PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Obudowy złącz dla profesjonalistów. Po co mi stopień IP?

137 wyświetleń, autor: PhoenixContact.

Szybko rozwijająca się w sektorze przemysłowym transformacja cyfrowa wymusza na zakładach produkcyjnych coraz większość wydajność jak i elastyczność. Dlatego z jednej strony maszyny i systemy stają się bardziej złożone, z drugiej zaś muszą być łatwiejsze do rozbudowy, niezawodne oraz proste do serwisowania.

Koncepcja modułowa stanowi gwarancję najwyższej elastyczności, ułatwia transport i montaż dużych maszyn. Z tego powodu ogromą popularnością cieszą się systemy wtykowe. Jednak liczne zastosowania i różne wymagania klientów sprawiają, że na rynku można się spotkać z mnogością rozwiązań. Dostępne wersje różnią się w zakresie m.in. obudowy lub wkładek stykowych.

Z tego powodu Phoenix Contact oferuje sprawdzenie takiego produktu w praktyce i możliwość przetestowania różnych serii obudów złączy jak i wkładek stykowych. Wystarczy wypełnić formularz na www.phoenixcontact.pl/heavycon i wybrać przedstawione wzory, a my za darmo wyślemy je do Ciebie.

Poznaj stopnie ochrony IP

Złącza przemysłowe stanowią istotne elementy każdego systemu, gwarantując jego prawidłową i bezpieczną pracę. Stosując je możemy zasilić urządzenie, przesyłać dane, sygnały czy też sprzężone powietrze. Dlatego muszą one działać bezawaryjnie i to nie tylko pod kątem elektrycznym, ale również mechanicznym. Innymi słowy wybierając obudowę złączy warto zastanowić się jaki stopień ochrony ma ona zapewnić.  Jednak czy opisanie obudowy najwyższym stopniem IP np. IP 69K jest jednoznaczne z zapewnieniem najlepszej ochrony przed wnikaniem wody?

Do określenia stopnia ochrony używa się kodu IP składającego się z dwóch cyfr. Pierwsza z nich informuje o zabezpieczeniu przed możliwością nieumyślnego kontaktu z częściami niebezpiecznymi oraz określa jakiej wielkości ciała stałe (np. kawałki materiałów) mogą się przedostać przez obudowę. Druga cyfra oznacza stopień zabezpieczenia przed szkodliwymi skutkami wnikania wody do urządzenia.

Ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych i przed obcymi ciałami stałymi

Obudowy mogą być oznaczone pierwszą cyfrą charakterystyczną od 1 do 6. Im jest większa, tym większą szczelność przed wnikaniem obcych ciał stałych zapewnia oraz informuje o ochronie przed dostępem do części niebezpiecznych. I tak na przykład cyfra 6 oznacza ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych drutem oraz całkowitą pyłoszczelność.

Ochrona przed wodą

Druga cyfra charakterystyczna może być opisana od 1 do 9 i oznacza, że obudowa zapewnia ochronę przed wnikaniem wody do urządzenia. Ponadto do cyfry 6 włącznie spełnione są również wymagania niższych stopni ochrony.

Cyfry 5 i 6 (np. IP X5 czy IP X6) informują o odporności na strugę wody i silną strugę wody. W przypadku IP X6 mamy ochronę zarówno przed wodą rozpylaną z obu kierunków pod kątem maksymalnie 60° względem pionu oraz przed silną strugą wody z dowolnego kierunku.

Cyfry 7 i 8 (np. IP X7 i IPX8) informują, że obudowa jest wystarczająco bezpieczna, aby można ją było umieścić w wodzie (krótkotrwale lub ciągle).

Cyfra 9 (np. IP X9) oznacza obudowę odporną na strugę wody o wysokim ciśnieniu o wysokiej temperaturze. Do tego typu czyszczenia stosowanego np. w pociągach czy przemyśle spożywczym nadają się tylko metalowe obudowy.

Czy najwyższy stopień IP automatycznie zapewnia najlepszy stopień ochrony?

Wg normy PN – EN 60529:2003/A2 obudowa z tylko drugą cyfrą charakterystyczną np. IP X9 uważana jest za obudowę o „ograniczonym” zastosowaniu, co oznacza, że jest odpowiednia tylko dla warunków, w których została sprawdzona.

Na przykład obudowa IP X9 może nie zapewnić ochrony przy oblewaniu strugą wody oraz przy zanurzeniu w  wodzie. Jeśli zapewnia taką ochronę powinna mieć dodatkowe oznaczenie np. IP X5, IP X6 (przy strudze wody) czy też IP X7, IP X8 (przy zanurzeniu). Także samo oznaczenie obudowy stopniem IP X9 gwarantuje nam tylko bezpieczeństwo w przypadku mycia pod ciśnieniem.

Więc jeśli obudowa nie została oznaczona kilkoma kodami, nie można od niej wymagać by była bezpieczna w szerokim spektrum ochronnym. Czyli, jeśli chcemy, aby obudowa zapewniała ochronę przed:

 • silnym strumieniem wody,
 • krótkotrwałym zanurzeniem w wodzie
 • i myciem pod wysokim ciśnieniem

Musi być oznaczona w następujący sposób: IPX6/ IPX7/ IPX9 a nie tylko IPx9!

Poznaj ochronę zapewnianą przez nasze produkty

W ofercie Phoenix Contact można znaleźć różne obudowy, o zróżnicowanym poziomie ochrony, odpowiadające potrzebom nawet najbardziej złożonych projektów.

Obudowy EVO z tworzywa (z pojedynczym lub podwójnym ryglowaniem) pozwalają osiągnąć, maksymalnie IP66 (czyli ochronę przed przypadkowym dotknięciem drutem części niebezpiecznych, całkowitą pyłoszczelność oraz ochronę przed silnymi strumieniami padającymi z dowolnego kierunku).

Metalowe obudowy z serii STANDARD i EVO (z pojedynczym lub podwójnym ryglowaniem), ze względu na większą sztywność/stabilność pozwalają uzyskać IP67 (czyli ochronę przed przypadkowym dotknięciem drutem części niebezpiecznych, całkowitą pyłoszczelność oraz ochronę przed krótkotrwałym zanurzeniem w wodzie).

Natomiast obudowy ADVANCE z metalu, ze względu na typ blokowania śrubowego, które pozwala na mocniejsze przykręcenie do podłoża, zapewnia ochronę przed manipulacją jak i największy stopnień szczelności: IP 66/IP 68/ IP 69K (czyli ochronę przed przypadkowym dotknięciem drutem części niebezpiecznych, całkowitą pyłoszczelność oraz ochronę przed silnymi strumieniami padającymi z dowolnego kierunku, ochronę przed zanurzeniem długotrwałym w wodzie oraz bezpieczeństwo mycia myjką wysokociśnieniową i parą wodną).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych obudowach zapraszam na blog techniczny Phoenix Contact, jak również do sprawdzenia naszych złączy w praktyce.

16 października 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: PhoenixContact
 • Phoenix Contact lider w technikach połączeń elektrycznych i automatyce przemysłowej. Nasza praca jest ukierunkowana na tworzenie postępu za pomocą innowacyjnych i inspirujących rozwiązań oraz relacji z klientami jak i partnerami biznesowymi zorientowanymi na wspólne i długotrwałe korzyści.
 • Profil Autora
 • http://www.phoenixcontact.pl

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

>KLIKNIJ<

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

>KLIKNIJ<

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

>KLIKNIJ<

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

>KLIKNIJ<

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

>KLIKNIJ<

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

>KLIKNIJ<

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

>KLIKNIJ<

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

>KLIKNIJ<

Czym jest Softstart ADXL

Czym jest Softstart ADXL

>KLIKNIJ<

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

>KLIKNIJ<

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

>KLIKNIJ<

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

>KLIKNIJ<

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

>KLIKNIJ<

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

>KLIKNIJ<

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...PhoenixContact

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…