Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/02/11-2.jpg

Ożywianie maszyny okiem młodego automatyka

autor: Canthar.

Świeżo po studiach, zatrudniony w nowej firmie jako automatyk utrzymania ruchu, dostałem zadanie. Naprawić maszynę, która poprzednio była w serwisie producenta (niemiecka firma), po „jakichś problemach” ze sterownikiem.

W rezultacie maszyna posiadała tylko i wyłącznie niepełny ruch ręczny. Od razu zajrzałem co to za sterownik, może da się zgrać program. Zastałem na miejscu coś takiego.

Niestety jak idzie się domyślić sterownik nie do uratowania. Programowalny tylko z przycisków. Program nie do zgrania. Niby jest w wersji papierowej, lecz niepełny.

Rozpoznanie

Jest to maszyna tnąca wąż na miarę, z dokładnością do 8 cm. Jeśli chodzi o technologię, jedyne co mi powiedziano to „działała dobrze i dokładnie”. Sam proces musiałem rozpoznać samodzielnie na podstawie opowieści operatorów i tego, co zostało z ruchu ręcznego oraz zwyczajnego nurkowania w szafę. Część procesu była łatwa do rozpoznania, dwa podajniki pneumatyczne podające wąż na talerz zwijający, po zwinięciu nóż pneumatyczny ucina wąż, a sam talerz wraca do pozycji bazowej.


Od razu nasunęły się dwa pytania.

  • Jak zliczana była długość węża, czy jakiś enkoder czy może inna sztuczka?
  • Jak przebiegało bazowanie talerza zwijającego?

Po analizie dokumentacji, oczywiście niemieckiej (chwalmy tłumacza google oraz moją narzeczoną), oraz paru nurach do szafy okazało się, że zliczanie długości odbywa się poza sterownikiem. Między rolką wyposażoną w enkoder, a małym licznikiem, na którym można nastawić długości, przy których ten da sygnał do sterownika.

Bazowanie nie było opisane ale sam talerz wyposażony był w dwa czujniki indukcyjne, a dokumentacja wspominała o trzech rodzajach ruchu:

  • szybkim,
  • wolnym,
  • bazującym.

Wszystko wydawało się w miarę jasne.

Po przetłumaczeniu z wejść oraz wyjść zarówno z dokumentacją jak i empirycznie z mostkiem uznałem że najwyższy czas zabrać się za wybranie sterownika. Wybrałem sterownik firmy LS jako że miałem z nimi styczność w przeszłości, konkretnie XBC-DR60SU (34 wejścia 24 wyjścia).

Programowanie

Sam program zrobiłem etapowo. Mianowicie proces podzieliłem na etapy takie jak np. pierwsze podawanie. Po każdym z etapów powstawała zmienna pomocnicza, a zmienna poprzedniego etapu była usuwana. Dzięki temu program był czytelny i łatwy do modyfikacji, co szybko okazało się potrzebne.

Wszystko ładnie, pięknie działa ale nie ma ani dokładności +/- 8cm, ani bazowania. Po dwóch dniach szukania problemu w programie postanowiłem wraz ze starszym kolegą elektrykiem po kabelku prześledzić sterowanie ruchem silnika. Sam układ jest dość ciekawy, nie ma falownika, są 3 potencjometry oraz 3 styczniki. Szybko okazało się, że sygnał ruchu szybkiego jest zmostkowany do cewki ruchu wolnego. Jak się okazał,o zaraz po tym sam ruch szybki był zbyt szybki dla tak krótkich węży jakie miała ciąć maszyna.

Ostatecznie aby uzyskać wymaganą dokładność należało silnik maszyny wyłączać przy pierwszej ustawianej długości z licznika, sam talerz zaczynał wtedy delikatnie hamować. Przy osiągnięciu zadanej pozycji licznik wysyłał drugi sygnał, na którego podstawie załączany był hamulec maszyny. Podobnie z bazowaniem maszyny. Po dotarciu do pierwszego czujnika silnik jest wyłączany a po załączeniu czujnika bazowego załączany jest hamulec.

Po 3 tygodniach od rozpoczęcia prac maszyna wróciła do akcji i podobno pracuje szybciej.



Utworzono: / Kategoria: ,

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • 1,200 PLN
    Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
    Czas trwania: 8h
    Link: Terminy
  • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
  • RPI-1ZI-U24A, to przekaźnik  instalacyjny wytrzymujący maksymalny prąd załączania 120A w czasie 20ms. Przekaźnik ten dedykowany jest do załączania obwodów o wysokim prądzie początkowym, w szczególności do obwodów oświetleniowych, potwierdzo...
  • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...
  • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
  • Drukarka i aplikator owijek Wraptor A6500r™ A6500. Automatyzuje proces identyfikacji przewodów i kabli. Wraptor automatycznie drukuje i nakłada etykiety samolaminujących w pięć sekund a tym samym zwiększa wydajność produkcji i oszczę...