Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/01/ELEKTROBAROMETR.jpg

Ostatni rok i najbliższa przyszłość oczami elektroinstalatorów

autor: WAGO.PL.

Jak pandemia wpłynęła na sytuację elektryków w 2021 roku, co sądzą o zmianach podatkowych zaproponowanych w Polskim Ładzie oraz jakie szanse i zagrożenia mogą pojawić się w 2022 – na te i wiele innych pytań odpowiedziało prawie tysiąc elektroinstalatorów z całej Polski.

Raport Elektrobarometr powstał jako jedno z działań w projekcie Elektrobohater, który jest wspierany przez firmę WAGO oraz najważniejsze media branżowe. Raport został opublikowany już po raz drugi, dzięki czemu można było porównać zeszłoroczne wyniki z tegorocznymi. Pozwoliło to na stworzenie pełniejszego obrazu panujących na rynku nastrojów. Z ostrożnym optymizmem w przyszłość.

Pomimo wielu trudności polskich elektroinstalatorów nadal nie opuszcza optymizm i wiara we własny sukces. Tegoroczna odpowiedź na pytanie o przyszłość zawodu elektryka jest niemalże identyczna i równie wysoka co w zeszłym roku.

Jak oceniasz przyszłość zawodu elektryka na polskim rynku?

Jako powody do optymizmu instalatorzy najczęściej wskazywali duże zapotrzebowanie na nowe budownictwo mieszkaniowe, deficyt wykwalifikowanych fachowców oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.

Nastrojów panujących w branży nie popsuła również pandemia, której wpływ na pracę elektryków oceniono jako stosunkowo niewielki. Szczególnie dotkliwe w tym okresie były trudności z zakupem materiałów oraz odraczanie terminów zleceń.

Rok pełen wyzwań

Optymizm nie przysłonił jednak polskim instalatorom stojących przed nimi problemów oraz wyzwań. A tych nie brakuje. Jako największe bariery dla rozwoju branży elektrycy wskazali zaniżanie stawek przez niewykwalifikowanych instalatorów oraz rosnące ceny połączone z ograniczoną dostępnością materiałów.

Nadal krytycznie oceniane są przepisy dopuszczające do zawodu osoby o niewystarczającym przygotowaniu oraz system szkolnictwa zawodowego, który nie nadąża za szybko zmieniającą się sytuacją na rynku.

Wśród respondentów entuzjazmu nie wzbudził także wchodzący w życie Polaki Ład, a wraz z nim liczne zmiany podatkowe. Obawy budzą obciążenia przewidziane dla właścicieli niewielkich firm, w tym osób samozatrudnionych, którzy stanowią największą część podmiotów działających w branży. Niepokój budzi także tempo wprowadzania zmian oraz chaos z nimi związany.

Ceny usług w górę

2021 był kolejnym rokiem wzrostu cen usług. Aż 74% pytanych zadeklarowało, że w tym okresie podniosło ceny. Wśród głównych powodów podwyżek najczęściej wymienia się wzrost cen produktów, rosnącą inflację oraz popyt na usługi instalacyjne.

Rozwój i zmiany

Rozwój technologii oraz rosnące oczekiwania klientów wymagają od instalatorów nieustannego poszerzania swojej wiedzy. Wśród obszarów, których znaczenie szczególnie wzrośnie w najbliższym czasie respondenci wymieniali inteligentne instalacje typu „Smart home” czy systemy fotowoltaiczne.

W ciągu ostatniego roku wzrosła rola internetu jako podstawowego źródła informacji. Instalatorzy doceniają rolę krótkich filmów instruktażowych oraz możliwość wymiany doświadczeń w mediach społecznościowych. – W dzisiejszych czasach praca elektryka to zajęcie często wymagające pracy na styku kilku branż – mówi Łukasz Szklanko, jeden z administratorów Grupy Facebookowej „Elektryka prąd nie tyka”, partnera raportu. – Aby temu podołać, instalatorzy nieustannie szkolą się i podnoszą swoje kwalifikacje. Dużą rolę w podnoszeniu kwalifikacji instalatorów odgrywają producenci organizujący szkolenia oraz doświadczeni współpracownicy dzielący się wiedzą.

W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem coraz więcej osób kupuje materiały na platformach internetowych, które szczególnie teraz, w pandemicznej rzeczywistości uważane są za wygodną alternatywę. W dalszym ciągu jednak głównym miejscem dokonywania zakupów są stacjonarne hurtownie elektryczne. Korzysta z nich ponad 45% pytanych.

Cały raport znajdziesz tutaj Utworzono: / Kategoria: ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..
NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
  • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
  • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
  • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
  • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
    Link: Terminy
  • RPI-1ZI-U24A, to przekaźnik  instalacyjny wytrzymujący maksymalny prąd załączania 120A w czasie 20ms. Przekaźnik ten dedykowany jest do załączania obwodów o wysokim prądzie początkowym, w szczególności do obwodów oświetleniowych, potwierdzo...