystać większość nowoczesnych rozwiązań z zakresu rozproszonych modułów wejść/wyjść.

Podsumowanie

Co zatem z ideą maszyny, w której rolę wizualizacji jak i sterownika PLC stanowi jedno urządzenie? Czy jest to realne i czy warto zainteresować się takimi rozwiązaniami? Moim osobistym zdaniem takie rozwiązania naprawdę mają przyszłość. Jest to idea, która w pewnych zastosowaniach znacząco upraszcza konstrukcję maszyny, tworząc kompaktowy i łatwy w konfiguracji układ sterowania.

Pamiętajmy jednak, że XV300, to nie tylko wbudowany sterownik PLC! Panel ten wyróżnia się w końcu także na wielu innych płaszczyznach. Mamy tu bowiem do czynienia z urządzeniem, o bardzo ciekawym, nowoczesnym wyglądzie, który swoimi możliwościami przewyższa niejednego swojego konkurenta. Mnogość portów komunikacyjnych, funkcje obsługi gestów na wielodotykowym wyświetlaczu, a także wydajny procesor graficzny pozwalający tworzyć efektowne, a wręcz artystyczne wizualizacje, to cechy, które przekonają wiele osób do zainteresowania się tym produktem.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
22 listopada 2019 / Kategoria: , , , , ,

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Bezpłatny webinar „Solid Edge Electrical – Początki projektowania Twojego okablowania”

Bezpłatny webinar „Solid Edge Electrical – Początki projektowania Twojego okablowania”

>KLIKNIJ<

Bezprzewodowa komunikacja dla krytycznych aplikacji z M!DGE2 i RipEX

Bezprzewodowa komunikacja dla krytycznych aplikacji z M!DGE2 i RipEX

>KLIKNIJ<

Zwiększenie wydajności kontroli ruchu układów bramowych z dwuosiowymi napędami COPLEY Plus

Zwiększenie wydajności kontroli ruchu układów bramowych z dwuosiowymi napędami COPLEY Plus

>KLIKNIJ<

Po co nam TAP w sieci PROFINET?

Po co nam TAP w sieci PROFINET?

>KLIKNIJ<

Monitorowanie poziomów cieczy, jako źródło wiedzy o posiadanych zasobach

Monitorowanie poziomów cieczy, jako źródło wiedzy o posiadanych zasobach

>KLIKNIJ<

Powrót do historii? – Sterowanie przekaźnikowe

Powrót do historii? – Sterowanie przekaźnikowe

>KLIKNIJ<

16 Korzyści z kompleksowego rozwiązania IIoT od IXON w produkcji

16 Korzyści z kompleksowego rozwiązania IIoT od IXON w produkcji

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 5: Podstawy bazy danych SQLite [FILM]

Poznaj CPL410 – część 5: Podstawy bazy danych SQLite [FILM]

>KLIKNIJ<

Bezpłatne seminaria online od Siemens – Zarządzenie Projektami i Wspomaganie Innowacyjności R&D

Bezpłatne seminaria online od Siemens – Zarządzenie Projektami i Wspomaganie Innowacyjności R&D

>KLIKNIJ<

MAXOLUTION® – nowe oblicze automatyzacji

MAXOLUTION® – nowe oblicze automatyzacji

>KLIKNIJ<

Pełna kontrola produktu. Czytnik kodów czy smart camera?

Pełna kontrola produktu. Czytnik kodów czy smart camera?

>KLIKNIJ<

Czy maszyna zastąpi człowieka przy budowie szaf? Wywiad z inżynierami Weidmuller

Czy maszyna zastąpi człowieka przy budowie szaf? Wywiad z inżynierami Weidmuller

>KLIKNIJ<

Wyzwania dynamicznych stref bezpieczeństwa – praktyczny przykład realizacji

Wyzwania dynamicznych stref bezpieczeństwa – praktyczny przykład realizacji

>KLIKNIJ<

Twój dostawca wycofuje serwonapędy? Skontaktuj się z ich producentem.

Twój dostawca wycofuje serwonapędy? Skontaktuj się z ich producentem.

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA GRUDZIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA GRUDZIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Katalog igus teraz też po polsku

Katalog igus teraz też po polsku

>KLIKNIJ<

Czujniki siły dla robotów przemysłowych. Jak zwiększyć skuteczność montażu delikatnych detali?

Czujniki siły dla robotów przemysłowych. Jak zwiększyć skuteczność montażu delikatnych detali?

>KLIKNIJ<

Jak dostosować się do potrzeb IIoT klienta w sektorze produkcyjnym?

Jak dostosować się do potrzeb IIoT klienta w sektorze produkcyjnym?

>KLIKNIJ<

Darmowa i ładna SCADA? Niemożliwe? Sprawdź Node-RED!

Darmowa i ładna SCADA? Niemożliwe? Sprawdź Node-RED!

>KLIKNIJ<

Sysmac – Platforma automatyzacji firmy Omron – Podstawowa konfiguracja komunikacji

Sysmac – Platforma automatyzacji firmy Omron – Podstawowa konfiguracja komunikacji

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
  • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
  • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
  • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
  • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
  • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...EATON

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…