Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Panel HMI z wbudowanym PLC? Recenzja XV300 firmy Eaton

604 wyświetleń, autor: Rafał Lelito.

Na tym portalu opisywałem swoje poczynania z budowy robota przemysłowego w domowym zaciszu. Tak się składa, że dzięki uprzejmości firmy Eaton do swojego projektu dostałem panel HMI, który chciałbym w tym artykule zrecenzować. Panele HMI to interfejsy pomiędzy człowiekiem a maszyną. Czy ktoś jeszcze wyobraża sobie współczesne maszyny bez tych urządzeń? Obecnie do prawie każdej, nawet najmniejszej i najprostszej maszyny dołączany jest chociażby miniaturowy panel HMI, na którym nie tylko znajduje się podstawowa obsługa maszyny, ale często także i bardzo rozbudowana diagnostyka. Skoro zatem w każdej maszynie wykorzystujemy panele HMI, to czemu by nie połączyć go ze sterownikiem PLC i stworzyć z niego prawdziwy kombajn? Kombajn, który posłuży nam do sterowania, obsługi i diagnostyki naszej maszyny. Czy nie brzmi to pięknie? W tym artykule przedstawię recenzję panelu HMI z wbudowanym sterownikiem PLC – XV300 firmy EATON.

Ocena wizualna

XV300, to panel, który już jakiś czas temu wpadł w moje ręce. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z urządzeniem łączącym funkcje HMI i PLC. Jednak XV300 zachwyca nie tylko funkcjonalnością, bo potrafi zachwycić swoim wyglądem. Z jednej strony charakteryzuję się on smukłym, prostym designem. Z drugiej jednak strony, wykorzystane szkło, ciemna obwódka oraz szara ramka, powodują, że panel ten wygląda wyjątkowo nowocześnie.

W mojej prywatnej ocenie panel ten wręcz nie pasuje do standardowego wyglądu pulpitu operatora, do którego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. XV300 daje możliwość odświeżenia tego standardu i zupełnej odmiany znanych nam pulpitów sterowniczych.

Panele XV300 na allektro.pl:
https://www.allektro.pl/ogloszenie,panele-operatorskie-hmi-z-wbudowanym-plc,2325.html

Z pewnością będzie on przykuwał największą uwagę, ale czy nie o to właśnie chodzi w nowoczesnych wizualizacjach?

Najlepsze jednak można zobaczyć dopiero po jego uruchomieniu. Wyświetlacz wysokiej rozdzielczości oraz wydajny procesor graficzny powoduje, że wyświetlany na nim obraz jest po prostu piękny. Wysoki kontrast oraz wyraziste, mocne kolory są pewnego rodzaju nowością w przemysłowych panelach HMI. Tam gdzie wcześniej liczyła się tylko niezawodność i prostota, teraz liczy się również wygląd i chęć zwrócenia na siebie uwagi. Oczywiście wszystko to bez zaniedbywania wcześniej wspomnianej niezawodności i prostoty.

Druga strona prezentowanego urządzenia nie powoduje już takiego efektu „wow”, ale akurat w tej kwestii nie o to tu chodzi. Tylna część panelu zawiera jednak liczne złącza i interfejsy, których obecność pozwala na wykorzystanie tego urządzenia w wielu różnych aplikacjach.

Część ta zawiera slot karty SD, dwa porty USB, złącze zasilające nasz panel oraz szereg innych interfejsów.

Jako dostępne interfejsy, mamy tu do dyspozycji porty RS-232, RS-485, CAN oraz dwa złącza ethernetowe, przy czym każdemu z nich możliwe jest nadanie zupełnie innego adresu IP, co pozwala na bezpieczną komunikację panelu z dwiema sieciami, zapewniając jednocześnie ich separację.

W opisywanym panelu istnieją również opcje, które myślę, że zainteresują wiele osób. A piszę tu konkretnie o dostępności protokołów DP, MPI oraz PPI, a także systemu komunikacyjnego SmartWire-DT, który umożliwia zbudowanie kompletnego pulpitu sterowniczego naszej maszyny.

Wizualizacja

Wizualizacja na panelach XV300, to ich kolejna mocna strona.  Już proste wizualizacje stworzone przy pomocy oprogramowania Galileo 10 wyglądają efektownie, a co dopiero, gdy poświęcimy na nie trochę więcej naszego czasu.

Na kanale YouTube firmy Eaton można znaleźć wiele przydatnych poradników z używania Galileo:

Właściwie Eaton dał nam wszystkie potrzebne narzędzia, by przy pomocy naszej kreatywności stworzyć estetyczne, a zarazem intuicyjne wizualizacje. Wizualizacje, które na panelach innych producentów o gorszych parametrach wyświetlanego obrazu, mogą być nieosiągalne, a przynajmniej ciężkie do zrealizowania.

Jako dodatkowe narzędzia dostaliśmy możliwość umieszczania na naszych wizualizacjach dodatkowych elementów multimedialnych. Piszę tu o możliwości dołączenia filmów wideo, treści internetowych, czy plików PDF.

Gesty, czyli niech nasza wizualizacja ożyje

XV300, został wyposażony w wielodotykowy ekran pojemnościowy. Co to dla nas oznacza? Daje nam to możliwość przeniesienia naszej wizualizacji na całkowicie inny poziom.

Gesty, które są dostępne dzięki wielodotykowemu wyświetlaczowi, umożliwiają nam tchnięcie w naszą wizualizację odrobiny życia. Funkcje, które jak dotąd znaliśmy jedynie ze smartfonów, Eaton postanowił wprowadzić do swoich paneli HMI. Dzięki temu, możemy teraz wykorzystywać gesty przewijania, przesuwania, czy nawet powiększania/pomniejszania elementów wizualizacji.

Funkcjonalności te szczególnie widać w przypadku wykorzystania wykresów, których przeglądanie i interpretowanie nigdy nie było tak proste jak teraz. Nie musimy już tworzyć logów danych i eksportować ich na nasze komputery PC. Dzięki wykorzystaniu gestów, przegląd danych na panelu HMI, może być równie prosty jak w tradycyjnym arkuszu kalkulacyjnym na naszym komputerze.

Wykorzystanie sterownika PLC

Na samym początku pisałem, że prezentowany produkt, to nie tylko sam panel HMI, lecz również wydajny sterownik PLC. Jednak samo istnienie sterownika nie daje nam praktycznie żadnej większej funkcjonalności. Potrzebujemy chociażby elementów wykonawczych, które to będziemy mogli wysterować z poziomu naszego wbudowanego sterownika PLC.

Jedną z opcji jest wcześniej wspomniany SmartWire-DT, czyli interfejs stworzony przez firmę Eaton, który umożliwia pozbycie się nadmiaru kabli w naszej szafie sterowniczej i zastąpienie ich przez jedną niewielką tasiemkę łączącą poszczególne moduły.

Interfejs ten nie służy bowiem jedynie do łączenia aparatury montowanej na naszych pulpitach sterowniczych. Oprócz przycisków i lampek, do naszej tasiemki możemy podłączyć również styczniki, wyłączniki silnikowe, czy nawet przemienniki częstotliwości wyposażone w odpowiednie interfejsy komunikacyjne.

Co jednak jeśli jest to dla nas dalej za mało? Z pomocą przychodzą nam moduły wejść/wyjść rozproszonych XN300. Moduły te możemy podłączyć do naszego panelu za pomocą bramki komunikacyjnej, która komunikuję się z naszym panelem za pomocą protokołu CAN.

Same moduły wejść/wyjść charakteryzują się niewielkimi, wręcz kompaktowymi wymiarami. Pojedynczy moduł, posiadający nawet do 20 kanałów ma zaledwie 12,5 mm szerokości.

System modułów rozproszonych od Eatona cechuje się dużą różnorodnością, która powoduje, że znajdziemy tam praktycznie wszystkie rodzaje wejść, wyjść oraz modułów technologicznych, o których moglibyśmy sobie zamarzyć.

Oczywiście to, że wymieniam tu jedynie rozwiązania od Eatona, nie świadczy o tym, że do panelu XV300 możemy podłączyć tylko te produkty. Obecność portów Ethernetowych powoduje, że możemy wykorzystać większość nowoczesnych rozwiązań z zakresu rozproszonych modułów wejść/wyjść.

Podsumowanie

Co zatem z ideą maszyny, w której rolę wizualizacji jak i sterownika PLC stanowi jedno urządzenie? Czy jest to realne i czy warto zainteresować się takimi rozwiązaniami? Moim osobistym zdaniem takie rozwiązania naprawdę mają przyszłość. Jest to idea, która w pewnych zastosowaniach znacząco upraszcza konstrukcję maszyny, tworząc kompaktowy i łatwy w konfiguracji układ sterowania.

Pamiętajmy jednak, że XV300, to nie tylko wbudowany sterownik PLC! Panel ten wyróżnia się w końcu także na wielu innych płaszczyznach. Mamy tu bowiem do czynienia z urządzeniem, o bardzo ciekawym, nowoczesnym wyglądzie, który swoimi możliwościami przewyższa niejednego swojego konkurenta. Mnogość portów komunikacyjnych, funkcje obsługi gestów na wielodotykowym wyświetlaczu, a także wydajny procesor graficzny pozwalający tworzyć efektowne, a wręcz artystyczne wizualizacje, to cechy, które przekonają wiele osób do zainteresowania się tym produktem.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
22 listopada 2019 / Kategoria: , , , , ,

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Poznaj funkcje SEE Electrical, które przyspieszają rysowanie schematów elektrycznych

Poznaj funkcje SEE Electrical, które przyspieszają rysowanie schematów elektrycznych

>KLIKNIJ<

Implementacja wymiany danych przy pomocy JSON API na przykładzie przekaźnika easyE4

Implementacja wymiany danych przy pomocy JSON API na przykładzie przekaźnika easyE4

>KLIKNIJ<

Publikuj artykuły razem z iAutomatyka.pl – Integrujemy Ludzi z Automatyką!

Publikuj artykuły razem z iAutomatyka.pl – Integrujemy Ludzi z Automatyką!

>KLIKNIJ<

Firma RENEX odznaczona tytułem Gazeli Biznesu

Firma RENEX odznaczona tytułem Gazeli Biznesu

>KLIKNIJ<

Kompaktowy sterownik z oprogramowaniem TwinCAT 3: większa skalowalność, większe możliwości!

Kompaktowy sterownik z oprogramowaniem TwinCAT 3: większa skalowalność, większe możliwości!

>KLIKNIJ<

Świat według automatyka – wywiad ze sterownikiem easyE4

Świat według automatyka – wywiad ze sterownikiem easyE4

>KLIKNIJ<

Akademia PLC #1 – Sterowniki Unitronics serii UniStream

Akademia PLC #1 – Sterowniki Unitronics serii UniStream

>KLIKNIJ<

5 porad, jak odnieść sukces w branży automatyki przemysłowej na przykładzie firmy MPL Techma

5 porad, jak odnieść sukces w branży automatyki przemysłowej na przykładzie firmy MPL Techma

>KLIKNIJ<

Szkolenia z 75% rabatem od Mitsubishi Electric

Szkolenia z 75% rabatem od Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Czym są przekaźniki instalacyjne i jak ich używać?

Czym są przekaźniki instalacyjne i jak ich używać?

>KLIKNIJ<

Cyberbezpieczeństwo i Chmura – bezpłatne seminaria z ELMARK w 6 miastach

Cyberbezpieczeństwo i Chmura – bezpłatne seminaria z ELMARK w 6 miastach

>KLIKNIJ<

Sensory i czujniki w maszynach i obiektach automatyki – wywiad z Pepperl+Fuchs

Sensory i czujniki w maszynach i obiektach automatyki – wywiad z Pepperl+Fuchs

>KLIKNIJ<

Maszyna do napełniania i zamykania z LinMot

Maszyna do napełniania i zamykania z LinMot

>KLIKNIJ<

Meble przemysłowe ESD – przegląd cech dostawcy i produktu

Meble przemysłowe ESD – przegląd cech dostawcy i produktu

>KLIKNIJ<

Pierwsze w pełni zintegrowane rozwiązanie Machine-Centric Robotics – B&R i ABB

Pierwsze w pełni zintegrowane rozwiązanie Machine-Centric Robotics – B&R i ABB

>KLIKNIJ<

Programowanie PLC od podstaw – kurs dla automatyków i elektryków odc.1 – Wprowadzenie

Programowanie PLC od podstaw – kurs dla automatyków i elektryków odc.1 – Wprowadzenie

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA STYCZEŃ 2020

KONKURS IAUTOMATYKA STYCZEŃ 2020

>KLIKNIJ<

Przekaźnik elektromagnetyczny – co to jest i jak działa?

Przekaźnik elektromagnetyczny – co to jest i jak działa?

>KLIKNIJ<

Walka człowieka z robotem lutowniczym REECO na Polskiej Wystawie Gospodarczej

Walka człowieka z robotem lutowniczym REECO na Polskiej Wystawie Gospodarczej

>KLIKNIJ<

Pionierska technologia firmy Matisa

Pionierska technologia firmy Matisa

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.pl...EATON