Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/05/kuka_grafika_wyrozniona.jpg

Paletyzacja kartonów z włóknami stalowymi. Kolejny projekt ACaRS

autor: KUKA.

Zastosowanie robotów w procesie paletyzacji to jeden z najlepszych sposobów na zwiększenie efektywności produkcji. Inżynierowie z ACaRS to specjaliści w tej dziedzinie. Jeden z ich ostatnich projektów to zrobotyzowane stanowisko do paletyzacji kartonów z włóknami stalowymi dla wiodącego na świecie producenta stali. W projekcie zastosowanie znalazł robot KUKA KR 180 R3200 PA.

Firma ACaRS w 2018 r. dołączyła do grona partnerów systemowych KUKA, stając się częścią elitarnej sieci integratorów robotów KUKA. Ostatnie lata to intensywny rozwój ACaRS, który umożliwiły zakończone sukcesem projekty dla kluczowych klientów firmy. Jednym z nich jest wiodący na świecie producent stali, międzynarodowa grupa będąca czołowym dostawcą m.in. dla sektorów samochodowego i budowlanego. W 2020 r. inżynierowie ACaRS stworzyli kolejne już stanowisko dla tego klienta, tym razem automatyzując proces paletyzacji w zakładzie zlokalizowanym na Dolnym Śląsku.

„Zarząd zakładu sam nawiązał z nami kontakt. Był zainteresowany zrobotyzowanym stanowiskiem do paletyzacji kartonów” – wspomina Dawid Żuchowski, wiceprezes zarządu i kierownik projektów w ACaRS.

„Klient zwrócił się do nas, ponieważ obsługiwaliśmy już jego huty w Dąbrowie Górniczej i w Krakowie. Wcześniejsze projekty zakończyliśmy sukcesem i byliśmy wpisani na listę jego dostawców jako jedyny dostawca usług z zakresu robotyzacji z Polski” – dodaje nasz rozmówca.

Automatyzacja w branży metalurgicznej

Aby dokładnie określić potrzeby klienta, zespół ACaRS odwiedził jego zakład. Projekt dotyczył linii produkcji włókien stalowych przeznaczonych do mikrozbrojenia betonu, a dokładniej: zautomatyzowania stanowiska, w którym przygotowane wcześniej kartony z włóknami stalowymi są układane na paletach. Nowe stanowisko do paletyzacji miało zastąpić dotychczasowe, obsługiwane przez pracowników przy pomocy ręcznego manipulatora. Biorąc pod uwagę wagę kartonów (25 kilogramów), ich układanie przy pomocy wspomnianego manipulatora stanowiło żmudną i ciężką pracę. Robotyzacja miała rozwiązać ten problem, a także podnieść jakość, powtarzalność i stabilność procesu.

Równie ważny aspekt stanowiła wydajność stanowiska. Klient ACaRS planował dwukrotnie zwiększyć wolumen paletyzowanych kartonów. Osobną inwestycją realizowaną w tym samym czasie było bowiem stworzenie drugiej stacji do pakowania włókien stalowych. Oznaczało to, że stanowisko do paletyzacji musiało być przystosowane do pracy „na podwójnych obrotach”.

Zrobotyzowane stanowisko do paletyzacji kartonów z włóknami stalowymi

Gotowe rozwiązania i robot KUKA KR 180 R3200 PA

W portfolio ACaRS znajduje się wiele zrealizowanych projektów związanych z robotyzacją procesu paletyzacji. Pozwoliło to firmie stworzyć ofertę gotowych rozwiązań obejmujących sprawdzone konfiguracje. Klient ACaRS postawił na jedno z nich – stanowisko do paletyzacji odznaczające się wysoką wydajnością, a przy tym zoptymalizowane pod względem kosztów.

„Dzięki temu, że klient wybrał stanowisko „z półki”, wszystko poszło bardzo sprawnie – podkreśla Dawid Żuchowski – Nie musieliśmy tworzyć od podstaw nowego projektu, nie musieliśmy też zastanawiać się nad komponentami, bo nie licząc robota, mieliśmy je u siebie. To jest duża zaleta gotowych rozwiązań”.

Inżynierowie ACaRS do wykonania stanowiska oprócz niezawodnego robota KUKA KR 180 R3200 PA wykorzystali własne produkty, w tym m.in. pneumatyczny magazyn palet własnej konstrukcji oraz autorskie transportery rolkowe i łańcuchowe.

Zasada działania stacji

Jak dokładnie działa stanowisko? Jego praca rozpoczyna się w momencie, gdy poprzez rolotoki kartony pojawiają się w obrębie stacji. Zanim kartony trafią do miejsca pobierania ich przez robota, muszą zostać obrócone. Jest to możliwe dzięki stworzonej przez zespół ACaRS obracarce detalu.

Wizualizacja stacji przygotowanej przez ACaRS

„Wszystkie kartony są oznaczone naklejkami z informacją, jaki produkt znajduje się wewnątrz. Musieliśmy opracować obrotnik, który obracałby wjeżdżające do stanowiska kartony tak, by po ułożeniu ich przez robota na gotowych paletach od zewnętrznej strony te naklejki były widoczne” – wyjaśnia Jan Forczek, automatyk i programista w ACaRS.

Kartony są pobierane przy pomocy chwytaka. Jego zadaniem oprócz pobierania kartonów jest również ich delikatne dopychanie, tak by wyeliminować przerwy między kartonami, a co za tym idzie – by były one idealnie ułożone na paletach. Dodatkowo pomiędzy kolejnymi warstwami detalu robot układa przekładki. Przekładki wydatnie zwiększają jakość procesu. Przede wszystkim wyrównują poszczególne warstwy kartonów, których denka i wierzchy pod wpływem wagi mogą się delikatnie odkształcać.

„Ważnym elementem stanowiska jest nasz pneumatyczny magazyn palet, który zastosowaliśmy też przy tym projekcie – uzupełnia Jan Forczek”. – Jest to coś, co skraca interwały interwencji operatora. Magazyn daje możliwość załadowania do 15 sztuk pustych palet wózkiem widłowym albo paleciakiem. Na transporter rolkowy palety wyjeżdżają pojedynczo, czyli operator nie musi co chwilę podchodzić do stanowiska, żeby załadować paletę. Praca operatora sprowadza się do załadowania stosu pustych palet i później odebrania już załadowanych.

Głównym elementem stanowiska jest robot KUKA KR 180 R3200 PA

Efekt końcowy

Efekt naszych działań został uwieczniony na poniższym filmie, gdzie możecie zobaczyć działanie robota w praktyce. Dowiecie się z niego: jak działa, poznacie najważniejsze cechy zbudowanego stanowiska, a także zobaczycie, w jakich aplikacjach można go zastosować.

ACaRS: Automation Control and Robotics Solutions

Dzięki wykorzystaniu przetestowanej konfiguracji i elementów własnej konstrukcji, a także robota KUKA z bezkonkurencyjnej serii QUANTEC PA, inżynierowie ACaRS pomogli kolejnemu klientowi skutecznie podnieść wydajność produkcji i poprawić jej ogólną efektywność. ACaRS oprócz tworzenia zrobotyzowanych stanowisk przemysłowych pod klucz intensywnie rozwija ofertę gotowych rozwiązań odznaczających się uniwersalnością i elastycznością.

ACaRS Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo od 2013 r. działające w dziedzinie automatyki i robotyki przemysłowej. Misją firmy jest tworzenie oraz wdrażanie wydajnych rozwiązań z zakresu robotyki i automatyki przemysłowej, tworzonych na bazie niezawodnych technologii oraz w oparciu o wiedzę, doświadczenie i umiejętność analizy potrzeb klientów.

Pełną ofertą konfiguracji i produktów ACaRS jest dostępna na stronie firmy.

Autor: Piotr GarbowskiUtworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: KUKA
  • KUKA jest koncernem działającym na arenie międzynarodowej w branży automatyzacyjnej. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Augsburgu. Jako z wiodących na rynku światowym producentów inteligentnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji firma KUKA oferuje klientom kompleksowe produkty: od robotów poprzez moduły aż do w pełni zautomatyzowanych instalacji i ich połączeń sieciowych w branżach takich jak przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, metali i tworzyw sztucznych, produkcja dóbr konsumpcyjnych, handel elektroniczny/detaliczny i ochrona zdrowia.
  • Profil Autora
  • https://www.kuka.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY