PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.johnsoncontrols.com
tel: +48 22 518 19 00
be-emea-automatyka@jci.com
KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Obługa i mechanizm przerwań w TIA Portal

1 300 views, autor: Witek T..

W tym artykule chciałbym przybliżyć mechanizm przerwań. Czym jest, jak działa i gdzie go używać? Dowiesz się czytając dalej.

Sterownik

Do testów i przykładów został wykorzystany sterownik S7-1200 z firmware 4.1 oraz oprogramowanie TIA Portal v15. W sterownikach z niższym firmware do 3.0 występują pewne różnice w porównaniu z nowszymi urządzeniami. Najważniejsze zmiany dotyczące przerwań w sterownikach z nowszym firmware:

 • możliwość konfiguracji przerwań jako nieprzerywalne lub przerywalne,
 • możliwość konfiguracji priorytetu przerwania,
 • dodane zostały przerwania zegarowe,
 • dodane zostały nowe zdarzenia diagnostyczne (np. błąd kasety I/O, zmiana trybu pracy kasety I/O, itp.).

Zasada działania

Praca sterownika polega na cyklicznym wykonywaniu bloków programowych – domyślnie jest to OB1. Wystąpienie przerwania powoduje chwilowe zawieszenie wykonywania programu cyklicznego. W tym czasie wykonywany jest program obsługi przerwania. Wystąpienie przerwania powoduje wykonanie bloku OB, przydzielonego do obsługi tego zdarzenia. Może dojść do zagnieżdżenia przerwania – aktualnie obsługiwane przerwanie zostanie przerwane przez kolejne o wyższym priorytecie. Zakończenie obsługi przerwania powoduje powrót do miejsca w programie, w którym nastąpiło zawieszenie programu.

Reklama

Lista przerwań

Poniżej tabela z dostępnymi przerwaniami w sterowniku S7-1200 FW>4.0.

Priorytet zdarzenia

Priorytety są to liczby od 1 do 26 przyporządkowane danym blokom OB – im większa liczba, tym większy priorytet. Ogólnie zasada nadawania i zastosowania priorytetów jest prosta – przerwania o nadanym wyższym priorytecie przerywają program o niższym priorytecie. Bloki cykliczne, takie jak OB1, mają najniższy priorytet – 1, ponieważ mogą być zawsze przerwane przez zdarzenie. Gdy zdarzenie zostanie obsłużone, sterownik PLC wraca do miejsca w programie, w którym nastąpiło przerwanie. Aby program mógł być przerwany przez przerwanie o wyższym priorytecie, bloki programowe muszą być skonfigurowane jako przerywalne.

Gdy bloki programowe OB zostaną ustawione jako nieprzerywalne, to nie zostaną przerwane nawet przez OB obsługujące zdarzenia o wyższym priorytecie. OB o wyższym priorytecie będzie musiało czekać w kolejce, aż do zakończenia aktualnie wykonywanego bloku programowego obsługującego przerwanie o niższym priorytecie.

Ustawienia czy przerwania mają być przerywalne, czy nieprzerywalne, dostępne są w konfiguracji sterownika.

Kolejkowanie zdarzeń

Zdarzenia przychodzące do sterownika nie zawsze są wykonywane natychmiast. Obsłużenie przerwania jest opóźnione gdy:

 • jest wykonywane przerwanie o wyższym priorytecie,
 • jest wykonywane inne przerwanie i OB są skonfigurowane jako nieprzerywalne,
 • jest wykonywana instrukcja w programie, która nie może być przerwana (np. UMOVE_BLK).

Przychodzące zdarzenie oraz kolejne trafiaj do kolejki, gdzie oczekują na możliwość obsłużenia. Każda grupa przerwań ma określoną głębokość kolejki. Jeśli zostanie przekroczona, to kolejne zdarzenia zostają utracone.

Reklama

Odczyt wejść/wyjść

Cykl programu zaczyna się od zapisu pamięci Q do fizycznych wyjść. Po zapisie wyjść, sterownik kopiuje wejścia do pamięci I. W następnej kolejności jest wykonywany program – OB1 i cykl się powtarza. Wynika z tego, że odczyt i zapis wejść/wyjść jest ściśle związany z programem cyklicznym sterownika. W pewnych przypadkach wymagany jest szybszy odczyt i zapis wejść/wyjść. Można wtedy powiązać operacje zapisu i odczytu wejść/wyjść z danym przerwaniem przez przypisanie ich do PIP. Wtedy operacje związane z odczytem/zapisem wejść/wyjść odbywają się razem z przerwaniem, dzięki czemu w przerwaniu można operować na aktualnych stanach wejść i jednocześnie szybko wystawiać odpowiednie stany na wyjściach sterownika.

Konfiguracja przypisania wejść/wyjść sterownika do PIP jest przestawiona na rysunku poniżej.

Jeśli dostępna jest większa liczba wejść/wyjść, to można je przypisać do innego PIP np. PIP2 i do innego przerwania o innym czasie cyklu.

Przerwania cykliczne – Cyclic interrupts

Przerwania cykliczne wywoływane są w równych odstępach czasu. Są bardzo ważne w programach sterowników PLC, ponieważ dają możliwość pobierania informacji w stałych odstępach czasu. Dlatego są często wykorzystywane w układach regulacji lub np. próbkowaniu pomiarów (bloki programowe cykliczne np. OB1 nie zapewniają stałej długości cyklu, który może być różny w zależności od wykonywanego programu). Blok OB dla przerwania cyklicznego posiada dwa parametry:

 • czas cyklu – odstęp czasu, w których wywoływane jest OB;
 • faza – opóźnienie wywołania bloku OB obsługi przerwania (przesunięcie względem cyklu wywołania bloku OB przerwania cyklicznego), faza zapobiega nakładaniu się przerwań cyklicznych.

Rysunek poniżej przestawia w sposób graficzny parametry przerwań cyklicznych.

Parametry bloków OB – czas cyklu, faza można ustawić podczas tworzenia bloku programowego oraz we właściwościach (Properies) stworzonego bloku.

Z przerwaniami cyklicznymi są powiązane dwie instrukcje programowe:

 • SET_CIN – instrukcja do ustawiania parametrów bloku OB przerwania cyklicznego;
 • QRY_CINT – instrukcja do odczytu właściwości bloku OB przerwania cyklicznego.

Poniżej przykład wywołania funkcji dla przerwań cyklicznych i opis parametrów.

Jeśli przerwanie jest prawidłowo skonfigurowane to wartość parametru STATUS = 16#14.

Reklama

Poniżej krótki program do zmiany parametrów przerwania cyklicznego – zmiana cyklu i fazy oraz odczyt ich wartości.

Należy pamiętać, że przerwań cyklicznych nie da się wyłączyć za pomocą programu sterownika.

Przerwania opóźnione – Time delayed interrupts

Przerwanie od opóźnień polega na wywołaniu bloku OB z ustalonym opóźnieniem. Przerwanie jest aktywowane programowo rozkazem SRT_DINT. Należy pamiętać, że przerwanie jest aktywowane stanem wysokim na wejściu EN, ale czas jest liczony od momentu wykrycia zbocza opadającego na tym wejściu. Przerwanie może zostać również wyłączone za pomocą funkcji CAN_DINT. Czy przerwanie od opóźnień jest aktywowane można sprawdzić za pomocą funkcji QRY_DINT. Maksymalny czas, jaki można wprowadzić jako opóźnienie, to 60000 ms czyli 6 min.

Blok programowy OB dla przerwania opóźnionego posiada jeden parametr – priorytet, który można zmienić we właściwościach (Properies) stworzonego bloku.

Rysunek poniżej przedstawia w sposób graficzny, działanie przerwania od opóźnień.

Z przerwaniami cyklicznymi są powiązane trzy instrukcje programowe:

 • SRT_DINT – instrukcja aktywacji przerwania od opóźnień;
 • CAN_DINT – instrukcja wyłączenia aktywowanego przerwania od opóźnień;
 • QRY_DINT – instrukcja do odczytu parametrów przerwania.

Poniżej przykład wywołania funkcji dla przerwań od opóźnień i opis parametrów.

Jeśli przerwanie jest prawidłowo skonfigurowane i zostało aktywowane stanem wysokim na wejściu EN to wartość parametru STATUS = 16#14 (przerwanie aktywne i blok OB istnieje). Jeśli czas opóźnienia zostanie odliczony i przerwanie się wykona lub zostanie wykonana instrukcja CAN_DING lub nastąpi restart sterownika to wartość parametru STATUS = 16#10 (blok OB istnieje, przerwanie nieaktywne).

Ponieważ przerwania cykliczne i opóźnione wykorzystują te same zasoby, łączna liczba wykorzystywanych tego typu przerwań równa się 4.

Reklama

Przerwania sprzętowe – Hardware interrupts

W sterownikach SIMATIC, można przypisać określone zdarzenie (np. zbocze narastające) na danym wejściu fizycznym do danego bloku OB. Wykonywany program zostanie przerwany i zostanie wykonywany dany blok OB.

Takie zdarzenia można skonfigurować na dwa sposoby – w konfiguracji sterownika lub w jego programie za pomocą instrukcji ATTACH i DETACH.

Na etapie tworzenia konfiguracji sterownika można przypisać dane wejście sterownika do utworzonego bloku OB, przeznaczonego do obsługi zdarzeń sprzętowych.

Można w ten sposób obsłużyć zbocze narastające lub opadające wykorzystując jedno wejście sterownika.

Można też przypisać dwa zdarzenia – zbocze opadające i narastające tego samego wejścia sterownika do wywołania tego samego bloku OB.

Można również w sposób programowy przypisać dane zdarzenie do bloku OB poprzez instrukcję ATTACH (obsługa zdarzenia przez blok OB zostaje aktywowana) lub odłączyć za pomocą instrukcji DETACH (obsługa zdarzenia przez blok OB zostaje dezaktywowana). Poniżej przykład programu w jaki sposób parametryzuje się funkcję obsługi przerwań sprzętowych.

Konfiguracja funkcji – przypisanie bloku przerwania OB do funkcji konfiguracji przerwania.

Konfiguracja funkcji – przypisanie zdarzenia dla danego wejścia sterownika do funkcji konfiguracji przerwania.

Funkcja ATTACH posiada wejście ADD:

 • wartość 0 – funkcja z tym parametrem przypisuje blok organizacyjny OB tylko i wyłącznie do danego zdarzenia EVEN dla tej funkcji ATTACH, jeśli istnieją inne przypisania to zostają skasowane;
 • wartość 1 – funkcja z tym parametrem powoduje dopisanie zdarzenia EVEN do listy zdarzeń, które są obsługiwane przez dany blok OB (blok OB może być wywołany przez kilka zdarzeń).

Przerwania od zegara czasu rzeczywistego

Przerwania synchronizowane zegarem czasu Time of day interrupt dostępne są dla nowszych sterowników S7-1200 i S7-1500. Dostępne są dwa bloki OB do obsługi przerwań – OB10 i OB11.

Dostępne są następujące przerwania:

 • once – jednokrotne, w danym dniu i danej godzinie;
 • every minute – co minutę, o pełnych minutach,
 • Hourly – co godzinę, z podaniem minut;
 • Daily – raz dziennie, określa się godzinę i minuty;
 • Weekly – co tydzień, określa się godzinę i minutę, dzień tygodnia określa data startu przerwania;
 • Monthly – co miesiąc, określa się godzinę i minutę, dzień miesiąca określa data startu przerwania;
 • Yearly – co rok, określa się godzinę i minutę, dzień roku określa data startu przerwania;
 • End of month – na koniec miesiąca, określa się godzinę i minutę.

Najbardziej przydatne jest przerwanie generowane END_OF_MONTH, ponieważ nie trzeba kontrolować jaki jest miesiąc i czy jest rok przestępny. Można w prosty sposób wygenerować raport na koniec każdego miesiąca bez dodatkowego programu w sterowniku.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Maj 2019

Nagrodę zestaw narzędzi + gadżety dostarcza ambasador konkursu, firma Weidmüller.

 

Reklama

28 maja 2019 / Kategoria: , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

>KLIKNIJ<

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

>KLIKNIJ<

Produkcja masowa to już przeszłość

Produkcja masowa to już przeszłość

>KLIKNIJ<

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

>KLIKNIJ<

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

>KLIKNIJ<

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

>KLIKNIJ<

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

>KLIKNIJ<

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

>KLIKNIJ<

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

>KLIKNIJ<

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

>KLIKNIJ<

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

>KLIKNIJ<

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

>KLIKNIJ<

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

>KLIKNIJ<

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

>KLIKNIJ<

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…