Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/07/PACSystems_RSTi-EP_1.jpg

PACSystems RSTi-EP odc.4: Jak wykryć urządzenia w sieci i połączyć się z kontrolerem


W tym artykule przedstawimy działanie funkcji DCP (Direct Connection Profinet), dostępnej w oprogramowaniu Proficy Machine Edition. Dowiesz się też, jak połączyć się z kontrolerem, gdy nie znasz jego adresu IP lub nazwy.

Ten artykuł jest częścią cyklu artykułów o RSTi-EP oraz Proficy Machine Edition. Poprzednia część przedstawia konfigurację PME do pracy z kontrolerem CPE100 oraz modułami RSTi-EP I/O: PACSystems RSTi-EP odc.3: Jak skonfigurować oprogramowanie Proficy Machine Edition do pracy z CPE100 i RSTi-EP I/O?

Jeśli nie znasz adresu IP sterownika PLC / kontrolera PAC lub adresu IP modułu komunikacyjnego Profinet, a nie chcesz resetować urządzenia do ustawień fabrycznych, możesz zastosować funkcję DCP – Direct Connection Profinet.

Funkcja ta umożliwi Ci wyszukiwanie urządzeń znajdujących się w sieci Profinet, nawet jeśli adres IP komputera różni się od adresów IP znajdujących się w urządzeniach.

DCP wykorzystasz także wtedy, gdy po skończonej konfiguracji wgrasz ustawienia do swoich modułów i nie uda Ci się uzyskać prawidłowego połączenia. Zdarza się to np. wtedy, gdy nazwa urządzenia jest inna niż ta, którą wpiszesz podczas konfiguracji systemu. Wtedy uzyskanie prawidłowego połączenia nie jest możliwe.

Aby wykryć urządzenia na sieci Profinet, wepnij kabel łączący kontroler z komputerem do karty sieciowej LAN2 (porty oznaczone jako 2, 3 lub 4 na jednostce CPE100).

Aby uruchomić funkcję DCP – Direct Connection Profinet – kliknij prawym przyciskiem myszy na porcie PROFINET w sterowniku, a następnie wybierz Launch Discovery Tool.

Aby użyć funkcji DCP, oprogramowanie Proficy Machine Edition należy uruchomić jako administrator.

Kliknij Refresh Device List:

Oprogramowanie przez kilka sekund wyszukuje urządzenia podłączone do sieci.

W tym przypadku środowisko Proficy wykryło dwa urządzenia w sieci Profinet: kontroler EPSCPE100, który skonfigurowany jest właściwie oraz moduł komunikacyjny RSTi-EP I/O, z którego konfiguracją występuje jakiś problem.

Moduł komunikacyjny w zadanej konfiguracji ma inny adres IP, niż ten w rzeczywistości.

Po zmianie adresu IP w oknie Inspector na zgodny z adresem znajdującym się na module profinetowym, status modułu zmienia się na Assigned.

To tylko część naszego artykułu. Interesuje Cię jego pełna treść? Zajrzyj już teraz na https://www.astor.com.pl/poradnikautomatyka/ aby przeczytać ten oraz wiele innych artykułów z branży!Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: ASTOR Sp. z o.o.
  • Od sterownika PLC do systemu zarządzania produkcją. Od skutecznej porady technicznej do szerzenia idei Przemysłu 4.0. Od studenta do inżyniera i menedżera produkcji. I tak już od 30 lat wspieramy przyszłych i obecnych automatyków i robotyków w codziennej pracy. Skontaktuj się z naszymi inżynierami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc :-)
  • Profil Autora
  • http://www.astor.com.pl/

ReklamaPRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY