Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/03/Finder-OPTA.jpg

OPTA – Programowalny Przekaźnik Logiczny z ArduinoPRO

autor: Finder.

Optymalne rozwiązanie dla przemysłu i automatyki budynkowej

Jeśli myśleliście o wprowadzeniu do swoich prac zaawansowanych układów logicznych, a do tej pory mieliście opory, czas na zmianę. Wystarczy sięgnąć po sterownik, który czerpie z wieloletniego doświadczenia firmy Finder, zdobytego w przemyśle. Sterownik, który dzięki otwartej platformie programowania od Arduino dostępny jest dla wszystkich. Wystarczy sięgnąć po nowy produkt firmy Finder – OPTA, czyli Programowalny Przekaźnik Logiczny.  

Mariaż z Arduino motorem rozwoju przekaźników

Dostępne na rynku sterowniki PLC, do tej pory stanowiły dla części automatyków barierę nie do przejścia. PLC były postrzegane jako zbyt drogie i skomplikowane w obsłudze – wszak trzeba nauczyć się trudnego języka programowania i umieć wdrożyć go w życie. Płatne licencje na program, opłaty za aktualizacje i sam koszt sterownika, który trzeba podłączyć do przekaźników to przeszkody, które stały na drodze do wprowadzenia PLC, w życie mniejszych firm.

OPTA pracuje na prostym języku programowania Arduino IDE.  Jest na tyle łatwym do opanowania językiem, że grono zapaleńców z całego świata używa go z powodzeniem do tworzenia autorskich rozwiązań. Dodatkowym faktem dającym dużą przewagę tej platformie jest jej otwartość. Absolutnie darmowa licencja i duża społeczność wspierająca się wzajemnie gwarantuje, że każdy projekt musi się udać. Ogromnym plusem są ogólnie dostępne biblioteki kodów, które łatwo implementować do swojego układu.
Ponadto warto nadmienić, że OPTA obsługuje inne drabinkowe języki programowania zgodne ze standardem IEC/EN 61131 (języki używane w programowaniu sterowników PLC).

Sam język programowania nie jest jedynym kluczem do sukcesu. OPTA to również dobrze dopasowane do siebie przekaźniki Finder oraz elastyczna elektronika w postaci płytki Arduino PRO. Zastosowany w tym sprzęcie dwurdzeniowy procesor ST Cortex® M7+M4, zapewnia superszybkie przetwarzanie w czasie rzeczywistym do zarządzania obliczeniami w celu konserwacji predykcyjnej i aktualizacji OTA (OVER THE AIR).

Trzy wersje w zależności od Twoich potrzeb

Projektanci przekaźników OPTA przygotowali trzy wersje tego produktu: LITE, PLUS i ADVANCED. Każdy z nich spełnia podobne funkcje i posiada takie same przekaźniki i płytki Arduino. Modele różnią się od siebie ilością obsługiwanych portów. Model LITE posiada porty USB i RJ45, PLUS wyposażony jest dodatkowo w port RS485 dla protokołu modbus, natomiast model ADVANCED to wszystkie z wymienionych i dodatkowo moduł Wi-Fi oraz Bluetooth (low energy). 

Szereg zastosowań, czyli ogranicza Cię Tylko wyobraźnia

Na pokładzie OPTY znajdziemy 8 wejść analogowych/cyfrowych, które dzięki tradycyjnym zaciskom śrubowym nie wymagają lutowania lub łączenia za pomocą konektorów – znane z innych rozwiązań Arduino. Każde z wejść może zbierać informacje z czujników (np. czujniki ciśnienia cieczy, zmierzchu, ruchu…). Ponadto wejścia mogą posłużyć do podłączenia tradycyjnych włączników, które wyzwolą zadanie zapisane w pamięci urządzenia. Zastosowań do wykorzystania mocy obliczeniowej dwurdzeniowego procesora jest mnóstwo, jedynym ograniczeniem wydaje się być wyobraźnia użytkownika. 
Jako element wykonawczy OPTA wyposażona jest w 4 przekaźniki 10 A, ze stykiem zwiernym, które podobne jak wejścia posiadają śrubowe zaciski.Dzięki szerokim możliwościom połączeń sterownika OPTA z siecią, zarządzanie aplikacjami, kontrola, serwis i usuwanie awarii staje się bardzo proste. Służby utrzymania ruchu po wprowadzeniu OPTY do aplikacji przemysłowych mogą skorzystać z Arduino Cloud – chmury dającej pełny wgląd w to, co dzieje się w danym momencie na kontrolowanych przez OPTĘ urządzeniach.   

Zastosowań tak wszechstronnego urządzenia, jakim jest OPTA jest bardzo wiele i niewątpliwie codziennie będziemy spotykać je w przemyśle i automatyce budynkowej. Proste programowanie, szeroka gama obsługiwanych czujników oraz najwyższej klasy przekaźniki pozwolą wykonać ogromną ilość zadań. Wiemy, że ten produkt będzie konkurencją dla wielu systemów automatyki budynkowej oraz sterowników PLC.  

 

Karta Katalogowa

 Utworzono: / Kategoria: , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY